تعمیرات ساختمان که نیاز به مجوز ندارند

تعمیرات ساختمان که نیاز به مجوز ندارند

تعمیرات ساختمان که نیاز به مجوز ندارند

از زمان های گذشته نو کردن و بازسازی در بین مردم رواج داشته و اکثر مردم طبق رسوم هر ساله تمایل دارند به اصطلاح عامیانه یک خانه تکانی داشته باشند. گرچه در تمام دنیا بازسازی ساختمان و بناها تبدیل به یک هنر و کار اصولی شده است. مردم عاشق تنوع و سبک های مدرن و امروزی هستند و با بروز شدن سبک های مختلف تمایل دارند تغییراتی در محل زندگی و خانه خود انجام بدهند. گاهی یک تغییر کوچک میتواند حال و هوای خانه را تغییر بدهد.

برای بازسازی ساختمان  باید به این نکته توجه داشته باشیم که میزان بازسازی و تغییرات به چه اندازه خواهد بود؟ شاید برای شما این سوال مطرح شود که آیا اقدام به بازسازی ساختمانتان نیاز به گرفتن مجوز دارد یا خیر؟

 

بازسازی ساختمان به دو صورت انجام میگیرید

  • برای برخی از تغییرات نیاز به اخذ مجوز الزامی است و عدم توجه به این موضوع از سوی دولت، غیر قانونی محصوب میشود و شامل جریمه خواهید شد.
  • اما برای برخی تغییرات نیازی به گرفتن مجوز نیست.

در ادامه مواردی را که برای بازسازی ساختمان نیازی به مجوز ندارد با هم بررسی میکینم:

 

ایزوگام پشت بام:

اگر ایزوگام  یا قیر گونی پشت بام شما به هر دلیلی آسیب دیده باشد و نیاز به تعویض یا ترمیم داشته باشد ، نیازی به گرفان مجوز نیست.همچنین اجرای موزاییک یا کاشی برای مرحله نهایی، کنده کاری ایزوگام و قیر های قدیمی برای انجام عایق جدید نیازی به مجوز ندارد.

 

شیروانی ساختمان:

همانطور که میدانید شیروانی مانند ایزوگام بمرور زمان دچار فرسودگی خواهد شد. از این رو تعمیر کردن و بازسازی و یا حتی تعویض کلی آن نیازی به گرفتن مجوز ندارد. این نکته را باید توجه داشته باشید که بازسازی شیروانی نباید نما و مشخصات کلی را تغییر بدهد.

 

نمای ساختمان:

اگر تمایل به تعمیر و بازسازی نمای ساختمان خود داشتید به شرطی که شکل کلی و اصولی نما تغییر نکند نیازی به اخذ مجوز نیست. این تغییرات شامل نظافت نمای ساختمان و پیاده سازی سنگ و آجر و رزین میباشد یا پیچ و محکم کردن قسمت هایی از ساختمان که امکان تخریب شدن و سقوط دارند. تغییرات انجام شده نباید تغییری در نمای اصلی ایجاد کند و حتی  جنس مصالح نیز نباید تغییر کند.در غیر این صورت نیاز به اخذ مجوز می باشد

 

احداث یا تخلیه چاه فاضلاب

احداث و تخلیه چاه فاضلاب نیازی به مجوز ندارد مگر در موقیعیت های خاص که درباره مواردی مانند عبور قنات یا تونل در زیر ساختمان باشد باید هماهنگی لازم انجام شود.

 

تعمیر یا تعویض کاشی

اگر تمایل دارید که کاشی های سرویس بهداشتی و یا آشپزخانه خود را تعویض کنید، به شرط اینه نمای داخلی به همان صورت باقی بماند و تنها کاشی ها عوض بشوند مجوز نیازی نیست. اگر هنگام تعویض کاشی مجبور به جابه جایی لوله های گاز شدید به یاد داشته باشید حتما زیر نظر یم ناظر متخصص این کار را انجام بدهید.

 

بازسازی سرویسها:

اگر تاسیسات آب و فاضلاب یا عایق های رطوبتی کف سرویس منزل شمانیاز به تعییر یا تعویض داشته باشد ، نیازی به گرفتن مجوز نیست. این مورد نیز همانند موارد قبلی با شرط عدم تغییر در ساختار داخلی بلامانع است.

 

تغییر سنگ های شکسته راه پله:

راه پله ها، به دلیل این که استانداردها و اصول خاصی برای طراحی و اجرا در ضوابط شهرسازی و مقررات ملی ساختمان دارند، از بخش های مهم در بازسازی ساختمان محسوب می شوند. از این رو حساسیت بالایی برای بازسازی آن ها وجود دارد. در صورتی که تغییری در اندازه و مشخصات فنی راه پله ایجاد نشود، برای بازسازی نیازی به مجوز ندارد.

 

ساخت سرویس بهداشتی:

شما برای ساخت سرویس بهداشتی به شرط این که ابعاد سرویس بهداشتی بیتشر از 3 متر مربع نباشد و همچنین در محوطه ساختمان باشد، به مجوز نیازی ندارید.

 

بازسازی حیاط مجاور خیابان:

جهت تخریب و بازسازی دیوار مجاور گذر جنوبی در قسمت های شمالی تهران به مجور نیازی ندارید. اما حواستان باشد در صورتی که گذز اصلاحی داشته باشد، پس از اصلاح  دیوار باید میزان اصلاح عقب نشینی کند.

 

محوطه سازی در حیاط :

در کل محوطه سازی حیاط ساختمان، همچون تعمیر یا احداث باغچه، آب نما، استخر، حوض و…  نیازی به مجوز ندارد. به شرطی که هنگام بازسازی محوطه نباید به زیربنای ساختمان متراژی اضافه شود.

 

تعویض پنجره های ساختمان:

برای تغییر و تعویض پنجره ها به پنجره های دوجداره به مجوز نیاز ندارید. در صورت تعویض پنجره ها اگر در معماری ساختمان تغییری ایجاد نشود، مجوز و گواهی لازم نیست. چرا که این موارد از جمله تعمیرات جزئی در بازسازی ساختمان به حساب می آید.

 

موتورخانه  ساختمان:

اگر لازم باشد در فضاهایی مثل زیرزمین و یا پیلوت ساختمان، موتورخانه ای اجرا و یا نصب کنید، به مجوز نیازی ندارید. اما اگر قرار است اتاقی به ساختمان اضافه کنید و آن را به موتورخانه تبدیل کنید باید ابتدا مجوز بگیرید.

 

نصب پکیج و رادیاتور:

در صورتی که نصب پکیج و رادیاتور یا آبگرمکن، تغییری در نظام فنی و معماری ساختمان ایجاد نکند و سیستم لوله کشی گاز را تغییر ندهد به مجوز نیازی ندارید.

 

کلام آخر

بازسازی و نو سازی ساختمان از اهمیت بسیاری برخوردار است و در انتخاب تیم بازسازی و نوسازی ساختمان باید دقت بالایی به خرج دارد که، چه استادکاران و چه مصالحی استفاده می شود. ما در تیم بازسازی میچینم با کمک گرفتن ازافراد خبره در این زمینه در کنار شما هستیم تا بهترین کیفیت را همرا ه آرامش و آسودگی خاطر برای شما عزیزان به ارمغان بیاوریم. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما در تماس باشد.

مطالب مرتبط