10 کار تمیز سازی و زیباسازی برای خانه که فقط یک بار در سال انجام میدهید!

زیباسازی خانه

اگرچه کارهای زیادی در لیست  “کارهایی که باید برای زیباسازی خانه انجام دهید” وجود دارد ، ولی برخی کارها هستند که شاید در سال یک بار باید آن ها را انجام دهید. این کارها را انجام بدهید تا به زیباسازی و تمیز کردن خانه  خود کمک کنید.

 

پرده ها

تمیز سازی و زیباسازی خانه

پرده ها  حتی اگر به صورت عمودی آویزان باشند ، گرد و غبار موجود در هوا و مولکول های بو را جذب می کنند و برای زیباسازی خانه باید سالی یک بار تمیز شوند. پرده ها در مناطق آماده سازی غذا ممکن است بقایای روغنی داشته باشند و پرده های حمام اغلب قطرات اسپری مو و سایر مواد آرایشی را به خود می گیرند.

 

وقتی پارچه را پایین می آورید ، پانل ها را برای دستورالعمل مراقبت بررسی کنید. همچنین زمان خوبی برای غبارگیری میله ها و سایر سخت افزارها است. برای از بین بردن لکه ها یا بوهای شدید ، اکثر پارچه های پوشیده شده باید تمیز شوند . پس از شستشوی لباس ها  از بخار شوی لباس برای از بین بردن چین و چروک پوست استفاده کنید.

 

اکثر پرده ها را می توان طبق دستورالعمل های عادی شستشو داد . از حرارت بیش از حد زیاد در خشک کن خودداری کنید و آن را در حالی که هنوز کمی مرطوب است برای اتو کشیدن یا بازسازی استفاده کنید.

 

همچنین می توانید از یک گردگیر یا پارچه میکروفیبر برای پاک کردن میله های پرده استفاده کنید. متأسفانه ، به دلیل شیب های افقی ، پرده ها باید به طور مكرر ، حداقل ماهانه ، گردگیری شوند  و سالانه شستو  و اتو زده بشوند.

 

ناودان های خانه

ناودان های خانه

گرفتگی ناودان باعث آسیب رطوبت به لبه های سقف  و حتی نشت داخلی می شود. بهترین زمان برای تمیز کردن ناودان ها بعد از ریزش همه برگها در پاییز است . متأسفانه ، اگر تعداد زیادی درخت کاج و همیشه سبز داشته باشید ، آنها تمایل به برگ انداختن در طول سال دارند و ممکن است مجبور شوید بیشتر اوقات ناودان ها را تمیز کنید یا محافظ های ناودانی نصب کنید که بقایای درختان را منحرف کند.

 

اگر خودتان این کار را انجام می دهید ، از یک نردبان محکم و یک کمک دهنده برای ثابت نگه داشتن آن استفاده کنید. یا ، به سادگی با یک سرویس کار تماس بگیرید.

 

شومینه و دودکش

شومینه و دودکش

پس از گذشت زمستان ، زمان آن فرا رسیده است که شومینه ها به ویژه شومینه های گازی را برای زیباسازی خانه خود ، تمیز و بازسازی کنید . وقتی مطمئن شدید که زغال سنگ در شومینه های چوبی سوز است ، از یک مو پاک کن مسواکی ، برای پاک کردن خاکستر استفاده کنید. قسمت داخلی شومینه ، آندیرون ها و سایر ابزارهای شومینه باید با محلول سرکه سفید مقطر و آب برای از بین بردن بوی دود پاک شود و دمپر بسته شود.

 

همچنین زمان مناسبی برای تعیین برای از بین بردن دوده از دودکش و بررسی انسداد در دودکش است.

 

مبلمان فضای باز

مبلمان فضای باز

در صورت پاک کردن لکه های بالش و کوسن های پارچه ای ، مبلمان فضای باز را می توان سالیانه کاملاً تمیز کرد . بهترین زمان برای تمیز کردن کلی اوایل بهار است که مبلمان را از انبار خارج می کنید.

 

قاب های چوب خیزران ، پلاستیک و چوب را می توان با محلول دو قاشق چای خوری مواد شوینده و دو فنجان آب گرم تمیز کرد. روی هر نوع لکه ای که به سختی پاک شود ، از برس نرم استفاده کنید. با اسپری سریع آب از شلنگ کار را تمام کنید. یک روز آفتابی انتخاب کنید تا مبلمان به سرعت خشک می شوند.

 

کوسن های پارچه ای را با جاروبرقی پاک کنید و هرگونه لکه را پاک کنید . فراموش نکنید که به چتر پاسیوی خود کمی توجه کنید تا برای هوای گرم آماده شود.

 

فرش و اثاثه یا لوازم داخلی

تمیز سازی و زیباسازی خانه

با خاموش شدن فعالیت های تابستانی و قبل از اینکه همه به سمت فعالیت های داخل منزل بروند ، زمان مناسب تمیز کردن فرشها و روفرشی ها برای از بین بردن آلودگی ها ، گرده ها و پوست حیوانات اهلی است.

 

خودتان می توانید این کار را با جاروبرقی و راه حل های مناسب  انجام دهید یا با یک متخصص تماس بگیرید. اگر تصمیم دارید خودتان با مشکلات روزمره مقابله کنید ، روزی را انتخاب کنید که ترافیک پا زیاد نباشد و حتما قبل از تمیز کردن ، لکه ها را از بین ببرید . مبلمان را از روی فرش بردارید و سپس شروع به تمیز کردن کنید.

 

برای اثاثه یا لوازم داخلی ، محلول های تمیز کننده را در یک مکان پنهان وسیله مورد نظر آزمایش کنید تا مطمئن شوید که باعث تغییر رنگ پارچه نمی شوند. بیشتر مراقب باشید که مبلمان بیش از حد با محلول تمیز کننده اشباع نشود. رطوبت بیش از حد می تواند باعث ایجاد کپک در پر کننده های بالشتک شود.

 

تشک

تشک

تشکها در طول سالها به طرز چشمگیری انواع کثیفی ها را به خود جذب می کنند ، و برای زیباسازی و تمیز کردن اتاق خواب نیاز به توجه دارند. حداقل سالی یک بار به تشک خود تمیزکاری و تغییر موقعیت دقیق دهید.

 

حتی اگر از روکش تشک با اعتقادات مذهبی استفاده کنید ، تشک ها گرد و غبار ، گرد و  غبار و خاک بدن را جمع می کنند. پوشش را برداشته و آن را در آب داغ بشویید . برای تمیز کردن تشک ، قسمت بالا و پهلوها را به خوبی جاروبرقی کنید و در صورت داشتن فنرهای جعبه ای ، آنها را فراموش نکنید. تشک را از نظر وجود هرگونه لکه بررسی کرده و آنها را با محلول مواد شوینده ظرف و آب ملایم تمیز کنید. از یک برس نرم استفاده کنید و از قسمت خارجی لکه به سمت مرکز کار کنید تا از پخش شدن جلوگیری کند. محل را با پارچه آغشته به آب ساده بشویید و سپس بگذارید تا کاملا خشک شود. برای خشک کردن سریع ، از خشک کن مو با حرارت کم استفاده کنید اما از گرمای زیاد خودداری کنید.

 

کمد آشپزخانه ، کشو و انبار

تمیز سازی و زیباسازی خانه

اوایل ماه تابستان زمان خوبی برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه ، کشوها و انبار غذا است تا برای فصل تعطیلات آماده شوید. هر بار بخشی از کابینت ها را بردارید و آنها را کاملاً خالی کنید. قفسه ها را پاک کنید.

 

قبل از بازگرداندن هر مورد ، نگاهی به آن بیندازید. زمان خوبی برای خلاص شدن از شر قطعات ناسازگار و وسایلی است که هرگز استفاده نمی کنید و وسایل عجیبی که به آشپزخانه راه پیدا کرده اند. این امر به ویژه برای “کشوی ناخواسته” که به نظر می رسد همه چیز را جمع می کند مهم است.

 

هنگامی که با انبار غذا دست و پنجه نرم می کنید ، از نظر آلودگی حشرات مانند شپشک یا راش با دقت محیط بررسی کنید . هر چیزی را که مشکوک به نظر می رسد و قدیمی است از بین ببرید.

 

کمد حوله ها

کمد حوله ها

فقط یک بار در سال کمد ملافه خود را خالی کرده و یک تمیزکاری کامل به آن بدهید. وقت بگذارید تا گرد و غبار و تار عنکبوت را با جاروبرقی از بین ببرید و قفسه ها را دوباره مرتب کنید.

 

قبل از اینکه هر مورد را دوباره در کمد قرار دهید ، یک نگاه انتقادی داشته باشید. هرگونه پارچه بلااستفاده را اهدا کنید و پارچه هایی را که پاره پاره شده اند ، دور بریزید. شاید لازم باشد کمی شستشو کنید یا چند ملافه سنگین به خشکشویی بفرستید .

 

قفسه ها را با توجه به نوع پارچه یا وسایل فصلی مرتب کنید. ست های ملحفه را کنار هم نگه دارید و در آخر وقت بگذارید تا حوله ها  را به درستی جمع کنید .

 

 

گاراژ ، زیرزمین و اتاق زیر شیروانی

گاراژ ، زیرزمین و اتاق زیر شیروانی

هیچ کس انتظار ندارد که گاراژ ، زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی شما کثیف باشد ، اما تمیزکاری خوب یکبار در سال مهم است. شما می توانید گرد و غبار و تار عنکبوت را جارو بزنید ، رطوبت یا مشکلات حشرات را بررسی کنید و همه چیزهای جمع شده را ارزیابی کنید.

 

وقت آن است که بی رحم باشید و وسایل شکسته را بیندازید و همه چیزهایی را که در طول سال گذشته استفاده نکرده اید ، اهدا کنید.

اسناد و پرونده ها

اسناد و پرونده ها

وقتی بیشتر به سمت یک جامعه بدون کاغذ حرکت می کنیم ، به نظر می رسد هنوز مقادیر زیادی کاغذ وجود دارد که در طول سال جمع می شود. اگر طی سال گذشته کاملاً منظم نبوده اید ، بهار زمان مناسبی برای تنظیم پرونده های کاغذی و الکترونیکی است . از پوشه های پرونده یا یک پرونده قابل ارتقا برای نگه داشتن موارد در کنار هم استفاده کنید.

 

بنابراین این ها برخی از مکان ها و وسایلی بودند که برای زیباسازی و تمیز کردن  خانه باید سالی یک بار به آن ها نگاهی بیاندازید. اگر شما هم ایده خوبی برای زیباسازی خانه خود در سال دارید ، با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط