7 مکانی که در خانه برای تمیز کردن فراموش می کنید

تمیز کردن خانه

نظافت خانه جز مهمترین امور زندگی می باشد زیرا تمیزی منزل ارتباط مستقیمی با سلامت اعضای خانواده دارد و چنانچه محیطی که در آن زندگی می کنیم آلوده باشد، احتمال بیمار شدن اعضای خانواده نیز بیشتر می شود.

معمولا ما در طول سال دو تا سه بار خانه تکانی اساسی انجام می دهیم و غیر از آن نیز سعی می کنیم هفته ای یک یا چند بار خانه خود را به طور جزئی تمیز کنیم.

در این تمیز کردن های جزئی معمولا برخی مکان ها را جا انداخته و فراموش می کنیم و این باعث می شود حجم آلودگی در این مکان ها بالا برود که این خود احتمال انتقال آلودگی از این مکان ها به سایر مکان های خانه را باعث می شود. در ادامه 7 مکانی که در خانه برای تمیز کردن فراموش می کنید را بررسی و شرح می دهیم.

تمیز کردن خانه

زیر مبلمان

معمولا بسیاری از افراد هنگام جارو کشیدن خانه، از تمیز کردن قسمت های زیر مبلمان و زیر تخت خود امتناع می ورزند و این عامل باعث می شود تا زیر این وسایل همیشه کثیف و پر از گرد و خاک باقی بماند. چنانچه مدت زمان زیادی زیر تخت و مبلمان خود را تمیز نکنید، امکان دارد شاهد بستن تار عنکبوت و حتی ساکن شدن برخی حشرات در زیر مبلمان تان و همچنین تغییر جزئی رنگ فرش یا موکت زیر آن ها خواهید بود که قطعا به مزاج تان خوش نخواهد آمد.

تمیز کردن زیر مبل ها کار چندان دشواری نیست، بخصوص اینکه مبل ها هرچه جدیدتر می شوند سبک تر و جمع و جورتر طراحی می شوند و به سادگی قابل جا به جایی هستند. توصیه می شود هنگام جارو کشیدن خانه در صورت امکان حتما زیر مبل ها و تخت خواب را نیز جاروبرقی بکشید تا هیچ گونه گرد و غبار و آلودگی در منزل شما باقی نماند.

بالای کابینت ها ، درها و قاب عکس ها

بالای کابینت ها، درها و قاب عکس ها

ما معمولا هنگام تمیز کردن بخش های مختلف خانه، از تمیز کردن نقاطی که در بالا قرار دارند مانند بالای کابینت ها و درها و … تفره می رویم و یا به کلی آن ها را فراموش می کنیم. این مکان ها بخاطر آنکه دیر به دیر تمیز می شوند گاهی بسیار آلوده و پر از گرد و خاک هستند که این عامل خطری جهت تهدید سلامتی ما می باشد.

سعی کنید بر تنبلی خود غلبه نموده و همیشه عادت کنید که به طور اصولی از بالا به پایین شروع به تمیز کردن کنید، تا پس از پایان تمیز کاری آلودگی بالا به پایین منتقل نشود و همچنین تمیز کردن نقاط بالا را فراموش تان نکنید. تمیز کردن نقاط بالا در منزل شامل بالای کابینت ها، هود، درها، قاب عکس ها، پنکه سقفی، لوسترها و … می شود.

تمیز کردن خانه

فیلتر هود

چنانچه از دستگاه هود روی اجاق گاز خود و برای تهویه دود و بوی غذا استفاده می کنید، بهتر است هر دو تا سه ماه یک بار فیلترش را تعویض کنید. هود نقش مهمی در تهویه هوای آشپزخانه دارد و از این جهت دود و بخار زیادی را جذب می کند که همین عوامل باعث می شود تا فیلترش در بازه های زمانی دو تا سه ماهه کارایی خود را از دست بدهد. با تعویض به موقع فیلتر هود، کمک زیادی به بازدهی بالا و طولانی شدن عمر مفید هود خود می کنید.

کف های کمد

جا کفشی

ما معمولا برای جمع و جور بودن و عدم پراکندگی کفش های مان جلوی در منزل یک جا کفشی قرار می دهیم که تمام اعضای خانواده از آن استفاده می کنند و کفش های شان را درون آن قرار می دهند. اکثر افراد معمولا توجه بسیار کمی به جا کفشی منزل خود دارند و نهایتا سالی یک بار آن را شسته و تمیز می کنند که این میزان نظافت به هیچ عنوان کافی نیست.

با اینکه جا کفشی زود به زود کثیف می شود و شستن آن تاثیر خیلی زیادی در حفظ تمیزی آن ندارد، ولی بهتر است حداقل هر ماه یا هر دو ماه آن را به خوبی بشوئید، مخصوصا اگر جا کفشی خود را درون منزل قرار می دهید. این امر باعث می شود حجم آلودگی روی آن کمتر شده و آلودگی زیادی به سایر مکان های خانه انتقال ندهد. شستن جاکفشی کار بسیار ساده ای است و تنها با کمی مواد شوینده و یک برس ضبر یا نرم و کمی آب می توانید جا کفشی خود را به خوبی بشوئید.

کف کمدها

کف کمد ها جز مکان هایی در خانه می باشد که در اغلب اوقات توجهی به آن نمی شود و این باعث می شود تا همیشه این مکان آلوده به گرد و خاک باشد. همیشه سعی کنید هنگام تمیز کردن کمد تان، دستی هم به کف آن بکشید و تمام آلودگی ها آن را تمیز کنید و گرد خاک اش را نیز می توانید با استفاده از یک جارو برقی کشیده و خارج کنید.

چنانچه برای کف کمد خود از فرش استفاده می کنید، فراموش نکنید که زیر آن را تمیز کنید زیرا معمولا زیر آن فرش حجم زیادی خاک خوابیده که اگر تمیز نشود می تواند محل مناسبی برای رشد و پرورش موریانه ها و مورچه و … باشد. که این عامل می تواند در بلند مدت به وسایلی که در کمد خود نگهداری می کنید آسیب برساند.

کوسن ها

افراد معمولا عادت دارند کوسن ها یا همان بالشتک های مبل را در بغل گرفته و یا گاهی زیر پای خود بگذارند که این عامل باعث آلوده شدن هرچه بیشتر آن می شوند. از طرفی نیز به هنگام تمیز کردن منزل و جاروکشیدن مبل تنها به تکاندن این بالشتک ها اکتفا می کنیم که این عمل کافی نیست. سعی کنید حداقل ماهی یک بار روکش این کوسن ها را خارج کرده و به خوبی بشوئید تا آلودگی هایش از بین برود.

 

تمیز کردن خانه

سطل های زباله خانه

سطل های زباله ای که در محیط های مختلف خانه مانند آشپزخانه، حمام، دستشویی و … قرار داده می شوند، معمولا بسیار دیر به دیر به طور کامل تمیز می شوند و این عامل باعث گسترش آلودگی در خانه می گردد. افراد زیادی هستند که برای فرار از بوی بد سطل های زباله و حس مشمئز کننده ای که نسبت به آن دارند، سعی می کنند پس از خالی کردن آشغال ها، از تمیز کردن سطل آن تفره رفته و آن را به زمان دیگری موکول کنند.

ولی باید بدانید سطل های زباله را حتی اگر بو ندهند نیز باید پس از خالی کردن زباله هایش بشوئید و با یک اسپری الکل به خوبی ضد عفونی کنید، زیرا سطل های زباله به اقتضای کاربردی که دارند منبع بزرگی برای تجمع و تکثیر میکروب ها و باکتری های خطرناک می باشند.

آلودگی جا مسواکی

شاید از شنیدن این نام تعجب کرده باشید ولی همین مکان اهمیت و ارتباط زیادی با سلامت ما و اعضای خانواده مان دارد. معمولا اغلب افراد پس از پایان مسواک زدن شان، مسواک خود را درون جا مسواکی قرار می دهند، ولی به این موضوع که جا مسواکی ها نیاز دارند تا زود به زود تمیز و ضدعفونی شوند دقت نمی کنند.

بر طبق تحقیقات صورت گرفته، جا مسواکی ها یکی از آلوده ترین مکان های خانه می باشد که متاسفانه به نظافت آن توجه زیادی نمی شود و همین عامل باعث می شود مسواک ما در معرض آلودگی زیادی قرار بگیرد. سعی کنید هر روز یا یک روز در میان جا مسواکی خود را با آب و صابون بشوئید تا از هر گونه آلودگی پاک شود.

فن ها و دیگر نقاط تهویه

نقاط تهویه و بخصوص فن ها به علت کارایی ای که دارند درگیر آلودگی زیادی می شوند. فن ها معمولا وظیفه خروج هوای داخل به سمت بیرون را بر عهده دارند که این خود گاهی شامل هوای آلوده داخل خانه می شود. به همین علت فن ها معمولا زود به زود آلوده و پر از گرد و خاک می شوند و بهتر است که گاهی تمیز و گردگیری شوند.

در برخی منازل نیز از سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی استفاده می شود که هوای گرم یا سرد را از طریق کانال کشی های انجام شده به درون خانه هدایت می کند. اغلب اوقات این کانال ها پس از آن که مدتی مورد استفاده قرار نمی گیرند پر از گرد و خاک و آلودگی می شوند که اگر تمیز نشوند، در اولین استفاده تمام گرد و خاک ها و آلودگی ها را به فضای درون خانه منتقل می کنند.

کلام پایانی

تمیز کردن تمامی بخش های خانه از هرگونه آلودگی می تواند کمک زیادی به حفظ سلامت اعضای خانواده داشته باشد. هنگام تمیز کردن خانه خود سعی کنید نهایت دقت و حوصله را داشته باشید تا مکان های بیشتری را مورد بررسی قرار داده و تمیز کنید. اگر بعد از تمیز کردن خانه چند نقطه را فراموش کرده باشید، قطعا حس بد و ناخوشایندی به شما دست می دهد و آن آرامشی که پس از پایان تمیز کاری به انسان منتقل می شود را نخواهید داشت.

از طرفی نیز امکان انتقال آلودگی از مکان های آلوده به مکان هایی که تمیز شده اند وجود دارد. این خود نیز یک دردسر به شمار می رود. در متن بالا برخی مکان هایی که اغلب به هنگام تمیز کردن خانه فراموش می شوند را یادآور شدیم که شما می توانید با مرور یا یادداشت آن ها برای سری های بعد هیچ مکانی را در خانه فراموش نکنید.

تیم طراحی و بازسازی میچینم دارای سابقه ای طولانی در زمینه ساختن خانه ها و طراحی داخلی منازل می باشد و با بهره بردن از تیمی بزرگ از متخصصان و معمارانی مجرب، هر گونه بازسازی و طراحی منزل شما را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد. چنانچه قصد بازسازی یا تغییر دکوراسیون منزل خود را دارید می توانید با تیم ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

  • آیا در هر بار تمیز کردن منزل باید گل و گیاهان خانه را تمیز کرد؟

تمیز کردن گل و گیاهانی که در خانه نگهداری می کنید زمان بخصوصی ندارد، هر موقع که احساس کردید روی آن ها را گرد و خاک یا هر گونه آلودگی دیگری گرفته است، می توانید با یک دستمال تمیز و یک آب پاش آن ها به خوبی تمیز کنید.

  • سطل زباله خانه را هر چند وقت یکبار تمیز کنیم؟

برای هر چه فاصله گرفتن از آلودگی این وسیله، بهتر است پس از هر بار خالی کردن آشغال ها سلطل را آب کشیده و پس از خشک شدن آن کمی مایع ضدعفونی کنند یا الکل درون آن اسپری کنید تا میکروب ها و باکتری هایی که درون اش ساکن هستند را از بین ببرید.

مطالب مرتبط