بازسازی راه‌ پله‌ های قدیمی

بازسازی راه‌پله‌های قدیمی

راه پله یکی از قسمت های مهم هر ساختمانی است که هم رابط قسمت های مختلف ساختمان به هم میباشد و هم محل رفت و آمد افراد است و ازین جهت استحکام آن بسیار مهم است.

نمای راه پله از موارد مهم داخل ساختمان و جز دکور محسوب میشود و به همین دلیل بسیار مورد توجه است. اگر به هر دلیل پله های ساختما از لحاظ ظاهری یا اصولی دچار مشکل شده باید برای بازسازی آن اقدام کنید. در بازسازی راه پله باید موارد متعددی را به صورت جداگانه بررسی کنید و برای این کار بهتر است با یک تیم حرفه ای متخصص مشورت کنید تا در بهترین زمان و با قیمت مناسب بازساری راه پله را انجام بدهید.

 

دلیل بازسازی راه پله های قدیمی چیست؟ 

همه بنا ها و ساختمان ها به مرور در طی گذر زمان به علت های مختلفی همچون فرسوده شدن مصالح نیاز به بازسازی پیدا میکنند. از آنجا راه پله جز محل های پر تردد ساختمان است پس در نتیجه زودتر از بقیه قسمت های ساختمان نیاز به بازسازی پیدا میکند. همانطور که گفته شده از آنچا که راه پله محل تردد افراد است پس باید در صورت بروز هر گونه مشکلی سریعا اقدام به تعمیر آن کرد چرا که ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد.

 

انواع بازسازی و تعمیر راه‌ پله

 

تعمیرکردن جیرجیر راه‌پله‌های فرش شده

معمولا در برخی خانواده ها به خصوص کسانی که بچه دارند از موکت یا گاهی فرش برای جلوگیری از سرخوردن کودکان استفاده میکنند. اما با این کار هم باز به طور کامل نمیتوان مانع جیر جیر کردن راه پله ها شد. برای برطرف کردن صدا با راه رفتن روی پله ها مکان دقیق صدا که معمولا دچار شکاف شده انست را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن آن اقدام به تعمیر آن کنید.

با این کار دیگر نیازی به جدا کردن فرش و موکت از روی همه راه پله ها نیست. از این هم در زمان و هم در هزینه صرفه جویی میشود.

 

رفع لق شدگی کف پله

از موارد مهم و پر تکرار در اکثر راه پله ها، لق شن کفی پله ها است  که اگر مورد توجه قرار نگیرد عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت. یکی از دلایلی که باعث لق شدن کف پله ها میشود فاصله افتادن بین کف پله و دیوار است. برای برطرف کردن این مشکل باید هر شکاف و عیبی را پیدا کرده و در جهت بازسازی آن اقادام نمایند. برای این کار از یک گروه متخصص برای این کار استفاده شود.

 

رفع شکستگی پله

ابن نکته را باید در نظر داشته باشید که پله ای با هر جنسی دچار آسیب خواهید شد. شکسته بودن پله ها باید سریعا بازسازی شود چرا که عدم توجه به آن باعث سقوط افرادی که از آن محل رفت و آمد میکنند میشود. در اندازه گیری ها باید دقت بسیار داشت تا علاوه بر جلوگیری از خطرات ناشی از آن در ظاهر راه پله نیز مشکلی پیش نیاید.

برای ترمیم پله های شکسته به تمامب موارد توجه کنید تا کفی مناسب برای پله را انتخاب کنید. باید به خوبی شکستکی را بررسی کنید تا هم علت و هم میزان فرسودگی را مشخص کنید. بعد از بررسی کفی را جدا کرده و اندازه گیری کنید و متناسب با اندازه های دقیق کفی جدید را نصب کنید.در انتخاب کفی های جدید دقت کنید تا دقیقا شبیه به کفی های قبلی باشد تا در ظاهرپله ها تاثیر بدی نگذارد.

 

انواع پله از لحاظ ظاهر و کاربرد

پله ها از لحاظ شکل،مصالح و نوع کاربرد با هم متفاوتند:

 • انواع پله از لحاظ کاربرد:
 • پله‌های به‌کاررفته در طبقات
 •  پله‌های دکوری
 •  پله‌های بیرونی
 • پله‌های در ورودی ساختمان‌های مختلف
 • پله‌های مربوط به حیاط
 •  پله‌ها در خانه‌های دوبلکس، تریپلکس و …

 

انواع پله از لحاظ شکل

 

پله مستقیم:

از این نوع پله ها در جاهایی استفاده میشود که فضا به اندازه کافی وجود دارد. در ساخت این نوع پله ها از نماهای مارپیچ و پیچ وتاب استفاده نمیشود. ظاهر این پله ها مستطیل شکل است و باید دارای استاندارد باشد. این نوع پله ها انواع مختلفی دارند:

 • پله مستقیم یک‌طرفه: پله مستقیم طول زیادی دارد و به همین دلیل باعث میشود تا افراددر حین استفاده از آن احساس خستگی کنند و دارای پاگرد برای استراحت دارد.
 • پله مستقیم دوطرفه با پاگرد وسط و سه بازو: این پله  بیشترین استفاده را دارد و برای جلوگیری از خستگی ، پس از یک ردیف پله دارای پاگرد است و پس از آن ردیف دیگر پله آغاز می‌شود.
 • پله مستقیم دوطرفه دارای دو پاگرد و سه بازو: این راه‌پله بیشتر در محیط‌های تجاری قرار دارد و ۲ ردیف پله با عرض کم و ۱ ردیف پله با عرض زیاد از ویژگی های آن است.
 •     پله مستقیم سه طرفه دارای دو پاگرد و سه بازو: زمانی که حدفاصل بین طبقات زیاد باشد و برای ساخت پله فضای چندانی وجود نداشته باشد، استفاده از این نوع پله مناسب خواهد بود.

   

۲. پله دارای پیچ و تاپ:

این نوع پله برای هر فضایی مناسب است و دارای 2 نوع قایم و تزئینی است..

     

۳.  پله مدرن:

این پله مناسب فضاهای مدرن است و برای فضاهای کوچک مناسب است. برای کتابخوانه، کمد استفاده میشود. در ساخت این نوع پله از متربال های گناگون استفاده میشود و زیبایی خاصی به ساختمان میدهد.

 

۴راه‌پله چوبی:

راه پله های چوبی زیبایی خاصی دارند و اگر از این نوع پلهها در ساختمان خود استفاده کردید از بارسازی ان نبایددغافل شوید.

 

کلام آخر :

بازسازی راه پله اهمیت بسیاری دارد هم از لحاظ ریبایی و هم از لحاظ امنیت، حتما این کار را به دست افراد متخصص و کاردان بسپارید. ما در گروه خود افراد متخصص زیادی برای بازسازی و طراحی راه پله همراه داریم. برای مشاوره رایگان کافیست فقط با ما تماس بگیرید.

 

مقلات بیشتر:

جریمه بازسازی ساختمان

وام بازسازی خانه های فرسوده

ضوابط بازسازی ساختمان چیست

کدام قسمت از تعمیرات ساختمان نیار به مجوز ندارد