آشپزخانه باید همیشه تمیز باشد! (قسمت دوم)

آشپزخانه تمیز

آشپزخانه باید همیشه تمیز باشد!

در ادامه قسمت اول این مطلب ، به بررسی ده روش دیگر برای اینکه همیشه آشپزخانه تمیزی داشته باشید پرداختیم.

 

 

انتخاب کنید که چه چیزهایی را روی پیشخوان قرار ندهید.

فضای شلوغ ابتدا یه فضای خالی بوده است ! پیشخوان هایی که کاملاً تمیز هستند، جایی برای پنهان شدن آشغال و ظرف های کثیف نیستند. با دیگر اعضای خانواده درباره اینکه چه وسیله هایی را روی پیشخوان نگذارند صحبت کنید.

تمیزی آشپزخانه

درست بعد از هر وعده غذایی اقدام به تمیز کردن آشپزخانه کنید

هرگز این گزینه را انتخاب نکنید که پس از  “استراحت” به یک میز و آشپزخانه کثیف برگردید. میز را فوراً پاک کنید و همه را به کار وادارید تا زمانی که آشپزخانه مرتب شود. سپس می توانید برای تماشای تلویزیون به روی کاناپه بروید!‌ 

هر شب آشپزخانه را خاموش کنید!

به این معنی است که همیشه تا وقتی آشپزخانه کثیف باشد به رختخواب نمی رویدساده ترین کار این است که آشپزخانه خود را بعد از شام تمیز کنید. بعضی اوقات شاید ناهار روز بعد را بعد از شام تهیه کنید یا یک میان وعده عصرانه تهیه کنید. پس در نظر داشته باشید خاموش کردن آشپزخانه یعنی که همه کارهای روزمره آشپزخانه شما از جمله راه اندازی ماشین ظرفشویی و تخلیه سطل آشغال به پایان رسیده است.

تمیز کردن یخچال و فریزر را یک کار منظم کنید

بله ! هر چند وقت یک بار باید یخچال خود را عمیق تمیز کنید ، اما اگر می خواهید یک آشپزخانه را همیشه تمیز نگه دارید ، باید مرتباً محصولاتی را که خراب شدند و مواد باقیمانده ای که باید دور بریزید را بررسی کنید. نوشتن لیست این کالاها در خرید مواد غذایی تازه به شما کمک می کند. همچنین به کاهش مصرف مواد غذایی بیهوده و هزینه های غیرضروری کمک می کند.

آشپزخانه همیشه تمیز

درباره موجودی کابینت ها تجدید نظر کنید!‌

کابینت های بیش از حد شلوغ سرگرم کننده نیستند و وقت زیادی را میگیرد. کابینت های خود را بررسی کنید و فقط وسایلی را که واقعاً استفاده می کنید و دوست دارید در کابینت ،در دسترس باشند را نگه دارید. به این ترتیب برداشتن و برگرداندن وسیله خیلی راحت انجام میشود.

تمیز کردن فر با یک روش تعیین شده ، دردسر کمتر ـ موفقیت بیشتر

داشتن یک روش موثر و نسبتاً آسان برای تمیز کردن اجاق گاز باعث میشه که شما کمتر از این کار خسته بشید و نظافتش رو همیشه به بعدا موکول نکنید !‌ نظافت اجاق گاز را به برنامه تمیز کردن ماهانه اضافه کنید تا مجبور نباشید با یه انباری کوچک و شلوغ توی فر روبرو بشید ! 

تمیز کردن فر

چک کردن وسیله های کوچک

هر موقع غذایی را از مایکروویو یا توستر خارج کردید ، موادی که ریخته یا پاشیده شده اند را پاک کنید تا هر وقت برای استفاده از آنها می روید تمیز باشند.

سینک ظرفشویی خود را بیشتر ضد عفونی کنید

سینک ظرفشویی آشپزخانه میتواند از توالت کثیف تر باشد. شما اجازه ندید سینک شما یکی از این سینک ها باشد و مرتبا با اسپری ضدعفونی کنید.

سینک ظرفشویی

هر شب سطل آشغالی را خالی کنید

یک سطل آشغال متعفن میتواند تمیزی آشپزخانه را زیر سوال ببرد. اجازه ندهید سطل آشغال پر در آشپزخانه بماند. آن را هر شب خالی کنید. اگر احساس می کنید کیسه های زباله ای را که به اندازه کافی پر نیستند خالی می کنید ، یک سطل آشغال کوچکتر را در نظر بگیرید.

سطل زباله آشپزخانه

قفسه های یخچال و فریزر و بقیه بسته بند های را برچسب بزنید

شما میدانید که جای همه چیز کجاست. اما بقیه اعضای خانواده نیز از جای همه چیز اطلاع دارند؟ با افزودن برچسب به قفسه های انبار و یخچال و فریزر به وسیله ها کمک کنیم تا سر جایشان بمانند.

آشپزخانه تمیز

شما چه مواردی رو برای داشتن آشپزخانه تمیز پیشنهاد میدهید؟

مطالب مرتبط