طرح رنگی تک رنگ در طراحی داخلی چیست ؟

طرح تک رنگ

انتخاب رنگ برای پروژه طراحی داخلی شما می تواند طاقت فرسا باشد. هرکسی که به یک فروشگاه رنگ برای انتخاب و تغییر رنگ خانه خود برود ، این موضوع را می تواند به خوبی درک کند و این حقیقت را تأیید کند که به نظر می رسد گزینه ها در مورد رنگ بی پایان هستند. ایا راهی وجود دارد که انتخاب رنگ ها کمی ساده تر شود؟ در حقیقت ، ممکن است ما بتوانیم راه حل مناسبی ارائه دهیم : اتاق خود را در اطراف یک طرح رنگی تک رنگ طراحی کنید . انجام این کار یک روش فوق العاده ساده برای ایجاد جلوه ای از زیبایی در فضای داخلی شماست.

 

طرح رنگی تک رنگ چیست؟

طرح رنگی تک رنگ به این معنی است که یک رنگ پایه و اساس طراحی رنگ اتاق را تشکیل می دهد. اگرچه سایه ها و تن های مختلف آن رنگ می تواند فضا را برجسته کند ، اما رنگ دیگری وجود ندارد. بسیاری از اتاق ها در قلعه های قدیمی اروپا (و حتی در کاخ های سفید) دارای طرح های رنگی تک رنگ هستند.

 

تعاریف علمی پیچیده هستند و با مفاهیمی مانند طول موج تابش سروکار دارند ، اما برای اهداف عملی ، برخی از طراحان داخلی استدلال می کنند که رنگ پایه اولیه باید یکی از اصلی ترین رنگ های اصلی ، ثانویه یا سوم باشد ، اما برای تزئینات عملی یا اهداف طراحی ، نیازی به این نیست و به ندرت هم وجود دارد. اساساً ، این یک طرح رنگی است که در آن هر رنگ واحد پایه طرح را تشکیل می دهد ، در حالی که تمام رنگهای دیگر مشتقات آن رنگ هستند.

 

رنگ سفید معمولاً در تمام طرح های تک رنگ ، یک رنگ قابل قبول (و مطلوب) در نظر گرفته می شود ، زیرا در اصل سبک ترین نسخه از همه رنگ ها است. به عنوان مثال استفاده از تزئینات سفید یا لوازم جانبی سفید در اتاقی که دارای هر نوع طرح تک رنگ است بسیار معمول است.

 

یک طرح رنگی تک رنگ ایجاد کنید

ابتدا با انتخاب یک رنگ پایه شروع کنید. این می تواند رنگی باشد که به طور غریزی دوست دارید. این رنگی خواهد بود که بر طرح دکوراسیون اتاق غالب است و ممکن است رنگ اصلی را بر روی دیوارها ایجاد کند. مرحله بعدی انتخاب تنوع کم رنگ و تیره آن رنگ به عنوان گزینه است. این تغییرات ممکن است در دیوارهای کناری یا در لوازم جانبی  استفاده شود. در فروشگاه های رنگ آمیزی ، نمونه های رنگی را پیدا خواهید کرد که انتخاب گسترده ای از تنوع رنگی است که در اطراف رنگ های مختلف پایه ساخته شده است.

 

کارشناسان توصیه می کنند حداقل دو گزینه از رنگ پایه انتخاب کنید – یکی روشن تر ، دیگری تیره. همانطور که در مورد هر طرح رنگی صدق می کند ، شما باید تعیین کنید که هر یک از تغییرات در طراحی کلی کجا و چگونه استفاده می شود. مهم است که اطمینان حاصل کنید که رنگ های شما به اندازه کافی متفاوت هستند تا کنتراست ایجاد کنند. رنگهایی که خیلی نزدیک هستند در طراحی اتاق شما احساس گل آلود و غیر دقیق ایجاد می کنند.

 

اصطلاحات

هنگامی که در مورد چگونگی ایجاد طرح رنگی خود تحقیق می کنید و مطالعه می کنید ، باید درک چند اصطلاح معمولاً استفاده شده را داشته باشید. در اینجا تعاریفی وجود دارد که باید بدانید:

 

Base color : رنگ غالب یا اصلی که برای طرح رنگ انتخاب شده است. این نقطه آغازین است که همه انتخاب های رنگ دیگر از آن گرفته می شود.

 

Hue: این به یکی از 12 رنگ خالص از چرخ رنگ – اصلی ، ثانویه یا سوم اشاره دارد. رنگ های اصلی قرمز ، زرد و آبی است. رنگ های ثانویه سبز ، نارنجی و بنفش هستند – هر کدام از ترکیب رنگ های اصلی تشکیل شده اند. رنگ های سوم زرد نارنجی ، قرمز نارنجی ، قرمز بنفش ، آبی بنفش ، آبی سبز و زرد سبز است – هر کدام با ترکیب رنگ اصلی و ثانویه ایجاد می شوند.

 

سایه: این به رنگهایی گفته می شود که زمانی رنگ سیاه برای تیره شدن به رنگ اضافه می شود.

 

رنگ: این رنگی است که با افزودن رنگ سفید برای روشن تر شدن آن مانند رنگ های پاستلی به وجود می آید.

 

لحن : وقتی رنگ خاکستری به رنگ اضافه می شود تا شدت آن کاهش یابد ، یک لحن ایجاد می شود. بیشتر رنگهایی که معمولاً در اتاق ها استفاده می شود ، در واقع لحن هستند و نه رنگ خالص .

 

مزایای یک طرح تک رنگ

طرح های رنگی تک رنگ دارای تعدادی فضیلت هستند که باعث می شود در دکوراسیون اتاق یا طراحی گرافیکی قابل تأمل باشند. از مزایای طرح های رنگی یکنواخت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • یک رنگ به طور خودکار احساس سادگی و هماهنگی را در یک فضا ایجاد می کند.
  • تلاش برای طراحی ساده شده است زیرا نگرانی در مورد برخورد رنگ از بین می رود.
  • این یک سبک مینیمالیستی ایجاد می کند که اجازه می دهد اشیا داخل یک اتاق اولویت داشته باشند. به عنوان مثال ، در یک اتاق با عتیقه های گرانبها ، یک طرح تک رنگ آنها را برجسته می کند.
  • زمینه های یکنواخت باعث می شود عناصر متضاد در یک اتاق دیده شوند.
  • استفاده از تک رنگ می تواند یک احساس شدید ، جسورانه ایجاد کند ، به ویژه با یک رنگ پایه شدید یا غیر معمول.

 

 

قانون شکنی؟

پایبندی دقیق به قوانین حکم می کند که همه رنگها در طرح تک رنگ باشند ، بدون استثنا. با این حال ، تعداد زیادی از طراحان که به طور منظم از طرح های اتاق تک رنگ استفاده می کنند نیز دوست دارند قوانین را  زیر پا بگذارند.

 

به عنوان مثال ، در بعضی موارد ، رنگ لهجه ای که به شدت با طرح اصلی در تضاد است ، می تواند اثربخشی طرح کلی را برجسته کند. به خصوص در طرح های تک رنگ سفید یا سیاه ، استفاده از یک رنگ متضاد تنها می تواند بسیار موثر باشد. با این حال ، اطمینان حاصل کنید که در این سبک از رنگ اضافی کم استفاده می کنید.

مطالب مرتبط