رفع بوی بد دستشویی در آپارتمان

بوی بد دستشویی به عنوان یک معضل در برخی از ساختمان وجود دارد و ساکنین چنین مکان هایی را کلافه نموده است. وجود چنین مشکلی موجب شده تا همواره به دنبال راهی برای حل آن باشند. روش های مختلفی برای از بین بردن این مشکل وجود دارد. بسیاری از این شیوه ها همیشه جواب نمی دهند و بایستی به دنبال روشی اساسی بود تا مشکل را بصورت ریشه ای حل نمود.

بوی بد دستشویی در آپارتمان را نباید به سادگی از کنار آن گذشت در این مورد لازم است تا سریعاً اقدامات مناسب انجام شود. چنین بوی بدی برای تمام ساکنین ساختمان مشکل زاست.

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود تا چنین بوی بدی در کل ساختمان پخش شود و موجب آزار و اذیت ساکنین گردد. در این مطلب قصد داریم تا در مورد رفع بوی بد دستشویی در آپارتمان صحبت کنیم و با راهکارهای مناسبی آشنا می شویم.

بوی بد در سرویس بهداشتی

بوی بد سرویس بهداشتی در آپارتمان بسیار آزار دهنده است و تداوم آن باعث بروز بیماری های مختلف در بین ساکنین ساختمان می شود. این بو دردسرهای فراوانی را برای افراد ساکن در آپارتمان ایجاد می کند. همیشه افرادی وجود دارند که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند ولی با این وجود هنوز نتوانسته اند بصورت کامل بر این مشکل چیره گردند.

روش های قابل دسترسی مثل استفاده از بو گیرها و چاه بست ها وجود دارد که شاید بتوانند مشکل را بصورت مقطعی حل نمایند اما نمی توان از این روشها انتظار نتیجه خارق العاده ای داشت. برای رفع این مشکل باید به دنبال منشاء آن بود. در ادامه این بخش می خواهیم در مورد منشاء اصلی این بو بپردازیم تا با شناخت آنها بتوانید بهترین راهکار را در پیش بگیرید و ساختمان خود را از این مشکل نجات دهید.

گاز سولفید هیدروژن

این گاز بسیار سمی و خطرناک است و در محل چاه های فاضلاب انباشته می شود. این گاز در اصل بی رنگ است و به هیچ وجه نمی توان آن را با چشم مشاهده کرد. از طرفی بوی بسیار بدی شبیه بوی تخم مرغ گندیده دارد و بسیار زننده و آزار دهنده است. معمولاً این گاز را به عنوان گاز فاضلاب می شناسند.

البته این گاز بصورت طبیعی در مخازن گاز وجود دارد و دست طبیعت در بوجود آوردن آن نقش داشته است. بوی بد دستشویی را از دو جهت مضر و خطرناک می دانیم، یکی اینکه انتشار این بوی بد حاوی گاز خطرناکی است که موجب آسیب به سیستم تنفسی و ایجاد مسمومیت های فراوان در افراد می شود.

دومین خطری که از بابت این گاز ساکنین ساختمان را تهدید می کند، قابلیت انفجاری آن است. گاز مذکور در چاه های فاضلاب جمع می شود و اگر راهی برای خروج آن باز نگردد، اشتعال و انفجار آن را باید حتمی دانست. این انفجار خطرات جبران ناپذیر جانی و مالی را از خود بر جای می گذارد.

مشکل در لوله ونت چاه فاضلاب

لوله ونت به عنوان یه جریان ارتباطی بین هوای آزاد و درون چاه فاضلاب شناخته می شود. در بیشتر موارد دلیل بوی بد دستشویی در آپارتمان خرابی در این ناحیه می باشد. لوله ونت یا دچار آسیب می شود یا گرفتگی در مسیر آن رخ می دهد. لوله ونتی که گرفتگی در مسیر آن وجود داشته باشد، اجازه نمی دهد تا گاز جمع شده از مسیر آن خارج شود.

در حالاتی که در این لوله آسیب دیدگی و شکستگی مشاهده گردد، باید منتظر پخش این بو در تمام فضای سرویس بهداشتی بود. آلودگی که این بو ایجاد می کند در لیست خطرناک ترین ها قرار می گیرد و ادامه دار بودن آن، مشکلات عدیده دیگری را ایجاد می کند.

دلایل بوی بد در سرویس بهداشتی آپارتمان

در مطالب فوق به دو دلیل اصلی بوی بد سرویس بهداشتی اشاره کردیم که می توان آنها را به عنوان منشاء اصلی این مشکل دانست. در کنار این مساله دلایل دیگری نیز وجود دارند که سبب می شوند تا بوی بد دستشویی در تمام فضای آپارتمان پراکنده گردد. شاید در نگاه اول فکر کنید که می توان این مشکل را با یک تمیزکاری کلی برطرف کرد، اما قضیه بحرانی تر از آنچه فکر می کنید است.

البته توجه به نظافت این بخش را اکیداً توصیه می کنیم اما رفع این مشکل که موضوع اصلی مطلب ماست، راه حلی فراتر از آن را می طلبد. در مطلب پیش رو قصد داریم تا نقطه پایانی به تمام روش های بی تاثیری بگذاریم که تا به حال آنها را امتحان کرده اید. در این بخش روش هایی را مطرح می کنیم که استفاده و کاربرد آنها می تواند این معضل را بصورت ریشه ای حل نماید.

خرابی سیفون سرویس بهداشتی

سیفون از تجهیزات مهم در سرویس بهداشتی محسوب می شود و نقش چشم گیری در نظافت محیط دارد. هرگونه خرابی در سیفون منجر به اختلال در کل سرویس بهداشتی می شود. مکانیزم کارکرد سیفون به صورتی است که مقداری آب در مخزن سیفون ذخیره سازی می گردد و با شیوه مخصوصی آب در داخل لوله های آن باقی می ماند.

این اقدام سبب می شود تا از بالا آمدن گازهای سمی به داخل لوله ها و کل ساختمان جلوگیری گردد. هر چند وقت یکبار بایستی سیفون را چک نمایید تا اگر مشکلی در اتصالات آن مشاهده کردید، سریعاً آن را حل نمایید.

مسدود شدن چاه فاضلاب سرویس بهداشتی

در مواردی مشکل بوی بد در سرویس بهداشتی را باید از چاه فاضلاب جستجو کرد. مسدود شدن و گرفتگی این بخش از جمله مواردی است که منجر به ایجاد این بوی نامطبوع در ساختمان می شود. مسدود شدن چاه فاضلاب را در دو عامل می توان جستجو کرد. یکی اینکه ممکن است جسمی به درون لوله ها راه پیدا کرده باشد و منجر به مسدود شدن این مسیر گشته باشد.

دومین عاملی که می تواند محرک این گرفتگی باشد مشکل در سیستم لوله کشی است که نمی گذارد تا مسیر عبور فاضلاب باز باشد. در حالت اول باید جسم خارجی را به هر نحوی از مسیر لوله ها خارج کرد و در حالت دوم بایستی یک فکر اساسی به حال تعمیر یا تعویض این سیستم آسیب دیده و پر از مشکل نمود.

نشتی لوله فاضلاب سرویس بهداشتی

نشتی در لوله فاضلاب سرویس بهداشتی را باید به عنوان یک اتفاق بسیار وحشتناک شناخت که تا مدت ها دردسرهای بیشماری را برای مالک ساختمان ایجاد می کند. این رخ داد زمانی بروز می کند که لوله های فاضلاب سرویس بهداشتی یکی از واحدها دچار نشتی شده باشد و مسیر خود را از بخش های مشاع یا اختصاصی قسمت های دیگر باز کند. این نشتی باعث می شود تا بوی بدی در کل ساختمان پخش شود و مشکلات تنفسی و بهداشتی را در آن محیط ایجاد کند.

روش های از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی

بوی بد سرویس بهداشتی از جمله مسائل بغرنج شناخته می شود که در بیشتر ساختمان ها و مجتمع های مسکونی با آن دسته و پنجه نرم می کنند. در مواردی این مشکل بسیار جدی محسوب می شود و باید از طریق تعمیرات و تعویض هایی که صورت می گیرد این معضل حل شود.

در حالات دیگر این مشکل بصورت مقطعی هر چند وقت یکبار رخ می دهد که دلیل آن هم می تواند سهل انگاری در نظافت این بخش باشد. در منزل باید روز مشخصی را در طول هفته به تمیزکاری این قسمت اختصاص دهید. اگر سرویس بهداشتی عمومی در مجتمع مسکونی وجود دارد بایستی همین برنامه را برای آن نیز پیاده کرد. مواد شوینده مختلفی در سطح بازار وجود دارد که می توان بر طبق برنامه از  آنها در نظافت و خوشبویی سرویس بهداشتی استفاده کرد.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا در مورد روش های موجود توضیح دهیم تا با استفاده از آنها بتوانید به یک راهکار مناسب دست یابید.

استفاده از ترکیبات قوی

علاوه بر اینکه می توانید از مواد شوینده قوی در این محل استفاده کنید، این امکان نیز وجود دارد که ترکیبی از آنچه در دسترس خود دارید، یک ماده قوی تهیه کنید که اثری کار آمدتر از سایر مواد شوینده داشته باشد. الکل به عنوان ماده ای ضدعفونی کننده شناخته می شود که استفاده از آن برای نظافت سرویس بهداشتی بسیار تاثیر گذار است.

الکل و سرکه را بایستی به مقدار مناسبی با یکدیگر مخلوط کرد و سپس از آن در نظافت این محل استفاده کرد. کاربرد این ترکیب، نتیجه ای خارق العاده را برای سرویس بهداشتی منزل شما به همراه دارد. در کنار این دو ماده، از ترکیب جوش شیرین و آب می توان استفاده کرد.

این ترکیب بسیار موثر است. شاید باورش برایتان سخت باشد ولی نوشابه نیز جزء محلول هایی شناخته می شود که در از بین بردن جرم و آلودگی های سرویس بهداشتی موثر است.

استفاده از تهویه

سرویس های بهداشتی باید به تهویه مناسبی مجهز باشند. در هر صورتی وجود این وسیله در سرویس بهداشتی الزامیست. تهویه مناسب باعث می گردد تا از میزان بوی بد در سرویس بهداشتی کاسته شود.

غیر از بوی بد، رطوبت موجود در این بخش نیز مشکل ساز می باشد. رطوبت باعث می گردد تا در گوشه و کنار این بخش باکتری های مختلفی شروع به رشد کنند و مشکل اساسی برای بهداشت این بخش ایجاد نمایند.

نظافت مرتب سرویس بهداشتی و جرم زدایی

برای نظافت سرویس بهداشتی بایستی یک برنامه هفتگی تنظیم کنید و در آن کارهایی که قرار است انجام دهید را مشخص نمایید. مثلاً حتماً در اولویت کاری خود نظافت و باکتری زدایی این قسمت را قرار دهید و از انجام اقدامات ضروری دیگر نیز غافل نشوید و آنها را مو به مو اجرا نمایید.

جرم های موجود در سرویس بهداشتی منبع اصلی باکتری ها و میکروب ها می باشد. حتماً جرم زدایی این بخش را در لیست کارهای خود قرار دهید. در هر خانه سرویس بهداشتی باید عاری از هر گونه میکروب و باکتری باشد. نظافت این بخش، به سلامت کلی افراد ساکن در ساختمان نیز تاثیر می گذارد.

از بوی بد سرویس بهداشتی صحبت کردیم و جنبه های مختلف در آن را بررسی نمودیم، اما از یک موضوع غافل شدیم آنهم مساله سرویس بهداشتی های کهنه و قدیمی است. این سرویس بهداشتی ها ها خواه ناخواه دچار مشکل هستند و داشتن بوی بد نیز از مشخصه های اصلی آنهاست.

مشکل این نوع مکان ها را نمی توان با هیچ راه حلی برطرف ساخت. تنها راه حل، بازسازی اصولی آن می باشد.

شرکت بازسازی می چینم قادر است تا شما را در امر بازسازی سرویس بهداشتی کمک کند. پیمانکاران ما می توانند این قسمت را به گونه ای بازسازی نمایند که دیگر تا سالها مشکلی گریبان گیر آن نگردد. اگر هر گونه سوالی در مورد بازسازی خانه قدیمی ، نوسازی ساختمان و بازسازی ویلا قدیمی دارید می توانید آن را با کارشناسان ما مطرح کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مجموعه میچینم در تماس شوید.

کلام آخر

بوی بد دستشویی جز موارد آزار دهنده ای شمرده می شود که در موارد شدید تحمل آن برای همه افراد غیر قابل تحمل است. بهترین راهکار حل ریشه ای مشکل می باشد که باید بصورت اساسی حل گردد. تعمیر، تعویض و بازسازی سرویس بهداشتی از مواردی شمرده می شود که در حل این معضل کارساز هستند.

سوالات متداول

مناسب ترین روش برای رفع بوی بد سرویس بهداشتی چیست؟

با توجه به میزان بو و آسیب هایی که ممکن است این سیستم دچار آن شده باشد روش های مختلفی را می توان استفاده کرد. البته مشورت با یک فرد کاربلد توصیه می شود. وی با تجربه ای که دارد می تواند مناسب ترین روش را برگزیند.

بوی بد سرویس بهداشتی چه مضراتی برای بدن دارد؟

مضراتی فراوانی را برای سیستم تنفسی ایجاد می کند. علائم مسمومیت و حتی مرگ نیز در این موارد مشاهده شده و باید بسیار جدی گرفته شود.

مقالات بیشتر :

روش های تمیز کردن حمام در کوتاه ترین زمان ممکن

مطالب مرتبط