چگونه آشپزخانه کوچک را بزرگ جلوه دهیم

چگونه آشپزخانه کوچک را بزرگ جلوه دهیم

در برخی از منازل آشپزخانه های کوچکی وجود دارد که مورد پسند خانم خانه نیست و همواره از بابت آن شکایت می کنند. این آشپزخانه ها دردسرهای بیشماری را بوجود می آورد، از کمبود فضا برای نگهداری مواد غذایی و وسایل گرفته تا ظاهر آن، همگی جزء نکات منفی این مکان شمرده می شود.

آشپزخانه های کوچک محدودیت های فراوانی را برای خانم خانه ایجاد می کند که این کمبود فضا تاثیرات خود را بر روی دکوراسیون و طرح آشپزخانه نیز می گذارد. ابعاد یک آشپزخانه بسیار مهم و کلیدی بحساب می آید. همین ابعاد است که مشخص می سازد چه وسایلی را حق دارید در آشپزخانه استفاده کنید و چه وسایلی را حق استفاده از آن را ندارید.

فضای کوچک آشپزخانه برای بسیاری از افراد خسته کننده می باشد و یکی از آرزوهای هر خانم خانه ای داشتن آشپزخانه ای بزرگ با بهره مندی از فضای مناسب و کافی می باشد. همیشه نمی توان به این آرزو جامه عمل پوشاند ولی با انجام یکسری کارها، امکان اینکه آشپزخانه بزرگ تر به نظر برسد است.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا بدانیم که چگونه آشپزخانه کوچک را بزرگ جلوه دهیم و با شرایط این کار بیشتر آشنا شویم

روش هایی که می توان آشپزخانه کوچک را بزرگ جلوه داد

چرایی اینکه مردم بیشتر به سمت زندگی در خانه های کوچک آپارتمانی می روند را می توان بطور مفصل بررسی کرد اما در اینجا می خواهیم به این موضوع بپردازیم که با چه روش هایی، امکان این وجود دارد که آشپزخانه کوچک، کمی بزرگ تر جلوه داده شود.

شیوه هایی وجود دارند که با استفاده از آنها، دیگر از ظاهر کوچک آشپزخانه خود گلایه نمی کنید زیرا راه کار ها و ترفندهایی در دسترس قرار دارند که می توانید آنها را بکار ببرید و نتیجه ای خارق العاده را در منزل خود مشاهده نمایید. مساله ای که بیشتر باعث مشغولیت ذهنی افراد می شود این موضوع است که آیا این روش ها، فضای آشپزخانه را واقعی نشان می دهند یا خیر.

این مشکلی محسوب می شود که می توان آن را ناشی از وسواس فکری دانست. خوشبختانه شیوه هایی که قرار است از آن صحبت کنیم، امتحان خود را پس داده اند و اشخاصی که از آنها استفاده نموده اند، همواره رضایت خود را از انتخاب این روش ها ابراز داشته اند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا در مورد این راهکارها بیشتر توضیح دهیم.

وسایل کوچک آشپزخانه

آشپزخانه های کوچک علاوه بر اینکه از مساحت کمی برخوردار هستند دارای سقف کم ارتفاع نیز می باشند. در چنین مکانی بایستی از وسایلی استفاده کرد که ابعاد آن با محیط تناسب داشته باشد.

یخچال و اجاق گازهای کوچکی در بازار یافت می شوند که مخصوص چنین مکان هایی ساخته شده اند. به منظور تهیه وسایل آشپزخانه، لازم است تا کمی صبر و حوصله به خرج دهید. رنگ ها و مدل های خوب را با دقت بیشتری مشاهده نمایید و ببینید که آیا انتخاب آنها می تواند تاثیری در آشپزخانه شما بگذارد.

در کنار استفاده از یخچال و اجاق گاز کوچک بایستی از کابینت های کوچکی نیز در این مکان استفاده کنید تا بتوانید از طریق آن ظاهری مناسب و بزرگ گونه به آشپزخانه بدهید. شاید در نگاه اول انتخاب این وسایل کوچک، حسی خوب به شما ندهد.

این مورد را از این جهت می گوییم که افراد بیشتر به استفاده از وسایل با ابعاد بزرگ و معمولی اُخت گرفتن و انتخاب دیگری برای آنها نامانوس بحساب می آید. با تمام این وجود بهترین راهکار برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه کوچک، همانا استفاده از وسایل مناسب در آن است.

رنگ مناسب در آشپزخانه

رنگ بکار رفته در آشپزخانه از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. این موضوع را از این بابت می گوییم که هر رنگ برای خود یک مشخصه روانشناسی دارد که مختص به همان رنگ است و حسی متفاوت را به بیننده منتقل می کند.

در مورد اینکه چه رنگ هایی باعث بزرگ به نظر رسیدن محیط آشپزخانه می گردند بایستی کمی تحقیق نمایید. البته برخی از رنگ های گرمی وجود دارند که دارای این مزیت هستند و آن ظاهری که مد نظر شماست را به آشپزخانه منزلتان می دهند. علاوه بر اینکه به رنگ دیوار و سقف این مکان توجه می کنید بایستی به رنگ وسایل آشپزخانه نیز دقت داشته باشید تا به یک هماهنگی و هارمونی مناسبی از رنگ ها در این مکان دست یابید.

در مواردی مشاهده شده که افراد بین این دو بخش هماهنگی مناسب را رعایت نمی کنند که همین امر موجب شده تا ظاهر آشپزخانه بهم ریخته و نامناسب به نظر برسد و به هدفی که در ابتدا به دنبال آن بودند نیز نرسند.

نور پردازی مناسب آشپزخانه

برای اینکه بتوانید ظاهر آشپزخانه را بزرگ نشان دهید باید از نورپردازی آن نیزغافل نشوید. نور پردازی مناسب به عنوان یک پارامتر تاثیر گذار در آشپزخانه شناخته می شود که قادر است بسیاری از کمی و کاستی های ظاهری آن را پوشش دهد.

این مکان بایستی به لامپ روشنایی مناسبی مجهز باشد به گونه ای که نه زیاد پر نور به نظر برسد و نه کم نور به عبارتی مناسب ترین مقدار نور را باید داشته باشد. از مساله روشنایی با لامپ که بگذریم باید به سراغ عامل دیگری برویم که اهمیت کمتری از لامپ ندارد. پرده آشپزخانه نیز یکی از همین پارامترهای مهم شناخته می شود که تاثیر زیادی در شمای کلی این مکان دارد.

داشتن پنجره برای آشپزخانه کوچک یک مزیت شناخته می شود که همین امر باعث می گردد تا روش های مختلفی را در این مکان اجرا کرد. استفاده از پرده با رنگ و ظاهر مناسب برای این محل پیشنهاد می گردد. البته می توانید ارتفاع پرده را تا 3 سانتی متر نیز بلند تر در نظر بگیرید به گونه ای که مماس بر زمین باشد در چنین حالتی آشپزخانه بزرگ تر از آنچه است، به نظر می رسد.

شلوغ نکردن آشپزخانه

آشپزخانه باید همیشه منظم و مرتب باشد و هرگونه شلوغی و بهم ریختگی نبایستی در آن مشاهده گردد. آشپزخانه ای را تصور کنید که در گوشه و کنار آن ظرف ها و وسایل گوناگون پخش و پلا به حال خود رها شده و ظاهر زشتی به محیط داده است، یقیناً چنین مکانی مورد پسند هیچ فردی واقع نمی شود. آشپزخانه کوچک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در این مورد خاص قضیه برای آشپزخانه های کوچک بیشتر خود را نشان می دهد. اگر نظم و ترتیب در این مکان وجود داشته باشد موجب می گردد تا علاوه بر زیبایی، اندازه آن نیز کمی بزرگ تر از آنچه است به نظر برسد.

استفاده از تزئینات مناسب

در تزئین محیط آشپزخانه باید دقت کافی داشت و از وسایلی استفاده کرد که برای این مکان مناسب باشد. کارشناسان مربوطه، کاربرد آینه های تمام قد و تزئینات این چنینی را در آشپزخانه کوچک توصیه می کنند. استفاده از این وسایل کمک شایانی به ظاهر محیط می کند و باعث می شود تا چیزی که انتظار دارید را مشاهده نمائید. اما در مقابل استفاده از وسایل تزئیناتی نامناسب موجب بدتر شدن ظاهر آشپزخانه می گردد و کمک خاصی به بهبود نمای آن نمی کند.

تاثیر کفپوش در بزرگ نشان دادن اندازه آشپزخانه

انتخاب کفپوش تاثیر مثبتی در اندازه آشپزخانه دارد. همواره کارشناسان حوزه ساختمان به این موضوع تاکید می کنند که بایستی از مترال مناسبی برای کف آشپزخانه استفاده کرد. این موضوع را از چند منظر می توان بررسی کرد یکی اینکه در انتخاب مدل مناسب کفپوش باید تحقیق و جستجو فراوانی داشته باشید و از طرح هایی استفاده کنید که با محیط آشپزخانه شما متناسب باشد.

معمولاً برای آشپزخانه های کوچک از کفپوش های مختلفی می توان استفاده کرد. جنس، رنگ و طرح آنها بسیار با اهمیت هستند. در ادامه این بخش به بررسی موارد مربوطه می پردازیم و با کفپوش هایی آشنا می شویم که ظاهر زیبا و بزرگی به آشپزخانه کوچک منزل شما می دهند.

رنگ کفپوش

تاثیر رنگ کفپوش در بزرگ یا کوچک نشان دادن آشپزخانه را نباید دست کم گرفت. هر رنگی برای خود از یک ویژگی روانشناسی مخصوصی برخوردار است. این ویژگی علاوه بر جنبه های زیباشناسی که به محیط می دهد، باعث می گردد تا دید بیننده را تحت تاثیر خود قرار داده و ذهنیت مثبتی را در وی ایجاد کند.

منظور از جنبه های روانشناختی رنگ ها این است که تاثیر ذهنی و روانی خارق العاده ای را بر روی مخاطب می گذارد و بیننده ای که آن را می نگرد، متوجه ابعاد کوچک آشپزخانه نمی شود.

جنس کفپوش آشپزخانه

کفپوش ها در جنس های مختلفی در سطح بازار وجود دارند. از انواع سرامیکی گرفته تا جنس های پارکت و چوب و سایر موارد که هریک از آنها دارای ویژگی های منحصر بفردی هستند. برای آشپزخانه هایی که اندازه کوچکی دارند، جنس های چوبی و مشابه آن پیشنهاد می گردد. این نوع کفپوش ها به دلیل ویژگی هایی که دارند باعث می شوند تا هم ظاهر مکان مورد نظر شیک و زیبا شود و هم ابعاد آن بزرگتر از حد معمول به نظر برسد.

طرح کفپوش آشپزخانه

طرح کفپوش نیز از آن جمله مواردی شناخته می شود که در بزرگ یا کوچک نشان دادن محیط آشپزخانه تاثیر گذار است. طرح های ساده و عاری از هر گونه آلایشی پیشنهاد می گردد. این طرح ها تاثیر زیادی بر محیط و ذهن بیننده می گذارند و باعث می شوند تا محیط بزرگ و دلباز تر از آنچه است به چشم بیاید. به عبارت کلی، طرح ها تاثیر مثبت روانی خود را بر ذهن تماشاگر می گذارند و موجب می شوند تا اصلاً اندازه کوچک آشپزخانه به چشم نیاید.

شرکت بازسازی میچینم با سابقه کاری درخشانی که دارد توانسته تا اینجای کار اعتماد مشتریان خود را جلب نماید. اگر قصد بازسازی آشپزخانه خود را داشتید آماده خدمت رسانی به شما هستیم. تعمیرات ساختمان در تهران و بازسازی ویلا قدیمی تنها بخشی از فعالیت های این شرکت را تشکیل می دهد. برای دریافت مشاوره های رایگان می توانید با مجموعه ما در تماس شوید.

کلام آخر

داشتن آشپزخانه کوچک به عنوان یک معضل در آپارتمان ها شناخته می شود. بسیاری از خانواده ها با ظاهر آن مشکل اساسی دارند و همواره به دنبال راهی هستند تا بتوانند حداقل شمای کلی آن را بزرگ نشان دهند. روش های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها آشپزخانه منزل خود را بزرگ تر جلوه دهید. استفاده از وسایل کوچکتر، رنگ و نورپردازی مناسب از راه های موثری شناخته می شوند که همیشه مورد استفاده قرار می گیرند.

سوالات متداول

راه حل مناسب برای بزرگ نشان دادن محیط آشپزخانه چیست؟

استفاده از اشیاء فیزیکی مناسب و بکارگیری رنگ های مخصوص در دیوار و سقف آشپزخانه از جمله مواردی است که تاثیرات روانی و بصری خود را بر بیننده می گذارد و این محیط را بزرگ تر نشان می دهد.

مزایای داشتن آشپزخانه کوچک چیست؟

شاید در نگاه اول این موضوع مزیت بحساب نیاید، اما اگر از جنبه های دیگر به موضوع بنگریم، آشپزخانه کوچک نیز دارای مزیت های فراوانی است. مهم ترین مزیت این مکان ها را می توان نقلی بودن و قابل دسترس بودن تمام بخش های آن دانست. داشتن یک فضای گرم و صمیمی نیز یکی از مزیت های اصلی این محیط می باشد.

مقالات بیشتر :

آشنایی با اصول طراحی آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه مدرن و جذاب

مطالب مرتبط