وام تعمیر ساختمان بانک مسکن چگونه است

وام تعمیر ساختمان بانک مسکن

با توجه به اینکه در این اواخر هزینه تعمیرات ساختمان بالا رفته است، بایستی یک اقدام فکورانه در خصوص تامین این هزینه ها داشته باشید. یکی از راه هایی که می توان هزینه ها را تامین کرد، دریافت وام های بانکی می باشد. وام تعمیرات ساختمان با شرایط ویژه ای به افراد تعلق می گیرد.

این نوع وام به شما کمک می کند تا از پس بخش عمده ای از هزینه های تعمیرات برآیید. اگر تمام مراحل اداری را به خوبی به پیش ببرید و واجد شرایط شناخته شوید، دیگر خیالتان راحت است زیرا می توانید از این نوع تسهیلات که بانک مسکن در اختیار شما قرار می دهد بهره مند گردید. دریافت این نوع وام برای شما تعهداتی را به دنبال دارد که بایستی در سر موعد خودش به آنها عمل کنید. در این مطلب قصد داریم تا در مورد وام تعمیر ساختمان بانک مسکن، توضیحاتی را ارائه دهیم تا شما را با شرایط آن بیشتر آشنا کنیم.

اگر شما نیز تصمیم گرفته اید تا بخش های مختلف ساختمان خویش را تعمیر کنید، خوب جایی آمدید.

شرکت بازسازی میچینم قادر است تا شما را در تمام امور بازسازی و تعمیرات ساختمان کمک و همکاری نماید. نگران هزینه های تعمیرات نیز نباشید، ما فکر همه جا را کرده ایم. مجموعه میچینم با همکاری مستقیمی که با پیمانکاران حرفه ای دارد، می تواند با مناسب ترین بودجه، تغییرات شگرف و تحسین برانگیزی را در ساختمان شما ایجاد کند. تعمیرات ساختمان در تهران، بازسازی خانه قدیمی، بازسازی ویلا قدیمی و نوسازی ساختمان کارهای روتین مجموعه ما را تشکیل می دهند. برای دریافت مشاوره های رایگان، کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید و سوالات خود را از آنها بپرسید.

وام تعمیرات یا وام جعاله چیست

قبل از اینکه به فکر گرفتن وام باشید، بهتر است تا با یکسری از اصطلاحات قانونی آشنا باشید. این اصطلاحات به شما کمک می کند تا در جریان فرایند اخذ وام با واژه های قانونی که در اسناد و فرم های بانک قید می گردد آشنا باشید. وام جعاله نیز از همین اصطلاحات می باشد. این وام در اصل جزء وام هایی است که بصورت ویژه در بانک مسکن به مشتریان ارائه می شود.

البته سایر بانک ها نیز این وام را در اختیار مشتریان خود می گذارند، اما با شرایط مخصوص به خودشان، متقاضیان را از این تسهیلات بهره مند می کنند. اگر تصمیم دارید تا منزل خود را تعمیر یا تکمیل نمایید، خوب جایی آمده اید، در این مطلب قصد داریم تا پیش روی شما بهترین راهکار قانونی را قرار دهیم تا با پیروی از آن بتوانید در اسرع وقت وام مورد نظر را دریافت کنید.

واجد شرایط بودن برای دریافت وام

دریافت وام از هر بانکی نیاز به این دارد که شرایط مورد نظر را داشته باشید. داشتن این شرایط راه را برای شما هموار می کند تا بدون هیچ دردسری از وام بهره مند گردید. همیشه دریافت وام به همین سادگی نیست و دردسرهای خودش را دارد. این دردسرها بیشتر به سراغ افرادی می آید که از قوانین موجود در این حوزه آشنایی کافی ندارند.

در مطلب پیش رو به توضیح تمامی این شرایط می پردازیم تا مانند چراغی راهنمای شما در تاریکی باشیم. پیچیدگی و حجم بالای اطلاعات، همواره متقاضیان دریافت وام را سردرگم کرده است. در بخش مذکور می خواهیم به دور از گزافه گویی اطلاعات روشن و واضحی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

داشتن تابعیت ایران

یکی از شروط لازم و حتمی، داشتن تابعیت ایران است. حتی برخی از شعب بانک مسکن نسبت به اعطای وام به افراد دو تابعیتی نیز سخت گیری هایی را لحاظ کرده است. البته این موضوع در تمام شعب بانک مسکن شایع نیست.

داشتن شناسنامه و کارت ملی

داشتن شناسنامه و کارت ملی نیز از شروط دریافت وام است. این مدارک نشان می دهند که شما واقعاً تبعه ایران هستید. در هنگام رجوع به شعب بانک مسکن، بایستی این مدارک را نیز به همراه خود داشته باشید.

کارت پایان خدمت یا داشتن معافیت سربازی

افرادی که کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی را دارند، یک پله از دیگران جلو هستند زیرا یکی از مهم ترین شروط اعطای وام را دارا می باشند.

داشتن بضاعت مالی

داشتن بضاعت مالی به این معناست که شما از پس پرداخت قسط های وام بر می آیید. حالا سوال اینجاست که این بضاعت مالی چگونه ثابت می شود؟ در توضیح این مطلب باید این موضوع را خاطر نشان بسازیم که از دو طریق امکان اثبات این امر وجود دارد. یکی فیش حقوقی ماهیانه که فرد دریافت می کند، نشان می دهد که توان مالی پرداخت هزینه ها را دارد.

البته مقدار حقوق ماهیانه نیز در اعطای وام تاثیر گذار است. دومین روشی که از طریق آن بضاعت مالی شما را تشخیص می دهند، موضوع حساب بانکی شماست. حساب بانکی شما نشان می دهد که چه مقدار سرمایه در آن دارید. بر این اساس این روش نیز به عنوان تضمینی شناخته می شود که سیستم بانک را ترغیب به اعطای وام به شما می کند.

داشتن سند مالکیت

داشتن سند مالکیت به عنوان شرط اساسی در این مورد شناخته می شود. همانطور که از نام این وام پیداست، به جهت تعمیرات ساختمان ارائه می گردد. فردی که فاقد این سند باشد، وامی به وی تعلق نمی گیرد. در این سند، تمام مشخصات ملک بصورت دقیق بیان شده است. در صورتی که فرد وام گیرنده، از پرداخت قسط های وام خود امتناع کند، بانک حق دارد طبق قانون، ملک فرد خاطی را بفروش برساند و مبلغ خود را از آن کم نماید.

وام تعمیرات ساختمان به چه مواردی تعلق می گیرد

تا اینجای کار با شرایط دریافت این نوع وام آشنا شدید و دریافتید که چه موارد ضروری وجود دارد که بایستی آنها را برآورده کنید. اینک نوبت به این می رسد تا بدانید، این وام به چه مواردی تعلق می گیرد. در تکمیل مبحث مذکور، لازم است تا این موضوع را خاطر نشان بسازیم که با بررسی های انجام شده توسط کارشناسان بانک، مشخص می شود که برای دریافت وام واجد شرایط هستید یا خیر.

برخی از افراد با اهداف غیر مرتبط اقدام به دریافت وام تعمیرات می کنند. بانک نیز با گذاشتن شرایط این چنینی سعی دارد تا جلوی این افراد را بگیرد. بانک هایی که این تسهیلات را ارائه میدهند، سعی دارند تا در قدم نخست، باعث بهبود اوضاع ظاهری ساختمان ها شوند و در قدم بعدی به دنبال بهبود کیفیت ساختمان ها هستند. البته نباید سودی مادی که از این طریق عاید آنها می شود را بی تاثیر بدانیم. در ادامه این بخش، مواردی را بررسی می کنیم که وام تعمیرات ساختمان به آنها تعلق می گیرد.

نصب اسکلت فلزی یا بتنی بنا

در هنگام تعمیرات ساختمان، گاهی اوقات نیاز است تا بخشی از اسکلت ساختمان را تعمیر کنید یا به اندازه ابعاد مشخص، از نمونه های مشابه استفاده نمایید. وام تعمیرات ساختمان به این نوع اقدامات نیز تعلق می گیرد.

سرویس حمام، دستشویی و آشپزخانه

حمام، دستشویی و آشپزخانه در ساختمان های قدیمی وضعیت مناسبی ندارند. بایستی نسبت به تعمیرات این مناطق اقدام کرد. اعمال تعمیرات در این بخش ها باعث می شود تا اوضاع آنها بهتر شود. اگر این قسمت ها را به حال خودشان بگذارید، به مرور زمان به وضعیت بدتری دچار می گردند. دریافت وام تعمیرات ساختمان به عنوان فرصتی طلایی شناخته می شود که از طریق آن می توانید این قسمت ها را تعمیر اساسی کنید.

حفر یا ترمیم چاه

در مواقعی وجود یک چاه فاضلاب برای ساختمان کفایت نمی کند و بایستی یک عدد چاه دیگر نیز حفر کنید تا جوابگوی نیاز ساختمان شما باشد. بعضی اوقات نیاز به حفر چاه جدید احساس نمی شود و تعمیر چاه قدیمی کفایت می کند. اگر قصد دارید تا چنین کاری را انجام دهید و این موضوع را به عنوان یک نیاز مبرم برای ساختمان خود شناسایی کرده اید، بایستی سریعاً اقدامات لازم را شروع کنید. از بابت هزینه های آن نیز نگران نباشید، وام تعمیرات ساختمان، این مورد را نیز در بر می گیرد. با واجد شرایط بودن، می توانید از این تسهیلات در راستای حفر یا ترمیم چاه منزل خود استفاده نمایند.

ترمیم یا آسفالت پشتبام

پشتبام نیز از بخش های مهم ساختمان شمرده می شود. سلامت این بخش بر کسی پوشیده نیست. هر گونه تعمیراتی که در خصوص آن انجام می شود، ارزشمند است. گاهی اوقات میزان آسیب های وارده به این بخش به حدی زیاد می باشد که صاحب خانه از پرداخت کل مبلغ آن عاجز می ماند. دریافت وام از بانک مسکن به عنوان بهترین راهکاری شناخته می شود که در جلوی شما قرار دارد.

جابجایی درب و پنجره ها

عوامل مختلفی در جابجایی درب و پنجره دخیل هستند. یکی از این دلایل تغییر طرح و مدل ساختمان است. در مواقع خاصی، به علت اینکه ساخت و سازهای مختلفی در مجاورت ساختمان مذکور رخ می دهد، مالکین را مجبور می کند تا درب و پنجره های خود را به گونه ای تغییر مکان دهند که حریم شخصی آنها حفظ شود و از جهت دیگر میزان روشنایی در منزل آنها تامین گردد.

همچنین تعویض درب و پنجره قدیمی نیز از دلایلی شمرده می شود که منجر به جابجایی آنها با نمونه های جدید می گردد. اگر دلایل موجهی مثل استفاده از درب و پنجره های عایق داشته باشید یا بر هر نحوی بتوانید اعتماد بانک را بدست آورید، در این صورت قادر خواهید بود تا از وام تعمیرات ساختمان مستفید شوید.

تعمیر سیم کشی قدیمی ساختمان

سیم کشی های قدیمی برق خطرات بیشماری را متوجه ساختمان و افراد ساکن در آن می کنند. برای جلوگیری از اتفاق های خطرناک، می بایست سریعاً تعمیر یا تعویض گردند. ساختمان های چند طبقه به دلیل وجود تعداد طبقات بالا و همچنین زیاد بودن حجم کار، به سرمایه بیشتری احتیاج دارند. سرمایه لازم موجب می شود تا بصورت اصولی سیم کشی برق در خصوص این مکان ها اعمال گردد. بانک مسکن به این نوع تعمیرات که نوید سلامت را به ساختمان ها و افراد می دهد، ارزش زیادی قائل می شود.

لوله کشی آب و گاز

بیشتر ساختمان های قدیمی با مشکل پوسیدگی و آسیب در لوله کشی آب و گاز مواجه هستند. در خصوص این سیستم های آسیب دیده باید سریعاً چاره ای اندیشیده شود. استفاده از لوله های جدید و بکار گیری از ابزار آلات مخصوص، موجب می شود تا مقدار هزینه ها بالا رود. دستمزد پیمانکار نیز بر مقدار هزینه ها اضافه می کند. دریافت وام تعمیرات می تواند کمک شایانی در راستای تامین هزینه ها محسوب شود.

روش دریافت وام تعمیرات

طبق آیین نامه هایی که در بانک مسکن وجود دارد، بایستی وام گیرنده تمام مبلغ وام را در جهت تعمیرات ساختمان به مصرف برساند. در مورد مبلغ وامی که دریافت می کند نیز کارشناسان بانک با مراجعه به محل، میزان آن را مشخص می سازند. طبق قوانینی که در این بانک وجود دارد بایستی 20 درصد مبلغ وامی که فرد، قصد دریافت آن را دارد، در نزد بانک پرداخت شود. تا زمانی که تغییرات در قانون ایجاد شود، این قانون در تمام شعب بانک مسکن در کل کشور از درجه اعتبار برخوردار است.

وثیقه مورد نیاز برای دریافت وام

بانک به این جهت از مشتریان خود وثیقه می گیرد تا از حتمی بودن پرداخت اقساط توسط آنها اطمینان حاصل کند. این وثیقه می تواند انواع مختلفی داشته باشد. سند مالکیت خانه، سفته، سپرده سرمایه گذاری مدت دارد و اوراق مشارکت، نمونه ای از انواع وثیقه محسوب می شوند که بانک برای ارائه وام از شما طلب می کند.

بازپرداخت وام تعمیرات بانک مسکن

معمولاً این بازپرداخت باید در ظرف 24 ماه آینده صورت بگیرد. بازپرداخت وام تعمیرات بصورت چندین قسط مساوی از فرد وام گیرنده درخواست می شود. فردی که وام گرفته است بایستی این اقساط را در سر موعد مشخصش پرداخت نماید. طبق آخرین آماری که دریافت شده، سود وام جعاله یا تعمیرات 18 درصد می باشد.

کلام آخر

دریافت وام جعاله یا تعمیرات ساختمان، یکی از گزینه های پیش رو برای مالکینی است که قصد دارند بخش های مختلف ساختمان شخصی خود را تعمیر کنند. این تسهیلات به افراد واجد شرایط کمک می کند و مبلغ قابل توجهی را در اختیار آنها می گذارد تا تعمیرات مورد نظر خویش را انجام دهند.

سوالات متداول

مبلغ وام جعاله چقدر است؟

مبلغ این وام با توجه به درخواست وام گیرنده و نظر کارشناسی بین 20 تا 200 میلیون تومان است.

برخورد قانونی با فرد خاطی که اقساط وام خود را پرداخت نکند چگونه است؟

در دوره های اول این اخطاریه بصورت کتبی به محل زندگی یا کار فرد فرستاده می شود. اگر اخطاریه های کتبی اثری نداشت، ضبط اموال و دارایی های فرد توسط بانک در دستور کار بعدی قرار می گیرد.

مقالات بیشتر :

وام بازسازی خانه های فرسوده

مطالب مرتبط