فرآیند بازسازی ساختمان و ویلا قدیمی چگونه است؟

فرآیند بازسازی ساختمان و ویلا قدیمی چگونه است؟

ساختمان ها و ویلاهای قدیمی به دلیل اینکه مدت زمان زیادی از ساخت آنها می گذرد، دچار فرسودگی و آسیب های جدی می شوند. ساختمان های فرسوده و آسیب دیده ظاهر زشت و کثیفی به خودشان می گیرند. ساختمان های قدیمی باعث دلسردی و کسل کننده‌گی بینندگان و رهگذران می شود. این گونه ساختمان ها باید مورد بازسازی صحیح و اساسی قرار بگیرند.

استفاده از متریال جدید و نو باعث می گردد تا مقاومت و استحکام ساختمان افزایش پیدا کند. استفاده از متریال جدید علاوه بر افزایش مقاومت ساختمان، باعث زیبا شدن ظاهر ساختمان می گردد. در این قسمت قصد داریم تا در مورد این سوال که فرایند بازسازی ساختمان و ویلاهای قدیمی چگونه است بپردازیم. آگاهی از فرایند بازسازی باعث می گردد تا با دید باز به سراغ بازسازی مکان های مذکور برویم و با اولویت های مهم در این حوزه آشنا شویم.

شرکت های پیمانکاری وظیفه دارند تا طبق یک برنامه مشخص فرایند بازسازی را دنبال کنند و هریک از مراحل ضروری را انجام دهند. بازسازی ساختمان و بازسازی ویلا باعث افزایش درجه ایمنی در آنها می شود.

 

بازسازی ساختمان و ویلا

مصالح به کار رفته در ساختمان ها و ویلاهای قدیمی به مرور زمان دچار از هم پاشیدگی می شوند. مصالح قدیمی از درون دچار فرسودگی می گردند و باعث فرو ریختن دیوار یا سقف می شوند. این امر باعث می گردد تا ساختمان های قدیمی ایمنی کافی برای زندگی را نداشته باشند و افراد ساکن در آن هر لحظه در معرض خطر ریزش ساختمان قرار بگیرند. بازسازی ساختمان باعث می گردد تا ایمنی در آن تامین شود و افراد ساکن در آن با خاطر آسوده در آن زندگی کنند و خطری متوجه آنها نشود.

ساختمان های قدیمی علاوه بر داشتن معایبی که برای آنها ذکر شد، دارای ظاهر نامناسب و زشتی نیز هستند. ساختمان زشت و کثیف ظاهر شهر و منطقه ای که در آن قرار گرفته را نیز نامنظم می کند. بازسازی ساختمان علاوه بر اینکه باعث افزایش طول عمر ساختمان می گردد همچنین باعث می شود تا ساختمان جلوه زیبایی به خود بگیرد و موجب سرزندگی و نشاط در ساکنین آن می شود.

 

مراحل بازسازی ساختمان

برای بازسازی ساختمان و ویلاهای قدیمی باید اقدامات مشابهی را انجام  داد. برای این امر لازم است تا یکسری از اقدامات به ترتیب انجام شود. مراحل بازسازی به مجموعه ای از اقدامات پشت سرهم گفته می شود که در نهایت منجر به بازسازی و نو شدن ساختمان می گردد. مراحل بازسازی ساختمان، اقدامات متعددی را شامل می شود. از مرحله مشاوره گرفتن تا مراحل تخریب و بازسازی، همه اینها مواردی بحساب می آیند که هر کدام از آنها اهمیت خاصی دارند و غفلت از آنها باعث بروز اشکال در انجام پروژه بازسازی می گردد.

 

گروه تخریب ساختمان

این گروه ها در زمینه تخریبب ساختمان و ویلا فعالیت می کنند و نسبت به تمام اصول فنی و مهندسی وافق هستند. گروه های مذکور تخریب را به گونه اصولی انجام می دهند. اگر شما نیز قصد دارید تا ساختمان یا ویلای قدیمی خود را بازسازی نمایید بهتر است تا این کار را به یک شرکت بازسازی حرفه ای بسپارید تا تمام مراحل تخریب به گونه درست انجام شود. در برخی حالات لازم نیست تا کل ساختمان مورد بازسازی قرار بگیرد بلکه قسمت های از آن مثل یک یا دو دیوار لازم میشود تا بازسازی شوند. در این صورت صاحب ملک باید به گروه های تخریب توضیح دهد که فقط همین یک قسمت را تخریب کنید. این گروه ها نیز موظف هستند تا به گونه ای این قسمت را تخریب نمایند که به سایر بخش های ساختمان آسیبی وارد نشود.

 

آغاز ساخت و بازسازی ساختمان

آغاز ساخت قسمت های تخریب شده در این مرحله انجام می شود. شرکت های پیمانکاری با توجه به مشورت هایی که با صاحب ملک انجام می دهند، میتوانند قسمت های آسیب پذیر را شناسایی نمایند و کارهای لازم در مورد آنها را انجام دهند. مهندسان مربوطه بنا بر تشخیص کارشناسی شده، می توانند بسیاری از بخش های تخریب شده را با المان های مناسب جایگزین کنند. در بسیاری موارد ممکن است از دیوارهای پیش ساخته شده برای حمل بارهای مرده و اضافی ساختمان استفاده کنند که این امر می تواند بسیار موثر باشد. البته در مواردی که خطری ساختمان را تهدید نکند می توان از این دیوارها استفاده کرد. استفاده از این دیوار ها باعث می گردد تا در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی شود و کار در مدت زمان سریعتری به پیش رود.

 

نازک کاری ساختمان

بعد از بازسازی قسمت های آسیب دیده نوبت به نازک کاری این قسمت ها می رسد. نازک کاری در اصطلاح به عملی گفته می شود که در آن از گچ یا سایر متریال ها به عنوان پوشش استفاده می گردد. برای گچ کاری باید از مواد مرغوب و با کیفیت استفاده شود. کیفیت مصالح بکار رفته در این قسمت ها تاثیر بسزایی در ماندگاری و طول عمر آنها دارد. استفاده از مصالح با کیفیت از سوی دیگر باعث می شود تا فضای داخلی خانه جلوه زیبایی به خود بگیرد. در دیوارها و قسمت های مختلف سقف می توان از گچ بری های زیبا با طرح ها و نقوش گوناگون و جذاب استفاده کرد. امروزه با ظهور طرح های معماری مدرن و زیبا، لزوم استفاده از نازک کاری های به روز در ساختمان سازی و فضای داخلی ویلاها بیش از پیش احساس می شود.

 

رنگ آمیزی داخل ساختمان

رنگ آمیزی داخلی در منزل باعث زیبا شدن فضای آن می شود. دیوار و سقفی که رنگ آمیزی نشده باشد، حالت بی روح و کسل کننده ای دارد. در هنگام رنگ آمیزی از رنگ های سفید و کرمی استفاده می شود. استفاده از رنگ های شادتر مثل صورتی، سبز یا آبی نیز پیشنهاد می گردد. استفاده از رنگ های متنوع باعث بهبود روحیه افراد ساکن در خانه می شود و حس سرزندگی و شادابی کل خانه را فرا می گیرد. در ویلا نیز با توجه به سبک معماری و سلیقه افراد ساکن در آن می توان از رنگ های متناسب با آن فضا استفاده کرد.

 

نصب کفپوش

نصب کفپوش نیز از آن جمله اقداماتی محسوب می گردد که در هنگام اتمام بازسازی باید به آن توجه کرد. در بیشتر موارد از کاشی و سرامیک به عنوان کفپوش استفاده می کنند. استفاده از پارکت و سایر متریال ها در کفپوش مشاهده شده است که بنا بر سلیقه افراد متفاوت می باشد. امروزه کفپوش های مختلفی در طرح ها و رنگ های زیبایی روانه بازار شده که پاسخگوی نیاز مشتریان است. بسیاری از مالکان ویلا ها ترجیح می دهند تا از پارکت های چوبی برای کفپوش ویلای خود استفاده کنند. استفاده از چنین کفپوش هایی حس متفاوت و زیبایی را در ساکنین ایجاد می کند.

 

بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه محلی است که در آن تمام افراد خانواده رفت و آمد می کنند و بعنوان هسته مرکزی در خانه محسوب می شود. در بیشتر ویلاها آشپزخانه را طوری طراحی می کنند که فضای بیشتری را به خود اختصاص دهد و افراد خانواده بتوانند در آن وعده های غذایی خود را میل کنند. در هنگام بازسازی آشپزخانه نیز رعایت یکسری از نکات مهم و ضروری است. اولویت بندی بین کفپوش کردن آشپزخانه و رنگ آمیزی آن بر عهده پیمانکار مربوطه است.

امروزه در بازسازی آشپزخانه از طرح های جدید و مدرن استفاده می کنند. آشپزخانه ها بصورت اوپن ساخته می شوند و در ستون ها، دیوار و سقف آنها از طرح های زیبای گچ کاری شده بهمراه ایده های نو استفاده می گردد.

 

بازسازی سرویس بهداشتی قدیمی

در بسیاری از ویلاها علاوه بر سرویس بهداشتی که در داخل آن ساخته می شود، یک سرویس مجزای دیگر نیز در حیاط ویلا ساخته می شود که در مورد بازسازی هریک از این دو مواردی که گفته می شود صدق می کند. در بازسازی سرویس بهداشتی ساختمان نیز موارد مشابه ویلا باید رعایت گردد. سرویس های بهداشتی قدیمی مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد می کند.

تعویض کاشی و سرامیک سرویس های بهداشتی قدیمی می تواند ظاهر آن را عوض کند و جلوه زیبایی به آن دهد. از طرفی متریال قدیمی سرویس های بهداشتی باعث می گردد تا میکروب و انواع حشرات در زیر آن لانه کند و باعث بروز بیماری های مختلف شود و آنجا را به مکان نامناسبی تبدیل کند.

 

بازسازی اتاق خواب

برای بازسازی این قسمت از خانه نیز باید نکات مهندسی شده و کارشناسی شده ای که در بخش های دیگر خانه رعایت شده بود همچنان باید رعایت گردد. دیوار و سقف این قسمت از ساختمان و ویلا نیز به مرور زمان دچار آسیب می گردد و باید بازسازی شود. این اتاق محلی برای استراحت افراد است بدین جهت باید تمام پارامترهای لازم برای آسایش افراد در هنگام بازسازی لحاظ شود. توجه به طرح کاغذ دیواری و رنگ آمیزی آن نیز جزء موارد مهم می باشد که در روحیه افراد تاثیر بسزایی دارد.

 

بازسازی اتاق نشیمن

اتاق نشیمن در ساختمان و ویلاها مکانی برای دورهمی های خانواده و دوستان می باشد. این بخش از ساختمان باید مورد توجه اکید مجریان بازسازی قرار بگیرد زیرا زیبایی داخلی ساختمان تا حدود زیادی به این قسمت از بنا بستگی دارد. بازسازی دیوار و سقف این قسمت باید با دقت کافی انجام شود و از طرح های زیبا و گچ بری های متنوع در بخش های آن استفاده گردد.

 

هزینه بازسازی خانه

بازسازی ساختمان و ویلاهای قدیمی یک فرایند هزینه بر است که مدت زمان قابل توجهی را در بر میگیرد. هزینه بازسازی این مکان ها با توجه به پارامتر های متعددی تعیین می شود. کیفیت و مقدار مصالح جدید بکار رفته در آن تا میزان دستمزد پیمانکار در هزینه نهایی تاثیر گذار است. همچنین مساحت زیر بنا نیز از جمله پارامتر های مهمی می باشد که در هنگام پرداخت هزینه ها تاثیر خودش را نشان می دهد.

 

کلام آخر

بازسازی ساختمان و ویلاهای قدیمی یک فرایند پیچیده و زمان بر است که انجام آن از عهده هر کسی بر نمی آید. بازسازی این مکان ها نیازمند تجربه و سرمایه کافی می باشد. در بازسازی خانه و ویلا معمولا از یک اصول از پیش طراحی شده پیروی می کنند. برای شروع بازسازی باید اولویت بندی انجام دهید. در ابتدا باید از شرکت های پیمانکاری معتبر مشورت بگیرید و کار را به آنها بسپارید. پیشنهاد ما به شما شرکت بازسازی میچینم است که با سابقه و تیم حرفه ای خود با توجه به اصول استاندارد ساختمان، عملیات بازسازی را انجام می دهند.

 

سوالات متداول

فرایند بازسازی ساختمان و ویلاهای قدیمی شامل چه مواردی می شود؟

فرایند بازسازی موارد متعددی را شامل می شود. برای بازسازی بهتر است تا طبق یک برنامه کارشناسی شده به پیش رفت تا بخش های مختلف ساختمان طبق اولویتی که دارند انجام شوند. تخریب و بازسازی، کف سازی، بازسازی اتاق خواب و اتاق نشیمن از جمله مواردی هستند که شامل بازسازی  ساختمان و ویلا می شوند.

آیا بازسازی ساختمان و ویلا های قدیمی مقرون بصرفه است؟

با توجه به افزایش قیمت خرید ساختمان ها و ویلاهای جدید در سال های اخیر، بیشتر مالکان ترجیح می دهند تا ملک خود را بازسازی نمایند تا اینکه بخواهند آن را نوسازی یا تعویض نمایند.

 

مقالات مشابه : 

ضرورت بازسازی ساختمان چیست

قوانین بازسازی ساختمان

مجوز بازسازی خانه

بازسازی معماری ساختمان چگونه است

طرح و مراحل بازسازی خانه های فرسوده چگونه است

مطالب مرتبط