طرح و مراحل بازسازی خانه های فرسوده چگونه است

اگر تصمیم به بازسازی خانه های قدیمی و بافت فرسوده دارید، در مرحله اول باید قبل از شروع هر کاری هزینه بازسازی و میزان بودجه ای که برای این کار در نظر دارید را برآورد کنید. بدین صورت دیگر نگران هزینه و بودجه نخواهید بود و از مشکلاتی که امکان دارد در آینده پیش بیاید جلوگیری کنید.

خانه و مسکن یکی از مهم ترین مسائل در زندگی امروزه خانواده ها است چرا که محل زندگی آنهاست و به همین علت باید دارای فضای مناسبی باشد که در آن خانواده احساس آرامش، عشق و انرژی مثبت داشته باشد. هر خانه ای بعد از مدتی نیاز به تعمیرات و بازسازی دارد زیرا با گذشت زمان امکان دارد برخی از نقاط خانه دچار فرسودگی شود. پس باید تعمیرات انجام گیرد . دلیل دیگر برای بازسازی داشتن خانه ای مدرن و زیبا است که با این کار نه تنها برای تعمیرات بلکه برای زیبایی و مدرن شدن خانه دست به بازسازی خانه قدیمی خود میکنند.

هنگام بازسازی خانه باید به نوع ساختمان و کاربرد قسمت های مختلف آن توجه کرد و باید هدف مالک را هم در نظر گرفت. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد نحوه تخریب و بازسازی و قدمت خانه ای که قرار است بازسازی شود. با این کار میزان فرسوده بودن ساختمان و نحوه عملیات بازسازی تعیین می شود. مراحل بازسازی خانه در ادامه مطلب اشاره شده است.

 

تعیین نقشه کلی و تعیین نیازها

در مرحله اول باید همه اهداف و نیاز های خود را روی کاغذ به صورت نقشه بکشید و برای مشخص کردن اعداد و ارقام و جاهای مختلف توجه بسیار بالایی داشته باشید تا عملیات بازسازی و تعمیرات خانه بدون اشتباه و در کوتاه ترین زمان انجام شود.

اگر در زمینه بازسازی خانه اطلاعات لازم را ندارید اولین کاری که باید انجام دهید این است که با یکی از طراحان داخلی، معماران و پیمانکاران بازسازی که در این زمینه متخصص یا کارشناس هستند مشورت کنید.

 

تعیین هزینه‌ های بازسازی خانه

بعد از مشخص شدن نقشه نهایی خانه باید هزینه و میزان بودجه ای که شما می خواهید برای بازسازی در نظر بگیرید را تعیین کنید تا خود یا کسانی که برای این کار در نظر گرفته شده اند از میزان هزینه بازسازی مطلع باشند تا بتوانند درباره اینکه از چه محصولاتی با چه کیفیتی  استفاده کنند و همچنین رده بندی این محصولات توسط فرد متخصص تصمیم بگیرند. هزینه تمامی مصالح مورد نیاز و دستمزد کارگران باید در نظر گرفته شود که اگر بودجه بندی را به درستی انجام ندهید در آینده به مشکل بر می خورید و بازسازی خانه نیمه تمام باقی می ماند. اما اگر با دقت این کار را انجام دهید در مدت زمان کم خانه کلنگی و قدیمی شما تبدیل به یک خانه دل انگیز و جدید می شود.

 

انجام مقدمات بازسازی خانه

قبل از شروع بازسازی مقدمات آن را فراهم کنید . گرفتن مجوز بازسازی یکی از مهمترین مراحل مقدمات بازسازی می باشد در ادامه بقیه مراحل مقدمات بازسازی خانه ذکر شده است:

 

ایده برای بازسازی خانه

قبل از شروع عملیات بازسازی باید از سالم بودن سیم کشی، شیرآلات و لوله کشی ساختمان مطمئن شوید و اگر قسمتی از این موارد نیاز به تعویض و بازسازی داشت آن ها را تعمیر کنید.

اگر شما بازسازی خانه را به یکی از متخصصان و پیمانکاران واگذار کرده اید، باید قرارداد رسمی برای بازسازی خانه قبل از شروع کار مشخص شود و دو طرف  باید قرارداد را امضا کنند تا مواردی که دربین خود ذکر کرده اند در قرارداد ذکر و اجرا شود تا در هنگام کار مشکلی ایجاد نشود.

این نکته را هم در نظر بگیرید در مرحله بازسازی و تخریب امکان صدمه دیدن به اعضای خانه و خانواده است و باید قبل از شروع بازسازی افراد حاضر در خانه، لوازم و اثاثیه منزل را به مکان دیگری انتقال دهید تا کسانی که موظف تخریب خانه هستند با تجهیزات کامل و بدون استرس کار خود را انجام دهند.

برای بازسازی خانه باید کیفیت مصالح و متریالی که تهیه می شود را درنظر گرفت وتا جایی که بودجه شما اجازه میدهد از مصالح و متریال با کیفیت استفاده کنید تا عمر خانه شما بیشتر می شود.

همان طور که اشاره شد باید در زمینه بازسازی اطلاعات لازم را داشته باشید و به اندازه کافی اطلاع کسب کنید حتی اگر قصد آن را دارید که بازسازی های کوچک و مختصر انجام دهید. اطلاعات و تجربه خود را بالا ببرید تا بعدا ایراد و مشکلی نداشته باشید.

 

 بازسازی خانه قدیمی

در بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی باید به موارد مهمی توجه کنید که یکی از این موارد تخریب خانه است. از افراد با تجربه و متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا هیچ گونه خسارت مالی و جانی به دنبال نداشته باشد زیرا ممکن است هنگام تخریب خانه های اطراف شما دچار حادثه شوند که در این صورت باید جریمه پرداخت کنید.

از افراد متخصص و کارشناس در این زمینه کمک بگیرید تا از هم از تخریب غیر اصولی جلوگیری کنید و هم این که جریمه نقدی پرداخت نکنید. حتی هنگامی که از دریل استفاده می کنید باید به محل عبور لوله ها، سیم کشی ها توجه کنید تا یک موقع آن ها خراب و دارای مشکل نشوند.

همانطور که گفته شد از آنجا که خانه های کلنگی دارای قدمت زیادی هستند که ممکن است در هنگام تخریب خطر مالی و جانی وجود داشته باشد. به همین خاطر عملیات بازسازی خانه های کلنگی بسیار حساس است و باید اصولی و با توجه به قواعد مشخص انجام گیرد .به همین علت مالک خانه و افراد دیگر نباید به تنهایی بازسازی خانه های کلنگی را انجام دهند و حتما این کار باید توسط افراد متخصص یا شرکت های بازسازی انجام گیرد تا هیچ گونه خسارت مالی در پی نداشته باشد و عملیات بازسازی زودتر انجام شود.

بازسازی خانه های کلنگی شامل مراحل زیر است:

  • یک شرکت بازسازی منزل با تجربه و معتبر پیدا کنید.
  • حتما از افراد ماهر و متخصص کمک بگیرید.
  • موارد تخصصی و فنی را توسط تیم حرفه ای بررسی کنید.
  • جلسه ای میان متخصصین شرکت و مالک جهت تعیین کردن خواسته های مالک برگزار کنید.
  • طراحی و ارائه نقشه کلی خانه بازسازی شده
  • نقشه ارائه شده باید توسط مالک تایید شود
  • برآورد هزینه های لازم و تعیین زمانی که پروژه باید تکمیل شود.
  • مشخص کردن فازهای مختلف عملیات بازسازی و اولویت بندی آنها
  • باید بر اجرای طرح بازسازی ساختمان درست نظارت شود.

 

بازسازی خانه ویلایی قدیمی

با توجه به افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی خانواده به ناچار ترجیح می دهند در آپارتمان های کوچک زندگی کنند و به دلیل گرانی و تورم تعداد خانه های ویلایی کمتر شده و بیشتر در قسمت های بالای شهر یا در بافت های قدیمی شهر وجود دارند. اگر شما در خانه های ویلایی قدیمی ساکن هستید و قصد دارید که بازسازی خانه ویلای قدیمی انجام دهید و همان سبک قدیمی و سنتی خود را داشته باشید می توانید با مواردی که گفته شد خانه ویلای خود را بازسازی و تعمیر کنید.

 

بازسازی خانه های فرسوده

اگر شما ساکن یکی از خانه های فرسوده هستید بهتر است که اقدام به بازسازی و تعمیر خانه کنید .در مرحله اول باید لوله کشی و تاسیسات خانه را بازدید کنید زیرا ممکن است نیاز به تعمیرات داشته باشد. در صورت بازسازی خانه های ویلایی می توانید نمای بیرونی خانه را هم بازسازی کرده و جذابیت خانه را دو چندان کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که بازسازی خانه فقط بنایی و معماری نیست. شما می توانید با مدرن کردن و توجه به دکوراسیون داخلی، نمای داخلی خانه را هم عوض کنید که در این مرحله باید به متراژ و سبک مورد نظر توجه بسیار زیادی کنید . می توانید بهترین طراحی دکوراسیون داخلی را برای خانه خود انجام دهید.

 

بازسازی خانه های قدیمی با کمترین هزینه

برای این که هزینه کمتری در بازسازی داشته باشید می توانید در خرید وسایل دقت و توجه بسیاری کنید. برای مثال می توانید از کاغذ دیواری پی وی سی برای دیوار ها استفاده کنید یا این که برای قسمت شیرآلات از جنس ضد آب و ضد زنگ استفاده کنید که عمر طولانی دارند و برای شما تا مدت ها کار می کنند.

شاید در هنگام خرید این وسایل برای شما هزینه زیادی داشته باشد ولی به علت کیفیت بالا تا مدت ها کار می کنند .

 

کلام آخر

بازسازی و نوسازی خانه اهمیت بسیاری دارد و بهتر است قبل از انجام هرگونه عملیاتی با افراد خبره و متخصص در این زمینه تحقیق و مشورت داشته باشید با اینکار مصالح و هزینه خود را کاهش داده اید و در اخر هم بازساری منحصر به فردی خواهید داشت. در تیم میچبنم ما تمام تلاش خود را می کنیم که کار با کیفیتی تحویل دهیم و انتظارات شما از بازسازی حرفه ایی را پاسخ گوییم. برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

مقالات بیشتر :

بازسازی راه‌پله‌های قدیمی

جریمه بازسازی ساختمان

وام بازسازی خانه های فرسوده

ضوابط بازسازی ساختمان چیست

کدام قسمت از تعمیرات ساختمان نیار به مجوز ندارد

مطالب مرتبط