هزینه نقاشی ساختمان با مالک است یا مستاجر+ قوانین و راهکارها

هزینه نقاشی ساختمان با مالک است یا مستاجر+ قوانین و راهکارها

امروزه بیشتر افراد در واحدهای آپارتمانی زندگی می کنند. شلوغی و آلودگی موجود در شهرها باعث شده تا افراد روحیه با نشاط خود را به مرور زمان از دست بدهند و به تدریج دچار بیماری های افسردگی شوند.

 قدرت رنگ ها را در بهبود وضعیت روانی انسان نباید دست کم گرفت.

درب و دیوار موجود در منازل ما نیز دارای رنگ های مختلفی هستند. رنگ خانه بعد از چند مدت زیبایی خود را از دست می دهد و باید به نقاشی مجدد آن فکر کرد.

 نقاشی ساختمان یکی از راهکارهایی است که می توانید از طریق آن، محیط زندگی خود را زیبا و شیک نمایید. اگر درب و دیوار یک خانه آلوده و زشت باشد، تاثیرات منفی روحی بر روی ساکنین منزل می گذارد.

 در هنگام نقاشی ساختمان، موضوع هزینه ها جلوتر از همه خود را نمایان می سازد، بخصوص برای مستاجرانی که قصد دارند خانه اجاره ای خود را نقاشی کنند.

 هزینه نقاشی ساختمان با مالک است یا مستاجر؟ این سوالیست که از جانب صاحب خانه و مستاجر بیان می شود.

 آنها می خواهند بدانند که مسئولیت پرداخت این هزینه بر عهده کدامیک از آنهاست. در این مطلب تصمیم داریم تا به این موضوع بپردازیم و به تمام سوء تفاهم های ایجاد شده در این خصوص پایان دهیم.

آیا تا بحال به هارمونی و هماهنگی بین رنگ ها توجه کرده اید. بدون شک با هر بار دیدن مناظر طبیعت، هارمونی موجود بین رنگ های آن را تحسین می کنید.

هزینه نقاشی ساختمان با مالک است یا مستاجر

در بازسازی و نوسازی پروژه های ما نیز دستان هنرمندی دخیل هستند که ما را از سایرین جدا می سازند و کارهای ما را منحصربفرد می گردانند.

شرکت بازسازی میچینم در طی این مدتی که از فعالیتش می گذرد، مفتخر است که اعلام دارد پروژه های مختلف بازسازی خانه قدیمی را به گونه زیبا و با کیفیت به اتمام رسانده است.

 پیمانکاران ما با فعالیت های خود شگفتی می آفرینند. مرمت خانه های قدیمی، بازسازی خانه کلنگی و بازسازی خانه روستایی قدیمی تنها نمونه ای از خدمات ما را تشکیل می دهند.

 نگران خانه خود هستید؟ به هیچ شرکتی اعتماد ندارید؟ ما اینجاییم که هرگونه نگرانی را از شما دور کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر کافیست سری به سایت میچینم بزنید و در جریان آخرین پروژه های انجام شده توسط مجموعه ما قرار بگیرید.

 شماره تماس های میچینم را در گوشی خود ذخیره کنید و هرموقع که احساس کردید به راهنمایی و مشاوره نیاز دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید. ما یار همیشگی شما هستیم.


ماده ۴۸۶ قانون مدنی در مورد پرداخت هزینه نقاشی ساختمان

ماده 486 قانون مدنی بیان می دارد که (تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستاجره برای امکان انتفاع از آن لازم است به عهده مالک است مگر آنکه شرط خلاف شده یا‌ عرف بلد بر خلاف آن جاری باشد و همچنین است آلات و ادواتی که برای امکان انتفاع از عین مستاجره لازم میباشد)

طبق این ماده از قانون هنگامی که موجر خانه را به مستاجر تحویل می دهد باید تمام قسمت های آن صحیح و سالم باشد.

درب و دیوار یک خانه از بخش های مهم آن شناخته می شود که زیبایی کلی خانه را نمایان می سازد. این قسمت ها باید از وضعیت مناسبی برخوردار باشند.

 اگر رنگ این بخش ها کدر و کثیف شده باشد، صاحب خانه موظف است تا در اسرع وقت به آن رسیدگی کند و بعد از تکمیل نقاشی، خانه را تحویل مستاجر دهد.

معمولاً امکانات و شرایط خانه را در قولنامه ذکر می کنند.

 در حالتی که مشاهدات مستاجر خلاف آن را نشان دهد، وی می تواند قولنامه را فسخ نماید یا حدالامکان موجر را به نقاشی ساختمان مجاب سازد.

هزینه نقاشی ساختمان با مالک است یا مستاجر+ قوانین و راهکارها

پرداخت هزینه نقاشی ساختمان توسط مستاجر

همانطور که در بخش قبلی ذکر کردیم، موجر بر طبق قانون وظیفه دارد تا هزینه نقاشی خانه را پرداخت کند و هیچ هزینه ای را از مستاجر طلب ننماید.

اما زمانی مستاجر مجبور می شود تا هزینه نقاشی را خودش شخصاً پرداخت کند.

 در این بخش به مواردی اشاره می کنیم که مسئولیت پرداخت هزینه ها را متوجه مستاجر می سازد.

 ممکن است در جریان سکونت مستاجر موارد عمدی یا غیرعمدی از جانب وی سر بزند و باعث کثیفی و آسیب رسیدن به دیوار گردد.

 کودکان با وجود شیرینی که برای والدین خود دارند ولی بعضی وقت ها به اقتضای سنشان دست به کارهایی می زنند که برای پدر و مادر خود دردسرهایی ایجاد می کنند.

مثلاً خط خطی کردن دیوارها با مداد یا خودکار دردسرهای بزرگی را برای والدین درست می کند. مستاجر در این شرایط موظف است تا نقاشی را استخدام کند تا قسمت های کثیف شده را مجدداً رنگ بزند و مثل روز اولش گرداند.

 همچنین صفر تا صد هزینه های آن را نیز بایستی بپردازد.

هزینه نقاشی ساختمان با مالک است یا مستاجر+ قوانین و راهکارها

پرداخت هزینه نقاشی قسمت های مشترک ساختمان

در خصوص پرداخت هزینه نقاشی ساختمان دو موضوع مطرح می شود یکی نقاشی قسمت های اختصاصی و دیگری نقاشی قسمت های مشاع ساختمان، که هریک از آنها قوانین مختص به خود را دارند.

 یک ساختمان علاوه بر اینکه از قسمت های اختصاصی تشکیل شده است به همان میزان نیز دارای قسمت های مشاع است.

 در ادامه به مسئولیت پرداخت هزینه های نقاشی در هر دو حالت اشاره می کنیم.

هزینه نقاشی قسمت های اختصاصی ساختمان

قسمت های اختصاصی ساختمان، شامل فضاهای داخلی واحدها می شود. درب، دیوار و ستون های داخلی منزل جزء بخش های اختصاصی شمرده می شود و هزینه نقاشی این قسمت ها مطابق با توافقات صورت گرفته، توسط یکی از طرفین قرار داد پرداخت می گردد.

هزینه نقاشی قسمت های مشاع ساختمان

قسمت های مشاع ساختمان بر خلاف قسمت های اختصاصی در سند مالکیت هیچ یک از مالکین قید نشده است.

قسمت هایی مانند دیوارهای راهروهای مشاع، نمای ساختمان، درب اصلی و سایر بخش هایی که همگان از آن استفاده می کنند جز قسمت های مشاع بحساب می آید.

هزینه نقاشی بخش های مذکور نیز مطابق با قوانین موجود، بین مالکین ساختمان بصورت مساوی تقسیم می شود و بایستی مبالغ مصرف شده را در اسرع وقت به مدیریت ساختمان تحویل دهند.

عوامل تاثیر گذار در هزینه نقاشی ساختمان

عوامل زیادی وجود دارند که بر هزینه نقاشی ساختمان تاثیر گذار می گذارند.

 نقاشی ساختمان بر خلاف گمان برخی از افراد، یک کار پیچیده و سخت است د که مهارت بالایی را می طلبد. نقاشی در هر حد و اندازه ای که باشد، چه جزئی یا کلی نیاز به زیرسازی مناسب دارد.

هزینه زیرسازی باید در هر حالتی در نظر گرفته شود. علاوه بر زیرسازی، نوع رنگ و کیفیت آن نیز بر هزینه نقاشی تاثیر می گذارد.

 در ادامه این بخش به توضیح رنگ های مختلف و تاثیر آنها بر روی هزینه تمام شده می پردازیم.

هزینه نقاشی ساختمان با مالک است یا مستاجر+ قوانین و راهکارها

هزینه نقاشی با مصالح

برای اینکه یک نقاشی درست و اصولی داشته باشید، باید زیرسازی های لازم را در خصوص دیوار اجرا کنید.

 بر روی دیوار ممکن است آثار خرابی و فرورفتگی ها و برآمدگی های فراوانی وجود داشته باشد. گاهی کشیدن یک سمباده جزئی می تواند زیرسازی محسوب شود.

 گاهی اوقات میزان آسیب ها به حدی است که سمباده کفایت نمی کند و اقدامات بیشتری را می طلبد.

 لگه گیری، کندن کاری و گچ کاری مجدد و استفاده از مصالح مختلف از جمله کارهایی شمرده می شود که نیاز به زمان و بودجه کافی دارند.

هزینه نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک

امروزه استفاده از رنگ اکریلیک پایه حلال آب در رنگ آمیزی ساختمان ها بیشتر شده و افراد به دلیل بی بو بودن و زود خشک شدن آن، تمایل زیادی به استفاده از این نوع رنگ دارند.

 همچنین به دلیل نداشتن مواد مضر شیمیایی، بهترین گزینه برای نقاشی داخلی منزل شناخته می شود. این نوع رنگ در انواع مختلفی وجود دارد.

 با توجه به سلیقه خودتان، می توانید رنگ های مختلفی را انتخاب کنید.

تنوع رنگی موجود، باعث شده تا دست خریداران در انتخاب رنگ ها باز باشد. از ویژگی های منحصربفرد آن می توان به خاصیت درخشندگی و قابل شستشو بودن آن اشاره کرد.

 هزینه نقاشی با این رنگ به پارامترهای مختلفی مانند مساحت کار و نوع برندی که از آن رنگ را خریداری می کنید وابسته است.

هزینه نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک در مقایسه با سایر رنگ ها از قیمت مناسب تری برخوردار است. به دلیل وجود تنوع بالا در رنگ و برند، شاهد قیمت های متفاوتی در آن هستیم.

 وجود چنین ویژگی باعث شده تا تمام قشرهای جامعه بتوانند از آن خریداری نمایند. به دلیل عدم وجود مواد شیمیایی خطرناک، استفاده از این رنگ در منزل مانعی ندارد و می توانید با خیال آسوده از آن در نقاشی ساختمان استفاده کنید.

هزینه نقاشی ساختمان با رنگ مولتی کالر

استفاده از رنگ مولتی کالر در این اواخر افزایش پیدا کرده است. افراد تمایل دارند تا بخش های مختلف ساختمان خود را با این رنگ نقاشی کنند. نقاشی با این رنگ باعث می شود تا دیوار دارای یک رنگ پس زمینه شود که بر روی آن رگه ها و رنگدانه های مختلفی ایجاد شده است.

 جلوه ای که این رنگ به منزل می دهد را نمی توان با سایر رنگ ها مقایسه کرد. به دلیل سازگاری آن با سلامت انسان ها، استفاده از مولتی کالر در داخل منزل منعی ندارد.

 هزینه نقاشی با این رنگ، در مقایسه با سایر رنگ ها بالاتر است.

 افراد متخصصی باید نقاشی با این رنگ را انجام دهند و کار افراد آماتور نیست.

از طرفی این نوع نقاشی به وسایل و تجهیزات مخصوصی احتیاج دارد که همگی آنها قیمت تمام شده نقاشی را بالا می برند.

هزینه نقاشی ساختمان با رنگ بلکا

هزینه نقاشی با رنک بلکا به عوامل مختلفی مثل مساحت کار و نوع رنگ بستگی دارد. بلکا را بایستی از سایر رنگ ها متفاوت دانست.

 این رنگ دارای بافت و پوشش مخصوصی بوده که مناسب جایگزینی آن با کاغذ دیواری است. این رنگ در انواع مختلفی وجود دارد. با توجه به بودجه خود می توانید از انواع مختلف آن خریداری کنید.

البته در موقع محاسبه هزینه ها بایستی به دستمزد نیروی متخصص آن نیز توجه داشته باشید زیرا انجام آن کار پیچیده و دشواری است.

هزینه نقاشی ساختمان با مالک است یا مستاجر+ قوانین و راهکارها

چگونگی کاهش هزینه نقاشی ساختمان

با توجه با بالا بودن هزینه نقاشی ساختمان، روش های موثر دیگری نیز وجود دارند که توسط آنها می توانید به مقدار قابل توجه، هزینه ها را کاهش دهید.

 برای درک بهتر مطلب در ادامه این بخش قصد داریم تا شما را با این روش ها بیشتر آشنا کنیم.

بخشی از کار را خودتان بر عهده بگیرید

نقاشی ساختمان کار ساده ای نیست که انجام آن را به شما پیشنهاد دهیم ولی برای کاهش هزینه نقاشی توصیه های مفیدی را می توانیم ارائه دهیم تا اندکی از فشار هزینه ها کاسته شود.

یکی از این روش ها این است که بخش هایی از منزل را که کمتر در معرض دید است را خودتان نقاشی کنید و سایر بخش ها را به نقاش حرفه ای بسپارید. البته برای انجام این کار دانش اولیه از نقاشی لازم است که بایستی بلد باشید.

استفاده از ابزار دست دوم

استفاده از ابزار نقاشی دست دوم یکی از راهکار های مناسبی شناخته می شود که توسط آن می توانید مقدار هزینه ها را کاهش دهید. مسئولیت تامین ابزار نقاشی را خودتان بر عهده بگیرید و آنها را برای نقاش آماده کنید. برای تهیه ابزار لازم، می توانید از مراکز مخصوصی آنها را امانت بگیرید و با مبلغ کمی آنها را برای کار خود استفاده کنید.

استفاده از پرایمر

پرایمر نوعی روغن است که در زیر کار استفاده می شود. برای کاهش هزینه های نقاشی ساختمان، می توانید از پرایمر استفاده کنید. بعد از کشیدن پرایمر بر روی دیوار یا سقف، اینک نوبت آن می رسد تا مقدار کمی رنگ اصلی بر روی دیوار بزنید.

پرایمر با خصوصیت مثبتی که دارد باعث مستحکم شدن گچ دیوار می گردد. از بابت رطوبت و نفوذ آب هم خیالتان راحت باشد، زیرا این ماده به خوبی مانع نفوذ آنها به دیوار می شود. این مایع شیمیایی به رنگ سفید است. البته رنگ های خاکستری آن نیز وجود دارد.

نتیجه گیری

برای اینکه بدانید هزینه نقاشی ساختمان بر عهده صاحب خانه است یا مستاجر باید در قدم اول مشخص کنید که این کار جزء اقدامات جزئی ساختمان محسوب می شود یا به اصل بنا مربوط می گردد.

نقاشی ساختمان مربوط به اصل بنا است و بایستی موجر تمام هزینه های آن را پرداخت کند و مستاجر وظیفه ای در قبال پرداخت هزینه ها ندارد. در صورتی مستاجر مسئول پرداخت هزینه ها می باشد که خودش در آسیب رساندن به رنگ ساختمان مقصر شناخته شود.

سوالات متداول

آیا رنگ آمیزی ساختمان به مجوز شهرداری احتیاج دارد؟

خیر رنگ آمیزی بخش های درونی ساختمان به مجوز شهرداری احتیاجی ندارد. اما در خصوص رنگ آمیزی نما ساختمان قضیه متفاوت است. در صورتی که نمای رنگ شده با نمونه اولیه خود فرق کند، بایستی با کارشناسان شهرداری مشورت نمایید و مجوزهای لازم را دریافت کنید.

برای رنگ آمیزی ساختمان باید از صاحب خانه اجازه گرفت؟

در صورتی که مستاجر هستید و قصد دارید تا محل سکونت خود را نقاشی کنید، بایستی از صاحب خانه اجازه بگیرید و در صورت موافقت وی اقدام به نقاشی کنید.

اقدامات ضروری قبل از نقاشی ساختمان را نام ببرید؟

فضای داخلی منزل را از وسایل خالی کنید یا حداقل روی آنها را با پلاستیک بپوشانید تا در جریان کار به رنگ آغشته نشوند.

بیشتر بخوانید :

قوانین هزینه تعمیرات در آپارتمان نشینی چگونه است

مطالب مرتبط