بازسازی خانه کلنگی با حداقل هرینه و بهترین کیفیت

امروزه در سطح کشور خانه های قدیمی بیشماری یافت می شوند که مدت زمان زیادی از ساخت آنها می گذرد. به دلیل سن بالا، در بیشتر بخش های آن آثار آسیب دیدگی و خرابی های فراوان یافت می شود. به دلیل مسائل مختلف، سکونت در این نوع خانه ها توصیه نمی گردد. در خانه های کلنگی آثار فرسودگی شدیدی در بنا و تاسیسات آن مشاهده می شود.

این خانه ها که بر طبق معماری سنتی و قدیمی ساخته شده اند، دارای جذابیت هایی هستند که افراد را تشویق به بازسازی آنها می نمایند. شاید سوالی برایتان پیش آید که بازسازی خانه کلنگی چه جذابیتی می تواند داشته باشد.

خانه های کلنگی قیمت ارزان تری دارند و افراد زیادی بخصوص کسانی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت می کنند مایل به خرید اینگونه از خانه ها هستند. افراد مشتاق، این خانه ها را با قیمت ارزان خریداری می کنند و با انجام بازسازی روی آنها، به قیمت چندین برابری به فروش می رسانند.

البته در برخی موارد زمین این خانه ها بیشتر از خود ملک، برای خریداران ارزش دارد. خانه های کلنگی توسط این افراد خریداری می شود و بعد از تخریب کلی، ساختمان جدید چند طبقه ای روی زمین آن ساخته می شود. در ادامه این مطلب به توضیحات مفصلی در مورد خانه های کلنگی و مراحل بازسازی آنها می پردازیم.


شرکت بازسازی میچینم واقع در پایتخت کشور عزیزمان، تا کنون توانسته از پروژه های مختلف بازسازی خانه قدیمی و بازسازی ویلا قدیمی  سربلند و پیروزمندانه بیرون آید. در هر کجای که زندگی می کنید و قصد دارید تا ساختمان خود را بازسازی نمایید، نگران هیچ چیز نباشید فقط کافیست با شماره های مجموعه ما تماس بگیرید و نیازهای خود را با مشاوران ما در میان بگذارید و به صورت رایگان از مشاوره ما استفاده کنید


درادامه در مورد بازسازی خانه های کلنگی مطالبی را ذکر کرده ایم. اگر بازسازی خانه های کلنگی و مراحل انجام آن برای شما نیز جای سوال دارد، تا انتهای همراه ما باشید تا به جواب آنها دست یابید.

خانه کلنگی به چه معناست

می خواهیم در مورد خانه های کلنگی بیشتر بدانیم و با مشخصات ظاهری آنها آشنا شویم. در اصل خانه هایی که مدت 30 سال از ساخت آنها می گذرد، اصطلاح کلنگی در مورد آنها استفاده می شود. خانه های کلنگی به دلیل اینکه از ایمنی لازم برخوردار نیستند، مناسب زندگی نمی باشند. برای اینکه این خانه ها قابلیت سکونت را پیدا کنند، بایستی در مورد آنها یک بازسازی اصولی انجام گیرد. البته در مورد سن خانه های کلنگی اختلاف نظر وجود دارد و برخی از کارشناسان سن 35 تا 40 سال را به عنوان سن صحیح این خانه ها می دانند.

ریش سفیدان و موی سپیدانی هنوز هستند که عاشق و دلباخته خانه های قدیمی خود هستند و به هیچ عنوان حاضر نیستند تا آنجا را با ساختمان های امروزی تعویض کنند. آنها صفا و نشاط زندگی را در خانه های قدیمی یافته اند. بهترین راه حل برای این عزیزان، بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی آنهاست.

مراحل بازسازی خانه کلنگی

حالا نوبت به این می رسد تا یک بازسازی اصولی و معیاری در این خانه ها پیاده سازی شود. بازسازی خانه های کلنگی مراحل مختلفی دارد که فقط از عهده افراد زبده و کاربلد برمی آید. در هنگام اجرای عملیات بازسازی باید موارد بیشماری مدنظر گرفته شود و به جوانب مهم و حیاتی پروژه توجه گردد. بازسازی فقط به اقدامات رایج محدود نمی گردد و رعایت موارد فنی و زیباشناختی را نیز می طلبد تا در کنار مقاوم سازی و بالا بردن استحکام بنا، به ملاحظات هنری و زیبایی آن نیز توجه صورت بگیرد. در ادامه این مطلب قصد داریم تا مراحل بازسازی این خانه ها را بصورت موشکافانه بررسی کنیم تا در جریان کامل این نوع بازسازی قرار بگیرید.

شناسایی آسیبها

در مرحله شناسایی آسیبها باید یک لیست تهیه کنیم و در آن موارد مهم و ضروری را یادداشت نماییم. برای بازسازی خانه های کلنگی، در ابتدای امر باید قسمت هایی که آسیب های جدی دیده اند شناسایی گردند و بعد از آن قسمت هایی که از درجه آسیب کمتری برخوردار هستند، در لیست مناطق آسیب دیده قرار بگیرند. در این خانه ها قسمت هایی را می توان پیدا کرد که اصالت و هویت بنا را نشان می دهد. در مواجه با چنین مواردی قضیه را می توان با یک تعمیرات ساده انجام داد. البته تعمیرات در صورتی جواب می دهد که قسمت مورد نظر از استحکام کافی برخوردار باشد.

تخصیص بودجه به خانه کلنگی

بازسازی خانه کلنگی یک پروژه زمانبر و پرهزینه است و نباید آن را ساده گرفت. قبل از بازسازی باید با حضور یک کارشناس حرفه ای، از خانه بازدید به عمل آید و با بررسی آن، بودجه اولیه ای برای بازسازی در نظر گرفته شود. بهتر است در چنین مواردی میزان بودجه را کمی بیشتر از آنچه پیش بینی شده است، در نظر بگیرید دلیل آن هم این است که در جریان بازسازی چنین خانه هایی، موارد پیش بینی نشده ای در سر راه پروژه قرار می گیرد که نیاز به بودجه بیشتر را ایجاب می کند.

تامین زیرساخت های لازم

بازسازی خانه های کلنگی یک برنامه ریزی دقیق و از پیش طراحی شده ای را می طلبد. تامین زیر ساخت های ایمنی آن نیز در همین دسته قرار می گیرد. این خانه ها به دلیل اینکه مدت زمان خیلی زیادی از ساخت آنها گذشته است، استحکام و مقاومت زیر ساخت های خود را از دست داده اند و نیاز دارند تا قبل از بازسازی، ایمنی زیرساخت های آنها نیز تامین گردد. در صورتی که به زیرساخت ها توجه ای نشود، به قطع و یقین بازسازی خانه بی فایده محسوب می گردد و در آینده، خانه را با مشکلات جدی تری روبرو می سازد.

تخریب ایمن خانه

بعد از اینکه مراحل قبلی بدون هیچ مشکلی انجام شد، حالا نوبت به تخریب قسمت های آسیب دیده می رسد. در این مرحله برای اینکه برای خانه و افرادی که در آن مشغول به کار هستند، مشکلی پیش نیاید، باید تخریب های ایمنی با اتخاذ بالاترین تدابیر اجرایی انجام شود. در مواردی تخریب های غیرمعیاری در خانه صورت گرفته که اصل بنا و افراد مشغول در آن را با خطر ریزش مواجه کرده است. در این مرحله بایستی از وسایل پیش ساخته و موقتی برای نگهداری سقف و سایر قسمت های پر آسیب، استفاده شود و عملیات تخریب انجام گردد تا بعد از آن  بتوان پروژه را یک مرحله به جلو منتقل کرد.

شروع بازسازی

پس از اینکه تخریب قسمت های آسیب دیده خانه بدون هیچ مشکلی انجام شد حالا باید به سراغ بازسازی آنها رفت. بازسازی این گونه از خانه ها نیز دارای مراحل مختلفی می باشد. هریک از این مراحل باید به ترتیب و با رعایت اصول فنی به پیش رود. در این مرحله بازسازی دیوار، سقف و کفپوش انجام می شود. بازسازی را باید با مصالح با کیفیت و جدید به پیش برد. استفاده از متریال با کیفیت باعث می گردد تا به عمر بنا چندین سال دیگر نیز اضافه شود. در این قسمت قصد داریم تا به بازسازی هایی که در اینگونه از خانه ها انجام می شود بپردازیم.

بازسازی دیوار

دیوار از بخش های مهم خانه به حساب می آید. دیوار علاوه بر نگهداری از سقف، وظیفه جداسازی فضاها را بر عهده دارد. دیوار آسیب دیده و خراب، هر لحظه امکان دارد فرو بریزد و به دنبال خود، سقف خانه را نیز با ریزش مواجه کند. در هنگام بازسازی از متریال های با کیفیت و جدید استفاده گردد. البته مصالحی باید بکار برده شود که با اصل بنا سنخیت داشته باشد. در صورتی که اگر سقف از وضعیت مطلوبی برخوردار باشد باید در هنگام بازسازی دیوار، به حفظ و پایداری سقف نیز توجه شود. مواد و مصالح  مختلفی مانند آجرهای مخصوص، سیمان و گچ در ساخت دیوار استفاده می شود.

بازسازی سقف

بعد از بازسازی دیوارها اینک نوبت به بازسازی سقف می رسد. در خانه های قدیمی سقف های خانه را در ارتفاع مشخصی می ساختند و فضای اتاقها را با ارتفاع سقف تنظیم می کردند. در هنگام بازسازی سقف نیز باید به این مساله توجه شود. اگر فضای اتاق ها زیاد باشد، برای مقاومت و پایداری سقف، باید از ستون به تعداد لازم استفاده گردد. در ساخت سقف بهتر است از مصالح سبک استفاده نمایید. مصالحی وجود دارند که در ساختمان های مدرن و امروزی استفاده می شوند. از آنها می توان با رعایت حفظ هویت بنا، در بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی نیز استفاده کرد.

بازسازی کفپوش

بازسازی کفپوش جزء آخرین مرحله از عملیات شمرده می شود. در بازسازی این قسمت به سبک معماری قبلی باید توجه شود و از کاشی هایی با ابعاد مناسب این سبک استفاده کرد تا از این طریق، لطمه ای به سبک معماری آن وارد نشود. در بسیاری از خانه های قدیمی از سیمان برای پوشاندن کف خانه استفاده می کنند. استفاده از سیمان را در صورتی توصیه می کنیم که به عایق بندی آن نیز توجه لازم صورت بگیرد. کف خانه از قسمت هایی است که به شدت در معرض رطوبت و نم زدگی قرار می گیرد و نیاز دارد تا عایق کاری مناسبی در خصوص آن انجام شود.

صرفه اقتصادی بازسازی خانه کلنگی

بازسازی خانه کلنگی در صورتی صرفه اقتصادی دارد که از بابت فروش آن به قیمت بالاتر مطمئن باشید. بسیاری از افراد به هدف سرمایه گذاری به سراغ این خانه ها می روند ولی قبل از آن تحقیقات لازم را انجام نمی دهند و از موقعیت و ارزش ملک اطلاع دقیقی کسب نمی کنند.

البته بسیاری از این خانه ها در مناطق شلوغ و پر رفت و آمد شهر قرار دارند و از بابت سرمایه گذاری، گزینه مناسبی بحساب می آیند. با توجه به کمبود مسکن و نیاز شدید خانواده ها به آن، خرید زمین های دارای ظرفیت، بسیار به صرفه است و در بلند مدت سودهای خوبی عاید سرمایه گذاران آن می کند. سرمایه گذاران با خرید این خانه ها، اهداف بلند مدتی را در سر می پرورانند. چنین مناطق پر پتانسیل، مناسب ساخت آپارتمان ها و برج های مسکونی است.

الزامات پروژه بازسازی خانه کلنگی

اگر بازسازی خانه های کلنگی را به عنوان یک پروژه در نظر بگیریم، متولیان خانه با بازسازی اهدافی را دنبال می کنند که در انتهای پروژه به دنبال احقاق آنها هستند. مواردی مانند انتخاب مصالح مناسب و رعایت اصول معماری از جمله گزینه هایی شناخته می شود که انجام آنها، پروژه را به هدفش نزدیک می کند. در ادامه به این موارد اشاره می کنیم.

انتخاب مصالح مناسب

در هنگام بازسازی خانه های کلنگی باید به مصالح استفاده شده در آن نیز دقت کرد. خانه های قدیمی با مصالح مخصوصی ساخته می شدند که آنها را امروزه در کمتر جایی می توان پیدا کرد. در سطح شهر مراکزی وجود دارند که مصالح بومی اینگونه از خانه ها را به فروش می رسانند. با مراجعه به این مراکز می توانید از آن مصالح تهیه کنید. خانه قدیمی باید با مصالح بومی مختص به خودش مورد بازسازی قرار بگیرد. استفاده از مصالح متفرقه توصیه نمی گردد. مصالح متفرقه اصالت و هویت بنا را خدشه دار می کند.

رعایت اصول معماری

در هنگام بازسازی خانه های کلنگی باید به معماری اولیه آن نیز توجه داشت. خانه های قدیمی بر طبق یک معماری بخصوصی ساخته شده اند. سبک بکار رفته در این خانه ها قدیمی است. در این سبک از المان های ساختمان در جایگاه های مختلف استفاده می کنند. محل آشپزخانه یا در گوشه حیاط است یا اینکه در داخل منزل، جایگاهی را برای آن اختصاص داده اند. آشپزخانه در این خانه ها به همان شیوه سنتی ساخته می شود و مدل های جدید جایگاهی در آنجا ندارد. از گچ کاری در دیوارها و ستون های این خانه ها استفاده می شود. در هنگام بازسازی اگر به این بخش ها آسیبی وارد شود، باید مشابه آنها در محل های مورد نظر جایگذاری شود.

شرکت بازسازی میچینم در زمینه بازسازی و نوسازی ساختمان و خانه های قدیمی و انجم هر گونه بازسازی در خدمت شماست. مجموعه ما در بین سایر شرکت های مشابه از جایگاه ممتازی برخوردار است و به پاس خدمات حرفه ای که به مشتریان خود، در طول این سالها ارائه نموده است، توانسته نام نیک خود را در ذهن ها باقی بگذارد.

سوالات متداول

به چه خانه ای کلنگی می گویند؟

به خانه ای کلنگی گفته می شود که بیشتر از 30 سال از سن ساخت آن می گذرد. این خانه ها ایمنی و آسایش لازم برای یک خانواده را ندارند و امکان زندگی در آنها میسر نیست.

آیا خانه کلنگی ارزش خرید و بازسازی را دارد؟

خانه های کلنگی از دو جهت ارزش خرید و بازسازی را دارند. یکی اینکه معمولاً زمین آنها ارزشمند است و می توان در آن مجتمع های مسکونی ساخت و دیگری با بازسازی می توان ملک را چندین برابر قیمت اولیه به فروش رساند.

خدمات بیشتر از شرکت بازسازی می چینم :

بازسازی خانه روستایی قدیمی

بازسازی ساختمان های اداری

بازسازی بیرون ساختمان

بازسازی اتاق خواب

بازسازی ایوان خانه

بازسازی لابی ساختمان

بازسازی سرویس بهداشتی

مرمت خانه های قدیمی