بازسازی ایوان خانه با طراحی و هزینه مناسب

بازسازی ایوان خانه با طراحی و هزینه مناسب

خانه های سنتی در قدیم دارای ایوان های زیبایی بودند که در طرح های سنتی ساخته می شد. استفاده از ایوان در معماری گذشته بسیار رواج داشت. از این سبک معماری بیشتر افراد سرشناس و متمول در خانه خود استفاده می کردند. اگر تجربه بازدید از این خانه های قدیمی را داشته اید، درمیابید که حس و حال عجیب و صمیمانه ای در این خانه ها وجود دارد. حس خارق العاده ای سرتاسر فضای این خانه ها را فراگرفته و اقامت در آنجا احساسی به آدمی می دهد که گویا در یک خانه اصیل اقامت گزیده است.

متاسفانه امروزه کمتر شاهد این گونه از خانه ها هستیم. با افزایش جمعیت و گسترش شهرها، دیگر از این خانه ها ساخته نمی شود. خوشبخاته با روش های نوینی که در حوزه معماری ساختمان ایجاد شده است، معماران توانسته اند تا همان فضای سنتی و قدیمی را با همان حال و فضا وارد خانه های امروزی کنند. امروزه ایوان ها در خانه های شیک و لوکس مورد استفاده قرار می گیرد و تلفیقی از گذشته و حال را می توان در آنها یافت.

ایوان خانه های مدرن نیز مانند سلایر بخش های ساختمان، بعد از گذشت زمان دچار آسیب می شود و نیاز به بازسازی پیدا می کند.


شرکت بازسازی می چینم با سابقه کاری 15 ساله با داشتن بهترین اکیپ اجرایی، کارشناسان، طراحان و مهندسین با تجربه، در کنار شماست تا به صورت اصولی و با قیمت مناسب ایوان خانه قدیمی خود به  فضایی خاص و منحصر به فرد تبدیل کنید. برای مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. ما ایوان خانه شما را در کمترین زمان و با بهترین مصالح بازسازی می کنیم

در ادامه در مورد بازسازی ایوان خانه با طراحی و هزینه مناسب صحبت می کنیم و با روش هایی که ذکر می شود بیشتر آشنا گردیم.


ایوان خانه چیست

ایوان خانه به فضای سقف داری اطلاق می شود که سه طرف آن با دیوارها مسدود شده است و جلوی آن باز بوده و رو به حیاط است. سابقه استفاده از ایوان به دوره های قبل و به زمان اشکانیان می رسد. حتی میتوان ادعا کرد که روش های مدرن معماری که از خارج وارد کشور شده است، نیز اقتباسی از معماری قدیمی ایرانی می باشد. مکان قرار گیری ایوام به گونه ای است که در جلوی ساختمان قرار می گیرد و از بیرون ساختمان قابل روئیت است. علاوه بر اینکه در خانه های قدیمی و جدید از ایوان استفاده می کنند، در مساجد و بناهای تاریخی نیز می توان این المان را مشاهده کرد.

بازسازی ایوان خانه

بازسازی این بخش از خانه، مهارت بالایی را می طلبد. ایوان در ساختمان های مسکونی طبق یک طرح و نقشه کارشناسی شده ای، دیزاین شده است. تمام بخش های ایوان در هماهنگی با یکدیگر ساخته شده اند و از لحاظ زیبایی شناختی در یک تناسب مطلوبی قرار دارند. اگر دوست دارید تا طرح و مدل این بخش از خانه خود را تعویض کنید یا اینکه دچار آسیب شده و نیاز به بازسازی دارد.

مصالح بومی

در هنگام بازسازی ایوان خانه باید به مصالح استفاده شده در آن نیز توجه شود. در هر منطقه ای با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر آن منطقه از مصالح بخصوصی در هنگام بازسازی ایوان استفاده می کنند. در برخی مناطق از مصالح مناسب آب و هوای گرم استفاده می نمایند در برخی دیگر نیز از مصالح آب و هوای بارانی و شرجی استفاده می کنند.

در مناطق شمالی کشور که شرایط اقلیمی خاصی حاکم است این را می طلبد که از مصالح آب دوست در ساخت آنها استفاده نشود. مصالح کاربردی در هنگام بازسازی ایوان شامل سیمان، آجر، شیشه، گچ، سرامیک، چوب و سایر مواد ضروری است. به طور کلی در مناطق شمالی از مصالحی استفاده می شود که از جنس چوب بوده و یا در ترکیب آن از چوب استفاده شده است. در مناطق کوهستانی کشور از مصالح سنگی بیشتر استفاده می کنند و سعی می نمایند بیشتر بازسازی را با همین مواد انجام دهند. در مناطق گرم و خشک نیز از مصالح بومی آنجا استفاده می گردد.

سبک معماری

در هنگام بازسازی ایوان به سبک معماری آن نیز باید توجه شود و در هنگام انجام آن باید متناسب با طرح قبلی، بازسازی جدید را انجام داد. اگر سبک معماری به گونه ای بود که از طرح های بخصوصی در آن استفاده شده، سعی شود مشابه همان طرح در بازسازی استفاده گردد زیرا استفاده از طرح های غیر مشابه، در کنار اینکه مسائل قانونی ایجاد می کند باعث می شود تا توازن و هماهنگی آن با نما و سایر نقاط خانه بهم بخورد.

اگر در این بخش از گچ بری های مخصوصی استفاده شده، سعی شود گچ بری های جدید نیز تا حد زیادی مشابه قبلی باشد تا به هماهنگی های ایجاد شده در این بخش آسیبی وارد نکند. همچنین اگر نمای ساختمان شیشه ای است، باید در بازسازی این قسمت از شیشه استفاده گردد تا با نمای ساختمان هماهنگ شود.

ایوان خانه های قدیمی

خانه های قدیمی دارای ایوان های سنتی زیبایی هستند که از مدتها به این سو سالم مانده اند و از آنها هنوز هم استفاده می شود. در برخی از آنها اثراتی از آسیب و تخریب دیده می شود که نیاز به بازسازی پیدا می کنند. بازسازی این خانه ها یا باید توسط میراث فرهنگی انجام شود یا اینکه در صورت نداشتن منع قانونی، به شرکت های بازسازی و نوسازی ساختمان و خانه های قدیمی سپرده شود.

مهم ترین مساله ای که در مورد بازسازی این نوع از ایوان ها مطرح می شود، حفظ استحکام و مقاومت آنها است. قبل از هرگونه اقدامی باید استحکام و مقاومت ایوان چک شود و در صورت نیاز، کارهای ضروری انجام گردد تا این بخش از خانه همچنان استحکام خود را حفظ کند تا بازسازی آن به پیش رود.

ایوان در معماری مدرن

با توجه به مطالبی که تاکنون بیان شد، برای برخی از افراد جای سوال است که چه لزومی به طراحی ایوان در خانه است و انسانی که در این دوره زندگی می کند چه لزومی دارد تا در منزل خود ایوان احداث کند. در این مطلب قصد داریم تا در مورد همین مساله بپردازیم. در ساختمان های امروزی از طرح های مختلفی استفاده می شود. طرح های ایوان دار نیز یکی از آنهاست که از زمان های گذشته به ما رسیده و جای خود را در معماری مدرن نیز باز کرده است.

بیشتر مناطق کشورمان در ناحیه نسبتاً گرم و کوهستانی قرار دارد. ساخت ایوان، مناسب این نوع آب و هوا می باشد. افراد خانواده اوقات فراغت خود را در این مکان سپری می کنند و یک تعامل سازنده بین آنها بوجود می آید. به همین جهت بخشی از فضای ساختمان را به ایوان اختصاص می دهند تا اوقاتی را از زندگی ماشینی و کسل کننده فرار کنند و به خویشتن بپردازند. وجود ایوان باعث شده تا بهانه ای برای افراد باقی نگذارد و بتوانند از این فضای مناسب در جهت دیدار یکدیگر استفاده نمایند.

انواع ایوان

در ساخت ایوان از طرح های متنوعی استفاده می کنند. هرچند در گذشته ایوان ها به طرح های تکراری محدود می شد اما امروزه اینگونه نیست. در این حوزه طرح های شیک و مدرنی وجود دارد که پاسخگوی تمام سلیقه ها می باشد. ایوان ها را بر اساس طرح پلان می توان به سه طرح محوری، چرخشی و مرکزی دسته بندی کرد که هریک از این طرح ها را می توان به شیوه های مختلفی پیاده سازی کرد که هریک تنوع بخصوص خود را داشته باشند.

در ساختمان های ویلایی از طرح های جذاب و قشنگ برای دیزاین ایوان استفاده می کنند. این ایوان ها در قسمت ورودی خانه قرار دارد و افرادی که از طریق حیاط منزل وارد خانه می شوند، اولین چیزی که به چشمشان می خورد، ایوان خانه است که با یک طرح و دکوراسیون زیبا خودنمایی میکند. در هر منطقه ای متناسب با شرایط آن، از طرح های بخصوصی استفاده می نمایند. بطور مثال در ساخت ایوان خانه هایی که در شمال کشور قرار دارند از یک مدل استفاده می شود و در مناطق شهری و کوهستانی از طرح و مدل دیگری استفاده می گردد.

طراحی ایوان

در این بخش به توضیح ایوان های مدرن می پردازیم و هدف سخن ما، ایوان هایی است که در ساختمان های جدید بکار می رود. در طراحی ایوان به پارامترهای مختلفی توجه می شود تا در کنار مساله زیبایی شناسی آن، به بخش های رفاهی و امکانات آن نیز توجه گردد. در هنگام طراحی و ساخت ایوان، باید به شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر و ویژگی های فرهنگی مردم نیز دقت صورت بگیرد و متناسب با آنها، از طرحی پسندیده استفاده شود.

ایوان از یک سطح صاف یا به اصطلاح عرشه تشکیل شده است که طرفین آن با ستون ها و دیوارهای مخصوصی منتهی می گردد. قسمت جلویی این ایوان یا باز است یا اینکه توسط نرده یا دیوارهای شیشه ای پوشانده شده است. در ایوان های جدید سیستم های روشنایی، حرارتی و برودتی نیز در نظر می گیرند. ایوان های امروزی را به گونه ای طراحی می کنند که تمام شرایط لازم برای اقامت افراد خانواده مهیا باشد و بتوانند در آنجا ساعاتی را به خوشی در کنار یکدیگر سپری کنند.

محل ايوان

محل قرار گیری ایوان در جلوی خانه است و بخشی از نمای ساختمان را تشکیل می دهد. در خانه های قدیمی این ایوان بیشتر به چشم می خورد. محل قرار گیری ایوان در خانه های قدیمی به گونه ای بود که حس مهمانپذیری صاحب خانه را به میهمان القا می کرد. در ساختمان های امروزی نیز این بخش به چشم می آید بخصوص در خانه های ویلایی که فضای بیشتری برای آن می توان اختصاص داد. قرارگیری ایوان در این بخش باعث می شود تا نمای ساختمان بیشتر از حالت معمولی به چشم بیاید.

نقش ایوان

ایوان از دیر باز در معمار سنتی ایرانی وجود داشته است و سابقه آن به قرن ها قبل باز می گردد. در ساختمان هایی که امروزه طراحی می کنند به نقش ایوان در زیبایی آنها نیز توجه دارند و جایگاهی برای آن در نظر می گیرند. ایوان را بیشتر در ساختمان هایی می توان یافت که در مناطق گرمسیر کشور قرار دارند. وجود ایوان در این ساختمان باعث می شود تا افراد خانواده ساعاتی از روز را در آنجا سپری کنند و از هوا و فضایی که ایجاد می کند لذت ببرند.

در مناطق سردسیر نیز می توان از ایوان استفاده کرد و آن را نمی توان مختص به مناطق گرمسیر دانست. امروزه با روش های نوینی که بوجود آمده می توان ایوانی شیک و مدرن با تمام امکانات در تمام نقاط کشور احداث کرد و حس ایوان های قدیمی را به خانه های جدید نیز آورد.

کلام آخر

ایوان از دیرباز تا کنون در ساختمان سازی رواج داشته است. استفاده از ایوان در خانه، باعث می شود تا یک جلوه زیبا و منحصر بفردی به آن بدهد. خانه های امروزی که به ایوان مجهز هستند، یک حس و هوای مخصوصی در آنها حکم فرماست. به مرور زمان این بخش از خانه نیز دچار آسیب می شود و نیاز به بازسازی پیدا می کند.

اگر ایوان خانه شما نیز دچار آسیب شده است و نیاز به بازسازی دارد، نگران هیچ چیز نباشید، ما در شرکت بازسازی میچینم راه حل مناسبی برای مشکلات ساختمان، بازسازی خانه قدیمی و بازسازی ویلا قدیمی می یابیم. پیمانکاران فعال در تیم میچینم قادر هستند تا بازسازی نمای ساختمان، بازسازی آشپزخانه، بازسازی پذیرایی، بازسازی ایوان خانه و سایر بخش های آن را با شیوه های نوینی و با هزینه مناسب بازسازی نمایند.

در مناطق عمده تهران از دیرباز تاکنون از ایوان در خانه ها و ساختمان ها استفاده می شود. بیشتر این خانه ها نیاز به بازسازی دارند. اگر شما نیز در تهران زندگی می کنید و قصد دارید تا ایوان و سایر بخش های خانه را بازسازی نمایید، کافیست تا با مشاوران ما در تماس شوید تا یک تیم پیمانکار بازسازی ساختمان حرفه ای به شما معرفی گردد تا هرگونه تعمیرات ساختمان در تهران را برای شما در اسرع وقت و با بهترین کیفیت انجام دهند.

سوالات متداول

تفاوت ایوان با تراس و بالکن در چیست؟

ازایوان در خانه های قدیمی و خانه های ویلایی جدید استفاده می کنند. ایوان به فاصله ای گفته می شود که، یک طرف آن اتاق های درون منزل قرار گرفته و طرف دیگر آن رو به حیاط است. البته ایوان در ارتفاع مناسبی از زمین ساخته می شود.

در ساختمان های جدید که بصورت آپارتمانی و طبقه ای ساخته می شوند و با محدودیت فضا مواجه هستند، دیگر جایی برای ایوان هایی با آن عظمت نمی ماند. در این ساختمان ها بالکنی ساخته می شود که به ایوان کوچک نیز معروف است.

تراس معمولاً به فضای حیاط خلوتی اطلاق می شود که در پشت ساختمان قرار دارد و به عنوان محلی برای استراحت استفاده می گردد.

از گذشته تاکنون، ایوان ها چه تغییری کرده اند؟

در گذشته از ایوان ها فقط در ساخت مساجد و خانه های اعیان معروف استفاده می کردند. اما امروزه در گوشه و کنار شهرها و در بین خانه های ویلایی، میتوان این المان را مشاهده کرد.

خدمات بیشتر از شرکت بازسازی می چینم :

بازسازی خانه کلنگی

بازسازی ساختمان های اداری

بازسازی بیرون ساختمان

پیمانکار بازسازی ساختمان

بازسازی اتاق خواب

بازسازی ایوان خانه

بازسازی لابی ساختمان

بازسازی سرویس بهداشتی

مرمت خانه های قدیمی