چگونه کابینت آشپزخانه را تمیز کنیم

چگونه کابینت آشپزخانه را تمیز کنیم

کابینت آشپزخانه جز وسایلی است که کاربرد زیادی دارد و در طول روز از آن استفاده زیادی می شود، به همین علت امکان کثیف شدن آن نیز بسیار زیاد است. خانم های خانه معمولا از ظرف و ظروف گرفته تا برخی مواد غذایی خود را در کابینت ها نگهداری می کنند و همین عامل باعث می گردد احتمال کثیف شدن آن نیز بسیار زیاد باشد.

در ادامه با تشریح چند تحقیق و بررسی در زمینه نظافت کابینت های آشپزخانه، به این سوال پر تکرار که چگونه کابینت آشپزخانه را تمیز کنیم پاسخ خواهیم داد.

بررسی دقیق و شناخت جنس کابینت

قبل از شروع به تمیز کاری کابینت خود، باید از نوع جنس آن مطمئن شوید. این موضوع از این رو اهمیت دارد که هر جنسی ترفند مخصوص به خود را جهت تمیز کردن دارد. و چنانچه در این زمینه اشتباه کنید و از شوینده های نا مرتبط استفاده نمایید، احتمال آسیب دیدن کابینت های تان وجود دارد. به طور کلی کابینت ها از چندین جنس ساخته می شود که از میان آن می توان کابینت های چوبی، فلزی، ام دی اف، هایگلاس و … را نام برد.

نظافت و تمیزی هر کدام از این کابینت ها اصول و ترفند مخصوص به خود را دارد که رعایت آن می تواند تاثیر شگفت انگیزی در تمیزی آن ها داشته باشد. برای شناخت دقیق جنس کابینت خود و مطمئن شدن از آن بهتر است هنگام نصب، جنس آن را از کابینت ساز خود بپرسید و یا اگر جز کابینت های پیش ساخته و شرکتی است بروشور همراه آن را مطالعه کنید. پس از مطمئن شدن از جنس کابینت خود می توانید با آشنایی با نحوه تمیز کردنش، آن را به خوبی تمیز نمایید.

بهترین ماده تمیز کننده کابینت

چنانچه به دنبال بهترین محلول برای تمیز کردن کابینت خود هستید، محلولی که از ترکیب سرکه و جوش شیرین و آب گرم ساخته می شود، می تواند ترکیب خوبی برای رفع مشکل کثیفی کابینت شما باشد. سرکه و جوش شیرین هر کدام تمیز کنند هایی خوب و قوی به شما می روند که از دیرباز برای تمیز کردن سطوح مختلف و جرم زدایی از آن ها به کار گرفته می شدند.

سرکه و جوش شیرین به همراه آب گرم تقریبا در هر خانه ای پیدا می شود و تهیه محلول حاصل از ترکیب این سه، کار چندان دشواری نیست. برای تهیه این محلول کافی است تنها یک لیوان سرکه را به همراه یک قاشق چای خوری جوش شیرین و یک لیوان آب گرم ترکیب نموده و کمی هم بزنید. سپس می توانید آن را روی سطح کابینت خود اسپری نموده و با یک دستمال نرم بدون پرز (ترجیحا نخی)، آن را به خوبی تمیز کنید.

از ترکیب آب گرم و دیگر مواد شوینده مانند پودر ماشین لباسشوی یا شامپو فرش یا مایع ظرفشویی و یا صابون می توان محلول مناسبی برای تمیز کردن سطح کابینت ها تهیه نمود. تنها کافی است یک کاسه آب گرم را با مقدار مناسبی از این مواد ترکیب نموده و با کمک یک دستمال مناسب، سطوح کابینت خود را تمیز کنید.

چگونه لکه روغن را از روی کابینت پاک کنیم

کابینت ها به این علت که در آشپزخانه نصب می شوند و نزدیک به محل پخت و پز هستند، در معرض برخورد با لکه های روغن و چربی و لعاب غذا و … قرار دارند. اگر این لکه ها برای مدت زمانی طولانی بر روی کابینت شما بمانند، می تواند به بافت کابینت تان و یا رنگ آن به مرور زمان آسیبی جزئی بزند، پس بهتر است تا در اولین فرصت جهت تمیز نمودن آن اقدام کنید.

لکه روغن را می توان به کمک یک محلول برگرفته از سرکه و آب گرم تمیز نموده و از بین برد. برای تهیه این محلول می بایست یک لیوان سرکه را با دو لیوان آب گرم مخلوط کنید و به کمک یک بطری آب پاش آن را روی نقاطی که آغشته به لکه روغن است اسپری نموده، سپس با یک دستمال بدون پرز آن را به خوبی تمیز کنید.

لکه روغن نیز به مانند دیگر لکه ها اگر مدت زمان زیادی روی سطح کابینت شما باقی بمانند، ماندگاری خود را استحکام بخشیده و تمیز کردن و از بین بردنش دشوار می شود. پس بهتر است همیشه یک دستمال در آشپزخانه کنار خود داشته باشید و به محض افتادن لکه روغن روی کابینت، سریعا آن را تمیز کنید تا از زحمت تمیز کردن های بعد آن خود را خلاص کنید.

بهترين روش های تميز كردن كابينت ام دي اف کدام است

کابینت های ام دی اف جز پرطرفدارترین کابینت ها در بین خانواده ها می باشند و افراد زیادی از این کابینت ها در آشپزخانه خود استفاده می کنند. این کابینت ها به خاطر نوع جنسی که دارند کمتر کثیف می شوند و تمیز کردن آن نیز نسبتاً راحت تر از سایر کابینت ها می باشد. برای تمیز نمودن کابینت ام دی اف خود می توانید طبق دستور العمل های زیر عمل کنید.

تمیز کردن در بازه های زمانی کوتاه

همانطور که قبلا گفته شد، هر چه لکه ها بیشتر بر روی کابینت باقی بمانند، تمیز کردن آن کار دشوارتری می شود. از همین رو سعی کنید در بازه های زمانی کوتاهی مانند هفته ای یک تا دوبار، این کابینت ها را با یک دستمال بدون پرز نم دار به خوبی تمیز کنید. ( برای دوام و ماندگاری بیشتر و همچنین حفظ زیبایی ظاهر این جنس کابینت ها، از خیس نمودن آن خودداری کنید و پارچه را فقط نم دار روی آن بکشید).

ترکیب مایع ظرفشویی و آب گرم

چنانچه در بازه های زمانی ذکر شده کابینت خود را تمیز نکرده اید و مدت زمان قابل توجهی گذشته و تصمیم به تمیز کردن کلی کابینت خود دارید، می توانید از ترکیب یک کاسه آب گرم و کمی مایع ظرفشویی که در تمامی خانه ها موجود است، یک محلول تمیز کننده بسازید و با آن شروع به تمیز کردن کابینت های تان کنید.

یک اسفنج یا یک دستمال بدون پرز را توسط این محلول نم دار نموده و با آن سطوح مختلف داخلی و بیرونی کابینت خود را تمیز کنید (دقت کنید که هیچ اب اضافی روی دستمال یا اسفنج باقی نماند و فقط نم دار باشند). و در مرحله بعدی با یک دستمال نرم و خشک، کابینت را به خوبی خشک کنید.

تمیز کردن کابینت ام دی اف با شامپو فرش

شامپو فرش جز مواد تمیز کننده مناسب برای تمیز کردن سطح کابینت ها می باشد. برای استفاده از آن می بایست در یک کاسه آب گرم به اندازه یک قاشق شامپو فرش بریزد و دقیقا به مانند روش گفته شده در بالا کابینت خود را تمیز کنید.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن لکه چربی

چنانچه روی کابینت ام دی اف شما را لکه های چربی فرا گرفته است، می توانید با استفاده از جوش شیرین خمیری تهیه نموده و توسط آن این لکه ها را از بین ببرید. جوش شیرین یکی از قوی ترین تمیز کننده ها و جرم گیر های طبیعی می باشد که از آن برای از بین بردن لکه ها و جرم های تشکیل شده روی اجاق گاز و  هود و … نیز استفاده می شود.

برای به دست آوردن این خمیر جادویی می بایست نصف استکان جوش شیرین را با نصف استکان روغن گیاهی معطر خوب ترکیب کنید و سپس آن را با استفاده از یک برس نرم یا یک مسواک روی لکه چربی بگذارید و پس از گذشت پنج الی ده دقیقه آن را با یک دستمال بردارید و جای آن را با یک پارچه نرم و بدون پرز به خوبی تمیز کنید.

چنانچه رنگ کابینت ام دی اف شما سفید است، برای تمیز کردن آن می بایست کمی دقت بیشتری به خرج بدهید. برای تمیز کردن این نوع کابینت ها می توان با نصف لیوان‌ آب، نصف فنجان مایع پاک کننده چند منظوره هوم پلاس و سرکه سفید یک محلول تمیز کننده مناسب تهیه نمود و آن را به کمک یک آبپاش بر روی سطوح مختلف کابینت خود اسپری نموده و با یک اسفنج یا پارچه نرم آن را خوب بسابید. در آخر نیز با یک پارچه نخی تمیز سطوح را خوب پاک کنید.

تمیز کردن کابینت های چوبی

برای تمیز کردن کابینت هایی که به طور کامل از چوب ساخته شده اند می توان از پاک کننده های روغنی مخصوص چوب که در فروشگاه های ابزار فروشی و برخی رنگ فروشی ها و هایپرمارکت ها به فروش می رسند استفاده نمود. ترکیب های تمیز کننده ای که در بالا و برای کابینت های ام دی اف گفته شد نیز قابل استفاده برای تمیز نمودن کابینت های چوبی می باشند.

نحوه تميز كردن كابينت فلزي

چنانچه در آشپزخانه خود از کابینت های فلزی استفاده می کنید، می توانید با تهیه یک محلول تمیز کننده و یک پارچه به سادگی کابینت های خود را تمیز کنید، زیرا تمیز کردن کابینت های فلزی به علت مقاومت بالا و حساسیت پایین آن ها بسیار ساده تر از دیگر کابینت ها می باشد. برای تهیه یک محلول مناسب می توانید از ترکیب های متفاوتی مانند (دو استکان آب گرم و یک استکان سرکه)، یا (یک کاسه آب گرم و مقداری مایع ظرفشویی یا شامپو فرش) استفاده کنید.

برای تمیز کردن کابینت های فلزی به دو نکته بسیار مهم توجه کنید

  • یک اینکه برای تمیز کردن این جنس کابینت به هیچ عنوان از جوش شیرین استفاده نکنید
  • دو اینکه پس از پایان تمیز کاری سعی کنید با کمک یک سشوار یا یک پارچه خشک به خوبی سطوح مختلف کابینت خود را خشک کنید تا از زنگ زدگی آن جلوگیری نمایید.

کلام آخر

تمیز کردن کابینت های خانه به علت ارتباطی که با سلامت اعضای خانواده و همچنین تاثیری که روی دکوراسیون دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. به استفاده از ترفندها و روش هایی که وجود دارد، می توانید به طور اصولی و با خیالی راحت کابینت های خود را تمیز کنید. استفاده از مواد شوینده خانگی به همراه پارچه های نم دار نخی، در تمیز کاری این بخش توصیه می شود.

شرکت بازسازی میچینم در زمینه بازسازی خانه و نوسازی ساختمان و بازسازی ویلا، قادر است تا بازسازی هر بخش از خانه را به خوبی و با بهترین کیفیت انجام دهد. مجموعه میچینم در حوزه بازسازی آشپزخانه نیز تجربه کافی دارد. چنانچه قصد دارید تا این بخش از منزل خود را بازسازی نمایید، کافیست کار را به مجموعه ما بسپارید. تیم میچینم همچنین در بخش بازسازی خانه روستایی قدیمی و بازسازی خانه کلنگی سابقه درخشانی دارد. برای دریافت مشاوره های رایگان می توانید با شماره تلفن های مجموعه میچینم در تماس شوید.

سوالات متداول

چگونه کابینت ام دی اف سفید را تمیز کنیم؟

این نوع کابینت را می توان به کمک محلولی که از ترکیب نصف لیوان‌ آب، نصف فنجان مایع پاک کننده چند منظوره هوم پلاس و سرکه سفید ساخته می شود تمیز نمود. ترکیب گفته شده را تهیه و بر روی کابینت اسپری کنید و با پارچه یا اسفنج آن را ماساژ دهید و در آخر با پارچه ای تمیز آن را خوب خشک کنید.

چگونه لکه روغن را از روی کابینت پاک کنیم؟

برای از بین بردن لکه روغن یک لیوان سرکه را با دو لیوان آب گرم مخلوط کنید و به کمک یک بطری آب پاش آن را روی نقاطی که آغشته به لکه روغن است اسپری نموده و با یک دستمال نخی خوب تمیز کنید و در آخر با یک دستمال خشک آن را به خوبی خشک نمایید.

مقالات بیشتر:

نحوه انتخاب مناسب ترین کابینت آشپزخانه

10 اشتباه بزرگ هنگام نقاشی کابینت آشپزخانه

مطالب مرتبط