چگونه چاه آشپزخانه را باز کنیم؛ نکات و راهکارها

چگونه چاه آشپزخانه را باز کنیم

آشپزخانه از نقاط مهم و حساس منزل به شمار می رود و بایستی در خصوص بهداشت و تمیزی آن توجه اکیدی داشت. آشپزخانه ای که چاه فاضلاب آن مشکل داشته باشد، با مسائل بغرنج دیگری دچار می شود که زندگی را برای ساکنین خانه دشوار می سازد.

چاه آشپزخانه ای که گیر کرده باشد از یک سو باعث می گردد تا آب حاصل از ظرفشویی به آسانی نتواند به پایین منتقل شود و از سوی دیگر با ازدحام موادی که باعث گرفتگی شده اند، بوی بد و زننده ای کل فضای آشپزخانه را فرا می گیرد. روش های متعددی برای خلاص شدن از این وضعیت وجود دارد که می توان توسط آنها بر این مشکل فائق آمد.

البته در ابتدای امر باید علت این گرفتگی شناسایی شود تا با انجام موارد مهم و ضروری از تشدید و تکرار این مشکل در آشپزخانه جلوگیری گردد.

در این مطلب قصد داریم تا در مورد این سوال که چگونه چاه آشپزخانه را باز کنیم مطالب مهمی را مطرح نماییم که با استفاده از آنها بتوانید مشکلات موجود در آشپزخانه منزل خود را حل کنید.

اگر چاه فاضلاب آشپزخانه منزل شما دچار گرفتگی شده است و در پی آن خرابی هایی را در منزل شما ایجاد کرده است، نگران هیچ چیز نباشید،

شرکت بازسازی ساختمان میچینم با کارشناسان مجرب و فنی که در اختیار دارد می تواند انواع مشاوره را به مراجعین خود ارائه دهد.میچینم فعالیت اصلی خود را چندین سال قبل در حوزه بازسازی خانه قدیمی، نوسازی ساختمان، بازسازی ویلا و تعمیرات ساختمان در تهران شروع کرد. برای گرفتن مشاوره های رایگان می توانید با شماره تلفن های مجموعه ما تماس بگیرید.

علت گرفتگی چاه آشپزخانه

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می گردد تا چاه آشپزخانه دچار گرفتگی شود. در این رخ داد دو عامل اساسی نقش عمده ای را دارد یکی سهل انگاری ساکنین و دومی اشکالات موجود در خود سیستم فاضلاب که باعث می شود تا این اتفاق برای چاه فاضلاب آشپزخانه رخ دهد.

اگر در خانه ای چنین مشکلی برای فاضلاب آشپزخانه رخ داده باشد، مشکلات فراوانی را متوجه ساکنین منزل می کند و تا زمانی که درست نشود و فکری به حالش نگردد، آسایش ساکنین را مختل می کند.

در ادامه این مطلب به توضیح هریک از این عوامل می پردازیم تا با نکات مهم آن آشنا گردیم و سعی خود را بر رعایت این نکات بگذاریم.

سهل انگاری انسانی

در بیشتر موارد سهل انگاری ساکنین خانه موجب می شود تا گرفتگی در چاه فاضلاب آشپزخانه رخ دهد و تا مدت ها فعالیت اصلی این محل را با اخلال مواجه سازد. هنگامی که از سهل انگاری انسانی صحبت می کنیم دقیقاً منظورمان این است که در هنگام شستن ظرف ها بی دقتی صورت می گیرد و چربی و سایر اضافات غذا به همراه آب از طریق لوله سینک وارد چاه فاضلاب آشپزخانه می گردد.

انباشت مواد و چربی های غذا موجب می گردد تا گرفتگی و مشکلات عدیده دیگری برای آن ایجاد شود. گرفتگی این لوله ها باعث می گردد تا آب حاصل از شستن ظروف به راحتی از سینک خارج نشود و سینک ظرفشویی همچنان مملو از آب بماند. بهترین راهکار برای جلوگیری از این مشکل این است که چربی ها و مواد اضافه غذا به جای اینکه روانه سینک شوند، بایستی ابتدا از روی ظروف جدا سازی گردیده و بعد از آن روانه سطل زباله شوند.

شاید این کار در نگاه اول کمی پر زحمت به نظر برسد ولی انجام دادن چنین کاری در دراز مدت تاثیر شگرف خود را بر روی سیستم فاضلاب آشپزخانه شما می گذارد.

مشکل در سیستم لوله کشی فاضلاب آشپزخانه

در موارد دیگر می توان تقصیر را به گردن سیستم لوله کشی فاضلاب انداخت. این گونه از سیستم ها حداقل استانداردهای لازم در مورد آنها رعایت نگردیده و از مواد بی کیفیتی در ساخت آنها استفاده شده است. این سیستم طبیعتاً مشکلاتی را برای کل مجموعه ایجاد می کند.

سیستم لوله کشی فاضلاب آشپزخانه اگر دارای مشکل اساسی است باید سریعاً تعمیر یا تعویض گردد زیرا تنها راه حل برای این مشکل همین راهکار می باشد. بدین منظور باید کار تعمیر و بازسازی این قسمت را به یک شرکت معتبر و حرفه ای سپرد تا کار را بدون هیچ مشکلی اجرا نماید.

سینک های غیر استاندارد به گونه ای طراحی شده اند که لوله متصل به آن، اجازه عبور هر شی ء را می دهد و هیچ توری و مانعی در برابر این اشیاء قرار ندارد. نداشتن شیب مناسب در لوله ها نیز یکی دیگر از دلایل گرفتگی در این بخش محسوب می شود. تعویض یا مجهز کردن سیستم لوله کشی فاضلاب، به تجهیزات امروزی یک راهکار مناسب برای جلوگیری از این اتفاق است.

استفاده نادرست از کفشور آشپزخانه

به این نکته باید توجه داشته باشید که کفشور آشپزخانه نیز به چاه فاضلاب آن متصل است و هر سهل انگاری در استفاده از آن تاثیر منفی خود را بر کل سیستم فاضلاب می گذارد. برای کفشورهای موجود در آشپزخانه بایستی یک سبد یا توری کوچک مخصوصی تهیه کرد تا از این طریق مواد اضافه و مشکل زا وارد آن نگردد.

پر شدن چاه فاضلاب آشپزخانه

چاه فاضلاب در بیشتر ساختمان های قدیمی پر می شود و بایستی در خصوص تخلیه آن چاره ای اندیشید. این گونه از ساختمان ها که مدت زمان زیادی از ساخت آنها می گذرد و در طی این مدت چاه فاضلاب آنها تخلیه نگردیده است. این چنین خانه های قدیمی برای ساکنین خود مشکلات فراوانی را ایجاد می کنند.

یکی از این مشکلات همان گرفتگی و پر شدن چاه فاضلاب آشپزخانه می باشد. خوشبختانه در ساختمان های امروزی، فاضلاب آشپزخانه را به سیستم فاضلاب شهری متصل می کنند که از این طریق هیچ پر شدگی درون آن رخ نمی دهد.

در ساختمان های قدیمی پیشنهاد می گردد تا فاضلاب آشپزخانه را در صورت ممکن به سیستم فاضلاب شهری متصل کنند. در مواردی نادر، حجم و ظرفیت چاه کم است و زود به زود پر می شود، در این حالت هوشمندانه ترین روش این است که حجم آن افزایش داده شود.

رفع گرفتگی چاه فاضلاب

روش های مختلفی وجود دارد که می توان با استفاده از آنها گرفتگی موجود در لوله فاضلاب آشپزخانه را رفع کرد. وسایل و مواد در دسترس در خانه، شما را قادر می سازد تا یک راهکار مناسب از بین آنها پیدا کنید. استفاده از محلول های خانگی یکی از این روشهاست.

با استفاده از جوش شیرین با آب داغ می توان یک ترکیب موثر و کار راه بندازی درست کرد که با استفاده از آن قادر خواهید بود هر نوع گرفتگی در لوله فاضلاب آشپزخانه خود را رفع نمایید. شاید برایتان عجیب به نظر برسد ولی استفاده از نوشابه برای باز کردن این گرفتگی در اکثر مواقع کارساز است.

ترکیبی که در نوشابه وجود دارد قادر است تا هر نوع گرفتگی که در سر راهش قرار می گیرد را نابود کند و مسیر لوله ها را عاری از هر نوع ماده اضافه نماید. غیر از این محلول ها که بصورت دستی می توان آنها را در منزل تهیه کرد، محلول ها و روش های دیگری در بیرون وجود دارد که شاید بیشتر مثمر ثمر واقع شود. در ادامه این مطلب به توضیح این روش ها می پردازیم تا با استفاده از آنها تا مدت ها از شر گرفتگی در لوله فاضلاب آشپزخانه خود خلاصی یابید.

استفاده از محلول های شیمیایی قوی

اگر استفاده از روش های خانگی را نمی پسندید، میتوانید از محلول های شیمیایی که در بازار وجود دارد استفاده نمایید. البته در هنگام استفاده از این محلول ها نهایت احتیاط را به خرج دهید زیرا به شدت خطرناک و اسیدی می باشند. این گونه از محلول ها قادرهستند تا به راحتی مسیر لوله ها را از هر نوع ماده اضافی پاک نمایند.

کمک گرفتن از افراد متخصص

همیشه باید کار را به افراد کاربلد و کاردان سپرد. افراد متخصصی وجود دارند که می توانند با استفاده از وسایل مجهز و پیشرفته، مسیر لوله های فاضلاب آشپزخانه را باز نمایند. همچنین می توانند در امر تخلیه چاه فاضلاب آشپزخانه راهنمایی ها و مشورت های لازم را به افراد دهند.

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه

گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه و لوله های متصل به آن یکی از دلایل اصلی بوی بد فاضلاب شمرده می شود. وجود چنین بویی در محیط آشپزخانه باعث آزار و اذیت ساکنین می گردد و بایستی برای حل این مشکل چاره ای اساسی سنجید.

باز کردن این گرفتگی یکی از روش هایی مناسبی محسوب می شود که برای همیشه از شر آن خلاص می شوید. اگر تشخیص دادید که کار باز کردن این گرفتگی به درازا می کشد و از بوی بد فاضلاب کلافه شده اید، می توانید با استفاده از روش های آسان و قابل دسترس تا مدت محدودی از شدت این بو بکاهید.

باز گذاشتن پنجره های آشپزخانه و منزل یکی از راهکارهایی است که در کوتاه مدت جواب می دهد و باعث کاهش این بو می گردد. استفاده از خوشبو کننده ها در منزل نیز یکی دیگر از راهکارهای قابل دسترسی است که می تواند کمک زیادی به حل این مشکل کند.

کلام آخر

گرفتگی و پر شدن چاه فاضلاب آشپزخانه می تواند دردسر های زیادی را برای ساکنین خانه ایجاد کند. گرفتگی در این قسمت باعث می گردد تا بوی بدی در محیط آشپزخانه پراکنده شود و همه ساکنین را کلافه نماید. برای باز کردن این گرفتگی راهکارهای مختلفی وجود دارد که هریک از آنها به نوبه خود تاثیر گذار هستند. بهترین روش برای حل این مشکل، نظارت کارشناسی شده می باشد. متخصصین این حوزه قادر هستند تا با روش های مناسب شما را از شر چنین مشکلاتی خلاصی دهند.

سوالات متداول

روش ارزان برای باز کردن کرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه چیست؟

استفاده از روش ها و محلول های خانگی ارزانترین روش است. البته استفاده از محلول های شیمیایی که در بازار فروخته می شوند نیز ارزان تمام می شوند ولی به دلیل خطراتی که در پی دارد پیشنهاد می گردد تا با احتیاط و توجه کافی این کار انجام شود.

روش کار ساز و دائمی برای خلاص شدن از این مشکل ؟

تعویض یا تعمیر سیستم لوله کشی فاضلاب آشپزخانه یکی از راهکارهای موثر و مفید برای خلاص شدن از این مشکل است. در بسیاری حالات دلیل این کرفتگی، مشکل در سیستم لوله کشی فاضلاب آشپزخانه می باشد. برای بهتر انجام شدن کارها بایستی، از افراد متخصص و با تجربه کمک گرفت.

مقالات مشابه :

چگونه بوی فاضلاب آشپزخانه را از بین ببریم

مطالب مرتبط