آیا پارکت برای آشپزخانه مناسب است

آیا پارکت برای آشپزخانه مناسب است

پارکت از جمله متریال های کاربردی در آشپزخانه می باشد که در کنار کفپوش های دیگری مانند کاشی و سرامیک در لیست انتخاب های خانواده ها قرار می گیرد. موضوع انتخاب رنگ و مدل پارکت ها بیشتر بر عهده خانم خانه قرار دارد. پارکت در مدل های مختلفی وجود دارد که بنا بر سلیقه افراد انتخاب می شود.

البته مدل آشپزخانه و میزان نور موجود در آن نیز بر انتخاب نوع پارکت تاثیر می گذارد. نصب پارکت مزایای زیادی را برای آشپزخانه شما به همراه دارد. زیبایی بخشی به آشپزخانه یکی از این مزایا بشمار می رود. در کنار این مزیت، استفاده از پارکت موجب می گردد تا در هنگام شستشو و تمیزکاری آشپزخانه به مشکل برنخورید.

البته این را نباید فراموش کرد که بعضی از پارکت ها به آب و رطوبت حساس هستند و در هنگان نصب باید به گونه ای نصب و جاگذاری شوند که کمترین آسیب را از آب و رطوبت ببینند.

در ادامه این بخش به این سوال پاسخ می دهیم که آیا پارکت برای آشپزخانه مناسب است یا خیر در ضمن با ویژگی های مختلف در پارکت ها آشنا می شوید تا بر مبنای آن مناسب ترین نوع را برای منزل خویش خریداری نمایید.

ویژگی پارکت مناسب برای آشپزخانه

اطلاع از ویژگی های یک پارکت مناسب باعث می شود تا با دید واضح و شفاف به سراغ این گونه از کفپوش ها برای آشپزخانه خود بروید. از جمله مهم ترین ویژگی های پارکت مناسب، ضد آب و رطوبت بودن آن است. از ویژگی های مهم دیگر این متریال، رنگ آن است که در رتبه بعدی قرار می گیرد و در آخر جنس پارکت از جمله مواردی شمرده می شود که در لیست پارامترهای مهم در انتخاب پارکت قرار داده می شود.

با توجه به موارد گفته شده باید دید چه نوع پارکتی مناسب آشپزخانه شما است. در ادامه این مطلب به توضیح ویژگی های مهم در پارکت ها می پردازیم تا با اولویت های انتخاب خود در این متریال بیشتر آشنا شوید.

پارکت ضد آب

آب و رطوبت یکی از دشمنان اصلی پارکت ها شمرده می شوند. بیشتر خانم های منزل از همین مساله گلایه دارند و به دنبال راهی برای کاهش این تاثیر پذیری هستند. موضوع مهم و اساسی این است که در هنگام نصب پارکت باید دقت کافی صورت بگیرد و به شیوه دقیق و حساب شده ای آن را نصب نمود.

نصب باید به گونه ای انجام شود که هیچ نوع درز و شکافی بین قطعات پارکت وجود نداشته باشد و کاملاً به هم چسبانده شوند. وجود فاصله بین قطعات پارکت باعث می شود تا آب و رطوبت به درون آن نفوذ پیدا کند و به تدریج باعث آسیب دیدن این منطقه گردد.

رنگ پارکت

در بیشتر اوقات رنگ پارکت در ارجحیت قرار می گیرد و جای جنس و مقاومت را به خود اختصاص می دهد. البته نباید اهمیت رنگ پارکت ها را بی اهمیت جلوه دهیم، بلکه دارای اهمیت فراوانی نیز هستند. بهتر است رنگ پارکت را مطابق با مدل و اندازه آشپزخانه انتخاب کنید.

برای آشپزخانه های کوچک پیشنهاد می شود که از پارکت های با رنگ روشن استفاده نمایید. مدل آشپزخانه نیز در انتخاب رنگ بایستی تاثیر گذار باشد.

در آشپزخانه مجتمع های آپارتمانی باید از رنگ های خاکستری و نقره ای در آن استفاده شود ولی در آشپزخانه هایی که در خانه های ویلایی قرار دارند بهتر است از رنگ های روشن تر استفاده گردد.

معایب استفاده از پارکت

هر وسیله ای مزایا و معایب مختص به خود را دارا می باشد. هنگامی که از وسیله ای مانند پارکت استفاده می کنید در کنار اینکه مزایای آن موجب شده است تا دست به چنین انتخابی بزنید از معایب آن نیز غافل نشوید. اطلاع از معایب پارکت موجب می گردد تا اقدامات پیشگیرانه ای را روی دست قرار دهید تا این متریال دچار آسیب نگردد.

به نوعی دانستن معایب این وسیله باعث می شود تا عوامل تاثیر گذار بر آن را نیز شناسایی کنید و جوانب احتیاط را در هنگام استفاده از آن لحاظ کنید. رطوبت، فرسودگی و نوع نگهداری از جمله عواملی شمرده می شود که بر روی پارکت تاثیر می گذارد و باعث آسیب دیدن و نمایان شدن معایب آن می شود. در ادامه این مطلب این عوامل را بصورت موشکافانه بررسی می کنیم تا با آنها بیشتر آشنا شویم.

رطوبت

آب و رطوبت باعث آسیب دیدن پارکت می شود و از این جهت می توان آن را به عنوان زمینه ای مخرب در فرسودگی و آسیب آن شناسایی کرد.  کفپوش های سرامیکی کمتر با این مشکل مواجه هستند اما در مورد پارکت ها قضیه کاملاً فرق می کند. البته نصب اصولی آنها بر روی کف آشپزخانه موجب می شود تا دیگر آسیب پذیر نباشند و نسبت به این عامل کمترین واکنش را از خود نشان دهند.

فرسودگی

در هنگام استفاده از آشپزخانه باید نهایت احتیاط و دقت را به خرج دهید تا آسیبی به پارکت وارد نشود. این مساله نیاز به توجه فراوان دارد. یکی از نکات منفی که در هنگام استفاده از پارکت خود را نشان می دهد همانا آسیب پذیری آن از اجسام سنگین است.

قرار دادن چنین اجسامی در دراز مدت بر روی پارکت باعث می گردد تا آسیب های جدی و فرسودگی در آن ایجاد شود. برای جلوگیری از چنین رخ دادی بایستی اجسام سنگین را روی پارکت قرار ندهید.

در مواردی مشاهده شده که یخچال و اجاق گاز بر روی پارکت قرار داده اند که همین عامل باعث می شود تا به آن آسیب وارد گردد و شما را مجبور نماید تا آن نقطه را تعمیر کنید.

نگهداری

مورد آخر به نگهداری پارکت اختصاص می یابد. استفاده از این متریال، محدودیت ها و چالش هایی را برای ساکنین خانه به دنبال دارد. هنگامی که پارکت کثیف شود بایستی آن را تمیز کنید در مورد کفپوش های سرامیکی مشکلی نبود و می توانستید با آب آن را تمیز نمایید.

در مورد پارکت ها اینگونه نمی توان تمیزکاری را انجام داد، بلکه باید با یک پارچه نمناک سطح کثیف شده را تمیز کرد و بعد از آن با یک پارچه دیگر، رطوبت ایجاد شده در سطح آن را خشک نمایید. استفاده از شوینده های مخصوص در مقادیر کم نیز توصیه می گردد.

انواع پارکت

امروزه در سطح بازار شاهد انواع مختلف پارکت هستیم. این متریال در انواه مختلفی تولید و روانه بازار می شود. این نیاز مشتری است که تعیین می کند از کدام نوع آن بیشتر تولید و روانه بازار گردد. پارکت ها در انواع چوبی، لمینت و پلاستیکی دسته بندی می شوند که هریک از آنها در طرح ها و رنگ های متنوع تولید می گردد.

مهم ترین پارامتر تعیین کننده در انتخاب پارکت، ضد آب بودن آن است. در محیط هایی مثل آشپزخانه حتماً باید پارکت استفاده شده ضد آب باشد و در هنگام نصب آن استانداردهای لازم رعایت گردیده باشد.

در ادامه این مطلب به توضیح انواع مختلف پارکت می پردازیم و با ویژگی های آن بیشتر آشنا می شویم. شما نیز با توجه به مطالب این بخش می توانید مناسب ترین پارکت را برای آشپزخانه خود انتخاب نمایید.

پارکت چوبی

پارکت چوبی از انواع رایج در این حوزه می باشد که بیشتر خانواده ها ترجیح می دهند تا از آن در آشپزخانه خود استفاده نمایند. از ویژگی های مثبت پارکت چوبی، می توان به طول عمر بالای آن اشاره کرد که این پارکت را از سایر نمونه های دیگر متمایز می سازد. پارکت چوبی دارای ظاهر شیک و دلنشینی است که باعث بالا رفتن روحیه مثبت در ساکنین خانه می شود. دلیل روحیه بخشی این پارکت، طبیعی بودن آن است.

پارکت مذکور را از جوب درختان می سازند و استفاده از آن در محیط آشپزخانه، می تواند یک حس و حال دیگری را در آنجا بوجود آورد. البته استفاده از این کفپوش در آشپزخانه در صورتی توصیه می گردد که با رعایت تمام استانداردها نصب شده باشد و اشکالی در نصب آن مشاهده نشود. وجود جزئی ترین اشکال نیز باعث نفوذ آب در درز و شکاف های موجود در آن می شود.

پارکت لمینت

پارکت لمینت نیز دارای ویژگی های مثبتی است که استفاده از آن را در محیط آشپزخانه توصیه می کنیم. این نوع پارکت دارای ظاهری شیک و چشم نواز است که استفاده از آن در محیط آشپزخانه موجب می شود تا ظاهر این بخش از خانه، از هر موقع دیگری چشمگیر تر و زیبا تر به نظر برسد. این پارکت در انواع گوناگون در طرح ها و رنگ های زیبا و دلفریبی تولید می شود.

پارکت هایی با رنگ روشن می تواند ظاهری خوب به محیط آشپزخانه شما بدهند. از دیگر مزایای پارکت های روشن این است که هر گونه لکه و کثیفی که بر روی آن موجود باشد را نشان می دهند و می توانید در سریع ترین زمان آن را تمیز نمایید. البته استفاده از هر ماده شوینده ای در پارکت ها توصیه نمی شود بلکه شوینده هایی مناسب شناخته می شوند که کمترین واکنش را با پارکت از خود نشان دهند.

استفاده از پارکت در سایر بخش های آشپزخانه

از پارکت علاوه بر کفپوش، می توان در دیوار ها و سقف آشپزخانه نیز استفاده کرد. در بسیاری از منازل برای زیبا تر شدن آشپزخانه، سقف و دیوارهای آن را نیز توسط پارکت می پوشانند. جنس و سبک پارکت بکار رفته در سقف و دیوار بایستی با جنس پارکت کفپوش هماهنگی داشته باشد.

مثلاً اگر جنس یکی از آنها چوبی بود، باید در سایر بخش های مذکور نیز از جنس چوب استفاده شود. البته در انتخاب رنگ پارکت می توانید از خود تنوع نشان دهید، مثلاً ایرادی ندارد که از پارکت با رنگ تیره تر در کف و از رنگ های روشن در سقف و دیوار استفاده کنید. همه این موارد بر می گردد به سلیقه و خواست شما که با چه اقداماتی بتوانید ظاهر آشپزخانه منزل خود را جذاب تر نمایید.

شرکت بازسازی ساختمان میچینم نامی آشنا و قابل اعتماد است که در راستای بازسازی خانه قدیمی و نوسازی ساختمان و فعالیت می کند. مجموعه میچینم تیم های زبده ای را در حوزه ساختمان در همکاری با خود دارد که قادرند انواع بازسازی و تعمیرات ساختمان در تهران را انجام دهند. اگر شما نیز قصد دارید ساختمان خود را بازسازی نمایید، کافیست کار را به ما بسپارید تا بازسازی آشپزخانه و بازسازی اتاق خواب منزل شما را با بهترین کیفیت ممکن انجام دهیم. برای دریافت مشاوره های رایگان بهتر است با مجموعه ما تماس بگیرید.

کلام آخر

از پارکت می توانید در آشپزخانه منزل خود استفاده نمایید و از انواع مختلف آن بنا بر سلیقه خویش، بهترین نمونه را بر گزینید. آشپزخانه ای که مجهز به پارکت باشد، شرایط ویژه ای را بوجود می آورد و بایستی مطابق با آن از آشپزخانه استفاده نمود. پارکت به برخی از مواد شوینده و رطوبت حساس است و باید در هنگام نگهداری و تمیزکاری آن جانب احتیاط را در نظر گرفت. با تمام این وجود پارکت ها مزایای بیشمار دیگری را برای آشپزخانه شما می تواند به ارمغان بیاورد و شما را از انتخاب آن پشیمان نسازد.

سوالات متداول

هزینه استفاده از پارکت در آشپزخانه چقدر است؟

هزینه ها با توجه به جنس و مدل پارکت تعیین می گردد و نمی توان هزینه دقیقی برای آن مطرح کرد. همچنین هزینه نصب آن نیز متفاوت است و در هر شهری این هزینه ها با یکدیگر فرق می کنند.

ویژگی پارکت خوب چیست؟

مهم ترین ویژگی پارکت خوب، ضد آب بودن آن است. البته رنگ و جنس آن نیز از درجه اهمیت بالایی در نزد خریداران برخوردار است.

مقالات بیشتر:

آشنایی با اصول طراحی آشپزخانه

مطالب مرتبط