خدمات ساخت باربیکیو (کباب پز) در باغ؛ سنگی و آجری

خدمات ساخت باربیکیو (کباب پز) در باغ؛ سنگی و آجری

هر فصل سال زیبایی های مخصوص به خودش را دارد. بهار، تابستان، پاییز و زمستان را می توانید در طبیعت بگذرانید و از جذابیت های دلپذیر آن لذت ببرید. حالا اگر باغ شخصی داشته باشید که نور علی نور است.

اقامت چند روزه و حتی چند ساعته در چنین مکانی، شما را سر حال می آورد و باعث می شود تا روزهای پیش رو را پر انرژی و قبراق و شاداب بگذرانید. حس تعلق انسان به طبیعت یک رابطه ناگسستنی شمرده می شود.

 آدمی همواره دوست دارد تا در اوقات فراغت خود آتشی درست کند و کباب یا چای ذغالی را بر روی آن مهیا نماید. امروزه وجود باربیکیو این میل و خواست انسان خوش ذوق را برآورده کرده است. ساختار باربیکیو این امکان را فراهم نموده تا در قسمت مناسبی از باغ آن را تعبیه کنید.

باربیکیو را در اشکال و مدل های مختلفی می سازند. با توجه به سلیقه خویش می توانید مناسب ترین آنها را انتخاب کنید. اگر برای باغ شخصی خودتان باربیکیو می خواهید، پیشنهاد می دهیم تا از نوع آجری یا سنگی آن استفاده نمایید.

 اصلاً نگران ساخت آن نباشید، ما اینجاییم تا راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهیم. ساخت باربیکیو در باغ سنگی و آجری، دو گونه رایجی است که طرفدارن خود را دارد.


شرکت بازسازی میچینم یار همیشگی شما در امر بازساری خانه قدیمی، تعمیرات ساختمان در تهران و بازسازی ویلا قدیمی است. اگر قصد دارید باربیکیو بسازید یا ویلای قدیمی خود را به گونه ای بازسازی نمایید که امکان ساختن باربیکیو سنگی و آجری در آن وجود داشته باشد، کافیست کار را به دستان توانمند پیمانکاران ما بسپارید.

شما لایق بهترین ها هستید، با ما بهترین ها را تجربه کنید. خدمات ما فقط محدود به این چند مورد نمی شود، بلکه بازسازی خانه کلنگی و بازسازی خانه روستایی، گستردگی خدمات و تخصص های ما را نشان می دهد. برای دریافت مشاوره های رایگان، توصیه می کنیم تا با کارشناسان ما در مجموعه میچینم در تماس شوید.


در ادامه به روش های موجود برای ساخت باربیکیو سنگی و آجری در باغ می پردازیم. با فراگیری این مطالب به سادگی می توانید برای باغ، زیباترین و شیک ترین باربیکیو را بسازید.

کاربرد باربیکیو برای اولین بار

قبل از اینکه به روش ساخت باربیکیو بپردازیم بهتر است تعریف جامعی در مورد آن داشته باشیم. باربیکیو جزء تجهیزاتی محسوب می شود که بر روی آن می توانید گوشت یا سایر خوراکی های خوشمزه خود را کباب کنید.

این وسیله اولین بار توسط آمریکایی ها در حیاط منزلشان مورد استفاده قرار گرفت. باربیکیو در انواع مختلفی موجود است که هریک از آنها مشتاقان مخصوص به خود را دارد. از بین مدل های رایج باربیکیو، نوع سنگی و آجری آن مناسب فضای باغ است.

 داشتن یک باربیکیو استاندارد و اصولی، بکار گیری روش های معیاری و اصیل را می طلبد که در ساخت آن بایستی بکار گیرید. در بخش های بعدی به شیوه ساخت آنها نیز می پردازیم.

ساخت باربیکیو در باغ

 فضای دلنشین یک باغ سرسبز و زیبا را تصور نمایید که در گوشه و کنار آن، طبیعت با شما سخن می گوید. نسیم دلنشین و آواز پرندگان در بین درختان و فضای باغ جاری است. این جذابیت های باغ یک چیز کم دارد و آن هم چیزی نیست جزء یک باربیکیو چشم نواز و شکیل که نیاز دارد.

برای افزودن به زیبایی های یک باغ باید باربیکیو را به نحو شایسته ای بسازید و تمام پارامترها را در خصوص آن رعایت کنید.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا مراحل صفر تا صد ساخت باربیکیو سنگی و آجری را توضیح دهیم تا از این طریق بتوانید جشن ها و شادی های خود را در آنجا برگزار کنید و لحظات خوشی را در کنار دوستان و خانواده خود تجربه نمایید.

خدمات ساخت باربیکیو (کباب پز) در باغ؛ سنگی و آجری

ساخت باربیکیو آجری

حالا که تصمیم گرفتید تا باربیکیو آجری را در باغ خود بسازید، تک تک مراحلی که ذکر می کنیم را دنبال کنید. در ابتدای امر باید مکان مناسبی از باغ را برای اعمار آن برگزینید. بهترین مکان از دید شما کجا می تواند باشد؟ شاید گوشه ای از باغ یا وسط آن را مناسب بدانید.

شاید هم بخواهید در کنار آلاچیق باربیکیو را بسازید. همه این حالات به سلیقه شما بستگی دارد ولی مساله مهمی که بایستی مدنظر داشته باشید، آن هم موضوع تناسب و هماهنگی باربیکیو با محیط باغ است. در ادامه به مراحل ساخت آن می پردازیم.

فونداسیون ریزی باربیکیو

بعد از اینکه مکان مناسب را انتخاب کردید، اینک نوبت به آن میرسد تا تجهیزات و متریال لازم را تهیه کنید. بعد از آن باید ابعاد باربیکیویی که قرار است بسازید را مشخص سازید. با توجه به ابعاد آن باید محدوده زمین را پاکسازی کنید و به اندازه مساحتی که در نظر گرفته اید، زمینه فونداسیون ریزی را فراهم بنمایید.

 برای فونداسیون ریزی باید ارتفاع مشخصی از زمین را حفر کنید. برای مقاوم سازی بهتر است لایه ای از خرده سنگ در کف فونداسیون بریزید و بعد از آن عملیات بتن ریزی را انجام دهید.

تهیه ملات سیمان

 بعد از ساخت فونداسیون اینک نوبت به درست کردن ملات و مصالح می رسد. معمولا از ملات سیمان به همراه آب و مصالح استفاده می شود. این ملات، چسبندگی لازم بین آجر ها را تامین می کند.

در انتخاب مصالح نهایت دقت را به خرج دهید و از انواعی استفاده کنید که در مقابل گرما و حرارت بالا، از خود مقاومت کافی را نشان دهد. مقادیر مناسبی ملات برای این کار مهیا کنید تا قادر باشید، کار ساختن را تا انتها بدون وقفه به پیش ببرید.

مرحله آجر چینی

 اینک با مرحله جذاب کار رسیدید. مرحله آجر چینی با آجر نسوز در کنار شوق و ذوقی که در شما می آفریند، به همان اندازه نیز استرس زا و پر چالش است. کوچکترین بی دقتی موجب می شود تا کل زحمات شما بی اثر گردد.

 بزرگان ما سخنانی توام از پند و اندرز را برای ما به ارمغان گذاشتند. این ضرب المثل را به کرات شنیده اید که می گویند؛ خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج. در مورد ساخت باربیکیو آجری نیز بایستی این موضوع را مدنظر داشته باشید و هر آجری که بر روی هم می گذارید را از لحاظ تراز بودن و قائم بودن آن اطمینان کافی کسب کنید تا در نهایت دیوارهای صاف، قائم و شکیل را برای باربیکیو خود بسازید.

با ساخت دیوارهای باربیکیو، شما چند قدم به مرحله پایانی ساخت آن نزدیک می شوید. آجرهای نسوز مناسب ترین متریال برای ساخت باربیکیو شناخته می شوند.

طراحی آتشدان باربیکیو

 در بین چهار دیواری باربیکیو مکانی را برای قرار دادن آتش تعبیه می کنند. هنگامی از چهار دیواری صحبت می کنیم این بدین معنا نیست که باید حتماً باربیکیو شما چهار دیوار داشته باشد بلکه مدل هایی وجود دارند که سه دیوار یا حتی دایره ای شکل هستند.

این مدل ها جلوه ای متفاوت از آنچه به عنوان باربیکیو معمولی می شناسید، ارائه می دهند. از مدل ها که بگذریم، جایگاه آتشدان را مورد بررسی می گیریم.

 آتشدان و گریل باید در ارتفاع مناسبی نسبت به یکدیگر قرار داشته باشند. بدین منظور دادن قابلیت تنظیم ارتفاع، به باربیکیو آجری یک مزیت شناخته می شود. با اضافه کردن این قابلیت، هر موقع که خواستید میزان آن را می توانید کم یا زیاد کنید. ب این ویژگی را نمی توان در تمام باربیکیوها افزود، بلکه در انواع مشخصی از آنها قابلیت اجرایی دارند.

گریل مناسب باربیکیو آجری

با توجه به ابعاد باربیکیو آجری لازم است تا گریل مناسبی نیز انتخاب کنید. گریل به صفحه آهنی مسطح شکل یا توری مانندی گفته می شود که در قسمت فوقانی آتشدان قرار می گیرد و می توانید بر روی آن گوشت های لذیذی را کباب نمایید.

 گریل ها معمولاً در انواع آهنی، چدنی و استیل در بازار وجود دارند. بهتر است تا از نمونه های ضد زنگ آن در باربیکیوی خود بکار گیرید.

ساخت سقف باربیکیو آجری

هنگامی از سقف باربیکیو صحبت می کنیم، این بدان معنا نیست که لزوماً همه باربیکیوها دارای سقف هستند، بلکه با توجه به نیاز کارفرما، این المان نیز جاگذاری می گردد. ساخت سقف برای باربیکیو را می توان از دو جهت مورد بررسی قرار داد.

 یکی جنبه زیبایی شناسی است که به آن می دهد و دومی ضرورت ایجاد آن که در برخی از مکان احساس می شود. وجود سقف در باربیکیو زیبایی منحصربفردی به آن می دهد و شمای کلی آن را شکیل تر و مدرن تر نشان می دهد.

علاوه بر بهره گیری از زیبایی آن، می توانید در این قسمت دودکش قرار دهید که در قسمت فوقانی آن فن نسب می گردد. نصب فن موجب می شود تا از شدت دود و بو کاسته شود.

خدمات ساخت باربیکیو (کباب پز) در باغ؛ سنگی و آجری

ساخت باربیکیو سنگی

وجود مزیت ها و مشخصه های مثبت فراوانی که در این نوع باربیکیو وجود دارد، باعث گردیده تا تمایل افراد در استفاده از آن افزایش یابد. سنگ به عنوان متریالی شناخته می شود که سنخیت کاملی با محیط باغ دارد و به دلیل طبیعی بودن فرایند تولید آن، رغبت بیشتری بین علاقمندان باربیکیو ایجاد می کند.

 البته این را نباید فراموش کنیم که باربیکیوهای سنگی پیش ساخته شده ای نیز وجود دارند که هیچ همگونی با نمونه های اصیل خود ندارند. روش ساخت باربیکیوی سنگی، متفاوت از باربیکیوی آجری نیست. تمام مراحل و شیوه ها به همان گونه اجرا می شوند.

 نکته ای که در این بین حائز اهمیت است، بحث تناسب و یک شکلی در بین سنگ ها است. در ساخت باربیکیو، بهتر است از سنگ های هم رنگ و هم شکل در ابعاد یکسان استفاده کنید تا بطور منظم و یکپارچه ساخته شود.

سنگ مناسب برای ساخت باربیکیو

در هنگام اعمار باربیکیو سنگی حتماً باید به جنس سنگی که می خواهید در ساخت آن کار بگیرید توجه کافی داشته باشید. با عنایت به گرما و حرارت بالایی که در این مکان وجود دارد، سنگ های آتشفشانی که مقاومت و استحکام بالایی نیز دارند، توصیه می شود.

 این سنگ ها به دلیل ساختاری که دارند، می توانند، تا سال ها کمترین تاثیر پذیری را از آتش و حرارت داشته باشند و آسیبی نبینند.

فونداسیون مناسب بری ساخت باربیکیو

 علاوه بر فونداسیونی که برای باربیکیو آجری مورد استفاده قرار می گیرد، فونداسیون دیگری با شکل ساده تر نیز می توانید برای آن در نظر بگیرید. این فونداسیون ساده همان عملکرد مثبت را از خود نشان می دهد. حفره مناسبی به ارتفاع 20 تا 30 سانتی متری در یک امتداد مشخص در زمین ایجاد کنید به گونه ای که پهنای آن در حد ضخامت دیوار باربیکیو باشد.

 در کف این حفره به مقدار مناسبی ملات و مصالح بریزید و بر روی آن سنگ ها را ردیف به ردیف بر روی هم بگذارید. از ملات مناسبی برای ایجاد چسبندگی بین سنگ ها استفاده نمایید. یک نکته را نباید فراموش کنیم آن هم موضوع استحکام و مقاومت زمین است که نباید دچار نشست شود.

مزایای استفاده از باربیکیوی سنگی و آجری در باغ

در کنار اینکه استفاده از چنین باربیکیوهایی برای شما تاثیرات مثبت روانی به دنبال دارد، علاوه بر آن از خیلی جهات، آسوده خاطر خواهید شد. این باربیکیوها به دلیل ثابت بودن، نیازی به جمع کردن ندارند و می توانید با یک تمیز کاری ساده، آن را برای استفاده در سری های بعدی آماده گردانید. طعم کباب یا چایی که بر روی باربیکیوی ذغالی آماده می شود، بی نظیر است و نمونه آن را در جای دیگری نمی توانید پیدا کنید.

اندازه مناسب باربیکیو سنگی و آجری برای باغ

با توجه به فضایی که در باغ در اختیار دارید، می توانید ابعاد مختلفی را برای باربیکیو در نظر بگیرید. معمولاً باربیکیو را در طول120 و عرض 60 سانتی متری انتخاب می کنند. البته ابعاد دیگری را با توجه به نیاز خودتان می توانید برگزینید.

انواع منابع سوخت در باربیکیو

باربیکیو سنگی و آجری را معمولاً در باغ و نقاط خارج از شهر می سازند و به دلیل نبود گاز شهری در آن مناطق، مناسب ترین گزینه استفاده از ذغال و چوب برای سوخت این باربیکیوها است. به دلیل باز بودن فضای باغ، دود حاصل از آن نیز کسی را اذیت نمی کند.

نگهداری از باربیکیو در باغ

بعد از هر بار استفاده از باربیکیو، خاکستر و سایر مواد اضافه موجود در آن را جمع کنید. از اسپری شوینده برای شستشوی گریل استفاده کنید. همچنین می توانید سنگ ها و آجرهای آن را با همین شوینده شستشو دهید و از پاکیزگی آن اطمینان لازم را کسب نمایید.

کلام آخر

باربیکیو سنگی و آجری از تجهیزات پر کاربردی شناخته می شوند که در باغ ها و ویلاها مورد استفاده قرار می گیرند. در جریان ساخت باربیکیو باید دقت و توجه لازم را داشته باشید و تمام مراحل ضروری را به درستی انجام دهید تا در نهایت به آن باربیکیویی که مورد پسندتان است بتوانید برسید.

سوالات متداول

هزینه ساخت باربیکیو سنگی و آجری در باغ چقدر است؟

با توجه به ابعاد و متریالی که قرار است برای ساخت باربیکیو استفاده کنید، قیمت های مختلفی را می توان برای آن در نظر گرفت.

ساخت باربیکیو سنگی و آجری چقدر زمان می برد؟

زمان ساخت باربیکیو به این بستگی دارد که چقدر در آن می خواهید جزئیات را بکار ببرید. همچنین اندازه و نوع فرم آن نیز زمان بر خواهد بود. باربیکیو در طرح ها و اشکال گوناگونی ساخته می شود که گاهی این طرح ها را نمی توان به سادگی اجرا کرد.