الزام به تعمیر ساختمان مشاعی و نمونه داد خواست آن

هر ساختمانی علاوه بر اینکه از بخش های اختصاصی تشکیل شده، دارای قسمت های مشاع نیز است.

 این قسمت ها بنا به دلایل خاصی ممکن است دچار مشکل و آسیب شوند. ساکنین ساختمان به همان مقدار که به استحکام و پایداری ملک شخصی خود حساس هستند، بایستی به بخش های مشاع نیز به همان مقدار توجه و دلسوزی داشته باشند.

 هر گونه سهل انگاری و عدم رسیدگی به تعمیرات مشاعات ساختمان، آسیب های هزینه بر و حتی جبران ناپذیر را برای ساختمان به بار خواهد آورد.

 زندگی آپارتمان نشینی دارای قوانین مخصوصی است. این قوانین بر تمام بخش های ساختمان حاکم است. افرادی که در این مکان زندگی می کنند و این نوع سبک از زندگی را انتخب کرده اند، بایستی به قوانین آن نیز احترام بگذارند.

 در صورتی که در قسمت های مشاع ساختمان آسیبی مشاهده گردد، توجه و همکاری تمام ساکنین ساختمان را می طلبد.

 در این متن قصد داریم تا الزام به تعمیر ساختمان مشاعی و نمونه داد خواست آن را بررسی و تنظیم کنیم.

ساختمان های آسیب دیده باعث دلسردی در آدمی می شوند.

الزام به تعمیر ساختمان مشاعی و نمونه داد خواست آن

هرکدام از بخش های ساختمان در زیبایی و استحکام آن نقش دارند. با توجه به رویکرد مقاوم سازی ساختمان ها در شهرها و کلان شهرهای کشور، شرکت بازسازی میچینم مفتخر است تا اعلام دارد که اقدامات سازنده ای را در راستای مقاوم سازی و استحکام ساختمان ها تا به حال انجام داده است. تعمیرات ساختمان در تهران، بازسازی ویلا قدیمی نمونه ای از این خدمات را تشکیل می دهد.

 برای دریافت مشاوره های رایگان تماس بگیرید

نظر قانون در خصوص تعمیر ساختمان مشاعی

قانون تملک آپارتمان ها، در این مورد خاص، نظر خود را بصورت واضح و شفاف بیان کرده است. بر طبق این قانون، تمام مالکین ساختمان مکلف هستند تا همکاری لازم را در این مورد انجام دهند.

 مالکین باید تمام سهولت های لازم را جهت تعمیرات ساختمان به عمل آورند و همچنین به گونه مشترک هزینه ها را پرداخت کنند.

 قانون تکلیف این موضوع را به روشنی مشخص کرده است؛ ولی برخی تعمیرات در قسمت های مشاع الزام آور است و برخی دیگر غیر الزام آور که در ادامه این مطلب به هرکدام از آنها می پردازیم.

الزام به تعمیر ساختمان مشاعی و نمونه داد خواست آن

تعمیر قسمت های مشاع ساختمان

مشاعات ساختمان در دسته قسمت های مشترک طبقه بندی می شود. این بخش ها در سند مالکیت هیچ شخصی قید نشده است و همگان حق استفاده از آن را با رعایت ضوابط مشخصی دارند.

 همانگونه که تمام ساکنین از این بخش ها بهره مند می شوند، بایستی در مواقع ضروری که نیاز به تعمیر دارند نیز مسئولیت خود را ایفا کنند.

هنگامی حرف از مسئولیت پذیری به میان می آید بایستی یک موضوع را مشخص کنیم، آن هم این است که همیشه نباید از همسایگان انتظار رضایتمندی در خصوص تعمیرات را داشت.

 در ادامه این مطلب خواهیم دانست که چه موقع سایر همسایگان را می توان ملزم به همکاری در تعمیرات مشاع کرد و چه موقع نمی توان این انتظار را از آنها داشت.

تعمیر قسمت های مهم در مشاعات ساختمان

مشاعات ساختمان را در بخش های قبلی توضیح دادیم. اکنون می خواهیم شما را با قسمت های مهم و ضروری آن آشنا کنیم.

 قسمت هایی که قصد داریم آنها را شناسایی کنیم، جز مواردی محسوب می شوند که استحکام و پایداری ساختمان به آنها وابسته است.

 در صورت بی توجهی و سهل انگاری در این خصوص، ممکن است ساختمان دچار خسارات جبران ناپذیری شود و همه ساکنین را به دردسر بزرگی بیندازد.

سیستم لوله کشی آب و فاضلاب یکی از این موارد شناخته می شود که در صورت آسیب دیدگی و نشتی، پایداری ساختمان را با تهدید مواجه می کند.

 در این گونه موارد بایستی تمام ساکنین ساختمان در زمینه تعمیرات آن بخش، رضایت داشته باشند. در این مورد مهم هیچ گونه عذر و بهانه ای پذیرفتنی نیست.

تعمیر قسمت های غیر ضروری در مشاعات ساختمان

منظورمان از غیر ضروری بدین معنا نیست که وجود این بخش ها برای ساختمان اهمیتی ندارد بلکه با طرح این عنوان می خواهیم بگوییم که تعمیر کردن یا نکردن آنها خطری را متوجه پایداری ساختمان نمی کند.

 بطور مثال سنگ فرش حیاط یا کفپوش های راهروها را در نظر بگیرید؛ در صورتی که تعمیر آنها به تعویق بیفتد خطری ساختمان را تهدید نمی کند.

در این گونه موارد، ممکن است به دلایل مختلفی همسایگان به تعمیرات رضایت نداشته باشند و بر همین اساس نیز نمی توان آنها را مجبور و ملزم به همکاری و قبول مسئولیت در تعمیرات این بخش کرد.

الزام به تعمیر ساختمان مشاعی و نمونه داد خواست آن

بخش های مشاع ساختمان که نیاز به تعمیر دارند

آسیب های ایجاد شده در بخش های مشاع ساختمان را بایستی درجه بندی کرد و برای هر نوع آسیبی درجه مخصوصی را اختصاص داد. بهتر است درجات را بر اساس بحرانی بودن آنها طبقه بندی کرد.

 آسیب های خطرناک را بایستی در درجه بحرانی قرار داد. آسیب هایی که خطر آنها کمتر است را می توانید در موردشان تصمیم گیری جمعی داشته باشید.

 شاید آنها را در لیست آسیب های بی خطر و غیر بحرانی قرار دهید. در این بخش قصد داریم تا انواع آسیب در قسمت های مشاع ساختمان را بررسی کنیم و با نتایجی که می گیریم، آنها را درجه بندی کنیم و در نهایت تشخیص به انجام تعمیرات یا عدم آن دهیم.

دیوارهای ساختمان

اهمیت دیوارهای ساختمان بر کسی پوشیده نیست. استحکام این بخش ها، پایداری ساختمان را تضمین می کنند بخصوص دیوارهای حاملی که نقش تاثیر گذاری را در این خصوص ایفا می کنند.

 در صورتی که مشکل و آسیبی برای این دیوارها ایجاد شود، باید در اسرع وقت مورد تعمیر قرار بگیرند.

 در حالتی که نوع آسیب بحرانی نباشد و موضوع با یک گچ کاری یا رنگ آمیزی ساده حل شود، در این صورت می توان با توافق همسایگان، تعمیرات را به آینده نزدیک موکول کرد.

الزام به تعمیر ساختمان مشاعی و نمونه داد خواست آن

تعمیر پشت بام ساختمان

معمولاً آسیب هایی که در پشت بام ساختمان رخ می دهد، همگی در لیست آسیب های بحرانی قرار می گیرند. از کوچکترین ترک ها و شکاف ها در این بخش نمی توان چشم پوشی کرد.

 در صورتی که تعمیر آنها با تعلل مواجه شود، شاهد افزایش آسیب خواهید بود.

 عایق کاری و تعمیر یا تجدید ایزوگام از مواردی بحساب می آید که در این مواقع بسیار کارساز واقع می شوند.

الزام به تعمیر ساختمان مشاعی و نمونه داد خواست آن

سیستم لوله کشی آب و فاضلاب

سیستم لوله کشی آب و فاضلاب اهمیت بالایی در ساختمان دارد. از هیچ گونه آسیبی در این بخش نمی توان چشم پوشی کرد.

 نشتی، شکستگی یا هر نوع آسیب دیگری، بسیار جدی شمرده می شوند. تمام ساکنین ساختمان مجاب هستند تا در پرداخت هزینه های تعمیرات سهیم شوند و نسبت به زمان شروع تعمیرات از خود رضایتمندی نشان دهند.

راه پله ساختمان

راه پله به عنوان بخش مهمی از مشاعات ساختمان شمرده می شود که ساکنین از آن به عنوان مسیر ارتباط دهنده بین طبقات استفاده می کنند.

 با توجه به اینکه رفت و آمد ساکنین باید در امنیت و راحتی کاملی صورت بگیرد، به همین خاطر آسیب های جدی در این بخش غیر قابل اغماض است.

در کنار استحکام راه پله، وجود نرده در کنارهای این راه پله بسیار مهم شمرده می شود. گزارش های متعددی از سقوط افراد وجود دارد که نشان میدهد خرابی یا فقدان نرده در کنار آن باعث رخ داد این وقایع دلخراش بوده است.

تعمیرات این بخش نیز در اولویت قرار می گیرد و باید سریعاً اقدامات لازم در خصوص آن انجام شود.

الزام به تعمیر ساختمان مشاعی و نمونه داد خواست آن

حیاط مشاع

حیاط ساختمان به عنوان بخش مشاع بیشترین استفاده و کاربرد را در ساختمان دارد.

 ساکنین ساختمان اوقات فراغت خود را در این محل می گذرانند و از این مسیر وارد واحدهای خود می شوند.

 اگر ساختار حیاط طوری باشد که رفت و آمد افراد را با مشکل مواجه کند و خطرات عدیده ای را متوجه آنها بسازد، در این صورت تعمیر آن در اولویت قرار می گیرد.

فرونشست حیاط از مواردی شناخته می شود که در بعضی از حیاط ها رخ می دهد. دلیل آنهم وجود چاه هایی است که در نزدیکی آن حفر گردیده است.

دلیل این فرونشست هرچه که باشد، بایستی بخش آسیب دیده هر چه سریع تر مورد تعمیر قرار بگیرد تا با این کار خطرات احتمالی از ساختمان و ساکنینش دور شود.

هزینه تعمیرات بخش های مشاع  چگونه تقسیم بندی می شود؟

با توجه به قانون تملک آپارتمان ها و سایر قوانینی که در هر ساختمانی حاکم است، این هزینه ها به شیوه عادلانه ای تقسیم بندی می شوند.

اما در بخش های مشخصی از ساختمان، برخی از مالکین بیشترین سهم را به خود اختصاص می دهند و برخی دیگر سهم کمتری از هزینه تعمیرات را متقبل می شوند.

در ادامه این بخش به هر دو مورد ذکر شده می پردازیم و با جوانب آن شما را آشنا می کنیم.

تقسیم بندی هزینه ها بر اساس متراژ قسمت های اختصاصی

تعمیراتی که در قسمت های مشاع انجام می شود هزینه بر است. هر کدام از این قسمت ها هزینه های مختلفی را می طلبند.

 ساکنین ساختمان به دو صورت در این هزینه ها سهیم هستند. مثلاً در بیشتر ساختمان ها ترجیح می دهند تا هزینه تعمیرات پشت بام را بصورت یکسان بین مالکین ساختمان تقسیم نکنند.

در این شیوه مالکی که مساحت قسمت اختصاصی آن بیشتر از سایرین است، به همان تناسب نیز بایستی در پرداخت هزینه ها سهیم باشد.

تقسیم بندی هزینه ها بر اساس سهم یکسان

تقسیم بندی بسیاری از هزینه های دیگر بر اساس مساحت قسمت اختصاصی صورت نمی گیرد بلکه بصورت مساویانه بین مالکین ساختمان تقسیم بندی می شود.

 هزینه تعمیرات آسانسور و سیستم لوله کشی آب از جمله همین موارد شناخته می شود.

پیگیری قضایی بخاطر عدم مشارکت همسایه در تعمیر مشاعات ساختمان

اگر یک یا چند نفر از مالکین ساختمان تشخیص بر بحرانی بودن آسیب بوجود آمده دادند، بایستی سایرین نیز بر این تصمیم اتفاق نظر داشته باشند.

 در پرداخت هزینه های تعمیراتی باید همکاری همه جانبه صورت بگیرد همچنین راه های دسترسی برای تعمیرات نیز باز شود و مانعی در این خصوص وجود نداشته باشد.

در صورتی که تعمیرات با مخالفت های گوناگونی مواجه شد و قضیه با گفتگو حل نگردید، در این حالت می توانید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید و دادخواستی را به کارشناسان آنجا ارائه دهید.

 بر اساس این دادخواست با همسایگان بهانه تراش و سهل انگار مقابله می شود و در نهایت آنها را مجاب می سازد تا به انجام تعمیرات رضایت دهند و در پرداخت هزینه های آن مسئولیت خویش را ایفا کنند.

نتیجه گیری

مشاعات ساختمان از بخش هایی محسوب می شود که هرچند وقت یکبار به انجام تعمیرات جزئی یا کلی نیاز پیدا می کند. اگر تعمیرات ضروری شناخته شود در این حالت باید همکاری همه جانبه در خصوص تامین هزینه تعمیرات آن صورت بگیرد.

اگر بخش مورد نظر آسیب جدی ندیده باشد، می توان تعمیرات آن را در زمان دیگری انجام داد. وجود قوانین الزام آور، مالکین ناراضی را مجبور می کند تا تن، به قبول انجام تعمیرات ساختمان دهند.

نمونه داد خواست الزام به تعمیر ساختمان مشاعی

موضوع خواستهالزام به تعمیر ساختمان مشاعی
دلایل و منضماتسند مالکیت
اطلاعات دلایل و منضماتسند شماره ………….. پلاك ثبتی …….فرعی از……….. اصلی ………….. بخش ……… ثبتی
هزینه دادرسی1هزینه تقدیم دادخواست -2هزینه دعواي غیرمالی-3هزینه اوراق دادخواست  -4هزینه تصدیق پیوست ها
تحقیقات و اقدامات مورد تقاضا-1استماع شهادت شهود و مطلعین  2-جلب نظر کارشناس  3-معاینه محلی  4-درخواست استعلام 5- پرونده استنادي  6-اتیان سوگند 7-سایر دلایل و منضمات
خواسته هاي تبعیدستور موقت ، خسارت دادرسی
مرجع ذی صلاحمحل وقوع مال غیر منقول
افراد ذی صلاحمالک
خواندهشریک یا شرکاء ممتنع
بهاي خواستهغیر مالی
شرح خواستهریاست محترم دادگاه عمومی…. با سلام احتراماً به استحضار میرساند: با توجه به دلایل اعلامی اینجانب و خوانده مالک مشاعی پلاك ثبتی فرعی از اصلی بخش واقع در می باشیم که به لحاظ نیاز به تعمیر داشته و عدم اقدام در این مورد موجب خرابی ملک و زیان غیر قابل جبران می گردد نظر به اینکه علیرغم مراجعات مکرر و درخواست از خوانده مشارالیه از مشارکت در تعمیر ملک امتناع می نماید لذا رسیدگی و صدور حکم بر محکومیت ایشان به شرکت در تعمیرات ساختمان مشاعی مورد استدعاست. با تشکر و تجدید احترام
توضیحاتدر صورتی که یکی از تحقیقات و اقدامات مورد تقاضا انتخاب شده باشد دلایل و منضمات اختیاري خواهد بود
تهیه کننده:تایید کننده                                                         : کد فرم:         

سوالات متداول

آیا انجام تعمیرات در پارکینگ نیز نیاز به کسب اجازه از تمام مالکین دارد؟

در صورت مشاع بودن پارکینگ، باید تمام مالکین به تعمیرات رضایت دهند. در مواقعی که انجام تعمیرات ضروری شناخته شود، هیچ بهانه ای قابل پذیرش نیست.
در خصوص پارکینگ های اختصاصی قضیه فرق می کند. برای تعمیرات این نوع پارکینگ نیازی به رضایت تمام ساکنین نیست.

آیا دیوار بین دو واحد مسکونی بعنوان مشاع شناخته می شود؟

دیوار بین دو واحد نیز به عنوان یک قسمت مشاع شناخته می شود. برای تعمیرات آن نیز رضایت دو مالک نیاز است. در صورت بحرانی بودن آسیب، می توان همسایه ناراضی را نیز مجاب به انجام تعمیرات کرد.

بیشتر بخوانید :

دادخواست الزام به تعمیر ساختمان همسایه به صورت کامل + دانلود فایل PDF

قوانین هزینه تعمیرات در آپارتمان نشینی چگونه است

مطالب مرتبط