دادخواست الزام به تعمیر ساختمان همسایه به صورت کامل + دانلود فایل PDF

دادخواست الزام به تعمیر ساختمان همسایه

امروزه ساخت و ساز در حوزه ساختمان رشد فزاینده ای پیدا کرده است. این پدیده جدید که در قرن اخیر به یکی از مشخصه های اصلی در زندگی شهرنشینی تبدیل شده، طرفداران زیادی را به سمت خود جلب نموده است.

در کشور عزیز ما نیز چند دهه ای می گذرد که ساختمان ها و مجتمع های مسکونی در هر شهری برای خود جا باز کرده اند. آپارتمان نشینی با وجود تمام مزایایی که دارد، دارای چالش هایی نیز می باشد. از جمله این چالش ها، می توان به مشکلات ایجاد شده بین همسایگان اشاره کرد.

هنگامی که ساختمان به عنوان محل زندگی انتخاب شد، باید تمام قوانین و مقررات آن نیز از جانب ساکنین رعایت گردد. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که ساختمان همسایه مجاور یا حتی واحد طبقه بالایی دچار اشکال گردیده و به موجب آن خطرات احتمالی، واحد شخصی شما را نیز با تهدید مواجه سازد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با راهکارهای موجود در این حوزه آشنا کنیم. ارائه دادخواست الزام به تعمیر ساختمان همسایه یکی از شیوه هایی می باشد که توسط آن می توانید مشکلات ساختمانی خود را با سایر همسایگان رفع نمایید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با این راهکار بیشتر آشنا شوید.

دادخواست الزام به تعمیر ساختمان همسایه به صورت کامل + دانلود فایل PDF

همیشه تلاش و پشتکار را ستایش می کنند. بقول بزرگان ادب که می فرمایند (از همت است هرکه به جایی رسیده است    بی بال و پر به عالم بالا پرنده کیست)

شرکت بازسازی و نوسازی میچینم با همت و پشتکار بالایی که دارد توانسته در مدت زمان خدمت رسانی اش نامی نیک و شایسته در اذهان همگان به جای بگذارد و قله های رفیع پیشرفت را بالا رفته و طی نماید. اگر در ساختمان خود مشکل یا نقصی را مشاهده می کنید که ممکن است علاوه بر ساختمان خودتان، برای سایر همسایگان نیز مشکل زا باشد.

کافیست موضوع را با کارشناسان توانمند مجموعه میچینم درمیان بگذارید، آنها برای هر مشکلی راه حلی دارند. این مجموعه انواع بازسازی را در قسمت های مختلف ساختمان اجرا می کند. بازسازی آشپزخانه، بازسازی اتاق خواب و بازسازی سرویس بهداشتی از جمله خدماتی است که پیمانکاران زبده ما ارائه می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های مجموعه میچینم تماس بگیرید

چگونگی تنظیم دادخواست الزام به تعمیر ساختمان همسایه

در هر فرهنگ و آئینی که بنگرید در میابید که به حق و حقوق همسایگی توصیه های فراوانی شده است. همیشه حل مشکلات از طریق گفتگو و مشورت پیشنهاد می گردد؛ اما زمانی متوجه می شوید که کارد به استخوان رسیده است و همسایه هیچگونه همکاری با شما در خصوص رفع مشکلات نمی کند.

در این صورت هیچ چاره ای به جزء تنظیم و ارائه دادخواست به مراجع قضایی و شورای حل اختلاف برای شما باقی نمی گذارد. در این هنگام باید با افراد آشنا به امور قضایی و قانونی مشورت نمایید و بهترین و مناسب ترین دادخواستی را تنظیم کنید تا با ارائه آن به مراجع قضایی بتوانید همسایه خود را ملزم سازید تا بخش های آسیب دیده ساختمان خود را تعمیر نماید. با این کار هم خطرات جانی و مالی را از سر خود دور می کند و هم خانه شما را از گزند آسیب های احتمالی محفوظ می دارد.

در فرم دادخواست باید اطلاعات مختلفی را وارد کنید. در ابتدای امر باید به مشاعی یا غیر مشاعی بودن بخش آسیب دیده توجه داشته باشید و بر مبنای آن دادخواست خود را پیش کش کنید. با مطالعه دقیق این فرم قادر خواهید بود تا اطلاعات مهم و ضروری را در آن به ثبت برسانید و با ارائه ادله قوی و محکمه پسند، حق و حقوق خود از این ماجرا را احقاق نمایید.

در ادامه این بخش به موارد مندرج در فرم اشاره می کنیم و در انتها این بخش فایل ضمیمه ای از آن را در دسترس شما قرار می دهیم تا آن را داشته باشید.

فرم دادخواست خدمات قضایی

موضوع خواستهالزام به تعمیر ساختمان مشاعی
دلایل و منضماتسند مالکیت
اطلاعات دلایل و منضماتسند شماره ………….. پلاك ثبتی …….فرعی از……….. اصلی ………….. بخش ……… ثبتی
هزینه دادرسی1هزینه تقدیم دادخواست -2هزینه دعواي غیرمالی-3هزینه اوراق دادخواست  -4هزینه تصدیق پیوست ها
تحقیقات و اقدامات مورد تقاضا-1استماع شهادت شهود و مطلعین  2-جلب نظر کارشناس  3-معاینه محلی  4-درخواست استعلام 5- پرونده استنادي  6-اتیان سوگند 7-سایر دلایل و منضمات
خواسته هاي تبعیدستور موقت ، خسارت دادرسی
مرجع ذی صلاحمحل وقوع مال غیر منقول
افراد ذی صلاحمالک
خواندهشریک یا شرکاء ممتنع
بهاي خواستهغیر مالی
شرح خواستهریاست محترم دادگاه عمومی…. با سلام احتراماً به استحضار میرساند: با توجه به دلایل اعلامی اینجانب و خوانده مالک مشاعی پلاك ثبتی فرعی از اصلی بخش واقع در می باشیم که به لحاظ نیاز به تعمیر داشته و عدم اقدام در این مورد موجب خرابی ملک و زیان غیر قابل جبران می گردد نظر به اینکه علیرغم مراجعات مکرر و درخواست از خوانده مشارالیه از مشارکت در تعمیر ملک امتناع می نماید لذا رسیدگی و صدور حکم بر محکومیت ایشان به شرکت در تعمیرات ساختمان مشاعی مورد استدعاست. با تشکر و تجدید احترام
توضیحاتدر صورتی که یکی از تحقیقات و اقدامات مورد تقاضا انتخاب شده باشد دلایل و منضمات اختیاري خواهد بود
تهیه کننده:تایید کننده                                                         : کد فرم:         

فایل PFD دادخواست الزام به تعمیر ساختمان

نظر قانون در مورد الزام همسایه به تعمیر ساختمان خویش

خوشبختانه قانون در تمام حوزه های زندگی فردی و اجتماعی راهکارها و راه حل های مفید و مناسب خود را داشته است. در مورد مشکلات ایجاد شده بین همسایگان نیز نظرات راه گشای خود را بیان می دارد.

اگر به هر دلیلی همسایه حاضر به همکاری با شما در رفع آسیب ها نشد، در پرتو قوانین موجود و تصویب شده، می توانید همسایه را مجبور بسازید تا مطابق قانون به وظایف خود عمل کند و به هر طریق ممکن جلوی ضررهای بیشتر را بگیرد. در ادامه این بخش به قوانین موجود در این حوزه می پردازیم.

دادخواست الزام به تعمیر ساختمان همسایه به صورت کامل + دانلود فایل PDF

قاعده لاضرر در امور همسایگان

بر مبنای این قاعده هیچ یک از همسایگان به صرف اینکه مالک واحد خود هستند، نمی توانند هرگونه که خواسته باشند عمل کنند. اگر آسیب یا خرابی در ملک آنها مشاهده می شود باید سریعاً آن را برطرف سازند تا ضرر و خسارتی متوجه همسایگان نگردد. با استفاده از این قاعده می توانید امور قضایی خود در حوزه ساختمان را پیگیری کنید زیرا این قاعده پشتیبان حقوق افراد است.

ماده 329 قانون مدنی

 (اگر کسی خانه یا بنای کسی را خراب کند باید آن را به مثل صورت اول بنا نماید و اگر ممکن نباشد باید از عهده قیمت بر آید). بر مبنای این ماده از قانون مدنی، مالک متضرر می تواند از همسایه خاطی شکایت کند و آسیب وارد شده به ساختمان خود را از طریق قانونی جبران نماید.

مالکین بی توجه و سهل انگار باید این قانون را در نظر بگیرند و نسبت به تعمیر ساختمان خود اقدامات لازم را انجام دهند. زیرا در صورت بی توجهی و بروز آسیب، قانون جانب مالک متضرر را می گیرد.

ماده 93 تا 108 قانون مدنی

اگر بخواهیم بصورت کلی ماده 93 تا 108 قانون مدنی را بررسی کنیم، درمیابیم که حول موضوع حق ارتفاق می چرخد. حق ارتفاق حقی است که به موجب آن، فردی در ملک شخص دیگر، دارای حق و حقوقی است. اگر بر سر مسائل مختلفی مانند نشتی لوله آب یا فاضلاب با همسایه خود به مشکل برخورده اید باید در قدم نخست ببینید که از لحاظ قانونی یا قراردادی این حق ارتقاق به وی اعطا شده است یا خیر.

در قدم بعدی بر اساس نتیجه ای که می گیرید، می توانید مشکل خویش را با همسایه پیگیری کنید. با توجه به مواد یاد شده، قانون یا حق را به شما می دهد یا اینکه از همسایه رفع مسئولیت می نماید.

سهل انگاری همسایه در تعمیر ساختمان شخصی خود

انسان موجودی اجتماعی است که تمایل دارد در بین اجتماع و مردم زندگی کند. لازمه یک زندگی مسالمت آمیز اجتماعی این است که روابط حسنه و خوبی با مردم و بخصوص همسایگان خود داشته باشد.

ممکن است در ساختمانی مشکلات کوچک و بزرگی رخ دهد که برای سایر ساختمان های مجاور نیز مشکلاتی را ایجاد نماید. در چنین مواقعی بهتر است تا   یک همکاری و تعامل سازنده ای بین همسایگان وجود داشته باشد که بر اثر آن هرگونه خطرات و آسیب های کلی یا جزئی از ساختمان ها دور شود.

تمام موارد ذکر شده یک شرایط ایده آل را تصور می کنند که همیشه موضوعات به همین سادگی و راحتی حل نمی شود. موارد بیشماری گزارش شده که بر اثر سهل انگاری همسایه در تعمیر ساختمان خویش، آسیب های فزاینده ای به ساختمان همسایگان نیز وارد شده است.

در چنین مواردی قانون راهکار موثری را در پیش روی افراد گذاشته است تا از طریق مراجعه به شوراهای حل اختلاف این موضوع را پیگیری نمایند و خسارت خود را از طریق اعمال فشار بر همسایه متخلف جبران کنند.

در ادامه این بخش به مواردی اشاره می کنیم که با رخ دادن آنها آسیب هایی به ساختمان های مجاور وارد می شود. اگر چنین حالاتی را در ساختمان خود مشاهده می کنید بهتر است تا هرچه سریع تر جلوی پیشروی آن را بگیرید.

خرابی لوله فاضلاب

در نصب و جاگذاری لوله های فاضلاب باید نهایت دقت و توجه را به خرج دهید تا مبادا بر اثر بی توجهی، در آینده دچار مشکل شود و ساختمان خودتان و واحد طبقه پایینی را دچار مشکل نماید. لوله فاضلابی که بر هر دلیلی دچار مشکل شده باشد، می توان نشتی را مشاهده نمود.

وجود نشتی در این لوله ها به عنوان یک عامل مخرب برای ساختمان به حساب می آید و به هر بخشی که نفوذ کند، باعث تغییر شکل و فرسودگی در آن قسمت می شود. این مورد را می توان دشمن اصلی گچ و سایر مصالحی دانست که به آب و دیگر مواد شیمیایی درون آن حساس هستند و هیچ تمایلی ندارند تا در معرض آب و رطوبت قرار بگیرند.

حال اگر این نشتی به ساختمان همسایه نیز نفوذ پیدا کند، مشکلات دو چندان می شود و علاوه بر تعمیر لوله کشی فاضلاب، جبران خسارت وارد شده به همسایه نیز بر روی دست مالک می ماند.

دادخواست الزام به تعمیر ساختمان همسایه به صورت کامل + دانلود فایل PDF

خرابی لوله آب

در لوله کشی آب نیز دقت و توجه کافی لازم است. ساختمانی که لوله کشی آب در آن انجام می شود، قرار است به مدت طولانی افراد در آن سکونت یابند. به همین دلیل نیز بایستی وجدان کاری را مدنظر بگیرید و در اجرای آن از بهترین و با کیفیت ترین مواد و روش ها استفاده کنید.

خرابی در لوله آب نیز مانند خرابی در لوله فاضلاب مشکلات زیاد را برای ساختمان ایجاد می کند. این مشکل ممکن است تا مدت ها جدی گرفته نشود و به موجب آن نشتی آب به پای دیوارهای مشترک نفوذ کند و باعث فرسودگی و حتی فرو نشست دیوار گردد.

با این تفاسیر، هرگز خرابی در لوله های آب را شوخی نگیرید و در زود ترین زمان ممکن آن را رفع نمایید تا هم ساختمان خودتان از خطر محفوظ بماند و هم سایر ساختمان ها و واحد های مجاور در امان بمانند.

دیوارهای فرسوده

دیوارهای فرسوده بیشتر در ساختمان های قدیمی و آسیب دیده مشاهده می شوند. اگر سری به مناطق پایین شهر انداخته باشید، ساختمان های این چنینی را به وفور مشاهده می کنید که دچار آسیب هستند و ساختمان های مجاور خود را نیز با خطرات جانی و مالی روبرو می سازند.

اگر در ساختمانی ساکن شده اید که ساختمان مجاور آن از شرایط مطلوبی برخوردار نیست و هر لحظه ممکن است با ریزش دیوار یا سایر بخش های آن، ساختمان شما نیز دچار آسیب شود، بهتر است تا با مالک چنین ساختمانی صحبت نمایید و وی را متوجه خطرات پیش رو سازید.

در صورتی که مشکل از طریق روش های مسالمت آمیز حل نگردید، باید به فکر ارائه دادخواستی باشید که مالک ساختمان فرسوده را مجاب کند تا ساختمان خود را بصورت کلی بازسازی نمایید یا حداقل در قسمت های حساس، رفع خطر کند.

دادخواست الزام به تعمیر ساختمان همسایه به صورت کامل + دانلود فایل PDF

نتیجه گیری

اگر ساختمان فرسوده و آسیب دیده همسایه، ملک شما را نیز با خطر آسیب روبرو می کند، بهتر است تا در ابتدای امر موضوع را از طریق گفتگو و بصورت دوستانه پیگیری نمایید. در صورتی که مشکل به همین سادگی حل نشد، ناگزیرید تا از طریق ارائه دادخواست به مراجع قانونی، همسایه را مجبور بسازید تا فکری به حال اوضاع وخیم ساختمان خود نماید. قانون همیشه حق را به حق دار می دهد.

سوالات مطرح

حق ارتفاق قانونی چیست؟

به دلایل شرایط محیطی و جغرافیایی خاص، قانون در ملک یک فرد، برای شخص دیگری حقی را در نظر می گیرد. مثلاً به دلایل مختلف و موجه ای مجبور می شوید لوله های آب خود را از سقف همسایه طبقه پایین عبور دهید. در این حالت شما صاحب حق می شوید.

حق ارتفاق قراردادی چیست؟

این نوع از حق ارتفاق در قانون پیش بینی نشده است. همسایگان و ساکنین یک ساختمان برای اینکه به سهولت هایی در استفاده از ساختمان دست یابند، قراردادی بین خود منعقد می کنند که به موجب آن حق و حقوقی را برای خود در ملک دیگری در نظر می گیرند.

اگر لوله فاضلاب طبقه بالایی نشتی کند و سقف طبقه پایین را دچار آسیب نماید، مالک طبقه پایین می تواند از طبقه بالا جبران خسارت نماید؟

این موضوع را می توان از دو جنبه بررسی کرد. یکی اگر در سقف طبقه پایین، حق ارتفاق برای همسایه طبقه بالا در نظر گرفته شده باشد، در این صورت مالک حق که همان طبقه بالایی باشد، هیچ مسئولیتی در قبال جبران خسارات ندارد و مالک طبقه پایین، ملزم است تا خودش تمام هزینه های خسارات وارد شده را بپردازد.

چگونه می توان در قسمت های مشاع ساختمان دادخواست الزام به تعمیر یا تخریب داد؟

دیوارهای مشترک در ساختمان از بخش‌هایی شمرده می‌شوند که تابع قوانین مشخصی هستند. اگر بین دو همسایه دیوار مشترکی وجود دارد، هیچ یک از آن‌ها نمی‌توانند تصرفات غیرقانونی در آن داشته باشند. مثلاً گذاشتن تیرآهن بر روی آن و اعمار کردن طبقات بالایی بر روی آن، کاملاً خلاف قوانین و ضوابط موجود است. همسایه متضرر برای حفظ پایداری و سلامت بنای خود می‌تواند از همسایه متخلف شکایت کند و دادخواست تعمیر یا تخریب را به مراجع قانونی ارائه دهد.

بیشتر بخوانید :

قرارداد تعمیر ساختمان و موارد مهم در آن

نمونه قرارداد پیمانکاری داخلی ساختمان و توضیحات کامل

انواع قرارداد بازسازی؛ خانه و ساختمان

نمونه قرارداد بازسازی ساختمان به صورت درصدی + دانلود فایل PDF

نمونه قرارداد بازسازی ساختمان بدون مصالح + دانلود فایل PDF

مطالب مرتبط