ساعات مجاز تعمیرات در آپارتمان

ساعات مجاز تعمیرات در آپارتمان

امروزه جمعیت شهرها رو به افزایش است و میزان مهاجرت ها از شهرستان ها به کلان شهرها روزبه روز در حال زیاد شدن است. برای اسکان این تعداد جمعیت، مناسب ترین روشی که در پیش روی مسولان قرار می گیرد، همانا زندگی آپارتمان نشینی است. برای اینکه بتوان کنترلی بر رفتارهای افراد ساکن در مجتمع های مسکونی داشت، بهتر است تا قوانینی وضع گردد که ساکنین ساختمان رفتارهای خود را بر اساس آن انجام دهند و از رفتارهای ناشایستی که این قوانین را زیر سوال می برد، پرهیز کنند.

امروزه در تمام مجتمع های مسکونی قوانین آپارتمان نشینی حاکم است. هریک از ساکنین این مجتمع ها ملزم به رعایت قوانین وضع شده هستند. در این قوانین تمام حق حقوق ساکنین لحاظ شده است و کسی اجازه ندارد تعرضی در این حقوق داشته باشد. در مواقعی اقدامات یک همسایه موجب آزار و اذیت دیگر همسایگان می شود.

در این مقاله به قوانینی اشاره می کنیم که آرامش و آسایش ساکنین ساختمان را تضمین می کند و در ادامه به ساعات مجاز تعمیرات در آپارتمان می پردازیم تا اگر شما نیز قصد دارید تا در آپارتمان خود تعمیراتی انجام دهید، با قوانین موجود در این زمینه آشنا شوید.

 

ساعت تعمیرات در آپارتمان

ساعاتی از روز مجتمع های مسکونی خلوت هستند و بیشتر ساکنین آن به سرکار رفته اند و دیگر در ساختمان نیستند. در این ساعات می توان تعمیراتی که لازم است را در آپارتمان انجام داد.

این تعمیرات به دو بخش تقسیم می شوند، در حالت اول یا متعلق به قسمت های مشاع ساختمان هستند و تعمیر آن بخش به نفع تمامی ساکنین تمام می شود. در حالت دوم به قسمت های اختصاصی مربوط می شود و واحد مسکونی مشخصی از تعمیر آن نفع می برد. در هر یک از این دو حالت فوق باید آرامش ساکنین ساختمان در نظر گرفته شود و در ساعتی مثل ابتدای صبح، ظهر و در هنگام شب از انجام هرگونه تعمیراتی که آسایش ساکنین را بهم می ریزد پرهیز شود.

دلیل چنین اقداماتی می تواند یا ندانستن قوانین باشد و یا بصورت عمدی انجام شود که هر یک از آنها جای بحث دارند. طبق قوانین آپارتمان نشینی در ساعات 1 تا 4 بعد از ظهر و از 9 شب تا 9 صبح انجام هر گونه تعمیرات که منجر به سر و صدای زیادی شود ممنوع است.

 

ایجاد مزاحمت در آپارتمان

مالک یک واحد مسکونی این اجازه را دارد تا در جهت رفاه حال خود و خانواده اش هرگونه عمل مجازی که قانون به وی اجازه داده است را انجام دهد. تعمیر وسایل خانه تا تعمیر قسمت های مختلف ملک شخصی وی، شامل این قانون می شود. اگر بخواهیم به طور مشخص در مورد ساختمان صحبت کنیم باید خاطر نشان بسازیم که ساختمان نیز مثل سایر بناهای دست ساز انسان بعد از گذشت زمان، کیفیت آن دچار تغییر می شود و به تدریج دچار آسیب می گردد و نیاز به تعمیر پیدا می کند.

تعمیرات آپارتمان و بازسازی خانه قدیمی را باید در ساعات مشخصی از روزهای غیرتعطیل انجام داد که باعث مزاحمت دیگران نشود. غیر ممکن است که تعمیرات ساختمان بی سروصدا اجرا شود. مثلاْ حمل و نقل مصالح، صدای ناشی از تعمیرات، جابه جایی نخاله ها و موارد مشابه آلودگی صوتی تولید می کند. در هنگام تعمیرات اقدامات لازم برای کاهش آلودگی صوتی باید انجام شود تا صدای کمتری تولید کرده و کمترین مزاحمت را برای ساکنین ایجاد کند.

 

حل مسئله اجازه تعمیر در آپارتمان

در این قسمت بحث یک مقدار پیچیده تر می شود و مشکل را می توان با یکسری از قوانین موجود حل کرد. فرض کنید دو واحد مسکونی در همسایگی یکدیگر قرار دارند. واحد یکی از آنها نیاز به تعمیرات دارد و رفاه ساکنین آن وابسته به انجام آن است. از سوی دیگر همسایه ای که در مجاورت واحد مذکور قرار دارد، نیاز دارد تا در منزل خود استراحت کند و از آرامش بهره مند گردد. حال سوال پیش می آید که حق کدام یک از این دو همسایه نسبت به دیگری مقدم است و در اولویت قرار می گیرد؟ در این مورد قانون کشور راه حل مناسبی برای آن در نظر گرفته که حق دو طرف تامین می شود.

 

قاعده نفی ضرر

طبق قوانین وضع شده در کشور و قوانین اسلامی، ضرر رساندن به دیگری در هر نوعی که باشد ممنوع است و همواره به افراد توصیه شده تا به حقوق یکدیگر احترام بگذارند. ماده 30قانون مدنی این اجازه را به مالک می دهد که هر نوع تصرفی را در ملک خود داشته باشد. از طرفی بر طبق ماده 132 قانون مدنی مالک حق ندارد تا در ملک خود عملی را انجام دهد که باعث ضرر رساندن به سایر همسایگان شود.

هر دوی این دو ماده قانونی بر این اصل تاکید دارند که مالکین می توانند به قدر متعارف و برای رفع حاجت و رفع ضرر در ملک خود تصرف داشته باشند به گونه ای که اگر ضرری هم متوجه سایر همسایگان می شود، در حد متعارف باشد و افراطی در آن صورت نگیرد. قوانین ذکر شده مطابق با قوانین اسلامی می باشد که در آن تاکید شده که نباید به دیگری ضرر رساند و اسلام ضرر رساندن به دیگران را نهی کرده است.

 

شکایت از آلودگی صوتی همسایه

آلودگی صوتی همواره جزء مواردی است که باعث بروز اختلاف در بین همسایگان می شود. برخی از واحدها بدون در نظر گرفتن قوانین آپارتمان نشینی، تعمیراتی را انجام می دهند که آلودگی صوتی ایجاد می کند و مخل آسایش دیگر واحدها می شود. در قدم نخست بهتر است تا به همسایه متخلف گوشزد شود تا در ساعات مشخصی از روز به تعمیرات بپردازد. اگر توصیه ها کار ساز نشد، بهتر است تا از طریق راه های قانونی با همسایه متخلف برخورد شود.

 

نحوه شکایت از همسایه پر سر و صدا

اگر تعمیرات مختص به قسمت های مشاع ساختمان باشد باید در اسرع وقت به پایان برسد. طولانی شدن مدت زمان تعمیرات باعث ایجاد آلودگی صوتی و سلب آسایش دیگر ساکنین می شود. مدیر ساختمان باید نسبت به آن احساس مسئولیت بکند و اقدامات لازم برای اتمام تعمیرات را انجام دهد.

در مواقعی یکی از ساکنین ساختمان تصمیم می گیرد تا مثلاً دیوار منزل خود را تعمیر کند یا درب و پنجره خود را عوض کند، در این صورت اقدامات وی باعث ایجاد آلودگی صوتی می شود. آلودگی صوتی را تا حدی می توان تحمل کرد ولی اگر اقدامات این چنینی در طول هفته و ماه تکرار شود و کاسه صبر سایر همسایگان را لبریز کند، در آن صورت راهی جزء شکایت از همسایه باقی نمی گذارد. در ادامه به توضیح راهکارهای مقابله با همسایه مزاحم می پردازیم.

 

صلح جویانه

بهتر است تا قضایای این چنینی از طریق گفتگو و بصورت صلح جویانه حل و فصل شود. روش های مسالمت آمیز همواره جواب داده است و باعث شده تا همسایه متخلف از کار خود دست بکشد و تعمیرات منزل خود را به ساعات مناسبی از روز موکول کند.

 

جلسه ساختمان

ساکنین معترض حق دارند تا از مدیر ساختمان بخواهند تا جلسه ای را در ساختمان برگزار کند. در جلسه مذکور از همسایه متخلف نیز دعوت شود و از وی بخواهند تا تعمیرات خود را به پایان برساند. همسایه متخلف موظف است تا در جلسه حضور پیدا کند و به شکایات همسایه ها گوش دهد و از ایجاد آلودگی صوتی در محیط ساختمان پرهیز کند. برگزاری جلساتی این چنینی در بیشتر مواقع کارساز است.

 

ارسال اظهارنامه قضایی

هنگامی که گفتگو و روش های مسالمت آمیز جواب ندهد، نوبت به ارسال اظهارنامه قضایی می رسد. در این اظهارنامه باید مزاحمت همسایه متخلف ذکر شود و ساعاتی که در آن آرامش ساختمان بهم می خورد نیز قید گردد. از این طریق می توان تا حدودی در رفتار چنین همسایگانی تغییر ایجاد کرد.

 

مراجعه به مراجع قضایی

مراجعه به مراجع قضایی آخرین راهکاری است که می توان انجام داد. ساکنین معترض با مراجعه به دستگاه قضا می توانند از همسایه متخلف شکایت کنند و قضیه مزاحمت را بصورت جدی پیگیری نمایند. همسایگان باید یک استشهادیه تهیه کنند و آن را به مراجع قضایی ارائه دهند.

 

وظایف مدیر ساختمان

یکی از وظایف مهم مدیر ساختمان این است که در اجرای صحیح قوانین آپارتمان نشینی نظارت داشته باشد. اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ آرامش ساکنین ساختمان، در اولویت کاری وی قرار دارد. مدیر ساختمان باید مدیریت صحیحی در ساختمان داشته باشد و برای انجام تعمیرات قسمت های مشاع برنامه ریزی کند. تعمیرات قسمت های مشاع باید در ساعات خاصی از روز برنامه ریزی شود. همچنین تعمیرات پر سر و صدا را در ایام خاصی از هفته دستور انجام دهد و آن را به ایام تعطیل موکول نکند.

 

کلام آخر

ساکنین یک ساختمان باید قوانین وضع شده را رعایت کنند. قوانین در یک ساختمان از اصولی ترین موارد محسوب می شود. به طور طبیعی ساختمان هر چند وقت یکبار به تعمیرات احتیاج پیدا می کند. این تعمیرات باید در ساعاتی از روز انجام شود که باعث مزاحمت افراد ساکن در ساختمان نگردد. ایجاد آلودگی صوتی و مزاحمت در رفت آمد افراد، از مواردی بشمار می رود که در تضاد با قوانین آپارتمان نشینی است.

اگر شما نیز قصد دارید تا از قوانین آپارتمان نشینی مطلع شوید و با حوزه های مختلف آن آشنا گردید، از سایت شرکت بازسازی میچینم بازدید فرمایید تا اطلاعات لازم در اختیار شما قرار بگیرد. همیچنین تیم ما برای تعمیرات ساختمان و بازسازی خانه و آپارتمان همیشه وقت مناسب را در نظز می گیرد مه باعث اذیت همسایه ها نشود. پس با خیال راحت بازسازی و تعمیرات خود را به ما بسپارید

 

سوالات متداول

در چه ساعاتی می توان تعمیرات ساختمان را انجام داد؟

تعمیرات ساختمان از ساعت 1 تا 4 بعد از ظهر و 9 شب تا 9 صبح در ساختمان ممنوع می باشد. همچنین در روزهای تعطیل نیز تعمیرات ممنوع است. غیر از این ساعات و ایام، انجام تعمیرات مانعی ندارد. البته باید تعمیرات در اسرع وقت به اتمام برسد تا بیش از حد باعث مزاحمت افراد نشود.

آیا تعمیرات ساختمان باعث ایجاد آلودگی صوتی می شود؟

تعمیراتی که مربوط به المان های ساختمان مثل دیوارها، کفپوش و تعمیرات درب و پنجره می شود همراه با سروصدا است و آلودگی صوتی ایجاد می کند.

 

مقالات مشابه :

قوانین تخریب آپارتمان

قانون بازسازی آپارتمان

مطالب مرتبط