ساختمان هوشمند چگونه است؛ هوشمند سازی خانه

ساختمان هوشمند چگونه است

ساختمان های امروزی به تجهیزات مختلفی مجهز هستند که آنها را از انواع قدیمی تر مجزا می کند. این ایده سال ها پیش در ذهن بسیاری از افراد قرار داشت که خوشبختانه در این اواخر کارهای سازنده ای در راستای تحقق این خواسته انجام شده است.

ساختمان های هوشمند از خیلی جهات یک زندگی آسوده توآم با آسایش را برای افراد مهیا کرده است. در این حوزه تحولات شگرفی رخ داده است که بیشتر از حد انتظار افراد بوده و همواره اهل فن در مورد آن احساس خوشایندی نموده اند و در این خصوص می خواهند این فناوری را به داخل خانه های امروزی نیز وارد کنند.

یک ساختمان هوشمند را می توان به عنوان یک سیستم به هم پیوسته در نظر گرفت که در تعامل با یکدیگر در حال فعالیت هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا در مورد این سوال که ساختمان هوشمند چگونه است، پاسخ دهیم و با کار و فعالیت آن بیشتر آشنا شویم.

شرکت بازسازی میچینم در زمینه بازسازی خانه قدیمی و نوسازی ساختمان مشغول به فعالیت است. اگر قصد دارید ساختمان قدیمی خود را به گونه ای بازسازی نمایید که قابلیت استفاده از سیستم های هوشمند را داشته باشد، کافیست کار را به تیم های پیمانکار بازسازی ساختمان ما بسپارید. تعمیرات برق ساختمان، بازسازی سرویس بهداشتی و بازسازی سایر نقاط خانه در لیست تخصص های اصلی پیمانکاران ما قرار دارند. برای دریافت مشاوره های رایگان، با کارشناسان ما در مجموعه میچینم در تماس شوید.

به چه خانه ای هوشمند می گویند؟

امروزه خانه های هوشمندی وجود دارند که زندگی را برای بسیاری از افراد آسوده و آسان کرده است. فرض کنید که قادر هستید وسایل داخل خانه را از طریق اینترنت و گوشی هوشمند تلفن همراه خود کنترل کنید و زمانی که خسته از سرکار به خانه برمیگردید، تجهیزات رفاهی منزلتان روشن باشد.

چنین خواسته ای دور از انتظار نیست، امروزه به پاس پیشرفت هایی که در این حوزه صورت گرفته است، اینک شاهد وجود چنین خانه هایی هستیم. ساختمان هایی که در آنها وسایل مختلفی مثل لامپ روشنایی، کولر، سیستم های ایمنی و سایر تجهیزات ضروری را بتوان به اینترنت وصل کرد و آنها را از طریق گوشی هوشمند کنترل نمود.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا در مورد اینکه چه وسایلی را می توان به اینترنت وصل کرد توضیحاتی را بیان کنیم تا با اهمیت آنها آشنا گردیم.

هوشمند سازی قسمت های مختلف خانه

با استفاده از فناوری هوشمند سازی که از آن نام بردیم، میتوان بخش های مختلف خانه را هوشمند سازی کنید. آشپزخانه، سالن پذیرایی و سیستم های امنیتی از بخش هایی شمرده می شوند که روی آنها کارهای فراوانی صورت گرفته است.

از آشپزخانه گرفته تا پذیرایی و سایر بخش های منزل از قسمت هایی محسوب می شود که هوشمند سازی در خصوص آنها پیاده سازی گردیده است و تا به اینجای کار نیز خوب جواب داده است. باید به هدف اصلی این سیستم ها بپردازیم.

در قدم نخست باید بدانیم که هیچ هدف دیگری جز رفاه و آسایش در پشت این تکنولوژی نیست. تکنولوژی مذکور در راستای خدمت رسانی به زندگی بشر ابداع گردیده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا موضوع را بصورت موشکافانه بررسی کنیم و قسمت هایی که از این فناوری استفاده میکنند را بشناسیم. استفاده از این ابداع بشری نیازمند رعایت یکسری از مسائل فنی است که در توضیحات خود به آنها نیز اشاره می کنیم.

هوشمند سازی آشپزخانه

داشتن یک آشپزخانه هوشمند جزء آرزوهای هر خانم خانه ای است. تصورش را بکنید که یک آشپزخانه ای دارید که قادر هستید در آن وسایلش را از راه دور کنترل نمایید و از این بابت نگران هیچ چیز نیستید.

فناوری مذکور امکان این را می دهد تا استفاده رویایی از تجهیزات این مکان داشته باشید و چیز متفاوت تری را تجربه نمایید. قضیه ای که می خواهیم برای شما بازگو کنیم را شاید در فیلم های علمی تخیلی دیده اید، آشپزخانه ای را تصور کنید که تمام وسایل مهم آن هوشمند باشند و هیچ جای نگرانی در خصوص کنترل آنها نداشته باشید.

خانم خانه می تواند از طریق روش های موجود وسایل آشپزخانه را از راه دور کنترل نماید. در ادامه این قسمت قصد داریم تا در مورد وسایلی مثل اجاق گاز، هوا کش، یخچال، پنجره ها و سنسورهای امنیتی توضیحات مفصلی را ارائه دهیم.

اجاق گاز هوشمند

اجاق گاز از وسایلی شمرده می شود که بیشترین کاربرد را در آشپزخانه دارد. با توجه به اهمیت این موضوع بایستی در خصوص مجهز و به روز کردن آن نیز کارهایی صورت بگیرد.

جایگاه این وسیله در آشپزخانه را بازگو کردیم، اما بگذارید در مورد خود اجاق گاز صحبت کنیم. کارشناسانی که در این بخش فعالیت می کنند توانسته اند تا این وسیله را از خیلی جهات، از نمونه های اولیه و اجدادش پیشرفته تر کنند به گونه ای که تا همین نیم قرن پیش نیز کسی فکرش را نمی کرد که چنین پیشرفتی عاید نسل بشریت گردد.

داشتن یک اجاق گازهوشمند جزء خواسته های رویایی هر خانمی است. با چنین وسیله ای می توانید ظرف غذای خود را با خیال آسوده بر روی گاز بگذارید و هر موقع که خواستید زیر آن را خاموش نمایید.

این قابلیت از راه دور نیز ممکن است و فرد می تواند در صورتی که خواسته باشد، منزل را ترک کند و بعد از هر زمانی که تشخیص می دهد، از طریق گوشی هوشمند خود بتواند شعله گاز را خاموش نماید.

هود هوشمند

هود موجود در آشپزخانه نیز از جمله وسایلی شمرده می شوند که قابلیت هوشمند سازی را دارند. با تکیه بر تکنولوژی امروزی، شاهد ارائه مدل های مختلف این وسیله به بازار هستیم که نیاز هر گونه آشپزخانه ای را با هر مساحت و حجمی پاسخگو است.

هود را نیز می توان مانند سایر وسایل هوشمند از طریق گوشی و راه دور کنترل کرد. هود هوشمند دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر بفردی است که می تواند شما را از بابت خیلی از امور، آسوده خاطر نماید. زمانی که تصمیم به آشپزی می گیرید و شعله گاز را روشن می کنید، هود توسط سنسورهایی که دارد حرارت و بو را تشخیص داده و بصورت خودکار روشن می شود.

از خوبی های این وسیله می توان به قابلیت روشن شدن خودکار آن اشاره کرد که علاوه بر اینکه مانع از پخش شدن بوی غذا به سایر نقاط خانه می گردد، باعث می شود تا پارامترهای ایمنی نیز در خانه به اجرا درآید. این وسیله قادر است تا بوی گاز را نیز تشخیص دهد و سریعاً روشن شود که از این بابت کمک شایانی به ایمنی در آشپزخانه می نماید.

یخچال هوشمند

یخچال هوشمند از آن دسته وسایلی شمرده می شود که هیچ کسی فکرش را هم نمی کرد که اختراع شود. اما با پیشرفت هایی که در این عصر شاهد آن هستیم، باید انتظار هر وسیله خارق العاده ای را داشت.

یک یخچال هوشمند قابلیت هایی دارد که تصور آن هم برایتان خنده دار به نظر می رسد و نمونه آن را فقط در فیلم ها مشاهده کرده اید. با استفاده از قابلیت هایی که در این یخچال ها بکار رفته است می توان از محتویات داخل آن اطلاع کسب کرد.

این سیستم به گونه ای کار می کند که توانایی اتصال به اینترنت را دارد و شما می توانید از بیرون منزل با استفاده از گوشی تلفن همراه خود، داخل یخچال را توسط دوربین تعبیه شده در آن مشاهده کنید. با استفاده از این تکنولوژی کنترل و مدیریت شما بر روی محتویات یخچال بالا می رود و از طریق آن می توانید خریدهای خود برای آشپزخانه را تنظیم کنید.

پنجره هوشمند

از این پنجره ها در آشپزخانه های امروزی استفاده گسترده ای می شود. پنجره هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت را دارد و از آن طریق می توانید هر موقع که مایل بودید پنجره های آشپزخانه را توسط گوشی تلفن همراه خود باز و بسته کنید.

این پنجره ها می توانند به سنسورهایی که برای بو و گاز تعبیه شده اند وصل شوند. در صورتی که نشت گاز یا اتفاق دیگری در داخل منزل رخ دهد، این پنجره ها بصورت خودکار می توانند باز شوند و باعث خروج گاز از داخل خانه گردند. استفاده از این پنجره ها می تواند تا حدود زیادی به امنیت آشپزخانه کمک کند.

هوشمند سازی اتاق پذیرائی

اتاق پذیرائی از بخش های مهمی شمرده می شود که اهمیت زیادی در خانه ها دارد. از این مکان به عنوان دورهمی های خانوادگی و فامیلی استفاده می شود. با توجه به اهمیتی که پذیرائی در خانه دارد، بایستی در تجهیز آن نیز توجه لازم را داشت.

با استفاده از یک گوشی هوشمند که امروزه در دست هر فردی پیدا می شود، می توانید از سیستم حفاظتی گرفته تا روشن و خاموش کردن وسایل گرمایشی و سرمایشی منزلتان را توسط برنامه مخصوصی که برای این کار در نظر گرفته شده است انجام دهید.

هوشمند سازی قفل ها

قفل درب های ورودی ساختمان از جمله قسمت های مهمی شناخته می شود که نقش سازنده ای را در تامین امنیت ساختمان ایفا می کند. از قابلیت های مهم این نوع از قفل ها می توان به توانایی کنترل از راه دور آنها اشاره کرد. این قفل های هوشمند به اینترنتت وصل می شوند و هر مورد مشکوکی که در ساختمان اتفاق بیفتدد را به تلفن همراه شما گزارش می دهند.

سرقت منازلی که از این نوع قفل ها استفاده شده، بسیار سخت می باشد. قفل های مذکور به سیستم شناسایی اثر انگشت مجهز هستند و فقط افرادی اجازه ورود پیدا می کنند که که از قبل اطلاعات اثر انگشت آنها در سیستم مربوطه ثبت شده باشد.

هوشمند سازی وسایل گرمایشی و سرمایشی

تجهیزات گرمایشی و سرمایشی یکی از ضروری ترین تجهیزات در منزل شمرده می شود. استفاده از این وسایل در خانه، سرمای زمستان و گرمای تابستان را دلپذیر تر می کند. امروزه انواع پیشرفته آن در بازار وجود دارد که می توانند با توجه به شرایط محیطی، خاموش و روشن شوند.

فعالیت این وسایل به گونه ای تنظیم شده است که با افزایش یا کاهش دمای محیط روشن یا خاموش شوند. قابلیت اصلی این تجهیزات، توانایی تشخیص دمای محیط است که از عهده آن به خوبی بر می آیند.

کلام آخر

ساختمان های امروزی به تجهیزات هوشمندی مجهز شده اند که کمتر کسی تا قبل از این، انتظار ارائه آن به بازار را داشت. وسایل مختلفی مانند اجاق گاز، یخچال فریزر، تجهیزات گرمایشی و سرمایشی و سایر وسایل مشابه به فناوری هوشمند مجهز شده اند.

سوالات متداول

مزایای هوشمند سازی وسایل خانه چیست؟

یکی از این مزایا، قابلیت کنترل از راه دور بودن آنهاست. در ضمن بالا بردن افزایش ایمنی خانه نیز از نکات مثبت آنها شناخته می شود.

هزینه هوشمند سازی وسایل خانه چقدر است؟

برخی از وسایل موجود در خانه بصورت هوشمند در کارخانه تولید شده اند که با توجه به برند مخصوصی که دارند دارای قیمت های متفاوتی هستند.

مطالب مرتبط