بازسازی نمای ساختمان قدیمی چگونه است

بازسازی نمای ساختمان قدیمی چگونه است

نمای جزء المان های مهم و اساسی ساختمان محسوب می شود که از بیرون نظر هر بیننده را یا به خود جلب می کند و یا اینکه باعث دلسردی آنها می شود.اگر ساختمان نمای زیبایی داشته باشد مورد پسند و تحسین ساکنین و رهگذران قرار می گیرد.اما اگر ساختمان دارای نمای فرسوده و قدیمی باشد،ساکنین و رهگذران را دلسرد می کند. نمای ساختمان قدیمی و فرسوده شده که در آستانه ی تخریب نیز قرار دارد،در کنار اینکه جلوه ی زیبایی ندارد از لحاظ ایمنی نیز مناسب نیست و هر لحظه امکان ریزش و سقوط مصالح آن وجود دارد.در این مقاله به این پرسش می پردازیم که در کل بازسازی نمای ساختمان قدیمی چگونه است؟

 

بازسازی نمای ساختمان

در سطح شهر ساختمان های زیادی وجود دارد که هریک از آنها با طرح و دیزاین مخصوصی ساخته شده اند.هریک از این ساختمان ها دارای نماهای مختلفی هستند که بازسازی هر کدام از آنها تدابیر خاصی را می طلبد. در این بخش نماهای مختلفی که در ساختمان بکار می رود را نام می بریم و با مراحل بازسازی آنها آشنا می شویم.

 

بازسازی نمای کامپوزیتی ساختمان

نمای کامپوزیت به دلیل زیبایی و سهولت اجرای آن، بیشتر مورد توجه طراحان و سازندگان ساختمان قرار می گیرد. بازسازی این نوع نما نیز راحت است به گونه ای که می توان بخش های آسیب دیده ی نما را ترمیم کرد و به بخش های سالم آن دیگر کاری نداشت.بازسازی نمای کامپوزیتی در مقایسه با نمای ملاتی سریع تر انجام می شود. از دیگر مزیت های این نما می توان به وجود تنوع رنگ در آن اشاره کرد.

 

بازسازی نمای آجری

نمای آجری هنوز هم در بسیاری از مناطق طرفداران خود را دارد.این نمای زیبا به مرور زمان دچار فرسایش و آسیب می شود. روش های مختلفی برای بازسازی نمای آجری وجود دارد که با استفاده از آنها می توان ظاهر نمای ساختمان را مثل روز اول زیبا و جذاب نمود. شستشوی نما و تمیز کردن آن از هرگونه آلودگی و گرد و غبار قدم اول در بازسازی نما است. اگر آسیب وارده به نما بسیار جدی بوده به گونه ای که امکان ریزش مصالح آن وجود داشته باشد،بهتر است تا کل آجر های نما تعویض شود و آجر های سالم و نو جایگزین آنها گردد.با توجه به اینکه بسیاری از ساختمان های قدیمی دارای نمای آجری هستند،در این مطالب می خواهیم بدانیم که در کل بازسازی نمای ساختمان قدیمی چگونه است؟و چه روش هایی برای بازسازی آن مناسب است.

 

بازسازی نمای سنگی

نمای سنگی از دیرباز مورد توجه علاقمندان به خود قرار داشته است. نمای سنگی دارای مزیت های زیادی مثل استحکام و مقاومت بالا می باشد. به مرور زمان این نوع نما نیز دچار فرسودگی و آسیب می شود.بعد از مدتی بهتر است تا این نوع از نما ها چک و بررسی شوند تا از سقوط سنگ ها و مصالح به پایین جلوگیری گردد و اقدامات لازم در زمینه تعمیر و جایگزینی مصالح فرسوده شده صورت بگیرد.برای بازسازی این نما بهتر است تا سنگ های لق شده توسط مصالح مناسب به بدنه نما چسبانده شود و یا اینکه توسط پیچ و رولپلاک به دیوار متصل گردد.

 

نمای رنگی

نماهای رنگی متنوعی را در ساختمان های سطح شهر می توان دید. استفاده از رنگ این امکان را به طراحان و سازندگان نما می دهد تا بتوانند از بین رنگ های مختلف،زیباترین و مناسبترین آنرا برای رنگ نما انتخاب کنند.این نوع نما نیز با گذشت زمان دچار آسیب می شود و به دلیل تابش نور خورشید ،بارندگی ، گرم و سرد شدن هوا رنگ اولیه خود را از دست می دهد و رنگ آن کدر می گردد و نیاز به رنگ آمیزی جدید پیدا می کند.

 

مراحل بازسازی نمای ساختمان

بازسازی نمای ساختمان قدیمی چگونه است؟این اولین سوالی است که در ذهن مالکین ساختمان خطور می کند. موضوع مهم این است که،هر چقدر از طول عمر یک ساختمان بگذرد،اجزای سازنده ی آن دچار فرسودگی و آسیب می شود.یکی از این بخش ها ،نمای ساختمان است.در مطالب فوق انواع نما را نام بردیم و با روش های بازسازی آنها تا حدودی آشنا شدیم. در این بخش قصد داریم تا به قضیه ی بازسازی نمای ساختمان بصورت کلی نگاه کنیم و با مراحلی که نیاز است تا برای بازسازی نماها انجام دهیم، آشنا شویم.

 

مرحله اول: طراحی

برای بازسازی نمای یک ساختمان حتماً باید نسبت به طرح اولیه نما توجه و دقت لازم صورت بگیرد.زیرا نمای قبلی با همان طرح و شکل خاص،مجوز لازم را از سازمان های مربوطه گرفته است و حالا فقط لازم است تا بازسازی صورت بگیرد.تعویض طرح نما باعث می شود تا به گرفتن مجوزهای جدید احتیاج پیدا کنید.

 

مرحله دوم: انتخاب مصالح

انتخاب نوع مصالح باید متناسب با نوع مصالح قدیمی بکار رفته در نما باشد.البته اگر می خواهید نمای قبلی را تخریب کنید و نمای ساختمان را عوض کنید،باید از مصالح متناسب با طرح جدید استفاده کنید.

 

مرحله سوم: اجرا

برای مرحله اجرا،باید از یک تیم متخصص و حرفه ای کمک بگیرید تا بتوانند تمام ظرافت ها و ریزه کاری های نما را اجرا کنند به گونه ای که نمای بازسازی شده با طرح اولیه خود کوچکترین تفاوت را نداشته باشد.

 

بازسازی و نوسازی ساختمان و خانه های قدیمی

در کنار فرسودگی و آسیبی که به نمای ساختمان وارد می شود،قسمت های داخلی یک ساختمان نیز دچار آسیب می گردد و نیاز به رسیدگی و ترمیم پیدا می کند. متریال بکار رفته در ساخت ساختمان دارای یک طول عمر مفیدی است که بعد از آن،دیگر استحکام و مقاومت خود را از دست می دهد.

 

بازسازی آشپزخانه

در بیشتر ساختمان های قدیمی بازسازی آشپزخانه بیشتر از سایر نقاط منزل،احساس می شود. به دلیل اینکه آشپزخانه محل طبخ غذا است و بیشتر از سایر نقاط خانه در معرض دود،بخار و گرمای حاصل از طبخ غذا قرار می گیرد،بیشتر از سایر نقاط نیاز به بازسازی دارد. از طرف دیگر مساله ی دکوراسیون آشپزخانه مطرح است. دکوراسیون آشپزخانه هر چند وقت یکبار نیاز به تغییر دارد. شاید لازم باشد تا در این بخش از خانه،مدل آشپزخانه را از حالت قدیمی به اُپن درآورید و یا اینکه دیوارها و سقف آنرا بازسازی کنید.

در کل بازسازی آشپزخانه کار مهم و اساسی محسوب می شود زیرا آشپزخانه به عنوان یک بخش مرکزی در منزل محسوب می گردد. زیبایی آشپزخانه بر تمام بخش های منزل تاثیر می گذارد.بازسازی آشپزخانه دارای ظرافت کاری های مخصوص به خود است از طراحی و اجرای اُپن گرفته تا انتخاب مدل پیشخوان آشپزخانه ،همه و همه و حتی طراحی و دکوراسیون کابینت ها نیز ظرافت کاری هنرمندانه ای را می طلبد.

 

پیمانکار بازسازی ساختمان

برای اینکه بتوانید بازسازی را با رعایت تمام اصول ایمنی انجام دهید و از طرف دیگر سرمایه و وقت خود را هدر ندهید بهتر است تا این وظیفه را به یکی از شرکت های پیمانکار بازسازی ساختمان که سابقه ی درخشانی در این حوزه دارد،بسپارید. این شرکت ها طبق یک طرح و برنامه ی از پیش طراحی شده کار های لازم را انجام می دهند،به گونه ای که بازسازی ساختمان با رعایت تمام اصول فنی و مهندسی به پیش می رود.

 

تعمیرات ساختمان در تهران

بسیاری از مناطق تهران دارای ساختمان های قدیمی است که نیاز به تعمیر دارند. بافت های قدیمی که در برخی نقاط این شهر وجود دارد خطر جدی برای ساکنین آن،محسوب می گردد و باید نسبت به تعمیر و بازسازی این مناطق اقدام جدی کرد.با توجه به اینکه شرکت های پیمانکار زیادی در این شهر وجود دارد،مالکین ساختمان ها می توانند از بین آنها،بهترین شرکت پیمانکاری را انتخاب کنند.با توجه به بافتی که ساختمان در آن قرار دارد ،تعمیرات ساختمان در تهران قیمت های متفاوتی دارد و با توجه به پارامتر های مختلفی تعیین می شود.

 

بازسازی ویلای قدیمی در تهران

ویلا نیز جزء سازه هایی محسوب می گردد که گذر زمان بر بر روی آن تاثیر می گذارد.به دلیل شرایط آب و هوایی و افزایش طول عمر،بیشتر نقاط ویلا دچار فرسودگی و آسیب می شود و نیاز به بازسازی پیدا می کند.از طرفی ویلاهایی که در قدیم طبق طرح و نقشه ی قدیمی ساخته شده اند،برای مدرن و به روز شدن نیاز به بازسازی دارند.در تهران نیز ویلاهایی وجود دارند که برای نو و مدرن شدن نیاز به یک بازسازی اساسی دارند.بازسازی ویلای قدیمی در تهران با توجه به متراژ و مساحت زیر بنای آن انجام می شود.

 

نتیجه گیری

ساختمان ها و برج های مسکونی که چندین سال از ساخت آنها میگذرد نیاز به تعمیر و بازسازی دارند. نمای ساختمان نیز به دلیل اینکه در معرض شرایط آب و هوایی قرار دارد و برف و باران بیشتر روی آن تاثیر می گذارد،نیاز به بازسازی در آن بیشتر از سایر نقاط ساختمان احساس میشود.نمای ساختمان در طرح های مختلفی ساخته می شود که معماران در ساخت آنها از متریال مخصوصی استفاده می کنند. برای بازسازی نمای ساختمان قدیمی می توانید از متخصصان ما در «می چینیم» کمک بگیرید.

 

سوالات متداول در مورد بازسازی نمای ساختمان های قدیمی

آیا بازسازی نمای ساختمان های قدیمی امکان پذیر است؟

بله، با توجه به طرح های جدیدی که برای نماهای ساختمان ارائه شده می توان نمای ساختمان های قدیمی را نیز بازسازی کرد.

آیا بازسازی نمای ساختمان های قدیمی به صرفه است؟

شکل امروزی زندگی و طرح های جدید باعث شده است تا طرح های قدیمی ساختمان کهنه شوند. برای آن که شکل یک خانه قدیمی همچنان جذاب بماند می توان با طرح های جدید نمای آن را بازسازی کرد یا به طرح قدیمی آن چیزی اضافه نمود. با چنین کاری هم ظاهر ساختمان حفظ می شود و هم با هزینه کمی می توان یک طرح جدید از ظاهر خانه داشت.

بازسازی نمای ساختمان چه مراحلی دارد؟

برای این که نمای ساختمان خود را بازسازی کنید مراحل طراحی، انتخاب مصالح و اجرا را باید طی کنید. ما در می چینیم در تمام این مراحل کنار شما هستیم.

مطالب مرتبط