چند نکته در مورد خانه تکانی

چند نکته در مورد خانه تکانی

گلها شکوفا می زنند ، پرندگان سرگرم کننده هستند و خانه احساس می کند که از سرمای زمستانی دل می کند . نظافت بهار سنتی است که به ما امکان می دهد خانه های خود را تازه و زیبا تر کنیم و  فصل غالباً بهار و تابستان را شروع کنیم. خانه تکانی بهاری می تواند مانند یک کار ترسناک احساس شود ، اما لازم نیست که دشوار باشد.

در اینجا چند نکته برای موفقیت در خانه تکانی تمیز کردن و شروع کار آورده شده است ، که به خانه تکانی منزل شما کمک می کند.

تحلیل و برنامه ریزی

تحلیل و برنامه ریزی قبل از شروع کار اهمیت بسیاری دارد. این امر از سردرگمی شما به هنگام انجام کار جلوگیری می کند و باعث می شود انرژی تان به طور مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

بسیاری از مواقع وسط کار حس بدی می گیریم و گویا هیچ کاری انجام نداده ایم و کمی هراسان از اینکه زمان را از دست داده و وقت زیادی برای مان نمانده، کارها را بهم ریخته و نامرتب انجام می دهیم، در این بین گاهی شاید یک کار را دوبار انجام دهیم و از طرفی کاری را نرسیم که انجام دهیم.

همه این سردرگمی ها و بهم ریختگی ها حاصل نداشتن تحلیل و برنامه ریزی درست قبل از شروع کار می باشد. در تحلیل و برنامه ریزی خود نیازی نیست که فشردگی داشته و به خود زیاد سخت بگیرید.

بهتر آن است که سعی کنید چند روز زودتر خانه تکانی خود را شروع کنید، که وقت داشته باشید همه کارها را با حوصله و به ترتیب بدون هر گونه عجله ای انجام دهید.

سعی کنید اوقات خوشی داشته باشید

ترس از خانه تکانی همیشه در بین افراد و بخصوص آقایان وجود داشته است. این امر دلایل گوناگونی دارد، یکی از این دلایل این است که ما فکر می کنیم خانه تکانی همیشه کاری مشقت بار و پر زحمت است و هیچ لذتی ندارد.

ولی شما با کمی صرف وقت بیشتر و حوصله می توانید این کار را تا حدود زیادی برای خود لذت بخش کنید. سعی کنید به هنگام کار یک موزیک ملایم یا انرژی بخش گوش دهید تا شما را به تحرک بیشتر وادارد و همچنین کار خود را با حوصله و سلیقه پیش ببرید.

همچنین می توانید برای انجام کار به خود پاداش بزرگ یا کوچک در نظر بگیرید. مثلا بعد انجام کار آن روز خود یک عصرانه دلچسب با خانواده میل کنید یا یک قسمت از سریال مورد علاقه خود را ببینید و یا پاداش بزرگ در نظر بگیرید.

مثلا بگویید بعد از انجام همه کارها فلان وسیله یا فلان لباس را که دوستش دارم را برای خودم می خرم.

اضافه ها را دور بریزید

شما باید به هنگام انجام کار قدرت این را داشته باشید که تمامی وسایل اضافی و بدرد نخور خود را دور بریزید تا هم از آشفتگی و سردرگمی رها شوید و هم فضای خانه را برای خود بازتر کنید.

به طور کلی یکی از بهترین اثرات خانه تکانی خلاص شدن از شر وسایل اضافی و جاگیر می باشد. گاها پیش می آید که در طول یک سال حجم زیادی از وسایل خورده ریز به منزل ما اضافه می شود.

حال در نظر بگیرید، اگر از سوی دیگر وسایل قدیمی و اغلب بدرد نخور دور ریخته نشوند، چه حجمی از فضا اشغال می شود.

چنانچه این چرخه برای چند سال ادامه داشته باشد فضای خانه ما به کلی به تصرف وسایل اضافی و بدرد نخور در می آید. پس به هنگام دور ریختن اضافی ها حس بدی نداشته باشید و بیشتر جنبه مثبت آن که باز شدن و زیباتر شدن فضای منزل تان می باشد را در نظر بگیرید.

لباس های کهنه و قدیمی، ظروف لکه دار و لب پریده، وسایل شکسته و تمامی اینها که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند در زمره وسایل دور ریختنی قرار می گیرند.

سیستم از بالا به پایین را در نظافت به کار ببرید

یکی از بزرگترین معضلات هنگام نظافت، کثیف شدن جاهایی است که قبلا نظافت شده اند. این عمل باعث یاس و ناامیدی در فرد نظافت کننده می شود و خستگی او را دو چندان می کند.

در این بین سیستمی که در نظافت همیشه باید مد نظر قرار دهیم، سیستم از بالا به پایین می باشد. بر طبق این سیستم همیشه باید از سقف شروع نموده و سپس به سراغ پنجره ها و در و دیوارها و در آخر به سراغ کف خانه برویم.

اینگونه به هنگام انتقال گرد و خاک و کثیفی به سمت کف خانه، دچار مشکل نمی شوید زیرا این قسمت را در انتها تمیز می کنید.

اتاق تمیز

نزدیک شدن به اتاق های خانه موثرترین راه برای تمیز کردن عمیق آن است. برای کمک به سازماندهی و یادآوری مناطقی که نیاز به توجه بیشتری دارند ، برای هر اتاق چک لیست تمیز کردن ایجاد کنید. با خیال راحت از مناطقی که اخیراً تمیز شده اند بگذرید و قسمتهایی از خانه خود را که در زمستان بسیار مورد غفلت واقع شده بود تمرکز کنید.

خانه را ساماندهی و مرتب نمایید

یکی از بزرگترین قسمتهای تمیز کردن خانه اغلب خلاص شدن از شر آشفتگی ها و بی نظمی ها می باشد. یک رویکرد چهار مرحله ای سیستماتیک می تواند برای این امر مفید باشد. مناطق مشکل را شناسایی کنید ، دلایل شلوغی را تجزیه و تحلیل کنید ، راه حل ها را تعیین کنید و این روش های درمانی را پیاده سازی کنید. مرتب کردن وسایل خود به چهار دسته – سطل زباله ، هدیه دادن ، ذخیره یا کنار گذاشتن – می تواند در طی مراحل پاکسازی موثر واقع شود. چه بیرون آوردن یک جعبه کمک برای یک موسسه خیریه و چه در حال برنامه ریزی برای فروش وسایل خود ، هر چه زودتر شلوغی را از خانه خود بیرون بریزید.

افراد خانواده را در خانه تکانی بهاری درگیر کنید

نظافت بهار را یک کار خانوادگی کنید. حتی کودکان خردسال نیز می توانند یاور بسیار خوبی باشند. کارهای متناسب با سن را تعیین کنید ، تا همه احساس کنند که شامل این کارها می شوند. سعی کنید موسیقی را در هنگام کار پخش کنید  چون همه افراد خانواده با موسیقی پرانرژی تر هستند .  یا پاداش خانگی و خوردنی را به عنوان مشوقی برای انجام کار تعیین کنید.

با کارهای فصلی مقابله کنید

بسیاری از کارها باید به صورت فصلی انجام شود ، خصوصاً برای آمادگی در برابر آب و هوای گرم. بنابراین آنها را در برنامه تمیز کردن خانه  خود بگنجانید تا زود از کار خارج شوند. به عنوان مثال ، به محض گرم شدن هوا کارهای خارج از منزل ، مانند تمیز کردن حیاط  ، و خارج از پنجره ها ، را شروع کنید . همچنین لباس های زمستانی ، تختخواب ، دکوراسیون و سایر وسایل را ذخیره کنید. و وسایل بهاری خود را بیرون بیاورید تا به خانه شما جلوه ای تازه ببخشد.

وسایل تمیز کننده  را به حداقل برسانید

اگر برای تمیز کردن بهار نیاز به خرید محصولات تمیزکننده جدید دارید ، وسایل خود را به حداقل برسانید. وسایل تمیز کردن می تواند باعث ایجاد بی نظمی و شلوغی  شود ، و احتمالاً برای تمیز و منظم نگه داشتن خانه خود نیازی به همه آنها ندارید. پارچه های تمیز کننده و میکرو الیاف خوب و همه منظوره را انتخاب کنید . این موارد اکثر سطوح خانه شما را پوشش می دهد. سپس ، سایر لوازم تمیز کردن ویژه را فقط در صورت نیاز خریداری کنید.

عادت های تمیز کردن جدید ایجاد کنید

 خانه تکانی کامل  بهاری  کل خانه را در بر می گیرد ، فرصتی عالی برای ایجاد عادت های تمیزکاری مداوم است ، که می تواند نظافت بهار بعدی را حتی راحت تر کند. به عنوان مثال ، سعی نکنید تمام تمیز کردن بهار خود را در یک روز یا حتی در یک آخر هفته انجام دهید. در عوض ، هر روز فقط به مدت 15 دقیقه با مواردی که در لیست کارهای تمیز کردن بهاره قرار دارند ، مقابله کنید. این به شما کمک می کند نظافت های بعدی خیلی سریع تر پیش بروند.

تمام قسمت های خانه را تمیز و نظافت کنید

خانه تکانی های قبل از بهار فرصت خوبی است تا تمام قسمت های منزل خود را نظافت نموده و کل خانه را از شر هرگونه آلودگی رها کنیم. برخی عادت دارند به اینکه فلان قسمت خانه که در آن رفت و آمد نیست و یا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد را تمیز نکنند.

این عادت در بلند مدت تاثیرات بدی دارد. زیرا هم امکان سرایت آلودگی از آن قسمت به قسمت های دیگر خانه را فراهم می کند و هم چون به سوی فصل گرما می رویم باعث خانه سازی حشرات در آن قسمت می شویم( زیرا حشرات علاقه خاصی به خانه سازی در قسمت های کثیف را دارند)

کلام پایانی

خانه تکانی قبل از آغاز بهار جز رسوم نیاکان ما می باشد و به راستی یکی از زیباترین و مفید ترین رسومات می باشد. خانه تکانی را جدی بگیرید و آن را به خوبی و با حوصله انجام دهید زیرا تاثیر زیادی بر روحیه و سلامت خودتان و اعضای خانواده تان دارد.

محیطی که آلوده و کثیف باشد علاوه بر ایجاد بیماری و عفونت، باعث پایین آمدن روحیه و اعتماد بنفس در انسان می شود. پس به هیچ عنوان از خانه تکانی ترس نداشته باشید و با انرژی و نشاط به استقبال اش بروید.

شما می توانید از تمامی توصیه های ما برای داشتن یک خانه تکانی کامل و اساسی استفاده کنید.

همچنین اگر سوالی در این زمینه داشتید می توانید با مشاوران ما در میچینم در تماس باشید. تیم بازسازی میچینم با سابقه ای طولانی در امر بازسازی خانه، بازسازی ویلا با در اختیار داشتن تیم های متخصص، پیمانکار بازسازی ساختمان و مشاورین مجرب در بخش های گوناگون، تجربه ای ارزشمند در زمینه ی بازسازی و طراحی دکوراسیون منزل دارد. چنانچه هر سوالی در این زمینه داشتید می توانید با ما در تماس باشید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

شماره های تماس :

سولات متداول

آیا برای نظافت منزل می توان از هر قسمتی شروع کرد؟

برای نظافت هر بخش از منزل خود بهتر از از سیستم بالا به پایین استفاده کنید. به طور مثال اگر می خواهید پذیرایی خود را تمیز کنید، در ابتدا سقف را کامل گرد گیری کنید، سپس به سراغ پنجره ها و در و دیوارها و آینه های دیواری و در انتها به سراغ کف پذیرایی بروید

آیا قسمت هایی که مورد استفاده قرار نمی گیرند هم باید تمیز شوند؟

در خانه تکانی سعی کنید تمام قسمت های خانه اعم از قسمت هایی که بیشترین استفاده از آنها می شود و قسمت هایی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و حتی قسمت هایی که هیچ موقع مورد استفاده قرار نمی گیرند را به طور کلی تمیز و نظافت کنید تا هم خود و اعضای خانواده را از شر آلودگی و بیماری در امان نگه دارید و هم فضای خانه را دلپذیرتر کنید.

مقالات مرتبط :

نکات ریز خانه تکانی

مطالب مرتبط