بازسازی حیاط ویلا چگونه است

بازسازی حیاط ویلا چگونه است

ویلا از مکان هایی شمرده می شود که مناسب گذراندن اوقات فراغت و تعطیلات آخر هفته است. محیط ویلا بایستی از ظاهر زیبا و شیکی برخوردار باشد. حیاط نیز از بخش های مهم ویلا شمرده می شود که ساکنین آن بیشتر وقت خود را در آنجا سپری می کنند.

حیاط نقش اساسی در زیبایی ویلا دارد و بایستی نسبت به بازسازی و تعمیرات آن فکر اساسی صورت بگیرد. بازسازی این قسمت، نیاز به دقت و توجه بسیاری دارد و حتماً لازم است تا در جهت زیبا سازی آن اقدامات لازم را روی دست بگیرید. هر چقدر این محیط زیبا باشد در جذابیت و چشم نوازی آن تاثیر بسزایی دارد و اقامت در آنجا باعث شادی و هیجان در افراد می شود.

از بخش های مختلف حیاط ویلا صحبت کردیم جا دارد که از باغچه و آبنماهایی که در آن استفاده می شود نیز صحبت نماییم. این وسایل تزئینی زیبا، نقش مهم و کلیدی را در زیبا سازی این محیط ایفا می کنند و بایستی نسبت به سلامت آنها اطمینان کافی داشته باشید.

در این مطلب قصد داریم تا در مورد این سوال که بازسازی حیاط ویلا چگونه است بپردازیم و با جنبه های کار بیشتر آشنا گردیم.

بازسازی حیاط ویلا و نکات مربوط به آن

عوامل مختلفی دست در دست هم می دهند تا مالک را مجاب به بازسازی حیاط ویلا نمایند. در اینکه این عوامل شامل چه مواردی می شود در ادامه این بخش بصورت مفصل توضیحاتی را ارائه می دهیم. داشتن اطلاعات کافی در مورد بازسازی ، دید روشنی را از ادامه کار در اختیار شما قرار می دهد.

وجود برخی آسیب ها در حیاط، این مسله را واجب می کند تا نسبت به بازسازی آن اقدامات لازم و ضروری را انجام دهید. در هنگام بازسازی چاره ای جزء تخریب قسمت های آسیب دیده وجود ندارد. بازسازی به دو دلیل کلی انجام می شود یکی بروز آسیب و دیگری تغییر مدل است. در ادامه این بخش به عوامل موجود بصورت ریز به ریز می پردازیم.

تخریب دیوارها

دیوار نقش مهم و کلیدی را در حیاط دارد و باعث می شود تا محیط درون از محیط خارجی ویلا جدا سازی گردد. این قسمت از لحاظ امنیتی نیز کمک شایانی به بنا می کند. از مزایای دیگر این المان می توان به جدا سازی محدوده ها اشاره کرد. با داشتن دیوار مناسب، دیگر ملک شما مشخص می شود و از بروز اختلاف و نزاع با سایر همسایگان جلوگیری می کند.

تاثیر دیوار در ویلاها را بررسی نمودیم و با نقش سازنده آن در تمام ابعاد آشنایی پیدا کردیم. در ویلاهای قدیمی به دو دلیل دیوار را بازسازی می کنند، یکی وجود آسیب های مختلف در آن و دیگری قدیمی شدن مدل این بخش، که هر دوی آنها موجب می گردند تا دیوار کلاً تخریب شود و بجای آن از یک دیوار جدید و با کیفیت استفاده گردد.

البته این را نباید فراموش کرد که بازسازی دیوار نیز مطابق با قوانی شهرداری ها و دهیاری های منطقه صورت می گیرد و حتماً بایستی در هنگام کار به آنها نیز توجه شود. دیوارهای بتنی، آجری و نرده ای از جمله مواردی است که در این بخش مورد استفاده قرار می گیرد.

نشست حیاط ویلا

نشست حیاط ویلا از جمله موارد نگران کننده برای هر فردی است. وقوع این رخ داد باعث می گردد تا هزینه های مالی زیادی را صرف کنید و وقت زیادی را برای بهبود آن اختصاص دهید. این موضوع نباید صاحبان ویلا را نگران کند زیرا با توجه به شیوه های بازسازی که در این خصوص ابداع گردیده است، بازسازی این قسمت نیز در کمترین زمان ممکن انجام می شود.

هنگام وقوع این اتفاق باید از پیمانکاران با تجربه ای کمک بگیرید تا شما را در امر بازسازی کمک و یاری بخشد. نشست ساختمان دو مساله را برجسته می کند و آنهم بازسازی بخش های نشست کرده و دیگری بازسازی بخش هایی از ویلا که به موجب این نشست دچار آسیب شده اند. برای جلوگیری از پیشروی این اتفاق بایستی چاه های ویلا شناسایی گردد و با روش های مناسبی پر شوند.

در بیشتر مواردی که تاکنون مشاهده شده است، چاه های ویلا را در محدوده حیاط حفر می کنند که این عامل به مرور زمان برای این بخش مشکل آفرین می شود. بهترین روش این است که چاه ها توسط سنگ و خاک پر شود و در جای دیگری که برای حیاط و کل سازه مشکلی ایجاد نکند مجدداً حفر گردند.

قدیمی بودن حیاط ویلا

حیاط ویلا قدیمی با یک نمونه جدید تر به راحتی قابل تشخیص است. اگر به المان های مختلف آن نگاهی بندازیم درمی یابیم که چقدر قدیمی و از مد خارج شده است. ویلاهایی وجود دارند که بازسازی اصولی در خصوص آنها انجام شده است و از حالت قدیمی بودن خود خارج شدند و از یک ظاهر زیبا و شیک بهره مند گشتند.

قدیمی بودن حیاط ویلا موارد متعددی را شامل می شود، از کفپوش های قدیمی گرفته تا مدل آبنماها و طرح باغچه ها از جمله مواردی است که قدیمی بودن حیاط ویلا را نمایان می سازد. بیشتر مالکان نسبت به قدیمی بودن این بخش از ویلای خود شکایت می کنند. آنها همواره به دنبال مدل ها و طرح های جدید بازسازی هستند تا از طریق آن بتوانند حیاط ویلا خود را از قدیمی بودن خارج کنند و یک هویت جدید و جوان به آن بدهند.

رطوبت موجود در حیاط ویلا

رطوبت همیشه برای حیاط ویلا خوب نیست بخصوص در مناطقی که میزان این رطوبت بالاست. اگر این بخش دچار رطوبت زیادی شده باشد، موجب می شود تا این رطوبت نقش یک عامل مخرب را بازی کند و به سایر بخش های بنای ویلا نیز سرایت نماید و آن قسمت ها را نیز دچار مشکل کند.

در این بخش با تاثیر رطوبت در حیاط ویلا آشنا شدیم حالا باید به دنبال راهکاری باشیم تا در درجه اول میزان آن را کم کنیم و در قدم بعدی مانع از تاثیر گذاری مخرب آن بر حیاط و سایر بخش های ویلا شویم. زهکشی مناسب یکی از راهکارهایی است که می توان با استفاده از آن میزان این رطوبت را کم کرد.

ایجاد استخر و کارگذاشتن تانکرهای آب یکی از شیوه های مناسبی شناخته می شود که می توان با کمک آن، رطوبت و آب های موجود در حیاط را به درون آنها انتقال داد و از تاثیر مخربی که دارند جلوگیری کرد. همواره کارشناسان و متخصصان پیشنهاد می دهند که کاشت درخت و ایجاد فضای سبز در حیاط ویلا می تواند کمک زیادی به استحکام و مقاومت زمین داشته باشد و تاثیر رطوبت را کم نماید. درختان آب و رطوبت خاک را به سمت خود جذب می کنند و باعث می گردند تا هیچ رطوبت اضافه ای در خاک وجود نداشته باشد.

وجود حشرات مزاحم در حیاط ویلا

در حیاط ویلا باید انتظار مشاهده حشرات مختلف را داشت. با توجه به اینکه این حیاط ها دارای درخت و گل و گیاه هستن نیز در این قضیه بی تاثیر نیست. البته می توان وجود این حشرات را تا حدودی تحمل کرد اما اگر از یک حد بگذرند دیگر غیر قابل تحمل می شوند. گوشه و کنار حیاط و جاهایی که دارای سایه است مکانی مناسبی برای لانه کردن حشرات محسوب می شود.

گاهی وقت ها کفپوش کهنه و قدیمی حیاط زمینه مناسبی را برای این حشرات ایجاد می کند تا در زیر آنها پنهان شوند. بهترین راهکار برای خلاص شدن از این موضوع، سم پاشی است. اگر سم پاشی تاثیری نداشت، بایستی قسمت های آسیب دیده حیاط تخریب گردند تا دیگر شرایط زندگی را برای حشرات مزاحم فراهم نکنند. بخش های تخریب شده را می توان با نمونه های جدید و با کیفیت جایگزین کرد.

تغییر در مدل حیاط ویلا

حیاط های قدیمی دارای ویژگی ها و خصوصیات مختص به خود هستند. در بیشتر این حیاط ها از طرح های معماری قدیمی و زیبا استفاده شده است که به نوبه خود بسیار زیبا و منحصر به فرد محسوب می شوند.

از زیبایی های حیاط های قدیمی صحبت کردیم اما همه اینها به خواست و سلیقه صاحب ویلا بستگی دارد که بخواهد همان ساختار قدیمی را حفظ کند یا با انجام اقداماتی مناسب، مدل آن را به گونه ای دیگری طراحی نماید. بیشتر کارفرمایان ترجیح می دهند حیاط ویلای ساده ای داشته باشند اما در مقابل برخی دیگر ترجیح می دهند تا مدل حیاط ویلا خود را از حالت ساده خارج کنند و با نصب المان هایی مثل آبنما، مجسمه و گلدان های بزرگ و زیبا، ظاهری نو و ویژه به آن بدهند.

ایده بازسازی حیاط ویلا

ایده های مختلف و متنوعی وجود دارد که مناسب پیاده سازی در حیاط ویلا هستند. از تعویض کفپوش ها گرفته تا طراحی آبنماها همگی جزء ایده های جذابی شمرده می شوند که قادر خواهند بود ظاهر حیاط ویلا را تغییر دهند. از این ایده های جذاب نام بردیم ولی به یک مساله توجه نکردیم آن هم توان اجرایی این ایده هاست.

برای اجرای این ایده ها بایستی به شرایط حیاط توجه شود. در صورتی که امکان به وقوع پیوستن را داشت، در خصوص آن باید تصمیم مناسب گرفت. در ادامه این بخش به توضیح مفصل این ایده ها می پردازیم و با چالش های اجرای آنها بیشتر آشنا می گردیم.

تعویض کفپوش حیاط ویلا

کفپوش از بخش های مهم در حیاط ویلا محسوب می شود که نقش زیادی در زیبایی و جذابیت آن ایفا می کند. کفپوش به عنوان پوششی جذاب و شیک شناخته می شود که در حیاط ها مورد استفاده قرار می گیرد. طرح های متنوعی از این متریال در بازار وجود دارد که بنا بر نیاز مصرف کننده تهیه و تولید می گردد.

موزائیک و سنگ از جمله متریال هایی شمرده می شود که کاربرد زیادی در حیاط ویلاها دارد. اگر هرگونه آسیب یا شکستگی در این بخش مشاهده شد باید سریعاً تعویض و مورد بازسازی قرار گیرد. تعویض کفپوش را می توان به عنوان یک ایده موثر برای بازسازی این بخش دانست.

طراحی آبنما برای حیاط ویلا

حیاط ساده و خلوت جذابیت زیادی ندارد و نمی تواند حس شادی و آرامش را به آدمی منتقل کند. حیاط ویلایی را تصور کنید که در چهار گوشه آن درختان و باغچه های سرسبزی را ایجاد کرده اید. در کنار این همه زیبایی قرار دادن آبنما نیز بر جذابیت و زیبایی این بخش می افزاید.

این ایده مناسبی است که از طریق آن می توان بازسازی را به گونه ای پیش برد که حیاط ویلا از حالت بی روحی خارج شود. آبنماهایی با طرح لک لک و اشکال هندسی بسیار زیبایی وجود دارند که می توان از آنها در این بخش استفاده کرد.

استفاده از آلاچیق در حیاط ویلا

استفاده از آلاچیق در بازسازی حیاط ویلا به شدت توصیه می شود. آلاچیق ظاهر شیک و زیبایی به این مکان می دهد و شرایط لازم برای دورهمی های فامیلی و دوستانه را فراهم می کند. در انتخاب آلاچیق برای این بخش باید دقت کافی داشته باشید و با توجه به ابعاد حیاط و سایر ویژگی های آن، مدل مناسبی را انتخاب نمایید.

اگر قصد بازسازی حیاط ویلا خود را دارید اما از مراحل انجام کار اطلاعی ندارید، نگران هیچ چیز نباشید، شرکت بازسازی میچینم آماده هر گونه کمک و مشاوره به شما است. مجموعه میچینم مهارت و تبحر خاصی در بازسازی ویلا دارد و تاکنون توانسته چندین پروژه بازسازی ویلا قدیمی در تهران را انجام دهد. همچنین این شرکت افتخار این را دارد که در حوزه بازسازی خانه و تعمیرات ساختمان در تهران خدمت رسانی می کند.

کلام آخر

حیاط ویلا با گذشت زمان دچار آسیب می گردد و باید مورد بازسازی قرار بگیرد. برای بازسازی این بخش ایده های متنوع و زیبایی را می توان مطرح کرد. تعویض کفپوش ها و قرار دادن آبنما از جمله این ایده ها محسوب می شوند. در این بخش باید قسمتی را برای باغچه اختصاص داد. وجود باغچه به جذابیت بیشتر این مکان کمک می کند و انتظاری که از بازسازی می توان داشت را برآورده می سازد.

سوالات متداول

هزینه بازسازی حیاط ویلا چقدر است؟

هزینه بازسازی این بخش به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. از مقدار و کیفیت متریال بکار رفته در آن گرفته تا مساحت حیاط، از جمله عواملی شمرده می شود که در قیمت تمام شده بازسازی تاثیر گذار است.

بهترین ایده برای بازسازی حیاط ویلا کدام است؟

ایده های مختلفی وجود دارد که با توجه به سلیقه و بودجه کارفرما انتخاب می گردد. بهترین ایده از نظر ما، اختصاص دادن باغچه در گوشه و کنار حیاط است. باغچه هایی که در آنها انواع سبزیجات کشت می شود.

مقالات بیشتر :

فرآیند بازسازی ساختمان و ویلا قدیمی چگونه است؟

مجوز بازسازی خانه؛ مدارک و مراحل دریافت

اضافه کردن درب حیاط چگونه است؛ انواع مجوز ها و نکات

مطالب مرتبط