بازسازی ویلا پیش ساخته چگونه است

بازسازی ویلا پیش ساخته چگونه است

امروزه به لطف فناوری و دانش بشری، تمام عرصه های ساختمان سازی پیشرفت های چشم گیری داشته است. یکی از این موارد ویلاهای پیش ساخته می باشد که از هر زمان دیگری شاهد بالا رفتن کیفیت و استحکام آن هستیم.

در قدیم کمتر کسی به سراغ این نوع از ویلاها می رفت دلیل آن هم عدم اطمینانی بود که نسبت به پایداری آن وجود داشت. اما امروزه قضیه فرق می کند، با تولید گسترده فلزات ساختمانی، شاهد استحکام بیشتر در این ویلاها هستیم و همین عامل سبب شده تا خریداران و سرمایه گذاران استقبال پر شوری از این سازه  داشته باشند.

مانند هر سازه دست بشری این نوع ویلا نیز به مرور زمان دچارآسیب های جزئی و کلی می گرددد و نیاز به بازسازی در آن احساس می شود. در این مطلب قصد داریم تا در مورد این سوال که بازسازی ویلا پیش ساخته چگونه است پاسخ دهیم و با شرایط کار در این بخش بیشتر آشنا شویم.

ویلا پیش ساخته چیست؟

ویلا پیش ساخته به عنوان یک سازه جذاب و خارق العاده شناخته می شود که مورد پسند همه افراد قرار دارد. اقامت در این ویلاها حتی به مدت چند ساعت، آرزوی هر کسی است. این ویلاها از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند که در کنار یکدیگر قرار می گیرند و یک ویلا را می سازند.

اصطلاح پیش ساخته از این جهت به این سازه اطلاق می گردد که قطعات مختلف آن در کارخانه ساخته شده است. این قطعات پس از تولید، مستقیماً از کارخانه به محلی که قرار است سازه در آن بنا گردد، انتقال می یابد. بعد از رسیدن تمام بخش های ویلا، اینک نوبت به این می رسد تا این قطعات جدا از هم را بصورت اصولی بر روی هم قرار دهند و در نهایت با رعایت نکات مهم، ویلا مذکور آمده استفاده گردد.

بازسازی ویلا پیش ساخته

ویلا پیش ساخته هرچقدر هم که با مواد با کیفیت ساخته شده باشد، بعد از گذشت مدتی، به بازسازی احتیاج پیدا می کند. این موضوع شاید برای افرادی که از این نوع ویلاها دارند، مساله نگران کننده ای باشد ولی اگر به خدماتی که در این حوزه وجود دارد آشنایی داشته باشند، دیگر قضیه نگران کننده ای برای این افراد نخواهد بود.

ویلاهای پیش ساخته از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هریک از آنها به نوعی در پایداری این سازه نقش دارند. در هنگام بازسازی یکسری از نکات مهم و ضروری لازم است تا رعایت گردد تا در نهایت ویلا مستحکم و مقاومی به کارفرما تحویل داده شود.

قسمت های مختلف ویلا پیش ساخته و بازسازی آنها

ویلا پیش ساخته مانند ویلاهای معمولی و سایر سازه ها از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هریک از آنها نقش و جایگاه مخصوص به خود را دارند. دیوار، سقف، شیروانی و المان های داخلی از جمله قسمت هایی است که یک ویلا پیش ساخته از آن برخوردار می باشد.

با توجه به اینکه بیشتر بخش های مهم این سازه در معرض آفتاب و شرایط جوی قرار دارند، نیاز است تا بعد از طی کردن عمر مفید خود، مورد بازسازی اساسی قرار بگیرند. البته باید به یک نکته توجه داشته باشیم که عمر مفید برای هر ویلای پیش ساخته ای فرق می کند و آن هم به جنس و کیفیت متریالی که در آن بکار رفته بستگی دارد.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا در مورد بخش های مختلف ویلا پیش ساخته توضیحات مفصلی را بیان کنیم و لزوم بازسازی در آنها را بررسی نماییم.

بازسازی زیر بنا

بستر و زیر بنای ویلا نقش مهمی را در پایداری آن ایفا می کند. ویلا پیش ساخته را معمولاً بر روی یک بستر قرار می دهند. بسترها ممکن است به چند صورت وجود داشته باشند. بیشتر این بسترها دارای یک زیرسازی اصولی و معیاری هستند.

هر چقدر این زیرسازی از مقاومت خوبی برخوردار باشد، زمینه پایداری و سکونت بهتر ویلا را فراهم می کند. شاسی های فلزی از جمله زیر ساخت هایی شمرده می شود که در بیشتر ویلاهای پیش ساخته استفاده می گردد. با توجه به مساحت این ویلا، ابعاد این شاسی مشخص می گردد.

در موارد دیگر ویلاها را در بسترهای معمولی یا بتنی قرار می دهند. البته نوع بستر را ابعاد و مشخصات ویلا مشخص می کند. در بعضی از ویلا ها ایجاب می کند تا از شاسی های فلزی استفاده گردد در برخی دیگر نیز شرایط به گونه ای است که بایستی از انواع دیگری برای این کار بهره گرفت.

در هنگامی که تشخیص دادید که این بستر از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست، باید هر گونه اقدامی را در جهت بازسازی آن انجام دهید. جابجایی ویلا و بستر سازی مجدداً از جمله پیشنهاداتی است که در چنین مواقعی ارائه می گردد.

بازسازی اسکلت ویلا پیش ساخته

هنگامی از اسکلت این ویلاها صحبت می کنیم، منظورمان درب و دیوار و سقف و تمام متعلقات آن است که بر روی یک اسکلت فلزی سوار شده اند. همانطور که مستحضر هستید بخش های مذکور، از قسمت های داخلی ویلا در برابر شرایط جوی و محیطی محافظت می کنند.

در این بخش می خواهیم تمام این قسمت ها را بصورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم تا به بازسازی هریک از آنها آشنایی یابیم. اول باید از دیوار های این ویلا شروع کنیم. دیوارها معمولاً از متریال های متنوعی ساخته شده اند که بصورت پیش ساخته در کارخانه ها تهیه می گردد.

برای بازسازی این بخش ها بایستی به کیفیت آنها توجه شود، در صورتی که کیفیت و مقاومت خود را کلاً از دست داده باشند باید با نمونه های جدید جایگزین گردند. بهترین حالت، زمانی است که این بخش ها نیاز به تعویض پیدا نکنند و با یک تعمیرات جزئی مشکلات آنها برطرف شود.

بازسازی آشپزخانه ویلا پیش ساخته

آشپزخانه جایگاه ویژه ای در این ویلاها دارد. با توجه به مساحت کلی این بنا، مساحت آشپزخانه نیز تعیین می گردد. آشپزخانه اپن دارای ویژگی های بیشماری است.

بر همین اساس از این مدل آشپزخانه ها در ویلاهای پیش ساخته استفاده می کنند. در هنگام بازسازی، تعویض کفپوش ها در الویت قرار می گیرد. در بازسازی کفپوش به ندرت از سرامیک و سنگ استفاده می شود. بهترین متریال، پارکت های چوبی و لمینتی است که برای این قسمت پیشنهاد می گردد.

در مورد بازسازی سایر المان های آن نیز بایستی مطابق با استانداردهای موجود پیش رفت.

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی ویلا پیش ساخته

با توجه به اینکه رطوبت دشمن اصلی این ویلاها شمرده می شود بایستی هر گونه اقدامی در جهت عایق سازی آن انجام شود. حمام و سرویس بهداشتی از مکان هایی شناخته می شود که بیشتر در معرض آب و رطوبت قرار دارد و زودتر دچار آسیب می شود.

در این ویلاها حمام و سرویس بهداشتی به شیوه مخصوصی طراحی و ساخته می شوند. ممکن است ساختار آن با نمونه های مشابهی که در ویلاهای ثابت و خانه ها وجود دارد فرق کند اما با این وجود، بازسازی یک امر غیر قابل اجتناب است و بایستی نسبت به آن توجه کافی داشت.

از تفاوت در ساختار این مکان صحبت کردیم، منظورمان از عنوان کردن این موضوع این است که المان های بکار رفته در این بخش بصورت پیش ساخته در کارخانه تهیه می گردد و لازم است تا در هنگام بازسازی از انواع مشابهی استفاده شود.

بازسازی اتاق ها

مساحت ویلا تعیین می کند که دارای چند اتاق باشد. این مکان نیز مانند سایر بخش های ویلا بصورت پیش ساخته، در کارخانه تهیه شده است. اتاق ها را با در کنار هم قرار دادن دیوارها ایجاد می کنند.

در مواردی از مکعب هایی که دارای درب و پنجره است نیز استفاده می شود. البته نباید این موضوع را فراموش کنیم که شکل و ابعاد اتاق ها و سلایر بخش های ویلا تابع مدل آن است. مدل های موجود تعیین می کنند که شکل و شمایل اتاق ها و سایر بخش ها به چه صورتی باشد.

بازسازی عایق بندی ویلا پیش ساخته

عایق بندی نقش مهم و اساسی را در پایداری و استحکام ویلا پیش ساخته ایفا می کند. این عایق بندی به دو صورت در ویلا به اجرا درمی آید. حالت اول به این گونه است که در ساخت المان های ویلا از متریال ضد آب استفاده می کنند که این خصوصیت بصورت ذاتی در این المان ها وجود دارد.

حالت دوم به صورتی است که این بخش ها فاقد هرگونه ماده ضد آب و عایقی هستند که در این صورت این وظیفه کارفرماست که نسبت به عایق بندی آن توجه لازم را مبذول دارد. در هر دو صورت می توان عایق بندی در این نوع ویلا را به گونه اساسی انجام داد.

انواع ویلا پیش ساخته

ویلاهای پیش ساخته در انواع مختلفی تهیه و تولید می گردند. هرکدام از این مدل ها شیوه بازسازی منحصر به فردی را می طلبند که نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد. در ادامه این بخش تصمیم داریم تا در مورد مدل های رایج در این حوزه بپردازیم و با ویژگی های ظاهری و مقاومتی آنها بیشتر آشنا شویم.

مدل سوئیسی

اگر به شکل کلی این ویلاها توجه کرده باشید پی می برید که وجود شیروانی در آنها الزامیست و در تمام مدل های آن از بخشی سه گوش و مثلثی در سقف آن استفاده می کنند.

گاهی اوقات این قسمت مثلثی شکل فقط در پشت بام قرار می گیرد و فقط وظیفه دارد تا آن را پوشش دهد در مدل های دیگر این سقف شیروانی به گونه ای طراحی می گردد که از پشتبام تا کف زمین امتداد می یابد و یک حال مثلث شکل کلی ایجاد می کند به گونه ای که یکی از ضلع های آن در کف زمین قرار بگیرد. استفاده از این مدل، بیشتر در مناطقی رواج دارد که از میزان بارندگی بالایی برخوردار باشند.

مدل سنتی

این مدل بیشتر ویلاهای قدیمی را در ذهن آدمی تداعی می کند و ظاهر زیبا و سنتی آن باعث چشم نوازی هر بیننده ای می شود. المان های بکار رفته در این ویلاها به گونه ای است که از یک سقف ساده یا شیروانی شکل تشکیل شده است و از یک ایوان و بالکن نقلی و جمع جوری در روبروی آن قرار دارد. این ویلاهای را می توان بصورت دو طبقه ای نیز ساخت.

مدل مدرن

در ساخت این ویلاها از اشکال هندسی مخصوصی استفاده می شود. تمام المان های بکار رفته در آن به شیوه ای مدرن و مهندسی شده طراحی و ساخته شده است. از مشخصه اصلی مدل های مدرن داشتن گوشه های نرم و منحنی شکل است. بازسازی این ویلاها در مقایسه با دو نوع قبلی از پیچیدگی خاصی برخوردار است.

قیمت ویلا پیش ساخته

قیمت ویلا به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. ممکن است در یک ویلا پیش ساخته از مصالح با درجه کیفیت بالایی استفاده شده باشد که همین عامل می تواند در بالا رفتن قیمت نهایی آن تاثیر گذار باشد. قیمت ویلا را بر اساس مساحت و مقدار مصالح بکار رفته در آن تعیین می کنند.

با توجه به موارد ذکر شده، برای این نوع ویلا ها قیمت ثابتی نمی توان مطرح کرد. البته این ویلاها بر اساس متر مربع به فروش می رسند.

شرکت بازسازی میچینم در حوزه بازسازی خانه و بازسازی ویلا فعالیت می کند. از دیگر خدمات این مجموعه می توان به تعمیرات ساختمان در تهران اشاره کرد. تمام پروژه های انجام شده توسط این شرکت در نوع خود بی نظیر هستند. اگر شما نیز قصد دارید تا ویلا پیش ساخته خود را بازسازی نمایید کافیست تا با کارشناسان ما در تماس شوید تا راهنمایی های لازم را از آنها دریافت نمایید.

کلام آخر

داشتن یک ویلا پیش ساخته بسیار هیجان انگیز و جذاب است. این نوع ویلا ها از نمونه های پیش ساخته تهیه می شوند. این نمونه ها در کارخانه های صنعتی طراحی و تولید می گردند و بعد از سفارش مشتری، به محل مورد نظر جهت نصب، انتقال می یابند.

ویلاهای مذکور مانند هر سازه دیگری نیاز به بازسازی دارند. اگر بخش های مختلف آن دچار آسیب های جدی شده باشد، می توان نمونه مشابه آن را از کارخانه سفارش داد. اگر آسیب ها جزئی باشند، در این صورت می توان با انجام یک بازسازی اصولی، آن را جدید و با کیفیت گرداند.

سوالات متداول

ویلا پیش ساخته را در چند طبقه می توان ساخت؟

در تعداد طبقات این سازه با محدودیت مواجه هستیم. کارشناسان فقط ساخت دو طبقه در این سازه را پیشنهاد می دهند و بیشتر از آن را خطرناک می دانند.

بهترین مدل ویلا پیش ساخته کدام است؟

انتخاب مدل ویلا به سلیقه افراد بستگی دارد. برخی از افراد نمونه های سوئیسی و سنتی آن را انتخاب می کنند. برخی دیگر نیز نمونه های مدرن آن را بر می گزینند. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد شرایط اقلیمی است. این شرایط اقلیمی است که مدل ویلا پیش ساخته را تعیین می کند.

مقالات بیشتر:

فرآیند بازسازی ساختمان و ویلا قدیمی چگونه است؟

بازسازی حیاط ویلا چگونه است

مطالب مرتبط