چگونه سن ساختمان را تشخیص دهیم

چگونه سن ساختمان را تشخیص دهیم

سن ساختمان ها با گذشت زمان افزایش پیدا می کند و ظاهر و استحکام اولیه خود را به مرور زمان از دست می دهد. سن ساختمان مساله مهمی است که باید در هنگام معامله به آن توجه کرد. ساختمان هایی که سن بیشتری دارند، طبیعتاً قیمت آنها نیز در مقایسه با ساختمان های نوساز، کمتر است.

خریدار یا مستاجر باید از زمان ساخت ملک اطلاع داشته باشد زیرا غفلت از آن باعث می شود تا هزینه های اضافه دیگری صرف تعمیرات ساختمان کند. در ساختمان های قدیمی آثار فرسودگی و آسیب دیده می شود و بیشتر المان های داخلی آن دچار اضمحلال شده اند. کارشناسان ما در  شرکت بازسازی میچینم، با توجه به تجربه ای که در طول این سالها کسب کرده اند، قادر هستند تا سن دقیق ساختمان را تشخیص داده و اقدامات لازم در جهت بازسازی ساختمان را به شما پیشنهاد دهند.

برای بسیاری این جای سوال است که ما چگونه سن ساختمان رو تشخیص میدیم؟ برای جواب این سوال تا انتها با ما همراه باشید تا با روش هایی که ذکر می شود بیشتر آشنا گردید.

محاسبه سن بنا

بسیاری از ساختمان های قدیمی وجود دارند که نمای آنها سالم و زیبا به نظر میرسد. خریداران با دیدن نمای ساختمان به این نتیجه می رسند که ساختمان جدید است و مدت زمان زیادی از ساخت آن نمی گذرد، اما غافل از اینکه اصل بنای ساختمان کهنه و فرسوده است. اگر قصد دارید تا خانه ای را خریداری کنید ولی از سن آن اطلاعی ندارید، بهتر است روش هایی که در ادامه به آنها اشاره می شود را به خاطر بسپارید تا در هنگام انجام معامله، ساختمان را با مناسب ترین قیمت خریداری کنید.

بررسی قسمت های داخلی ساختمان

قسمت های مختلفی از ساختمان وجود دارد که با بررسی آنها تا حدود زیادی می توان در مورد سن ساختمان اظهار نظر کرد. در چنین مواقعی همراه داشتن یک کارشناس با تجربه الزامیست. کارشناس با بازدید از گچ بری های ساختمان و نوع گچ و رنگ بکار رفته در آن، می تواند تخمین درستی از سن ساختمان به شما ارائه دهد. روش دیگری که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، بررسی سرویس بهداشتی و حمام ساختمان است. مدل توالت و کاشی و سرامیک استفاده شده در این بخش، خود گویای سال و تاریخ تولید آنها می باشد. با استفاده از این روش می توانید تخمین درستی از سن ساختمان داشته باشید.

پیگیری از شهرداری

همیشه شهرداری ها در جریان بازسازی های صورت گرفته در ساختمان قرار می گیرند. بازسازی و نوسازی های اساسی که در ساختمان ها اعمال می شود، همیشه با مجوز شهرداری صورت می گیرد. در بایگانی شهرداری ها، تمام سوابق بازسازی ساختمان ها نگهداری می شوند. با مراجعه به شهرداری می توانید در جریان سوابق ساختمان مورد نظرتان قرار بگیرید. برای گرفتن این سوابق کافیست تا آدرس دقیق خانه را داشته باشید.

عمر مفید ساختمان

کارشناسان حوزه ساختمان همواره اعداد مختلفی را برای عمر مفید آن بیان می کنند. ولی بیشتر آنها در سن 30 سال توافق نظر دارند. ساختمان هر چقدر نوساز تر باشد قیمت آن گران تر است. خریداران همواره به دنبال ساختمان های نوساز می گردند زیرا از کیفیت و استحکام آنها مطمئن هستند. اما ساختمان های قدیمی که از طول عمر مفید آنها گذشته، دارای قیمت پایین تری هستند. خریدارانی وجود دارند که به دلیل قیمت پایین، به دنبال خانه های ارزان می روند و بعد از خریداری، آنها را مورد بازسازی قرار می دهند و به قیمت چندین برابر به فروش می رسانند. برخی دیگر از طبقه متوسط جامعه هستند و اقدام به خرید چنین خانه هایی می کنند.

تورم صنعت ساختمان

با توجه به افزایش تورم در سال های اخیر، بازار ساختمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. این ادعا درست است که ساختمان های قدیمی دارای قیمت پایین تری هستند ولی تاثیر تورم بر آنها را نباید فراموش کرد. هر ساله با افزایش نرخ تورم، شاهد افزایش قیمت این نوع از خانه ها نیز هستیم. تورم به گونه ای عمل می کند که این خانه های قدیمی هیچ موقع ارزش خود را از دست نمی دهد و صفر نمی شود بلکه همگام با تورم قیمت ذاتی خود را حفظ می نماید.

تشخیص سال ساخت ساختمان بصورت تخصصی

روش های ذکر شده در مورد تشخیص سن بنا جزء موارد غیر حرفه ای بود که به وسیله آن می شد تا حدودی از سن ساختمان اطلاعات بدست آورد. در این قسمت روش های تخصصی را بیان می کنیم که بوسیله آنها می توان تشخیص دقیقی از سن بنا داشت. بناهای قدیمی که بیش از 30 سال از مدت زمان ساخت آنها می گذرد، در گروه خانه های کلنگی قرار می گیرند.

ساختمان های کلنگی دیگر قابل سکونت نیستند و باید یک تعمیرات اساسی در خصوص آنها انجام شود. در بیشتر موارد تعمیرات در مورد این گونه از ساختمان ها جواب نمی دهد و باید مورد بازسازی قرار بگیرند. نوساز، قدیمی و کلنگی 3 دسته بندی است که در مورد خانه ها انجام شده است. با بکار گیری از روش های تخصصی می توان ساختمان مورد نظر را در یکی از این دسته ها قرار داد و طول عمر آن را مشخص ساخت. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این روش ها توضیح دهیم.

سن واقعی ساختمان

تشخیص سن واقعی ساختمان کار ساده ای است. اگر قصد خرید خانه ای را دارید، از فروشنده بخواهید تا پروانه و جواز ساخت بنا را در اختیار شما قرار دهد. با مراجعه به این جواز، از سن دقیق ساخت آن اطلاع بدست می آورید و از تاریخ تولد آن مطلع می شوید. برای تشخیص سن واقعی ساختمان راه دیگری نیز وجود دارد و آنهم مراجعه به اسنادی است که شروع فونداسیون ریزی و ریختن شناژ را نشان می دهد. حداقل یکی از دو روش ذکر شده، قابل دسترسی است و مدارک آن موجود می باشد.

سن سندی ساختمان

یک ساختمان زمانی سند دریافت می کند که کار آن به اتمام رسیده باشد و تمام مراحل قانونی را به درستی و بدون هیچ مشکلی سپری کرده باشد. سن سندی هنگامی شروع می شود که کار ساختمان تمام شده باشد و دیگر نیروی کاری در آن مشغول به فعالیت نباشد. به عبارتی سن سندی موقعی شروع به محاسبه می شود که اسناد پایان کار، صورت مجلس تفکیکی و سند قطعی ساختمان صادر شده باشد. محاسبه سن سندی با استفاده از این روش، کار راحت و آسوده ای است.

سن بهره برداری ساختمان

سن بهره برداری ساختمان از موقعی شروع به محاسبه می شود که تمام امکانات مورد نیاز در ساختمان تامین شده باشد و دیگر در زمینه انشعابات آب، برق و گاز دیگر مشکلی وجود نداشته باشد و خانه قابل سکونت و استفاده کردن باشد. برای محاسبه دقیق این سن، کافیست تا به تاریخ نصب کنتور توجه کنید، زیرا این سن از تاریخ نصب کنتور محاسبه می شود.

سن ساختمان جهت دریافت وام مسکن

وام مسکن به ساختمان هایی تعلق می گیرد که دارای طول عمر مشخصی باشند. برای بانک ها این مهم است که سن واقعی ساختمان چقدر است و بر همین اساس به ساختمان وام تعلق می گیرد. مالکینی که قصد دریافت وام از بانک را دارند، باید سن واقعی ساختمان خود را بدانند و از تاریخ دقیق پی ریزی و اجرای فونداسیون ساختمان خود اطلاع دقیق داشته باشند.

قیمت گذاری ساختمان و سن ساختمان

برای قیمت گذاری ساختمان، سن سندی و سن بهره برداری آن را ملاک قرار می دهند. خریدارانی که برای معامله ساختمان مراجعه می کنند، این دو سن را از فروشنده می خواهند تا در اختیارشان قرار دهد. برای خرید ساختمان باید به تاریخ دقیق صدور هریک، توجه کنید و دقت داشته باشید که فاصله زیادی با تاریخ نصب انشعابات نداشته باشد.

خرید ساختمان و سن ساختمان

با توجه به بازار داغی که در حوزه ساختمان وجود دارد، بسیاری از سرمایه گذاران این بخش را به عنوان یک حوزه مطمئن و کم ریسک می شناسند. خرید ساختمان با دو هدف صورت می گیرد، برخی از افراد آن را به عنوان ملک شخصی خریداری می نمایند و داخل آن زندگی می کنند. این گونه از خریداران معمولاً خانه های نوساز و جدیدی را انتخاب می نمایند.

اما سرمایه گذارانی که به هدف خرید و فروش، ساختمانی را خریداری می کنند، همواره به دنبال خانه های قدیمی هستند که قیمت پایین تری دارند. خانه های قدیمی بعد از خرید مورد بازسازی یا نوسازی اساسی قرار می گیرند و با قیمت های بالاتری به خریداران فروخته می شوند. بیشتر ساختمان های قدیمی از وام و تسهیلات بیشتری برخوردار هستند که یکی از مزیت های این نوع از خانه ها محسوب می شود.

کلام آخر

روش های مختلفی وجود دارد که بوسیله آنها می توان سن دقیق ساختمان را تشخیص داد. برخی از این روش ها خیلی مبتدی هستند که تشخیص دقیق سن را غیر ممکن می سازد و اگر تشخیصی هم صورت بگیرد، دارای اختلاف زیادی است. سن ساختمان تاثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد. ساختمان های نوساز و جدید، قیمت گران تری دارند. بیشتر افراد با هدف سرمایه گذاری، اقدام به خرید خانه های قدیمی و کلنگی می کنند و بعد از اینکه آنها را مورد مرمت و بازسازی قرار دادند، با قیمت بیشتری به فروش می رسانند.

شرکت بازسازی میچینم تاکنون نوسازی ساختمان، بازسازی خانه قدیمی و بازسازی ویلا قدیمی بیشماری را در سطح تهران انجام داده است. اگر خانه ای را خریداری کرده اید که نیاز به بازسازی دارد، کافیست تا با مشاوران ما در تماس شوید. مشاوران ما یک تیم پیمانکار بازسازی ساختمان مجربی را به شما معرفی می کنند که قادر هستند بازسازی آشپزخانه، بازسازی پذیرایی و تمام بخش های ساختمان را در اسرع وقت انجام دهند.

همچنین اگر نیاز به تعمیرات ساختمان در تهران پیدا کردید هم روی ما حساب کنید


سوالات متداول

چرا به ساختمان های قدیمی وام و تسهیلات بانکی بیشتری تعلق می گیرد؟

یکی از اهداف مهم این تسهیلات، تشویق خریداران به خرید این گونه از ساختمان ها است. در مواردی این وام به شرط بازسازی، به ساختمان تعلق می گیرد. در کل هدف اصلی از ارائه وام این است که تعداد زیادی ساختمان در چرخه بازار وجود داشته باشد و از این طریق بتوان  کنترلی بر قیمت مسکن داشت.

آیا از روی نمای ساختمان می توان سن آن را تشخیص داد؟

تا حدوی می توان از روی نما تشخیص درستی از سن ساختمان داشت. ساختمان هایی که نمای آنها بازسازی نشده، در ساخت آنها از طرح ها و مصالح قدیمی استفاده کرده اند که این خود نشان دهنده سن ساختمان می باشد. در دوره های مختلف، استفاده از مصالح و طرح های مخصوصی رواج داشته است.

مقالات بیشتر :

مطالب مرتبط