چگونه آشپزخانه مرتبی داشته باشیم

چگونه آشپزخانه مرتبی داشته باشیم

آشپزخانه از بخش های مهم و کلیدی خانه محسوب می گردد و ظاهر زیبای آن برای خانم های خانه از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. المان و دکوراسیون بکار رفته در این قسمت نقش مهمی را در زیبایی کلی منزل ایفا می کند.

هریک از این المان ها باید در جایگاه مخصوص به خود قرار بگیرند. مرتب بودن فضای داخلی این محل نشان دهنده سلیقه خانم خانه است. آشپزخانه ای که مرتب نباشد باعث دلسردی و بروز افسردگی در افراد خانه می شود. آشپزخانه تمیز و مرتب جایگاه ویژه ای در زندگی ما ایرانی ها دارد و همواره تلاش می کنیم تا بهترین سبک را در آشپزخانه خود به اجرا درآوریم.

در این مطلب قصد داریم تا بدانیم چگونه آشپزخانه مرتبی داشته باشیم. آشپزخانه مرتب مزایای بیشماری را شامل حال خانه می کند که به هرکدام از آنها در بخش های مختلف این مطلب می پردازیم.

مشخصه آشپزخانه مرتب

از المان ها و دکوراسیون آشپزخانه صحبت کردیم و دانستیم چه اهمیت ویژه ای در این بخش از خانه دارند. حالا می خواهیم بدانیم که مشخصه آشپزخانه مرتب چیست و با رعایت چه مواردی می توان به یک آشپزخانه ایده آل رسید. برای رسیدن به چنین مقصودی بایستی یکسری از مشخصه ها رعایت گردد تا بر اساس آنها بتوان به یک آشپزخانه تمیز و مرتب دست یافت.

سبک معماری بکار رفته در آشپزخانه یکی از پارامترهایی بحساب می آید که در مرتب به نظر رسیدن این محل تاثیر بسزایی دارد. شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شده باشد که سبک معماری چه ربطی می تواند به مرتب بودن آشپزخانه داشته باشد. دراین خصوص باید این نکته را خاطر نشان بسازیم که سبک معماری رابطه مستقیمی با این امر دارد.

سبک های چهارگوش در آشپزخانه ها از جمله طرح هایی شمرده می شود که طرفداران زیادی دارد. در چهار گوشه این فضا می توان دکوراسیون مناسبی را اجرا کرد و از کابینت ها و وسایل ضروری در آن استفاده نمود. کابیت ها اگر در جایگاه مناسب خود در آشپزخانه تعبیه شوند، می توان تمام ظرف و ظروف مورد نیاز آشپزخانه را در آن جای داد.

بخش های مختلف آشپزخانه

آشپزخانه از بخش های مختلفی تشکیل شده است. دیوار، سقف، ستون و دکوراسیون از بخش هایی شمرده می شوند که در آشپزخانه وجود دارند. هریک از این بخش ها در ظاهر آشپزخانه نقش مهم و اساسی را ایفا می کنند.

اگر قسمت های مذکور دارای ظاهر مناسب و تمیزی باشند، این محل را نیز مرتب نشان می دهند اما اگر از ظاهر خوبی برخوردار نباشند، شکل و نمای آشپزخانه کثیف و نامرتب دیده می شود.

در ادامه این مطلب به ارتباط این بخش ها با مرتب و منظم بودن آشپزخانه می پردازیم و درخواهیم یافت که رعایت چه نکات کوچکی می تواند تاثیر شگرفی بر روی ظاهر آشپزخانه بگذارد و آن را از هر زمان دیگری مرتب تر نشان دهد.

دیوار زیبا

آشپزخانه ای را در نظر بگیرید که دیوار زیبا و شیکی دارد، مطمئناً چنین آشپزخانه ای مورد پسند همگان قرار می گیرد. در مقابل دیوار دیگری را تصور کنید که از ظاهر خوبی برخوردار نیست و در گوشه و کنار آن آثار آسیب دیدگی های فراوان دیده می شود. مسلماً این آشپزخانه را کسی دوست ندارد.

دیوار زیبا و تمیز در آشپزخانه باعث می شو تا دیگر بخش های آن نیز زیبا و مرتب به نظر برسند. این باور شاید جنبه کارشناسی شده ای نداشته باشد ولی اگر بخواهیم از لحاظ روانشناسی به موضوع نگاه کنیم، دیوار زیبا و تمیز در آشپزخانه تاثیر مثبت روانی بر روی ذهن بیننده می گذارد و به طور حتمی می تواند شمای کلی آشپزخانه را مرتب نشان دهد.

سقف مناسب

در طراحی سقف آشپزخانه دقت شود تا متناسب با مساحت آشپزخانه، سقف آن را در یک ارتفاع مناسب قرار دهید. سقفی که در ارتفاع مناسبی قرار داشته باشد در ظاهر کلی این قسمت تاثیر می گذارد.

در مواردی مشاهده شده که سقف آشپزخانه یا خیلی بلند یا خیلی کوتاه است که در هر دو حالت تاثیر منفی خود را بر دید بیننده می گذارد. طبیعتاً سقف های نامناسب، آشپزخانه را نامرتب نشان می دهند دلیل آن هم این است که هیچ یک از پارامترهای مهندسی و زیبایی شناسی در آن رعایت نگردیده است و همین دلیلی است که می تواند اهمیت سقف را در ظاهر کلی آشپزخانه نشان دهد.

کفپوش تمیز

کفپوش آشپزخانه تاثیر زیادی در مرتب نشان دادن آن دارد. این قسمت از خانه باید به کفپوش های سالم و تمیز مجهز شوند. آشپزخانه هایی که چنین مشخصه ای را ندارند، مرتب به چشم نمی خورند و باعث دلسردی در افراد می گردند.

رنگ و جنس کفپوش ها باید متناسب با سایر بخش های آشپزخانه انتخاب شده باشد. گاهی دیده شده که بین کفپوش بکار رفته با سایر المان ها هماهنگی و تناسب وجود ندارد که به موجب آن کل فضای آشپزخانه زننده به نظر می رسد و هرچقدر هم که سعی بر مرتب کردن آن داشته باشید، تاثیر مثبتی بر آن ندارد.

پیشخوان مرتب

آشپزخانه های امروزی به پیشخوان های شیک و مرتب مجهز هستند. وجود این المان در آشپزخانه از طرح های غربی الهام گرفته شده است بنابراین سایر بخش های آن نیز باید متناسب با این قسمت طراحی و ساخته شوند. اگر از تناسب و هماهنگی پیشخوان با سایر بخش ها بگذریم به مساله اساسی می پردازیم که آن هم موضوع مرتب بودن آشپزخانه است که در ارتباط مستقیم با این المان قرار می گیرد.

به این موضوع توجه داشته باشید که طرح پیشخوان این مساله را مشخص می سازد که شما قرار است از چه نوع مدل یخچال یا گازی در آشپزخانه خود استفاده کنید یا مثلاً طرح کابینتی که بکار می برید چگونه است. همه اینها در هماهنگی و تناسب با پیشخوان انتخاب می شوند.

پیشخوان هایی که با سبک های مدرن و جدید ساخته شده اند، بایستی سایر وسایل را بر طبق همان سبک انتخاب کرد تا هماهنگی بین آنها حفظ شود. عدم توجه به این مساله می تواند ظاهر آشپزخانه را بهم ریخته و نامرتب نشان دهد.

کابینت و دکوراسیون مناسب

با توجه به مساحت آشپزخانه، بایستی از تعداد کابینت های مناسبی استفاده کرد. آشپزخانه های بزرگ تر طبیعتاً به تعداد بیشتری کابینت احتیاج دارند. وجود این المان در آشپزخانه باعث می گردد تا وسایل موجود در آنجا پراکنده و نامنظم نباشند و در یک محل بصورت منظم قرار بگیرند.

دکوراسیون آشپزخانه نیز در مرتب بودن آن تاثیر گذار است. در آشپزخانه ها باید از وسایل دکوری مناسبی استفاده شود تا ظاهر مرتب خود را حفظ نماید. استفاده از وسایل تزئینی اضافه و غیر ضروری علاوه بر اینکه آشپزخانه را زشت و نامرتب می کند همچنین باعث اشغال شدن فضای آن محیط می گردد.

روش فوری و بی دردسر برای آشپزخانه مرتب

تمام روش هایی که تاکنون به آن اشاره کردیم همگی نیازمند به این است که آشپزخانه از ابتدای امر به آن شکل اعمار گریده باشد یا اینکه بعد از بازسازی های لازم، طرح های دلخواد در خصوص آن اعمال شود.

در این بخش قصد داریم به روش های فوری و ارزانی اشاره کنیم که با کمترین هزینه و زمانی می توان ظاهر زیبا و مرتبی به آشپزخانه داد. در ادامه این مطلب به روش های بی دردسری می پردازیم که از طریق آنها می توان ظاهری مرتب و منظمی به هر آشپزخانه ای داد.

چیدمان داخلی آشپزخانه

بهتر است وسایل کاربردی در آشپزخانه با یک نظم و ترتیب مناسبی در کنار یکدیگر چیده شوند. چیدمان آشپزخانه نقش موثر و صد در صدی در ظاهر خانه دارد. برای اینکه چیدمان زیبایی داشته باشید بایستی از طرح های رایج و مشابهی که به آشپزخانه شما می خورد استفاده کنید. چیدمان های نامناسب و بهم ریخته باعث می گردد تا شکل و نمای آشپزخانه نامرتب و زشت دیده شود.

تمیزکاری روزانه

ساعات مشخصی از روز را باید برای تمیز کاری آشپزخانه اختصاص دهید. در این مورد نباید بیش از حد وسواس به خرج داد و چند دقیقه از روز را می توان به این کار مشغول شد. تمیز کاری روزانه باعث می گردد تا هم آشپزخانه ظاهری خوب به خود بگیرد و هم در مرتب شدن آشپزخانه کمک کند.

تمیزکاری هفتگی

در هفته، روز و ساعت مشخصی را باید به تمیز کاری اساسی آشپزخانه تخصیص دهید. باید بخش های مهم و در معرض دید آن را شناسایی کرد و سپس با حوصله به تمیز کاری این بخش ها پرداخت. شاید این کار چند ساعتی از وقتتان را در هفته بگیرد ولی یک کار هوشمندانه و با ارزش تلقی می شود که به واسطه آن آشپزخانه مرتبی را در اختیار شما قرار می دهد.

استفاده از زمان های جزئی

در بین آشپزی و انجام کارهای روزمره در آشپزخانه، بهتر است تا تمیز کاری های جزئی در اجاق گاز، یخچال و کابینت ها را انجام دهید و از وقت آزاد خود استفاده بهینه ای داشته باشید. استمرار چنین کارهایی در طول روزها تاثیر مثبت خود را بر روی نظم آشپزخانه می گذارد و بعد از مدتها متوجه می شوید که اقدامات شما چقدر مثمر ثمر واقع شده است.

شرکت بازسازی ساختمان میچینم با سابقه چندین ساله ای که در بازسازی خانه قدیمی و نوسازی ساختمان دارد، توانسته نامی نیک از خود بر جای بگذارد و به همشهریان خود این اطمینان را بدهد که در هر کجا که باشند، قادر است تا ارائه خدمات خود را ارزانی دارد. بازسازی آشپزخانه قدیمی و تعمیرات ساختمان در تهران یکی از کارهای روتین این مجموعه می باشد و همواره پروژه های متعددی از این قبیل، به مجموعه ما معرفی می گردد. بازسازی ویلا قدیمی نیز از جمله اقداماتی بشمار می رود که از عهده گروه پیمانکار بازسازی ساختمان زبر دست ما برمی آید.

کلام آخر

هسته مرکزی خانه را می توان آشپزخانه دانست. این نقطه از خانه محلی برای آشپزی و دورهمی های خانوادگی است. این مکان هر چقدر مرتب و تمیز باشد، باعث افزایش روحیه افراد ساکن در آن می شود. آشپزخانه را با استفاده از روش های مختلفی می توان مرتب کرد.

بسیاری از این روش ها ساده و کم هزینه هستند و می توان با استفاده از آنها ظاهر آشپزخانه خویش را به کلی تغییر دهید و تاثیر شگرف آن را در این بخش مشاهده کنید. برخی دیگر ساده و ارزان نیستند، بلکه پر هزینه و پیچیده می باشند. با توجه به نیاز آشپزخانه، بهتر است یکی از این روش ها را انتخاب نمایید تا به ظاهر زیبا آشپزخانه دست یابید.

سوالات متداول

چرا ظاهر مرتب آشپزخانه اهمیت دارد؟

آشپزخانه از نقاط مهم منزل شناخته می شود و بیشتر در معرض دید قرار دارد. باید این بخش مرتب و منظم باشد تا به چشم بیننده خوش به نظر برسد.

روشی ارزان و در دسترس برای مرتب کردن آشپزخانه چیست؟

استفاده از زمان های جزئی و چیدمان مناسب، از جمله اقدامات موثری بشمار می رود که در مرتب نمودن آشپزخانه تاثیر زیادی دارند.

مقالات بیشتر:

آشنایی با اصول طراحی آشپزخانه

مطالب مرتبط