تعمیرات عایق کاری پشت بام چگونه است و انواع و کاربرد آنها

تعمیرات عایق پشت بام

پشت بام بخش مهمی از ساختمان بحساب می آید که سالم بودن آن نقش بسزایی را در آسایش ساکنین ایفا می کند.

بایستی به استحکام و سلامت این قسمت توجه بسیاری شود. آسیب ها و عارضه های موجود در پشت بام باعث می گردند تا دامنه مشکلات آن کل ساختمان را فرا بگیرد و دردسرهای عدیده ای را برای ساکنین آنجا ایجاد کند.

 اگر شهر محل زندگی شما در سال، چندین بار بارندگی دارد، باید به فکر عایق کاری پشت بام ساختمان خود باشید. در ساختمان های امروزی فقط ایزوگام نیست که برای عایق کاری استفاده می شود.

مصالح دیگری نیز وجود دارند که برای عایق کاری پشت بام مورد استفاده قرار می گیرند. از آن جمله می توان به انواع عایق های پلیمری، فایبرگلاس و سایر موارد اشاره کرد.

این مواد به مرور زمان دچار آسیب می شوند و نیاز اساسی به تعمیر پیدا می کنند. تعمیرات عایق کاری پشت بام چگونه است؟ همواره این سوال مطرح می شود و ما جواب مناسب و راه گشایی برای آن داریم.

تعمیرات عایق کاری پشت بام چگونه است و انواع و کاربرد آنها

عایق کاری درست و اصولی، مستلزم این است که پشت بام در یک وضعیت مطلوب قرار داشته باشد. عایق کاری بر روی پشت بام خراب اصلاً توصیه نمی شود.

 با این کار فقط وقت و هزینه خود را هدر می دهید.

اگر قصد دارید تا عایق کاری پشت بام خود را تعمیر کنید، ما اینجاییم تا بهترین روش ها را به شما ارائه دهیم.

شرکت بازسازی میچینم سالهاست که در امر بازسازی خانه قدیمی و نوسازی ساختمان پیشرو است. این مجموعه گوی سبقت را از دیگران ربوده و با پیشکش نمودن راهکارهای مناسب در حوزه بازسازی ایوان خانه، بازسازی بیرون ساختمان و بازسازی آشپزخانه توانسته مشکلات بی شماری را در ساختمان ها حل نماید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مجموعه میچینم تماس بگیرید و از راهنمایی های ارزشمند آنها بهره مند گردید.

منتظر تماس های شما ارجمندان هستیم.


تعمیر انواع عایق کاری پشت بام

قبل از اینکه به تعمیر عایق بندی پشت بام بپردازید بهتر است تا شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر خود را بررسی کنید و مطابق با آن از متریال های مناسب همان آب و هوا استفاده کنید.

 ممکن است در سری های قبلی، پشت بام به درستی عایق کاری نشده باشد. با درک این موضوع بایستی نهایت دقت خود را به خرج دهید و اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.

 در ادامه این بخش به معرفی انواع مصالح کاربردی در خصوص عایق کاری پشت بام می پردازیم و با روش های تعمیرات آن آشنا می شویم.

تعمیرات عایق کاری پشت بام چگونه است و انواع و کاربرد آنها

تعمیر عایق پلیمری پشت بام

با پیشرفت هایی که در حوزه مواد آب بندی پشت بام صورت گرفته، امروزه شاهد ورود مواد کارآمد تری به بازار هستیم. عایق های پلیمری نیز به عنوان عایق و آب بند مناسبی جهت استفاده در پشت بام شناخته می شود.

در مناطقی که میزان بارندگی سالیانه زیادی دارند، استفاده از عایق های پلیمری بسیار مناسب است. این عایق به دلیل خاصیت ضد آبی که دارد، بیشتر در پشت بام و کف استخر مورد استفاده قرار می گیرد.

 این عایق طول عمر بالایی دارد و در مقابل شرایط محیطی از خود مقاومت خوبی نشان می دهد. به هر دلیلی اگر این عایق دچار آسیب شد، بهترین روش پیدا کردن محل نم زدگی است.

 بعد از آن بایستی محل را از هرگونه مواد اضافه و گرد و غبار پاک نمایید و سپس محل مورد نظر را توسط قلم مو، آغشته به مایع عایق پلیمری کنید و بعد از آن الیاف مخصوص پلیمری را بر روی پشت بام بچسبانید.

 مناسب ترین روش برای تمیز کردن محل استفاده از فرچه سیمی سنگ فرز است. نکته ای که نباید فراموش کنید این است که بر روی سطوح خیس، هیچگاه عایق پلیمری را اجرا نکنید و بگذارید تا کاملاً خشک شود.

تعمیرات عایق کاری پشت بام چگونه است و انواع و کاربرد آنها

تعمیر عایق فایبر گلاس پشت بام

عرضه عایق های فایبرگلاس باعث شده تا کمتر کسی به سراغ ایزوگام کردن پشت بام خود برود. این عایق رطوبتی با کارکرد مثبتی که دارد مانع از نفوذ آب به داخل ساختمان می گردد.

 نصب این عایق هیچ احتیاجی به شعله افکن ندارد و با شیوه های دیگری نصب می شود. برای اینکه از شیوه تعمیرات این عایق مطلع شوید، بایستی از نحوه نصب آن نیز آگاهی داشته باشید. نصب فایبرگلاس بر روی پشت بام یک مقدار زمانبر و پیچیده است.

 افراد با تجربه ای که در این زمینه استاد هستند می توانند از پس نصب و تعمیرات آن برآیند. برای تعمیر این عایق باید ابعاد بخش آسیب دیده را مشخص کنید و به همان اندازه از لایه های فایبر گلاس خریداری کنید و بعد از یک زیرسازی مناسب، آن را بر بخش مورد نظر بچسبانید.

تعمیرات عایق کاری پشت بام چگونه است و انواع و کاربرد آنها

تعمیر عایق موزائیکی پشت بام

موزائیک از دیرباز در ساختمان سازی کاربرد داشته است. این مصالح اینک جای خود را در پشت بام به عنوان عایق نیز باز کرده است. شاید در قدیم از این نوع متریال به ندرت برای عایق کاری پشت بام استفاده می کردند، اما امروزه به دلیل پیدایش مواد نانو و پلیمیری در بازار، استفاده از این متریال نیز توجیه پذیر شده است.

 با توجه به مساحت پشت بام، مقدار مناسبی موزائیک تهیه می کنند و پس از زیرسازی های لازم، موزائیک را بر روی پشت بام می چسبانند.

 برای اینکه درز و شکاف های موجود در بین موزائیک ها را پوشش دهند، از مواد مایع  پلیمری و نانو استفاده می کنند.

 برای تعمیر این نوع عایق بندی نیز در ابتدای امر بخش آسیب دیده را مشخص می کنند و بعد از آن موزائیک خراب را از محل نصبش جداسازی کرده و جای آن را با موزائیک جدیدی پر می کنند.

 بعد از این کار با پوشاندن و درز و شکاف بین موزائیک، دیگر اجازه نمی دهند تا آب یا رطوبت به ساختمان نفوذ کند.

تعمیرات عایق کاری پشت بام چگونه است و انواع و کاربرد آنها

تعمیر عایق ایزوگام پشت بام

مدت زمان زیادی می گذرد که ایزوگام وارد عرصه عایق کاری پشت بام ها شده است. این متریال هنوز هم کاربرد خود را دارد و در بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 به دلایل مختلفی ایزوگام نیز دچار آسیب می شود. ایزوگام آسیب دیده نمی تواند جلوی نفوذ آب به سقف ساختمان را بگیرد و باید سریعاً مورد تعمیر قرار بگیرد.

 برای تعمیر آن باید چند گام را به ترتیب طی کنید تا در نهایت ایزوگام پشت بام کارکرد اصلی خود را بازیابد. در ابتدا بایستی ایزوگام خراب را از محل نصبش جدا کنید و بعد از اینکه مطمئن شدید که پشت بام زیرسازی مناسبی برخوردار است، می توانید ایزوگام جدید را توسط شعله افکن، به مکان مورد نظر بچسبانید.

تعمیرات عایق کاری پشت بام چگونه است و انواع و کاربرد آنها

تعمیر عایق قیرگونی پشت بام

از قیرگونی کردن پشت بام مدت زمان زیادی می گذرد. این روش یکی از روش های قدیمی شمرده می شود که هنوز هم در برخی نقاط از آن استفاده می کنند. اگر قیرگونی به شیوه مناسبی بر روی پشت بام اجرا شده باشد، مدت زمان طولانی را جواب می دهد و احتیاجی به تعمیر پیدا نمی کند.

در صورتی که به هر دلیلی قیرگونی پشت بام دچار آسیب شد، می توانید با استفاده از روش های مناسب آن را تعمیر کنید.

 یک استاد کار ماهر می داند که قبل از اینکه شروع به تعمیر کند باید محل آسیب دیده را خالی از مواد نماید و بعد از آن اگر آسیب جدی مثل ترک خوردگی یا شکستگی در پشت بام وجود داشت، آن را برطرف کند و بعد از انجام یک زیرسازی مناسب، به سراغ قیرگونی مجدد و لکه گیری کردن برود.

تعمیر عایق پشم شیشه پشت بام

پشم شیشه نیز از جمله موادی شناخته می شود که برای عایق کاری پشت بام بسیار مناسب است. این عایق هم به عنوان یک عایق رطوبتی، صوتی و حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 برای عایق کاری پشت بام توسط پشم شیشه زیرسازی مناسب نیاز است.

 با توجه به پیچیده بودن نصب آن بهتر است از افراد کاربلد کمک بگیرید. گاهی برای نصب آن لازم است تا از مواد بخصوصی که در شرایط های اقلیمی مخصوص کاربرد دارد استفاده کنید.

 برای تعمیر ایزوگام پشم شیشه نیز باید بخش آسیب دیده را با روش مناسبی جداسازی نمایید.

 هنگام تعمیر باید دقت لازم به خرج دهید و اقدامات ضروری و پیشنیاز در خصوص آن رعایت کنید. اگر تعمیر و نصب دچار اشکال شود تمام زحمات شما به هدر می رود و مجبور به دوباره کاری می شوید.

تعمیرات عایق کاری پشت بام چگونه است و انواع و کاربرد آنها

تعمیر عایق ساندویچ پنل در پشت بام

ساندویچ پنل به عنوان یک عایق بندی مناسب برای پشت بام محسوب می شود. ساختار ساندویچ پنل به گونه ای است که از نفوذ آب و رطوبت به سقف ساختمان جلوگیری می کند و مانند لایه ای مستحکم و مقاوم از پشت بام در مقابل بارش های جوی و تابش آفتاب جلوگیری می نماید.

 تعمیر این متریال کار هر کسی نیست بلکه نیاز به تعمیرکاران متخصص و کاربلد دارد. برای شروع تعمیر باید از شر بخش آسیب دیده خلاص شوید و نمونه جدید و با کیفیتی را برای جایگزینی آن انتخاب کنید.

ساندویچ پنل بایستی در ابعاد مورد نیاز تهیه شود و در جایگاه مناسب خودش نصب گردد.

چگونگی آب بندی پشت بام

در جریان تعمیرات عایق کاری پشت بام، بایستی به موضوع آب بندی آن نیز توجه بسیاری صورت بگیرد. خوشبختانه با روش های متنوعی که ابداع شده، می توان پشت بام را به خوبی آب بندی کرد به گونه ای که دیگر هیچ رطوبتی اجازه نفوذ نداشته باشد.

 مواد متنوعی مانند انواع چسب و مایع آب بندی وجود دارد که این کار را به خوبی انجام می دهد.

 چسب نانو یک ماده موثر و کاربردی شناخته می شود که بیشترین تاثیرگذاری را در عایق بندی پشت بام دارد. هر روشی از عایق کاری را که نام ببرید نیاز به آب بندی دارد که بایستی به همان روش مقتضی خودش اجرا گردد.

هزینه تعمیر عایق کاری پشت بام

پارامترهای زیادی در هزینه تعمیرات عایق کاری پشت بام دخالت دارند. با محاسبه چند مورد خاص، می توانید برآورد تقریبی از مقدار هزینه های تعمیرات بدست آورید.

 مساحت قسمت آسیب دیده، نوع و کیفیت عایق، تعداد کارگرد و پرسنل مورد نیاز همگی جزء مواردی محسوب می شوند که در هزینه تعمیرات عایق کاری پشت بام تاثیر گذار است.

بهترین فصل برای تعمیر عایق کاری پشت بام

فصولی مثل تابستان و پاییز که بارندگی کمتری دارند، برای تعمیر عایق پشت بام مناسب است.

 در هنگام تعمیر عایق این بخش باید حتماً به رطوبت موجود در پشت بام توجه داشته باشید. بستر پشت بام باید کاملاً خشک و عاری از ذره ای رطوبت باشد تا قادر باشید متریال هایی که برای عایق بندی استفاده می کنید به خوبی بر روی آن بچسبانید.

نتیجه گیری

برای عایق کاری پشت بام از مصالح مختلفی استفاده می کنند. هر منطقه ای با توجه به شرایط اقلیمی که دارد متریال مناسبی را نیاز دارد.

 تعمیرات عایق کاری پشت بام کار سخت و پیچیده ای است که نیاز به مهارت بالایی دارد. قبل از شروع تعمیرات بایستی به نوع عایقی که در پشت بام استفاده شده دقت نمایید و مطابق با آن روش مناسبی را برگزینید.

سوالات متداول

عایق بندی بدون تخریب چگونه انجام می شود؟

عایق بندی بدون تخریب، مستلزم این است که در قدم اول نوع عایق بندی مشخص گردد. بعد از آن بایستی میزان آسیب ها مشخص شود تا مجبور نشوید بی جهت تخریب های زیادی انجام دهید. در قدم پایانی باید ترک ها و شکستگی های موجود را شناسایی کنید و با مواد پر کننده و ایزولاسیون آنها را کلاً آب بندی نمایید.

در چه حالتی تعمیرات عایق کاری ساختمان بی نتیجه می شود؟

نبود زیر سازی مناسب در پشت بام و عدم توجه به تمیزی محل آسیب از مواردی شمرده می شود که باعث بی نتیجه شدن تعمیرات می گردد.

بیشتر بخوانید :

تعمیرات ایزوگام پشت بام چگونه است؛ مراحل تعمیر و اقدامات ضروری آن

مطالب مرتبط