تعمیرات ایزوگام پشت بام چگونه است؛ مراحل تعمیر و اقدامات ضروری آن

تعمیرات ایزوگام پشت بام چگونه است

امروزه در بیشتر ساختمان ها و مجتمع های مسکونی از ایزوگام در جهت عایق بندی پشت بام استفاده می کنند. قیرگونی پشت بام دیگر منسوخ شده و کمتر کسی به سراغ آن می رود.

در مقابل استفاده از ایزوگام مورد استقبال همگان قرار گرفته است. وجود ایزوگام مانع نفوذ آب به ساختمان می شود که همین کارکرد مثبت آن موجب افزایش عمر بنا می گردد. شب های زمستانی را تصور کنید که ساختمان در زیر بارش برف و باران قرار گرفته است و شما با خیال آسوده در منزل خود در کنار عزیزانتان نشسته اید و فارغ از همه اتفاقات بیرون، از زندگی و سکونت در ساختمان خود لذت می برید.

لازمه چنین آسایشی، توجه به سلامت پشت بام و ایزوگام روی آن می باشد. در این مطلب تصمیم داریم تا در مورد این سؤال که تعمیرات ایزوگام پشت بام چگونه است؟ بپردازیم و شما را با ابعاد کار در این بخش آشنا کنیم.

تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با موضوعات مختلفی در این حوزه آشنا کنیم.

تعمیرات ایزوگام پشت بام چگونه است

تمام شرکت های فعال در حوزه بازسازی و تعمیرات ساختمان، ادعای کار با کیفیت دارند. خوشبختانه شرکت بازسازی میچینم در عمل نشان داده که واقعاً متخصص این کار است. بازسازی لابی ساختمان، بازسازی بیرون ساختمان و بازسازی اتاق خواب از جمله خدماتی است که مجموعه ما به مشتریان عزیز خود ارائه می دهد. اگر به هرگونه سؤال یا ابهامی در خصوص بازسازی خانه و تعمیرات ساختمان برخورده اید، کافیست با شماره تلفن های ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما به تمام سؤالات شما پاسخ دهند.


مراحل تعمیر ایزوگام پشت بام

تعمیر ایزوگام پشت بام نیاز به مهارت بالایی دارد که فقط دستان توانمند افراد با تجربه می تواند از پس آن برآید. تعمیر ایزوگام کاری فراتر از یک عمل روتین است.

پیمانکاری که قصد انجام تعمیرات را دارد بایستی شرایط پشت بام را بررسی کند و بعد از اینکه تشخیص داد وضعیت پشت بام مساعد است شروع به تعمیر ایزوگام نماید و صفر تا صد آن را به درستی به پیش ببرد.

برای روشن تر شدن موضوع، بهتر است تا مراحل آن را با ذکر جزئیات به پیش ببریم تا اگر شما نیز قصد تعمیر ایزوگام پشت بام ساختمان خود را دارید، با تمام مراحل آن آشنایی داشته باشید.

  • اولین کاری که باید مدنظر بگیرید این است که از شر ایزوگام قبلی خلاص شوید. بدین منظور باید با روش های مناسبی ایزوگام خراب را از روی پشت بام جداسازی کنید. برای جداسازی باید حتماً از شعله افکن استفاده نمایید. اگر در خصوص جداسازی آن سهل انگاری کنید بعدها برآمدگی و فرورفتگی های زشتی بر روی پشت بام ایجاد می شود که دیدن آنها آزار دهنده است.
  • در این مرحله ابعاد قسمتی که قصد تعمیر آن را دارید، باید مشخص بسازید و متناسب با آن ایزوگام های جدید را برش دهید.
  • قطعه برش داده شده را با سرپیک یا همان شعله افکن حرارت دهید تا به خوبی ذوب شود.
  • قطعه ای که حرارت داده اید را در بخش های خالی از ایزوگام قرار دهید. برای چسبندگی بهتر ایزوگام بر روی پشت بام بهتر است تا گوشه های آن را کمی زیادتر در نظر بگیرید تا بتوانید از طریق آن، اتصالی به ایزوگام های مجاور برقرار کنید.
تعمیرات ایزوگام پشت بام چگونه است

چگونه می توان ایزوگام را تعمیر کرد؟

برای تعمیر ایزوگام روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به میزان بودجه ای که در دسترس دارید، می توانید آنها را انتخاب کنید. البته میزان خرابی ایزوگام های قدیمی نیز در انتخاب این روش ها تأثیر گذار می باشد.

با یک بررسی کلی درخواهید یافت که کدام روش مناسب تعمیر ایزوگام پشت بام ساختمان شما است. در ادامه این بخش به روش های کاربردی در این خصوص اشاره می کنیم.

نصب ایزوگام نو

ممکن است بررسی ها، شما را به این نتیجه برساند که بهترین کار، تعویض ایزوگام قدیمی و جایگزینی آن با ایزوگام جدید است. اگر این روش را انتخاب کردید لابد به بودجه مورد نیاز آن نیز فکر کرده اید.

این روش نیاز به بودجه کافی دارد. برای نصب ایزوگام نو باید کل پشت بام را از وجود ایزوگام های قدیمی خالی کنید. در قدم بعدی بایستی از زیرسازی پشت بام اطمینان کافی داشته باشید.

با توجه به اینکه هزینه زیادی را برای تهیه ایزوگام جدید صرف کردید باید فصل مناسبی را برای نصب آن انتخاب کنید. فصل تابستان به دلیل بارندگی کمی که در آن وجود دارد، بهترین موقع برای نصب ایزوگام می باشد.

نصب ایزوگام بر روی ایزوگام

نصب ایزوگام بر روی ایزوگام قدیمی کاری پیچیده و حساس است که نیاز به دقت و توجه کافی دارد. قبل از انتخاب این روش باید به مشکلات احتمالی که ممکن است برای ساختمان شما پیش آید توجه داشته باشید.

در این روش وزن پشت بام افزایش می یابد و مشکلات عدیده ای را برای ساختمان ایجاد می کند. اگر این روش را انتخاب کردید باید با یک کارشناس با تجربه مشورت کنید اگر نظر وی در این خصوص مثبت بود می توانید با خیال آسوده این روش را بکار ببرید.

ترمیم جزئی ایزوگام قدیمی

این روش در صورتی انتخاب می شود که میزان آسیب های در ایزوگام بسیار جزئی باشد. اگر ازدیاد آسیب های موجود شما را کلافه کرده، بهتر است به سراغ این روش نروید.

تعمیرات ایزوگام پشت بام چگونه است

چه زمانی ایزوگام نیاز به تعمیر پیدا می کند

برای اینکه به زمان دقیق تعمیر ایزوگام دست پیدا کنید باید از طول عمر مفید آن آگاهی داشته باشید. عمر مفید ایزوگام ها 16 سال می باشد. اگر تاریخ انقضای آن فرا رسیده، باید به فکر اعمال تعمیرات در آن باشید.

البته این زمان در صورتی صادق است که ایزوگام بر اثر عوامل خارجی مثل اجسام مضر و نوک تیز آسیب نبیند. این موضوع را باید ذکر کنیم که جنس و کیفیت متریال مذکور نیز در طول عمر آن تاثیر گذار است.

تعمیرات ایزوگام پشت بام چگونه است

علت اصلی خراب شدن ایزوگام

اگر از دلایل خرابی ایزوگام آشنایی داشته باشید این موضوع به شما کمک می کند تا اقدامات پیشگیرانه و نگهدارنده را انجام دهید تا این متریال از گزند حوادث و آسیب ها به دور ماند. نصب ایزوگام از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر تمام مراحل نصب به درستی انجام شده باشد، کمتر دچار خرابی و آسیب می شود. همچنین ناهموار بودن سطح پشت بام و وجود ترک در آن باعث می شود تا سرعت خرابی و فرسودگی در ایزوگام افزایش یابد.

اقدامات ضروری قبل از تعمیر ایزوگام پشت بام

همانطور که نصب ایزوگام نیاز به دقت و مهارت کافی دارد، به همان اندازه نیز اقدامات قبل از آن اهمیت پیدا می کند. با توجه به اهمیت قضیه، این اقدامات را بصورت مفصل بیان می کنیم تا با مطالعه آن بتوانید کار را بصورت جامع و کامل به پیش ببرید.

تامین ایمنی کافی

قبل از شروع تعمیرات ایزوگام پشت بام باید از تمام جنبه های ایمنی در آنجا اطمینان کافی کسب نمایید. حفظ ایمنی، اقدامات گسترده ای را شامل می شود.

برای ایمن بودن در هنگام تعمیرات باید از یک کپسول و شعله افکن استاندارد استفاده کنید تا مبادا در جریان کار خطرات آتشسوزی و انفجار متوجه افراد گردد. با توجه به ارتفاع زیاد پشت بام باید تمام المان های لازم جهت جلوگیری از سقوط افراد نیز در آنجا کار گذاشته شود.

تمیز کردن و زیر سازی پشت بام

برای چسبندگی بهتر ایزوگام بر روی پشت بام باید حتما سطح آن را از هرگونه مواد اضافه ای تمیز کنید تا یک سطح عاری از مواد مزاحم داشته باشید. اگر برآمدگی یا فرورفتگی در سطح پشت بام مشاهده می کنید باید آن را رفع نموده تا یک سطح صاف و یکدست را تحویل بگیرید.

وجود هرگونه فرورفتگی یا برآمدگی در پشتبام منجر می شود تا زحمات شما هدر رود و در آینده مجبور شوید تا مجدداً پشت بام را ایزوگام کنید. در هنگام زیرسازی باید به شیب بندی پشت بام نیز دقت داشته باشید و زمینه مناسب برای خروج آب از پشت بام را فراهم کنید.

تهیه مناسب ترین ایزوگام

با توجه به شرایط اقلیمی که در آن زندگی می کنید باید از مناسب ترین نوع ایزوگام استفاده کنید. اگر در منطقه کوهستانی بسر می برید، باید از ایزوگامی استفاده کنید که در تابستان تحمل تابش مستقیم نور و گرمای خورشید را داشته باشد. در زمستان نیز تحمل پذیری در مقابل سرمای هوا و بارش های جوی را از خود نشان دهد و به راحتی دچار آسیب و ترک نگردد.  

استخدام افراد ماهر جهت تعمیر ایزوگام

برای انجام تعمیرات ایزوگام بهتر است تا از افراد کاربلد و آزموده شده کمک بگیرید. این افراد باید در سابقه کاری خود چندین پروژه موفق را به ثبت رسانیده باشند. اگر تجربه کافی داشته باشند می توانند بر مشکلات ایجاد شده غلبه کنند و تعمیرات را به خوبی به پایان برسانند.

تعمیرات ایزوگام پشت بام چگونه است

اقدامات ضروری بعد از تعمیر ایزوگام پشت بام

یکسری اقدامات دیگر نیز نیاز است تا بعد از اتمام تعمیرات ایزوگام پشت بام، آنها را انجام دهید. این اقدامات موجب می شود تا استحکام و ماندگاری ایزوگام بیشتر شود و از سوی دیگر کارکرد مثبت خود را برای ساختمان ایفا کند. برای آشنایی بیشتر شما عزیزان در ادامه این بخش به توضیح اقدامات مذکور می پردازیم.

باز بودن مسیر آب در پشت بام

بعد از اتمام تعمیرات بایستی از باز بودن مسیر آب در آنجا اطمینان کسب کنید. اگر آب مسیری را برای خروج از پشت بام نداشته باشد، در یک محل جمع می گردد و به مرور زمان باعث آسیب رساندن به ایزوگام می شود.

با این تفاسیر بهتر است تا مسیر خروج آب را بر روی پشت بام باز کنید و هرچند وقت یکبار نیز آن را بررسی کنید. این موضوع اهمیت خود را در مناطق شمالی کشور که با بارش های فزاینده جوی مواجه است نشان می دهد.

نگهداری از ایزوگام

ایزوگام در مقابل مواد شیمیایی از خود حساسیت نشان می دهد و دچار آسیب می شود. به دلیل داشتن این خصوصیات بهتر است تا مواد شیمیایی مثل روغن و گازوئیل را در پشت بام نگهداری نکنید.

همچنین از شستن فرش های خود بر روی پشت بام جداً خودداری کنید. از گذاشتن اجسام فلزی و تیز بر روی ایزوگام اجتناب نمایید. اگر کولر خود را در پشت بام قرار می دهید بایستی متناسب با پایه های فلزی آن، از قطعات کوچک ایزوگام استفاده کنید تا این پایه ها در تماس مستقیم با ایزوگام اصلی قرار نگیرند.

نتیجه گیری

ایزوگام پشت بام نیز مانند سایر متریال ها دچار آسیب و خرابی می شود و باید در خصوص آن تعمیرات را اجرا کرد. قبل از اینکه به تعمیر ایزوگام پشت بام بپردازید، باید از شرایط اقلیمی مکان زندگی خود اطلاعات کافی داشته باشید و متناسب با آن از ایزوگام مناسب استفاده کنید. همچنین پشت بام باید از وضعیت مناسبی برخوردار باشد تا زمینه نصب صحیح ایزوگام بر روی آن وجود داشته باشد.

سوالات متداول

هزینه تعمیرات ایزوگام پشت بام چقدر است؟

با توجه به نوع و کیفیت ایزوگام مصرفی، هزینه های مختلفی برای آن وجود دارد. همچنین تعداد نیروهای مشغول به کار و مساحت پشت بام نیز بر هزینه پایانی تعمیرات تاثیر گذار است.

تعمیرات ایزوگام پشت بام چقدر زمان می برد؟

با توجه به مساحت کار و میزان آسیب ها، ساعات کاری متفاوتی را می توان برای آن تصور کرد.

آیا تعمیر ایزوگام پشت بام نیاز به مجوز شهرداری دارد؟

خیر برای تعمیر یا تعویض ایزوگام پشت بام، نیازی به دریافت مجوز شهرداری ندارید.

بیشتر بخوانید :

قوانین هزینه تعمیرات در آپارتمان نشینی چگونه است

تعمیر و نگهداری ساختمان چیست؛ اهمیت و اصول آن

تعمیرات اساسی ساختمان چیست

هزینه تعمیر پارکینگ ساختمان چگونه و به عهده کیست

مطالب مرتبط