هزینه تعمیر پارکینگ ساختمان چگونه و به عهده کیست

هزینه تعمیر پارکینگ ساختمان چگونه و به عهده کیست

پارکینگ از بخش های مهم و پر رفت و آمد ساختمان شناخته می شود که ساکنین خودروهای خود را در آنجا قرار می دهند. پارکینگ نیز مانند سایر بخش های ساختمان نیاز به تعمیر و رسیدگی دارد. هر گونه اقدامی که در جهت حفظ استحکام پارکینگ صورت می گیرد به وقت و هزینه نیازمند است.

هزینه های مربوط به تعمیرات بایستی به شیوه ای واضح و شفاف پرداخت شوند. با توجه به میزان رفت و آمدهای بالایی که در این قسمت صورت می گیرد، بایستی به تعمیرات این بخش نیز توجه کافی شود. در تعمیرات این قسمت باید از تعمیرکاران متخصصی کمک بگیرید.

متخصصین این حوزه قادرند تا هر بخش آسیب دیده در این قسمت را شناسایی کنند و تدبیری مناسب را در جهت ترمیم آنها اتخاذ نمایند. پارکینک استفاده مشخصی در ساختمان دارد ولی ساکنینی که از آن استفاده می نماید بعضاً به قوانینی که در این بخش وجود دارد آگاهی ندارند.

در این قسمت قصد داریم تا به این سوال که هزینه تعمیر پارکینگ ساختمان چگونه و به عهده کیست؟ جواب دهیم و شما را با قوانین موجود در این قسمت آشنا کنیم.

از ما غیر ممکن ها را انتظار داشته باشید، بله درست شنیدید. شرکت بازسازی میچینم در حوزه بازسازی خانه قدیمی، تعمیرات ساختمان و بازسازی ویلا فعالیت می کند. در طی این سال ها، توانسته از پروژه های پیچیده ای سربلند و سرافراز بیرون آید. اگر می خواهید در جریان پروژه های انجام شده توسط شرکت ما قرار بگیرید، کافیست وارد سایت میچینم شوید. مجموعه ما در زمینه های مختلف بازسازی ساختمان منجمله بازسازی پارکینگ و بازسازی بیرون ساختمان فعالیت می کند. برای دریافت مشاوره های رایگان همین حالا تلفن را بردارید و با شماره های تماس ما ارتباط برقرار کنید. کارشناسان ما همیشه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

هزینه تعمیر پارکینگ ساختمان به عهده کیست

هزینه تعمیرات پارکینگ همواره جزء موارد اختلاف بر انگیز بین ساکنین ساختمان شناخته می شود. در هر ساختمانی قوانین مخصوصی حکم فرماست که بر اساس آن تمام ساکنین موظف هستند تا از آن تبعیت نمایند. از قوانین موجود در پارکینگ صحبت کردیم بگذارید تا موضوع را بصورت شفاف بیان کنیم.

طبق قوانین آپارتمان، تمامی ساکنین حق استفاده از پارکینگ را دارند چه آنهایی که دارای خودرو هستند و چه آنهایی که خودرو شخصی ندارند. ساکنینی که خودرو شخصی ندارند نیز می توانند از پارکینگ جهت رفت و آمد خود استفاده نمایند و کسی اجازه ممانعت آنها را ندارد.

استفاده مکرر از پارکینگ، لزوم تعمیرات در آن را بیش از پیش ایجاب می کند. در ادامه این بخش می خواهیم در مورد هزینه های تعمیرات پارکینگ بیشتر توضیح دهیم و با قوانین موجود در این بخش بیشتر آشنا شویم.

هزینه پارکینگ مشاع

پارکینگ مشاع همانگونه که از نامش پیداست، همه ساکنین به گونه مساوی حق استفاده از آن را دارند. این نوع پارکینگ ها دارای شرایط قانونی مختص به خود می باشند. طبق قوانین موجود در این قسمت، هیچ یک از ساکنین اجازه دخل و تصرف خارج از قانون را ندارند و بدون اجازه اکثر مالکین، نمی توانند تعمیرات یا تغییراتی را در آن اجرا کنند.

البته با توافقاتی که بین مالکین رخ می دهد، می توانند تعمیرات مورد نیاز را در آن اجرا نمایند. هزینه ها نیز بصورت اشتراکی پرداخت می شود و محل تامین هزینه ها نیز از صندوق ساختمان است. در این مورد حتی ساکنینی که خودرو شخصی ندارند نیز در هزینه ها سهیم هستند.

این قانون را نباید یک جانبه در نظر بگیرید، به گونه ای که گمان کنید تمام تمهیدات به نفع ساکنینی است که خودرو شخصی دارند. در صورتی که این چنین نیست و بایستی تمام ساکنین ساختمان شارژ ماهانه را پرداخت نمایند.

هزینه تعمیرات پارکینگ نیز از پرداخت همین حق شارژها تامین می شود. پس کسانی که از پارکینگ استفاده نمی کنند، نگران ضایع شدن حق خود نباشند زیرا با تدابیر اندیشیده شده در ساختمان ها حق هیچ فردی پایمال نمی شود.

هزینه پارکینگ اختصاصی

در مورد پارکینگ اختصاصی نیز قوانین مشخصی وجود دارد. در بعضی ساختمان ها قسمتی را برای پارکینگ های اختصاصی تخصیص داده اند که در آنجا مالکین می توانند در بخش مخصوص به خود، ماشین شخصی خویش را پارک نمایند.

برای اینکه مالکین بطور اشتباهی از پارکینگ یکدیگر استفاده نکنند، هرکدام از پارکینگ ها توسط اعداد مشخصی شماره گذاری شده است تا هر مالکی از محل پارکینگ اختصاصی خود اطلاع داشته باشد.

در مورد هزینه تعمیرات این نوع پارکینگ ها نیز باید یک مساله را خاطر نشان بسازیم که تمام هزینه هایی که در جهت تعمیرات آنجا پرداخت می شود با توافق و هماهنگی بین دارندگان پارکینگ صورت می گیرد و ساکنین دیگر همانگونه که اجازه عبور و مرور از آن را ندارند، همچنین در پرداخت هزینه ها نیز هیچ مسئولیتی متوجه آنها نمی شود.

بخش هایی از پارکینگ که نیاز به تعمیرات دارند

همانطور که در مطالب قبلی نیز به آن اشاره کردیم، پارکینگ از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هریک از آن بخش ها به مرور زمان دچار آسیب و خرابی می شوند و بایستی در خصوص تعمیرات آنها فکری کرد. در این قسمت می خواهیم بطور مشخص این بخش ها را توضیح دهیم و با حالاتی که در این حوزه وجود دارد بیشتر آشنا شوید.

قبل از اینکه به این موارد بپردازیم، لازم است تا بدانید که مدیریت مجتمع، وظیفه دارد تا بخش های مختلف پارکینگ را بررسی نماید و با تدبیری که می اندیشد نسبت به تعمیر هرچه سریع تر آنها اقدام نماید.

تعمیر جک درب پارکینگ

جک درب پارکینگ بخش مهمی شمرده می شود که وظیفه باز و بسته نمودن درب را بر عهده دارد. این وسیله با توجه به نحوه کارکردی که دارد دارای انواع مختلفی است. معمولاً این جک به دو نوع تک لنگه و دو لنگه تقسیم بندی می شود. البته نوع ویژه ای از آن نیز وجود دارد که مخصوص تردد بالاست که قدرت بیشتری دارد.

هر کدام از ساکنین ساختمان که از پارکینگ استفاده می کنند دارای یک ریموت کنترل هستند که توسط آن درب پارکینگ را بصورت اتوماتیک باز و بسته می کنند. جک درب پارکینگ به تکنولوژی هیدرولیک مجهز است. سیستم های هیدرولیکی باز و بسته کردن درب را راحت تر می کنند.

این وسیله نیز به مرور زمان دچار آسیب می شود و باید مورد تعمیر قرار بگیرد. قبل از اینکه کار به تعمیر بکشد، بایستی نسبت به چک کردن مستمر آن تلاش کنید و نگذارید دچار آسیب های جدی شود. در صورتی که پارکینگ مشاع باشد، هزینه تعمیرات جک درب، از محل صندوق ساختمان پرداخت می گردد. در صورت اختصاصی بودن پارکینگ، هزینه تعمیرات این بخش، بین استفاده کنندگان تقسیم می شود

تعمیر درب پارکینگ

درب پارکینگ نیز جزء بخش های مهم و کلیدی آن بحساب می آید. در حفظ امنیت پارکینگ وجود در به عنوان مولفه ای ضروری و حیاتی شناخته می شود. درب پارکینگ نیز به مرور زمان دچار آسیب های جزئی یا کلی می گردد. برای اینکه درب پارکینگ به آسیب های جدی مواجه نشود بایستی بصورت مرتب چک و بررسی شود.

درب های آهنی که در پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرند به شدت در مقابل آب و رطوبت آسیب پذیر هستند و در مواجه با آن سریعاً دچار زنگ زدگی می شوند. برای جلوگیری از این رخ داد بایستی از رنگ و ضد زنگ هایی استفاده کرد تا رطوبت، اثر سوء خود را بر روی آنها نگذارد. از مساله رطوبت که بگذریم به آسیب هایی که منشاء انسانی دارند می رسیم.

در بعضی مواقع به دلیل سهل انگاری برخی از ساکنین این درب ها دچار شکست یا فرورفتگی می شوند. دلیل آن هم برخورد خودرو به این قسمت است که آسیب های جدی را به آن وارد می کند.

بعضی اوقات شدت این آسیب به حدی می باشد که چاره ای جزء تعویض درب برای ساکنین باقی نمی گذارد. در صورت مشاع بودن این بخش، هزینه تعمیرات آن نیز از صندوق شارژ ساختمان تامین می گردد.

تعمیر موتور درب پارکینگ

موتور درب پارکینگ به عنوان وسیله ای شناخته می شود که نیروی مورد نیاز برای باز و بسته شدن درب را فراهم می کند. موتور به اشکال گوناگون در تمام درب های پارکینگ قرار دارد. این موضوع را از این جهت یادآوری کردیم که درب های پارکینگ به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود و هریک از آنها به نوعی به موتورهای خاصی مجهز هستند.

این موتور برای فعالیت خود به نیروی برق احتیاج دارد. از طرفی به نوسانات شدید برق نیز حساس است و نسبت به آن آسیب پذیری شدیدی دارد. در صورت بروز آسیب به موتور بایستی در اسرع وقت مورد تعمیر قرار بگیرد.

تعمیر کرکره پارکینگ

در برخی پارکینگ ها بجای درب از کرکره استفاده می کنند. کرکره نیز طبق یک مکانیزم مشخص به فعالیت خود مشغول است. کرکره ها نیز دارای موتور و یکسری المان های دیگری می باشند که وظیفه فعالیت آن را بر عهده دارند.

کرکره ها بصورت عمودی به بالا و پایین حرکت می کنند.  این وسیله نیز نیازمند سرویس کاری و بررسی های مستمر است. مثل هر وسیله دیگری، انتظار خرابی در کرکره برقی را نیز بایستی داشت و خود را برای روبرویی با آن آماده ساخت. در صورت بروز آسیب در این وسیله، باید سریعاً مورد تعمیر قرار بگیرد.

تعمیر ترک های روی دیوار و ستون پارکینگ

از تجهیزات مکانیکی موجود در پارکینگ که بگذریم اینک نوبت به بخش های ساختاری در پارکینگ می رسد که ارتباط مستقیمی با بنای آنجا دارد. دیوار ها و ستون ها از بخش های مهم پارکینگ شناخته می شوند که پایداری پارکینگ در گرو استحکام و مقاومت آنهاست.

این بخش ها ممکن است دچار ترک ها و شکستگی های کلی یا جزئی شوند. در هر صورت میزان این ترک ها هرچقدر که باشد، باید نسبت به ترمیم آنها اقدام کنید تا مانع از پیشروی و گسترش این عارضه شوید. اقداماتی مانند پوشاندن ترک ها با گچ یا انجام کارهایی این چنینی در این مورد پیشنهاد می گردد.

البته زمانی که میزان این آسیب ها زیاد باشد، باید تدبیری دیگر را روی دست بگیرید تا سلامت پارکینگ و در کل ساختمان حفظ شود.

تعمیر شکستگی های کفپوش پارکینگ

کفپوش پارکینگ از دو وجه دارای اهمیت است. یکی زیبایی پارکینگ و دیگری سهولت در رفت و آمد. کفپوش ها را معمولاً از سرامیک یا موزاییک های مقاوم انتخاب می کنند. این متریال بر اثر عوامل مختلفی دچار شکستگی و آسیب می شود.

اگر میزان آسیب ها زیاد جدی نباشد، با یک تعمیرات جزئی می توان آن را برطرف کرد. در صورتی که شدت آسیب ها جدی باشد، بایستی اقدام مناسبی سنجیده شود. کفپوش پارکینگ به دلیل وزن زیاد خودروها و عوامل مخرب دیگر دچار آسیب می شود.

وظیفه مدیر ساختمان در مقابل تعمیرات پارکینگ

مدیر به عنوان عضوی تاثیر گذار در ساختمان، وظیفه دارد تا به تمام بخش های ساختمان منجمله پارکینگ سرکشی کند و آسیب های موجود در بخش های مختلف آن را مشخص سازد.

از طرف دیگر، وی وظیفه هماهنگی تیم های تعمیراتی را بر عهده دارد تا در سر موعد در ساختمان حضور یابند و بخش های آسیب دیده را تعمیر نمایند. همچنین تامین بودجه تعمیرات پارکینگ باید توسط مدیر ساختمان و از منبع صندوق شارژ تامین گردد.

اختلاف بر سر پرداخت هزینه تعمیرات

قضیه عدم پرداخت هزینه های تعمیراتی در هر ساختمانی وجود دارد و در برخی حالات باعث بروز مشکلات جدی بین ساکنین نیز می شود. هزینه تعمیرات پارکینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در این مورد خوشبختانه قوانین موجود در کشور و همچنین قوانین حاکم بر ساختمان ها، چاره ای برای حل این اختلافات اندیشیده اند. قانون به مدیران ساختمان این اجازه را داده است تا هزینه تعمیرات پارکینگ را از محل ذخیره شارژهای ماهیانه پرداخت نمایند.

ساکنین نیز موظف هستند تا در سر موعد تعیین شده، مبلغ شارژهای خود را پرداخت کنند. با افراد متخلف در این حوزه، مطابق با قانون برخورد می شود.

کلام آخر

پارکینک از بخش های مهم و هزینه بر ساختمان شناخته می شود که مدیریت و نظارت بیشتری را می طلبد. وظیفه نظارت بر بخش های مختلف پارکینگ بر عهده مدیر ساختمان است.

سوالات متداول

هزینه تعمیر پارکینگ ساختمان چقدر است؟

با توجه به میزان آسیب های وارد شده به بخش های مختلف پارکینگ، مقدار هزینه ها متفاوت می باشد به همین جهت مبلغ ثابتی را برای آن نمی توان عنوان کرد.

تعمیر پارکینگ ساختمان چقدر زمان می برد؟

میزان آسیب ها مشخص می سازد که تعمیرات چقدر زمان می برد. اگر آسیب های جزئی در آنجا وجود داشته باشد طبیعتاً زمان کمتری را در بر می گیرد.

مقالات مشابه :

تعمیر و نگهداری ساختمان چیست؛ اهمیت و اصول آن

تعمیر پکیج ساختمان به عهده کیست

تعمیر جارو برقی مرکزی به عهده کیست

تعمیرات ساختمان به عهده مالک است یا مستاجر

تعمیرات اساسی ساختمان چیست

ساعات مجاز تعمیرات در آپارتمان

هزینه تعمیرات پمپ ساختمان بر عهده کیست

مطالب مرتبط