تعمیر پکیج ساختمان به عهده کیست

تعمیر پکیج ساختمان به عهده کیست

امروزه در هر ساختمانی پکیج یافت می شود. این وسیله به دلیل داشتن مزیت های بیشمار، در لیست انتخاب های خانواده ها قرار می گیرد. سهولت استفاده و تمیزی آن موجب شده تا در بیشتر خانه ها از آن بجای بخاری استفاده کنند. پکیج با تکیه بر تکنولوژی که از آن بهره مند است می تواند هم آب گرم مورد نیاز حمام و سرویس بهداشتی را تامین کند و هم با پمپاژ آب گرم به درون شوفاژها آنها را نیز گرم نماید.

این وسیله مهم هر از چند گاهی دچار مشکل می شود و بایستی نسبت به تعمیرات آن اقدامات ضروری را انجام داد. در مورد تعمیرات آن همواره بین مالک و مستاجر اختلاف نظر وجود دارد.

در این مطلب قصد داریم تا در مورد این اختلاف بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که تعمیر پکیج ساختمان به عهده کیست. با مشخص شدن این مساله، دیگر اختلافی بین طرفین وجود نخواهد داشت.

شرکت بازسازی میچینم در زمینه بازسازی خانه و نوسازی ساختمان و بازسازی ویلا فعالیت می کند و تا کنون توانسته از تمام پروژه های انجام شده سربلند و پیروز بیرون آید. در بعضی از ساختمان ها، پکیج را در جایگاه مناسبی قرار نداده اند و به همین دلیل تصمیم می گیرند تا جای آن را تعویض نمایند. طبیعتاً تعویض جایگاه آن نیاز به تخریب بخش های مختلفی از دیوار آشپزخانه دارد.

مجموعه میچینم قادر است تا بخش های تخریب شده را همانند روز اولش بازسازی کند. بازسازی آشپزخانه، بازسازی حمام و بازسازی بیرون خانه از تخصص های اصلی پیمانکاران ما محسوب می شوند. برای دریافت مشاوره های رایگان با کارشناسان ما در تیم میچینم تماس بگیرید.

تعمیر پکیج به عهده مالک است یا مستاجر

پکیج از وسایل گرمایشی محسوب می گردد که در بیشتر خانه های امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله از قطعات مختلفی تشکیل شده است.

این قطعات در هماهنگی با یکدیگر فعالیت می کنند. هنگامی که مشکلی برای هریک از این بخش ها ایجاد شود، باعث می گردد تا کل سیستم آن را با اختلال مواجه سازد. اشکالات موجود در پکیج را می توان به دو بخش جزئی و کلی تقسیم بندی کرد.

هریک از این دسته بندی ها بار مسئولیتی متفاوتی را برای صاحب خانه و مستاجر ایجاب می کنند. در این مطلب قصد داریم تا در مورد تعمیرات جزئی و کلی پکیج توضیحات مفصلی را ارائه دهیم.

تعمیرات جزئی

گاهی اوقات مشکلات جزئی در پکیج رخ می دهد و می توان با انجام تعمیرات ساده آن را برطرف کرد. مستاجر وظیفه دارد تا این تعمیرات را انجام دهد. البته در این مورد ملاحظاتی نیز وجود دارد. اگر زمان کمی از اسکان مستاجر در خانه گذشته باشد، صاحب خانه مسئول است تا هزینه تعمیرات جزئی را نیز پرداخت نماید.

این نوع تعمیرات هزینه زیادی را به خود اختصاص نمی دهد. در صورتی که مدت زمان زیادی از آمدن مستاجر به خانه گذشته باشد، بایستی هزینه تعمیرات جزئی را متقبل گردد. در هر دو حالت مستاجر موظف است تا در هماهنگی با صاحب خانه، از یک تعمیرکار مجرب بخواهد تا قسمت آسیب دیده را تعمیر نماید.

تعمیرات کلی

پکیج در حالات دیگر دچار مشکلات اساسی می شود و باید سریعاً مورد تعمیر قرار بگیرد. انجام تعمیرات کلی وقت و هزینه زیادی را در بر می گیرد. معمولاً مشکلاتی که به این نوع تعمیرات منتهی می شوند در فصل زمستان رخ می دهند.

در این فصل این وسیله به دلیل کارکردی که دارد همیشه باید روشن بماند. همین دلیل باعث می گردد تا دچار مشکلاتی اساسی شود. مانند مورد قبلی مستاجر باید در هماهنگی با صاحب خانه از یک تعمیرکار کاربلد بخواهد تا مسئولیت تعمیر بخش آسیب دیده را بپذیرد. پرداخت هزینه های تعمیرات کلی بر عهده صاحب خانه است.

البته بایستی مالک در ابتدای تحویل خانه به مستاجر از سالم بودن پکیج مطمئن شود و آن را سالم تحویل دهد. اگر سهل انگاری های مستاجر را دلیل اصلی خرابی در پکیج دانست، وی باید هزینه تعمیرات را پرداخت نماید.

در صورتی که مستاجر در این اتفاق تقصیری نداشته باشد، این وظیفه صاحب خانه است تا هزینه تعمیرات آن را قبول کند. البته ملاحظاتی در این زمینه نیز وجود دارد که بر اساس آن مستاجر هزینه ها را پرداخت می نماید و مبلغ آن را از اجاره ماهیانه کم می کند.

علائم خرابی در پکیج

برخی نشانه ها وجود دارند که بر اساس آن می توانید به خرابی و نوع مشکل در پکیج پی ببرید. خرابی های موجود در پکیج، خود را به چند صورت نشان می دهند. ممکن است با شنیدن صدای ناهنجاری، متوجه خرابی در این وسیله شوید. گاهی هم ممکن است گرم نشدن آب یا گرم نشدن شوفاژها شما را از خرابی پکیج آگاه سازد.

نشانه های دیگری نیز وجود دارد که خود را بروز می دهند و شما را وادار به بررسی و تعمیرات می کنند. در این مطلب قصد داریم تا در مورد این نشانه ها توضیحات مفصلی را ارائه دهیم تا بر اساس آنها به مشکلات موجود در پکیج منزل خود پی ببرید.

سر و صدای زیاد پکیج

شاید این عارضه برای پکیج شما نیز اتفاق افتاده باشد. سر و صدای زیاد و ایجاد آلودگی صوتی از جمله مواردی است که موجب گلایمندی بیشتر افراد شده است. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می گردد تا این صدا تولید شود. لوله و پمپ پکیج در صورتی که دچار هواگرفتگی شده باشد، این صدای ناهنجار را تولید می کند. بهترین راهکار برای خلاص شدن از این صدا، هواگیری کردن اصولی آن است. بدین منظور از یک تعمیرکار حرفه ای بخواهید تا قسمت های مذکور پکیج را هواگیری نماید.

گرم نکردن آب پکیج

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث اختلال در عملکرد پکیج می گردد. گرم نشدن آب توسط این دستگاه را نیز بایستی به عنوان یک اختلال اساسی شناخت. برای رفع چنین مشکلی باید گزینه های متعددی را بررسی کنید. دلایل گوناگونی وجود دارد که منجر به چنین اتفاقی می شود. پایین بودن فشار آب، پایین بودن فشار گاز، مشکل در برد و سایر عوامل دیگر از جمله مشکلاتی شمرده می شوند که باعث گرم نشدن آب می گردند.

نشتی در پکیج

موقعی که نشتی در پکیج را مشاهده می کنید باید در قدم نخست به خرابی اتصالات آن شک کنید. اگر اتصالات به روش مناسبی آب بندی نشده باشند، باعث بروز نشتی در پکیج می گردد. شاید آب بندی نبودن این بخش ها مشکل مهمی بحساب نیاید و بتوان آن را با یک تعمیرات جزئی رفع کرد اما مشکل اساسی زمانی خود را نشان می دهد که قسمتی از پکیج سوراخ شده باشد. در این حالت بایستی یک فکر اساسی و سنجیده شده در خصوص آن انجام داد.

انفجاری روشن شدن پکیج

شاید در نگاه اول این مشکل را به آن صورت مهم نبینید ولی همین انفجاری روشن شدن، حاکی از وجود مشکلات فراوان در پکیج دارد. این مشکل در کنار اینکه برای خود وسیله دردسر ساز است، باعث بروز خطرات فراوان دیگری نیز می شود.

خطراتی مانند آتشسوزی و انفجار از جمله آنهاست. این عارضه دلیل دیگری نیز دارد مثلاً اگر گرفتگی در دودکش رخ داده باشد، موجب می گردد تا پکیج در هنگام روشن شدن، به حالت انفجاری شعله ور شود. برای حل این مشکل باید دودکش را چک کنید و از میزان بودن فشار گاز لازم در دستگاه، خود را مطمئن نمایید.

روشن نشدن مشعل پکیج

روشن نشدن این قطعه به عنوان یک معضل در پکیج شناخته می شود. دلیل روشن نشدن مشعل پکیج را می توان در جرقه زن، برد، گرفتگی در شیر گاز و عوامل دیگری جستجو کرد. البته سیستم برق رسانی در پکیج را نیز باید بررسی نمایید زیرا در بسیاری از حالات، مشکل سیستم برق پکیج به عنوان دلیل اصلی در روشن نشدن مشعل پکیج شناخته می شود.

تعمیرات پکیج شامل چه اقداماتی می شود

از مشکلات و ایراداتی که ممکن است در پکیج رخ دهد، صحبت کردیم و با علائم آن آشنا شدیم. در این بخش تصمیم داریم تا روش های تعمیراتی بخش های آسیب دیده را بررسی کنیم. شاید تعمیر بخش های خراب بر عهده تعمیر کار باشد ولی دانستن جزئیات آن به شما کمک می کند تا در هنگام مواجه با این موضوع بهترین راهکار را انتخاب نمایید. در این بخش به تعمیرات پکیج می پردازیم و با قطعاتی که مورد تعمیر قرار می گیرند، بیشتر آشنا می شویم.

تعمیر برد پکیج

برد پکیج را می توان به عنوان مغز و حافظه اصلی پکیج دانست. این قطعه که به رنگ سبز است بسیاری از قطعات الکترونیکی مثل خازن، آی سی، مقاومت و قطعات دیگر را در خود جای داده است. همانطور که به آن اشاره کردیم، برد پکیج مانند مغز می ماند و وظیفه فرمان دادن به سایر قسمت ها را بر عهده دارد.

پکیجی که برد آن از کار افتاده باشد، دیگر قابل استفاده نیست زیرا هیچکدام از بخش های آن دیگر قادر نخواهند بود تا وظایف خود را انجام دهند. به عبارتی کل پکیج فلج می شود. این اوضاع ادامه دار خواهد بود تا زمانی که توسط یک تعمیرکار حرفه ای مورد تعمیر قرار بگیرد.

تعمیر پمپ سیرکولاسیون

وجود این پمپ برای پکیج بسیار حیاتی می باشد. در صورت خرابی این قطعه، دیگر فشار آب لازم برای پکیج تامین نمی شود. این پمپ وظیفه به گردش درآوردن آب را بر عهده دارد. سیستم گرمایشی پکیج به وجود این گردش آب وابسته است.

این پمپ با کارکرد منحصربفرد خود قادر است تا در یک مسیر دایره ای آب را دریافت کند و سپس آن را به سمت شعله هدایت نماید. بعد از آن آب گرم را وارد شوفاژ ها نماید و موقعی که آب سرد شد، مجدداً آن را وارد سیستم خود کند. خراب شدن این پمپ کارکرد اصلی پکیج را با اختلال مواجه می سازد.

تعمیر جرقه

این قطعه باعث روشن شدن شعله پکیج می شود. مکانیزم کارکرد آن به گونه ای است که با ایجاد قوس الکتریکی و تماس با گاز، شمعک ملایمی ایجاد می کند. این شمعک باعث می گردد تا شعله های اصلی پکیج روشن شوند. در صورت خرابی این قسمت، پکیج به هیچ عنوان روشن نمی گردد و کارکرد خود را از دست می دهد. در صورت مشاهده چنین حالتی، بایستی سریعاً آن را مورد تعمیر قرار دهید.

کلام آخر

پکیج از جمله دستگاه هایی شمرده می شود که وجود آن برای منزل ضروری است. این دستگاه وظیفه دارد تا آب گرم منزل را تامین کند و در فصول سرد سال وظیفه گرم کردن شوفاژها و فضای منزل را بر عهده دارد. خرابی پکیج مشکلات زیادی را برای خانواده ها به بار می آورد. وظیفه تعمیرات آن در موارد جزئی بر عهده مستاجر است و در موارد کلی و اساسی بر عهده صاحب خانه قرار دارد.

سوالات متداول

هزینه تعمیرات پکیج چقدر است؟

با توجه به میزان آسیب و خرابی مقدار هزینه ها با یکدیگر تفاوت می کند. اگر بطور مثال برد پکیج خراب شده باشد هزینه بیشتری را در برمی گیرد.

علت گرم نکردن شوفاژ چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که موجب گرم نکردن پکیج می شود. ولی مهم ترین دلیلی که می توان از آن نام برد مساله گرفتگی و ایجاد رسوب در لوله ها است که موجب می گردد تا فشار آب لازم تامین نگردد و آب چرخه خود را به درستی طی نماید. بر اثر این عوامل آب دیگر گرم نخواهد شد.

مقالات بیشتر :

تعمیر جارو برقی مرکزی به عهده کیست

تعمیرات ساختمان به عهده مالک است یا مستاجر

هزینه تعمیرات پمپ ساختمان بر عهده کیست

مطالب مرتبط