هزینه تعمیرات پمپ ساختمان بر عهده کیست

هزینه تعمیرات پمپ ساختمان بر عهده کیست

با گسترش زندگی شهر نشینی، ساخت آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی بیش از پیش احساس می شود. امروزه ساختمان ها و برج های مسکونی بیشماری را می توان یافت که در سطح شهرها و کلان شهرها وجود دارند. در این مکان ها افراد زیادی زندگی می کنند که نیاز به امکانات رفاهی دارند.

آب از نیازهای ضروری انسانها و سایر موجودات بحساب می آید. در ساختمان های مسکونی باید به این نیاز ساکنین توجه شود و آب مورد نیاز آنها تامین گردد. از قدیم تا بحال تامین آب ساکنین برج های چند طبقه همواره دارای چالش بوده است. اما امروزه به یمن حضور تکنولوژی در زندگی ما، دیگر شاهد مشقت در این حوزه نیستیم.

وجود پمپ آب باعث شده تا آب مورد نیاز برای بالاترین طبقات یک برج مسکونی نیز تامین گردد. پمپ های آب می توانند آب را تا طبقات بالا پمپاژ کنند، که به موجب آن آب با فشار بالایی به آن طبقات می رسد. خرابی پمپ آب مشکلات زیادی را برای ساختمان ایجاد می کند. در این قسمت می خواهیم بدانیم هزینه تعمیرات پمپ ساختمان بر عهده کیست؟ و چه افرادی در آن سهیم هستند.

با اهمیت پمپ های آب در ساختمان ها آشنا شدیم و دانستیم که فقدان آنها چه مشکلاتی را می تواند برای ساکنین ایجاد کند. اگر این وسیله دچار مشکل شود و از کار بیفتد، فشار آب در طبقات بالایی کم می شود و حتی ممکن است آب به آن طبقات اصلاً نرسد. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است هر چند وقت یکبار این پمپ ها چک و بررسی شوند تا از بروز آسیب های جدی در آنها جلوگیری شود. در هر صورت، اگر پمپ های آب دچار مشکل شوند، نیاز به تعمیر پیدا می کنند

هزینه تعمیر پمپ آب با مالک است یا مستاجر؟

یکی از وظایف مهم صاحب خانه این است که خانه را بدون هیچ مشکلی به مستاجر تحویل دهد. پمپ آب نیز نباید مشکلی داشته باشد. قبل از تحویل خانه، باید از سلامت پمپ آب اطمینان داشته باشد و اگر به تعمیر احتیاج دارد آن را تعمیر نماید. اما همیشه به این صورت نمی باشد و پمپ آب به تدریج مشکلات خود را نشان می دهد که همین امر موجب ایجاد دردسرهای فراوانی برای مستاجر می شود.

چنین پمپ هایی باید سریعاً قبل از اینکه مشکل دیگری برایشان ایجاد شود، تعمیر شوند. یکی از مشکلات پمپ های آب قدیمی این است که با چندین بار تعمیر کردن نیز درست نمی شوند و چاره ای به جز تعویض آن باقی نمی ماند. تعمیر یا تعویض پمپ آب خراب، باید با هماهنگی کامل صاحب خانه صورت بگیرد. تعویض یا تعمیر پمپ آب به هزینه احتیاج دارد.

 در بیشتر موارد مبلغ تعمیر خیلی بیشتر از اجاره چند ماه مستاجر است. در این صورت مستاجر از پس هزینه های تعمیراتی برنخواهد آمد در مورد پرداخت هزینه ها چند پیشنهاد سازنده ارائه می شود یکی اینکه اگر از مدت اقامت مستاجر در خانه زمان زیادی نمی گذرد باید صاحب خانه هزینه تعمیرات پمپ آب خراب را پرداخت کند.

دوم اینکه اگر مدت زمان زیادی از اقامت مستاجر می گذرد، بایستی هزینه تعمیرات را خود مستاجر پرداخت کند. اما اگر مبلغ هزینه های تعمیرات زیاد می شد بهتر است یا مستاجر آنها را پرداخت کند و از اجاره کم نمیاد یا اینکه بصورت اشتراکی با صاحب خانه، هزینه را پرداخت نمایند. در مورد تعویض پمپ آب باید خاطر نشان سازیم که اگر مستاجر با استفاده زیاد و غیر اصولی، باعث خرابی آن شود باید تمام هزینه ها را پرداخت نماید ولی اگر علت خرابی چیز دیگری بود باید هزینه ها با توافق دو طرف صورت بگیرد.

طبق قانون هزینه تعمیرات بر عهده کیست؟

قانون همیشه راه گشای مشکلات این چنینی است. در مواقعی که مشکل پیچیده می شود و هر کسی نظر شخصی خود را می دهد، رجوع به قانون می تواند تنها راه حل مشکلات باشد. ماده ۴۸۶ قانون مدنی نظر نهایی خود را در این خصوص ابراز داشته است.

قانون متذکره صاحب خانه را ملزم می سازد تا ملک خود را بدون هیچ مشکل و ایرادی به مستاجر تحویل دهد. صاحب خانه وظیفه دارد تا مشکلات خانه بخصوص ایرادهای پمپ آب را شناسایی و تعمیر نماید. همچنین بر طبق این قانون، صاحب خانه باید تمام هزینه های تعمیرات کلی خانه را تقبل نماید.

در مورد هزینه های جزئی خانه، باید توافق بین دو طرف وجود داشته باشد و هزینه ها به صورت منصفانه ای پرداخت گردد. بهتر است قبل از عقد قولنامه، بین صاحب خانه و مستاجر توافقی در مورد هزینه های جاری ساختمان صورت بگیرد و در قولنامه نیز ذکر گردد تا در صورت بروز چنین مشکلاتی در ساختمان، یک طرزالعمل پذیرفته شده بین دو طرف وجود داشته باشد.

آیا پمپ آب جزء مشاعات ساختمان بحساب می آید؟

در ساختمان های مسکونی برای هر واحد یک پمپ آب مجزا در نظر می گیرند تا فشار آب مورد نیاز برای آن واحد تامین گردد. در برخی ساختمان های دیگر برای کل ساختمان از یک پمپ آب استفاده می کنند. در صورتی که برای این پمپ آب مشترک مشکلی پیش آید، تمام ساکنین ساختمان وظیفه دارند تا در هزینه های آن با یکدیگر شریک شوند.

چنین پمپ آبی جزء مشاعات ساختمان بحساب می آید و قانون مشاعات در مورد آن صدق می کند. در چنین حالتی هزینه ها بر دوش یک نفر نیست. استفاده از پمپ آب مشترک در کنار مزایایی که دارد، مشکلات فراوانی را نیز به دنبال دارد. خراب شدن این پمپ آب موجب می شود تا کل ساختمان با مشکل مواجه شود و زمان و زیادی را در بر میگیرد تا تعمیر گردد. از طرفی با افزایش مصرف، به پمپ آب مشترک فشار وارد می شود و از راندمان مثبت آن می کاهد.

نحوه کارکرد پمپ آب ساختمان

در ساختمان های امروزی استفاده از پمپ آب بسیار رواج پیدا کرده است و بعه دلیل افت فشار آب در این اواخر، استفاده از آن در ساختمان ها الزامی است. پمپ آب یک وسیله مکانیکی محسوب می شود که از نیروی برق تغزیه می کند و با گرفتن انرژی خود از برق ساختمان، آن را به نیرو محرکه تبدیل می نماید.

در داخل پمپ، سیال آب در حال حرکت و جریان است. نیرو محرکه تولید شده به این سیال انتقال می یابد و آن را با فشار به طبقات بالایی منتقل می کند. در حالت کلی دو نوع پمپ آب داریم یکی پمپ های دینامیکی و دومی پمپ های گریز از مرکز که نحوه کارکرد هریک از این دو با یکدیگر فرق می کند. تمام اجزای پمپ آب با هماهنگی یکدیگر در حال فعالیت هستند. اگر مشکلی برای یکی از قسمت های آن بوجود آید، کارکرد کل سیستم را با اختلال مواجه می سازند. با توجه با مطالبی که تا کنون ذکر شد، هزینه تعمیرات پمپ آب ساختمان یک مساله توافقی بحساب می آید و بهتر است تا با مشارکت و همکاری بین صاحب خانه و مستاجر این هزینه ها پرداخت گردد.

مشکلات رایج پمپ آب ساختمان

پمپ آب وسیله برقی و مکانیکی است که نیاز به بررسی و مراقبت دارد. عوامل مختلفی وجود دارند که باعث می گردند تا پمپ آب دچار مشکل شود. مشکلات ایجاد شده برای پمپ آب می تواند دردسرهای زیادی را برای ساکنین ساختمان ایجاد کند. برای اینکه مشکلات ناشی از خرابی پمپ آب در آینده دور و نزدیک باعث ایجاد زحمت و مشقت برای ساکنین نشود، بهتر است تا سرویس کاری و بازدید مستمر از آن در لیست کارهای مهم ساختمان قرار بگیرد. سرویس کاری موجب می گردد تا از بروز آسیب های جدی به پمپ آب جلوگیری شود.

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای هر پمپ آبی اتفاق بیفتد، تنظیم نبودن فشار آن است. تنظیم نبودن فشار باعث می گردد تا آب بصورت کم فشار وارد طبقات بالایی شود و زندگی ساکنین آنجا را با اخلال مواجه سازد. برای حل این مشکل بهتر است تا پمپ آب را یک بار خاموش و روشن نمایید و در صورتی که تاثیری نداشت از یک تعمیرکار حرفه ای بخواهید تا آن را تنظیم نماید.

روشن نشدن پمپ آب یکی از مواردی است که همواره از سوی ساکنین ساختمان گزارش می شود. بسیاری از افراد از روشن نشدن پمپ آب گلایه دارند و نمی دانند مشکل روشن نشدن از کجا منشاء می گیرد. در صورتی که با کمی آگاهی از نحوه کارکرد آن، درخواهند یافت که مشکل روشن نشدن آن از عدم کارکرد کلیدهای وصل کننده خودکار پمپ نشأت میگیرد. برای حل این مشکل، باید پمپ آب را از برق خارج کنند و در اسرع وقت تعمیر آن را به یک تعمیرکار حرفه ای بسپارند.

صدای بیش از حد پمپ آب نیز یکی از مشکلات عمده ای است که بیشتر آپارتمان نشینان از آن شکایت دارند بخصوص ساکنین طبقات اول تا سوم که این صدای آزار دهنده تا این طبقات نیز به گوش می رسد. صدای پمپ آب یک مساله گریز ناپذیر است و وجود آن چیز عجیبی نیست. برای جلوگیری از آلودگی صوتی، بهتر است تا آن را در داخل یک محفظه عایق صوتی قرار دهند تا صدای آن کمتر به گوش برسد.

البته لازم به یادآوری است که نباید به مساله به همین سادگی نگریست. در برخی حالات، صدای زیاد پمپ آب ممکن از از مشکل جدی حکایت کند. روغن کاری و تعویض قطعات داخلی آن یکی از روش هایی محسوب می شود که در کاهش آلودگی صوتی آن تاثیر گذار است.

یکی از پیشنهادات سازنده در این خصوص، مراجعه به تعمیرکار متخصص و حرفه ای است. بهتر است مشکلات و آسیب های پمپ آب توسط یک فرد کاربلد و با تجربه حل گردد. شرکت بازسازی میچینم با سابقه طولانی که در حوزه بازسازی خانه قدیمی ، بازسازی ویلا قدیمی، بازسازی آشپزخانه و نوسازی ساختمان و دارد، قادر است تا انواع بازسازی ها را با پیمانکار بازسازی ساختمان اجرایی کند. اگر تعمیرات پمپ آب باعث آسیب وارد شدن به قسمت های مختلف طبقه همکف و زیر زمین شده است و نیاز به بازسازی و تعمیرات ساختمان دارد، کافیست تا با مشاوران ما در مجموعه میچینم تماس بگیرید. و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

کلام آخر

هزینه های جاری ساختمان و بخصوص هزینه های تعمیراتی همواره از مسائلی بوده که باعث بوجود آمدن اختلاف بین مستاجر و صاحب خانه شده است. برای راه حل این مشکل بهترین کار مراجعه به قوانین آپارتمان و قوانین تملک آپارتمان می باشد که این دو مرجع به تمام مشکلات و سوء تفاهم ها نقطه پایان می دهد. پرداخت هزینه های تعمیراتی ساختمان بخصوص هزینه تعمیرات پمپ آب یک مساله توافقی است که با هم نظری و اشتراک طرفین قابل حل شدن است.

سوالات متداول

آیا تعمیرات پمپ آب جزء هزینه های مشاع بحساب می آید؟

اگر تمام واحدهای ساختمان از یک پمپ آب استفاده کنند، هزینه ها بصورت مشترک بین آنها تقسیم می شود. در صورتی که هر واحد از خود پمپ آب مجزایی داشته باشد، در این صورت باید تمام هزینه ها را خود واحد مذکور پرداخت نماید.

چه لزومی به استفاده از پمپ آب در ساختمان است؟

به دلیل افت فشار آب در این سالها و نرسیدن آب به طبقات بالایی، استفاده از پمپ آب بهترین گزینه است.

مقالات بیشتر :

چگونه یک ساختمان را متر کنیم

مطالب مرتبط