چگونه کابینت آشپزخانه را رنگ کنیم

چگونه کابینت آشپزخانه را رنگ کنیم

کابینت آشپزخانه از بخش هایی شمرده می شود که به مرور زمان دچار فرسودگی و تغییر رنگ می گردد. کابینت ها را بایستی با روش های مناسبی تقویت کرد.

روش هایی که از آن صحبت می کنیم شامل اقداماتی است که با انجام آنها می توانید ظاهر قدیمی کابینت آشپزخانه را تغییر داده و زیباتر نمایید. از طرفی با انجام این کارها باعث می گردید تا طول عمر کابینت ها افزایش پیدا کند. رنگ آمیزی یکی از روش های آسان و مقرون به صرفه ای شناخته می شود که از طریق آن قادر خواهید بود تا رنگ آمیزی زیبا و جذابی را در خصوص کابینت های آشپزخانه به اجرا در آورید.

رنگ آمیزی را از این جهت مقرون به صرفه می دانیم که تعویض یا تعمیر کابینت ها، هزینه های به مراتب بالاتری را می طلبند. در ادامه این بخش قصد داریم تا به سوال چگونه کابینت آشپزخانه را رنگ کنیم بپردازیم و با شرایط کار بیشتر آشنا شویم.

شرکت بازسازی میچینم در زمینه بازسازی خانه سال های زیادی است که در حال فعالیت است. این مجموعه در زمینه بازسازی ویلا و تعمیرات ساختمان فعالیت می کند. بازسازی آشپزخانه و سایر نقاط ساختمان نیز در لیست تخصص های تیم میچینم قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مجموعه میچینم در تماس شوید تا کارشناسان ما شما را در امر بازسازی کمک و یاری بخشند.

شماره های تماس :

روش رنگ کردن کابینت ها

برای رنگ کردن کابینت ها بایستی از یک روش و اصول مناسب و پذیرفته شده ای تبعیت کنید. کابینت ها با توجه به تنوعی که دارند روش های مختص به خود را برای رنگ آمیزی می طلبند. اگر شما نیز قصد دارید تا کابینت های آشپزخانه خویش را رنگ کنید باید با دقت و توجه لازم قبل از انجام هر اقدامی، بررسی های جزئی را در مورد آن انجام دهید.

از بررسی های جزئی نام بردیم، دقیقا منظورمان این است که بایستی قدم به قدم اول جنس آن را مشخص نمایید و بعد از آن کارهای لازم را در خصوص آن انجام دهید. در این قسمت تصمیم داریم تا توضیح کافی در مورد انواع کابینت ها داشته باشیم و روش های رنگ کردن در آن را بررسی نماییم.

کابینت چوبی

کابینت های چوبی با داشتن ظاهر زیبا و جذابی که دارند توانسته اند در این سال ها در بین خانه های ما جا خوش کنند. این کابینت ها به دلیل داشتن مزایای فراوان، همواره مورد استقبال خانواده ها قرار می گیرد. این کابینت ها بر اثر گذر زمان دچار پوسیدگی می شوند و رنگ و ظاهر خود را از دست می دهند.

برای اینکه بتوانید مجدداً از اینها به مدت چندین سال دیگر استفاده نمایید، بهتر است تا با شیوه های مناسب، آنها را رنگ کنید. اگر بخواهیم تا در خصوص ساختار این کابینت ها صحبت کنیم باید این قضیه را خاطر نشان بسازیم که به شدت در مقابل آب و رطوبت آسیب پذیر هستند.

در بیشتر مناطق کشور، این متریال با خطر حمله موریانه ها نیز مواجه است. با پیروی از شیوه های مناسب، قادر خواهید بود تا با یک تیر دو نشان بزنید به گونه ای که با رنگ آمیزی کابینت چوبی، در عین زیبایی بخشی به آن، حمله موریانه ها را نیز خنثی می کنید. البته تنوع بسیاری در بین چوب ها وجود دارد. از چوب های راش گرفته تا گردو و بلوط، همگی با شیوه مخصوصی رنگ آمیزی می شوند.

کابینت فلزی

کابینت های فلزی نیز از دیرباز تا کنون در آشپزخانه های ما وجود داشته است. این نوع کابینت ها نیز آسیب پذیری مختص به خود را دارند. خطر زنگ زدگی، تاب برداشتن و از دست دادن شکل و فرم از جمله مواردی است که کابینت های فلزی به آن دچار می شوند.

برای کم کردن یا بی تاثیر کردن این آسیب ها می توانید رنگ کردن را به عنوان یک گزینه مناسب و در دسترس انتخاب نمایید. ساختار کابینت های فلزی نیز قابل بررسی است. بیشتر کابینت های فلزی را از جنس آهن می سازند.

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره کردیم، زنگ زدگی از جمله خطرات اصلی است که این متریال را تهدید می کند. رنگ کردن و جلوگیری از نفوز آب به لایه های آن، از جمله اقداماتی است که می توانید انجام دهید.

مراحل رنگ کردن کابینت چوبی

برای رنگ کردن کابینت های چوبی بایستی یکسری از روش ها را به ترتیب انجام دهید تا در انتها به نتیجه مطلوب خود برسید. قبل از رنگ کردن کابینت چوبی، باید در ابتدای امر نوع آن را مشخص کنید که از کدام چوب ساخته شده است. بعد از مشخص نمودن آن باید اقدامات پیشنیاز را انجام دهید تا کابینت آماده رنگ کردن شود. در ادامه این بخش قصد داریم تا به تمام این موارد بصورت مفصل بپردازیم.

مرحله مقدماتی

قبل از اینکه هر اقدامی در جهت رنگ کردن کابینت انجام دهید، باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید تا خللی در جریان کار شما بوجود نیاورد. آماده کردن فضای مناسب جهت رنگ کردن، یکی از مهم ترین تدابیری شمرده می شود که بایستی اتخاذ کنید.

جنس و متراژ کابینت های خود را مشخص سازید و بر اساس آنها از رنگ های مناسبی در مقادیر لازم تهیه نمایید. بعد از انجام این اقدامات اینک نوبت به اصل کار می رسد، آنهم باز کردن کابینت ها و حذف اتصالات بین آنهاست. با این کار تمام کابینت ها از یکدیگر جدا می شوند. در انتهای این مرحله باید تمام قطعات کابینت را شماره گذاری کنید تا در موقع نصب به مشکلی برنخورید.

مرحله سمباده زدن کابینت

سمباده زدن کابینت از جمله کارهای مهم و ضروری محسوب می شود. حتماً بایستی قبل از رنگ زدن، تمام بخش های بدنه کابینت را سمباده بکشید.

سمباده کشیدن موجب می شود تا علاوه بر زدودن مواد زائد، زمینه و بستر مناسبی برای رنگ کردن کابینت نیز فراهم شود. کابینتی که سمباده بر روی آن کشیده شده باشد، توانایی بالایی در جذب رنگ خواهد داشت. البته با توجه به نوع چوب، باید از سمباده هایی با زبری مناسب استفاده نمایید.

مرحله رنگ آمیزی کردن

بعد از انجام پیشنیازهای لازم و ضروری حالا نوبت به اصل کار می رسد. در هنگام رنگ کردن باید به سبک و رنگ آشپزخانه نیز توجه کنید و رنگ های مناسبی را برای کابینت برگزینید. البته باید به میزان بودجه خود نیز توجه کنید و ببینید آیا رنگ کردن به صرفه است یا خیر.

در بازار رنگ های متنوعی وجود دارد که برخی از آنها قیمت بالایی دارند. در مقابل نمونه های ارزان قیمت نیز یافت می شود. البته نباید کیفیت را فدای قیمت کنید.

رنگ مناسب کابینت چوبی

کابینت های تمام چوب را می توان با استفاده از رنگ های ام دی اف نیز رنگ آمیزی کرد. چوب به دلیل ساختاری که دارد حتماً بایستی در هنگام کار به موارد مهمی که منجر به تخریب آن می گردد، توجه کنید و از انجام اقدامات بی مورد بپرهیزید. بهترین نوعی که می توان برای کابینت های چوبی استفاده کرد، رنگ لعاب است. این رنگ لعاب باید ضد آب باشد و اجازه نفوذ آب و رطوبت را در چوب ندهد.

رنگ مناسب جهت رنگ کردن کابینت ام دی اف

انتخاب رنگ مناسب همواره یکی از مهم ترین دغدغه هایی شمرده می شود که ذهن افراد را به خود مشغول کرده است. مدل و سبک هر آشپزخانه ای، رنگ بخصوصی را می طلبد. در بازار رنگ های مدرن و معمولی را می توان یافت. با توجه به تنوع رنگی که وجود دارد می توانید از مناسب ترین آنها در رنگ کردن کابینت آشپزخانه خویش استفاده کنید.

مهم ترین پارامتری که در هنگام انتخاب رنگ به آن بایستی توجه کنید، مساله هماهنگی آن رنگ با سایر وسایل خانه است. در انتخاب رنگ، به میزان بودجه در دسترس خود نیز توجه داشته باشید و متناسب با آن خریدهای خود را انجام دهید. در ادامه این بخش به رایج ترین رنگ هایی که برای کابینت استفاده می شود، می پردازیم و با آنها آشنا می شویم.

اسپری رنگ

استفاده از اسپری رنگ بسیار راحت می باشد و به سادگی می توان از آن برای رنگ کردن کابینت استفاده کرد. اسپری رنگ، نیازی به قلم مو ندارد و سیستم خودش برای رنگ کردن کافیست.

در هنگام استفاده از اسپری رنگ، بایستی در یک فضای مناسبی قرار داشته باشید تا ذرات معلق رنگ در هوا، سیستم تنفسی شما را اذیت نکند. البته وجود سیستم تهویه در هر فضایی توصیه می شود. این نوع رنگ در کابینت های ام دی اف بسیار کاربرد دارد.

رنگ گچ

استفاده از این رنگ، احتیاج به قلم مو دارد و بایستی در هنگام رنگ کردن از یک نوع تمیز و با کیفیت آن کار گرفت. برای اینکه بتوانید به خوبی این نوع رنگ را بر روی کابینت پخش نمایید، بایستی به شیوه درستی سمباده کشی کنید. در این مورد سمباده کشی جزئی نیز کفایت می کند.

رنگ اکریلیک

استفاده از رنگ اکریلیک نیز در این اواخر بسیار رواج پیدا کرده است. برای اینکه کابینت ها را به خوبی و با کیفیت بالایی رنگ آمیزی کنید، بایستی از یک غلطک کار بگیرید. البته از قلم مو نیز می توانید استفاده کنید اما باید قبل از رنگ آمیزی آن را به خوبی تمیز کنید.

نحوه رنگ آمیزی کابینت فلزی

برای اینکه بتوانید کابینت فلزی را رنگ آمیزی نمایید باید حتماً قبل از این کار، آن را از وجود هرگونه زنگ زدگی و کثیفی تمیز نمایید. بدین منظور استفاده از سمباده جهت این کار بسیار موثر می باشد. بر خلاف کابینت های چوبی که به بسیاری از مواد حساسیت دارند، کابینت های فلزی اینگونه نیستند.

این کابینت ها را می توان توسط مواد شوینده مناسب، پاکسازی کرد. بعد از انجام این اقدامات، اینک نوبت به این می رسد تا رنگ آمیزی اساسی را در خصوص آن به مرحله اجرا گذاشت. تقریباً از تمام رنگ ها می توان برای رنگ کردن این نوع کابینت ها استفاده کرد.

کلام آخر

آشپزخانه از بخش های مهم و کلیدی منزل حساب می شود. این بخش از خانه تاثیر زیادی بر ظاهر کلی خانه می گذارد. کابینت های موجود در آشپزخانه نیز به عنوان نوعی دکوراسیون داخلی محسوب می شوند و بایستی توجه به ظاهر آنها در اولویت قرار داشته باشد.

رنگ کردن کابینت ها را نیز می توان به عنوان یک اقدام هوشمندانه در جهت بهبود ظاهر آشپزخانه قلمداد کرد. تفاوت چندانی در مراحل رنگ کردن کابینت های چوبی و فلزی وجود ندارد ولی نکته مهمی که است، توجه به ساختار هریک از آنهاست که در مواجهه با برخی مواد، واکنش های تخریبی از خود نشان می دهند.

سوالات متداول

مزایا و معایب رنگ کردن کابینت؟

رنگ کردن کابینت دارای مزایا و معایب بیشماری می باشد از جمله مزایای آن می توان به کاهش هزینه ها و نو شدن ظاهر آشپزخانه اشاره کرد.
کابینت ها را با هر رنگی نمی توان رنگ آمیزی کرد. همین محدودیت در انتخاب رنگ، به عنوان یک جنبه از معایب کار شناخته می شود.

هزینه رنگ کردن کابینت آشپزخانه چقدر است؟

هزینه رنگ کردن کابینت آشپزخانه را می توان به چند عامل وابسته دانست. تعداد کابینت ها و خصوصیات ساختاری آنها از جمله عواملی شناخته می شوند که بر هزینه پایانی تاثیر گذار هستند.

مقالات مرتبط :

راهنمای انتخاب کابینت آشپزخانه

چگونه کابینت آشپزخانه را تمیز کنیم

مطالب مرتبط