چگونه هوای خانه را بیشتر خنک کنیم

چگونه هوای خانه را بیشتر خنک کنیم

وقتی درجه حرارت در خارج افزایش می یابد ، فضای داخلی خانه نیز گرم می شود. اتاق های گرم و خفه حس آرامش را از خانه های ما می گیرند و می توانند به معنی  بی خوابی در شب باشند .

یک سیستم تهویه مطبوع در کل خانه ممکن است خوب به نظر برسد. اما شما به راه حل های خنک کننده سریعتر و کم هزینه تری نیاز دارید که به شما کمک می کند تا سریع اتاق را خنک کنید.

خوشبختانه تعدادی روش برای خنک کردن سریع اتاق  وجود دارد که به کارگیری آنها بین چند دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. با استفاده از هر یک از این روش ها می توایند خنکی بیشتری در خانع تجربه کنید.

فن سقفی خود را معکوس کنید

اگر در زمستان از پنکه سقفی خود استفاده می کنید . در ماه های سرد ، پنکه های سقفی در تنظیم جهت عقربه های ساعت هوای گرم را بهتر پخش می کنند. اما این دقیقاً همان چیزی است که می خواهید در طول تابستان از آن اجتناب کنید.

در تابستان ، فن شما باید خلاف جهت عقربه های ساعت باشد. تغییر جهت به آسانی چرخاندن سوئیچ است.

پنکه های سقفی به هر طریقی معکوس می شوند ، بنابراین دستورالعمل های محصول خود را بررسی کنید. تنظیم بعضی از فن ها به راحتی در کنترل از راه دور است. با چرخاندن سوئیچ کنار فن یا کشیدن زنجیر ، فن ها جهت معکوس خواهند پیدا کرد.

در طول روز پنجره را بپوشانید

پنجره همیشه سازش بین بهره وری انرژی و میل اصلی انسان به نور طبیعی است. با جلوگیری از گرما و تابش مستقیم نور خورشید ، دمای گرم خارج از خانه بهتر کنترل می شود .

از این نظر ، اتاقی بدون پنجره یا پنجره کوچک ایده آل خواهد بود. اما هیچ کس نمی خواهد در یک اتاق غاری مانند زندگی کند. با نصب پرده های حرارتی روی پنجره ها می توانید به همین اثر برسید. حداقل پرده ها یا پرده ها را ببندید .

نکته :

اگر به راه حل سریع نیاز دارید ، در طول روز که گرما در اوج خود است ، مواد ضخیم و نرم مانند روتختی یا روتختی سبک را روی پنجره ها بکشید. ضخیم تر ، بهتر است.

مطلب مرتبط : چگونه پرده ها را برای خانه خود انتخاب کنیم ؟

هوا را مرطوب کنید

یک ترفند خنک کردن سریع اتاق ، تهویه مطبوع است که، علاوه بر ارائه هوا سرد، رطوبت مملو از اتاق را حذف می کند . می توانید مورد دوم را با دستگاه رطوبت گیر به کار ببرید . رطوبت گیرهای با کیفیت بالا می توانند روزانه 70 پیمانه آب از خانه خارج کنند.

شب پنجره ها را را باز کنید

پس از غروب خورشید ، دمای خارج معمولاً پایین تر از دمای داخل می شود. اگر این اتفاق افتاده است ، درپوش های پنجره ها را برداشته و تا آنجا که ممکن است پنجره ها را باز کنید.

یک نسیم را وارد خانه کنید

اجازه دادن به ورود هوا در شب به داخل خانه خیل خوب است ، اما حرکت دادن هوا حتی بهتر است. اگر دو پنجره دارید که با هم همخوان هستند یا حتی به صورت مورب قرار گرفته اند ، از باز بودن هر دو مطمئن شوید.

با قرار دادن یک فن در هر پنجره ، می توانید هوا را بیشتر به حرکت در اتاق خود ترغیب کنید. یک فن از خارج به هوا می وزد ، در حالی که پنجره دیگر معکوس شده و هوا را به بیرون می دمد.

از لوازم خانگی گرم کنند استفاده نکنید

اکثر دستگاه ها مقداری گرمای باقیمانده ایجاد می کنند. دسته دیگر لوازم خانگی وجود دارد که تنها با هدف تولید مقادیر زیادی گرما تولید شده اند ، مانند خشک کن لباس و اجاق گاز.

برای خشک کن لباس ، در نظر بگیرید که یک قفسه خشک کن داخلی را با آن جایگزین کنید. در مورد فر ، مایکروویو باید گفت که این دستگاه ها  ، مقداری گرما تولید می کند. در عوض با  شام های بدون طبخ خوشمزه ، خنک باشید.

کولر خواب

تلاش برای خوابیدن در یک اتاق خواب متلاطم می تواند مطلقاً بدترین حالت باشد. شب احساس بدی دارید ، روز بعد حتی بدتر هم می شوید. اما برای خنک کردن اتاق خواب چند روش وجود دارد:

  • گرما افزایش می یابد ، بنابراین سعی کنید قسمت خواب خود را پایین بیاورید. تشک را روی زمین قرار دهید یا جای کمتری در خانه برای خواب پیدا کنید.
  • یک بالش خنک کننده مخصوص طراحی شده برای گرما از سر خود تهیه کنید.
  • یک بطری آب خنک یا منجمد یا بسته های خنک کننده ژل در کف تخت به خنک شدن کل بدن شما کمک می کند .
  • از روکش های سبک تر و ورق های 100 درصد پنبه ای استفاده کنید. اگر هنوز احساس پوشش های سنگین تر دارید اما گرما نمی خواهید ، به سراغ روکش های تخت خواب بروید .

اتاقهای استفاده نشده را ببندید

اتاق هایی که از آنها استفاده نمی کنید به طور جدی مانع تلاش برای خنک سازی شما می شوند.  آنها گرمای ناخواسته ای را از یک اتاق به اتاق دیگر تحریک می کنند. با بستن درب اتاق های استفاده نشده یا بسته نگه داشتن درب سرویس بهداشتی ، به طور موثر آن گرما را به دام می اندازید و مانع آن می شوید. با این حال ، قبل از بستن اتاق ، پرده ها را محکم ببندید و حتی پنجره ها را با روتختی ضخیم یا نازک بپوشانید.

چراغ های رشته ای را خاموش کنید

چراغ های رشته ای که مقدار قابل توجهی گرما تولید می کنند ، عمدتا در خیلی مکان ها کنار گذاشته شده اند.  همه انواع لامپ های رشته ای ممنوع نیستند. سعی کنید استفاده از این لامپ های ایجاد کننده گرما و پرمصرف را کم کنید و به جای آن از لامپ های LED استفاده کنید.

فن آشپزخانه و حمام می تواند کمک زیادی کند

همانطور که می دانید خاصیت هوای گرم اینگونه است که در بالا قرار می گیرد و هوای سردتر را به پایین هدایت می کند، (به همین دلیل است که بالن ها را می توان با قرار دادن چند شعله در زیر چادر بزرگ اش و تجمع هوای گرم درون آن به سمت بالا هدایت کرد.) در همه خانه ها نیز به علت آنکه فضا بسته می باشد، معمولا هوای گرم محیط در بالا و نزدیک سقف قرار می گیرد. با تجمع هوای گرم در بالا، چنانچه این هوا تخلیه نشود، به مرور تمام محیط خانه را گرم می کند.

حال با یک ترفند ساده می توانید این هوای گرم را از محیط خانه خود خارج کنید. این ترفند استفاده از فن های تهویه هوا می باشد که معمولا درون آشپزخانه و حمام و دستشویی نصب می شوند. هنگامی که فن ها را روشن می کنید و از سمتی دیگر یک مسیر ورود جریان هوا مانند پنجره ها یا در منزل باز باشد خواهید دید که این شیوه تاثیر زیادی در خنک تر کردن منزل تان داشته است.

دودی کردن پنجره ها

یکی از روش هایی که می تواند تاثیر زیادی روی دمای محیط خانه در فصل های گرم داشته باشد، دودی کردن یا همان تیره کردن پنجره های خانه می باشد. همانطور که خودتان می دانید، بخش زیادی از دمای گرم هوای خانه ما از طریق پنجره ها به درون خانه نفوذ می کند و یکی از مهمترین علت های آن نیز نور مستقیم خورشید و گرمای زیاد حاصل از آن می باشد.

حال اگر شما بتوانید با قرار دادن یک برچسب سیاه یا توری مشکی روی پنجره خود از ورود نور خورشید از طریق پنجره به منزل خود جلوگیری کنید و یا شدت آن را کاهش دهید، قطعا می توانید تاثیر زیادی روی دمای هوای اتاق خود بگذارید.

استفاده از گیاهان آپارتمانی

چنانچه می خواهید با یک تیر دو نشان بزنید، طوری که هم دمای هوای اتاق تان کاهش پیدا کند و هم اتاق و منزل تان زیبایی و جلوه خاصی داشته باشد، می توانید از گیاهان آپارتمانی در اتاق خود استفاده کنید.

در این شیوه شما می بایست چند گیاه آپارتمانی را همراه گلدان هایشان کنار پنجره خود قرار دهید. این عامل باعث می شود علاوه بر جذب مقداری از نور و گرمای خورشید توسط این گیاهان، کمی نیز سایه ایجاد کنند که همین خود تا حدودی به کمتر شدن گرما کمک می کند.

آشپزی را بیرون از محیط خانه انجام دهید

همانطور که می دانید آشپزی و پختن غذا در خانه به علت روشن بودن اجاق گاز، گرمای زیادی در محیط خانه ایجاد می کند که این خود باعث می شود محیط خانه از جمله اتاق ها از این گرمای ایجاد شدهه در امان نباشند.

گرمای ایجاد شده در فصل های سرد و خنک سال مانند پاییز و زمستان کهه محیط خانه به طور طبیعی سرد است، نه تنها ایرادی ندارد که باعث دلپذیر شدن آن نیز می شود. ولی در فصل گرم سال بخصوص اواسط تابستان که گرمای هوا گاهی بیشاز حد تحمل است، این گرمای ایجاد شده توسط آشپزی گاهی غیر قابل تحمل است.

برای حل این مشکل می توانید آشپزی خود را در بیرون از محیط خانه انجام دهید. بالکن ها می توانند فضای بسیار مناسبی برای انجام این کار باشند. آشپزی در بالکن علاوه بر اینکه باعث می شود تا محیط خانه از گرمای ناشی از آشپزی در امکان باشد، باعث می شود بوی غذا نیز در خانه نپیچد.

لباس ها را صبح بشویید و شب اتو کنید

یکی از ترفندهای بسیار ساده ولی تاثیر گذار در خنک ماندن محیط خانه در فصل های گرم سال جا انداختن یک عادت مناسب برای شستن لباس ها می باشد.. همانطور که می دانید کار کردن یک وسیله برقی مانند ماشین لباس شویی خود می تواند تا حدی به گرمای منزل اضافه کند، وسیله دیگری مانند اتو نیز گرمای قابل توجهی از خود تولید می کند.

شما برای آنکه از گرمای ایجاد شده توسط این دو وسیله در امان بمانید می توانید برنامه شستن لباس های تان را اینگونه بچینید که صبح ها که هوا خنک تر است لباس شویی را روشن نموده و لباس های تان را بشویید و آن ها را پهن کنید تا در طول روز خشک شوند. سپس در پایان روز و هنگام شب که باز از شدت گرمای هوا کاسته می شود، برنامه اتو کردن شان را انجام دهید.

جایگزین نمودن ملافه ها

با گرم تر شدن هوا شما می بایست تغییراتی را متوجه محیط زندگی خود کنید که از آن جمله می توان جایگزین نمودن پرده های ضخیم با پرده های نازک، برداشتن بخاری، سرویس کولر و … می باشد. یکی از این تغییرات که می تواند تاثیر زیادی روی جلوگیری از اذیت شدن توسط گرما داشته باشد، تعویض ملافه های تختخواب تان می باشد. با آمدن فصل گرما شما می بایست ملافه های ضخیم و گرم خود را با ملافه های نازک و خنک تعویض کنید تا کمتر از گرما اذیت شوید.

کلام پایانی

گرمای هوا همانطور که خوبی هایی همراه خود دارد، همانطر نیز گاهی بسیار کلافه کننده و اذیت کننده می باشد، خصوصا اینکه محیط زندگی مان بیش از حد گرم باشد و باعث شود نتوانیم آن طور که می خواهیم در آن به استراحت بپردازیم و اینگونه آرامش مان مختل شود. چنانچه با مشکل گرمای بیش از حد هوا در منزل و اتاق تان رو به رو هستید، می توانید با انجام توصیه ها و ترفندهای گفته شده در مطالب بالا از شدت گرمای اتاق خود بکاهید و مشکل تان را تا حدودی بر طرف کنید.

 این مطلب با توجه به معماری و سبک ساخت منازل در اغلب نقاط کشورمان توسط تیم مشاورین و متخصصین بازسازی و طراحی می چینم گردآوری، بررسی و نگارش شده است. تیم بازسازی و طراحی می چینم با سابقه ای طولانی در امر بازسازی خانه، بازسازی ویلا، تعمیرات ساختمان و طراحی منازل، تجربه ای گسترده در تمامی زمینه های مربوط به دکوراسیون منزل را دارا می باشد و می تواند در تک تک زمینه های طراحی و بازسازی منزل به شما مخاطبان عزیز کمک کند. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

شماره های تماس :

سوالات متداول

برای فن های تهویه می تواند کمکی به کمتر شدن دمای هوا کنند؟

بله. همانطور که می دانید، همیشه هوای گرم در سطح بالای محیط قرار می گیرند. با روشن کردن فن های تهویه هوا که معمولا در آشپزخانه، حمام و دستشویی نصب می شوند می توان از شدت گرمای محیط کم نمود

آیا نگهداری از گیاهان آپارتمانی تاثیری در کاهش دما در منزل دارد؟

بله. نگهداری از گیاهان آپارتمانی خصوصا در کنار پنجره ها علاوه بر زیبایی زیادی که به محیط خانه می بخشد، نور و گرمای قابل توجهی را نیز جذب خود می کند و اینگونه در کمتر شدن دمای هوای محیط تاثیر گذار هستند.

مقالات بیشتر :

نکاتی برای کاهش قبض برق خانه شما

مطالب مرتبط