صرفه جویی انرژی گرمایی و کاهش هزینه ها در منزل

صرفه جویی انرژی گرمایی و کاهش هزینه ها در منزل

گرم کردن خانه در فصل های سرد سال یکی از معضلات اکثر خانواده ها، بخصوص خانه های بزرگ می باشد. اکثر مردم برای گرم کردن خانه از سیستم های گرمایشی پر قدرت و هزینه بر استفاده می کنند، باید بدانید گرم نگه داشتن خانه در این فصل ها به معنای افزایش هزینه های گاز و موتور خانه ها نمی باشد، بلکه شما می توانید تنها با انجام چند تکنیک کم هزینه تر نسبت به سیستم های پرقدرت گرمایشی خانه ای گرم داشته باشید.

در ادامه 13 نکته برای کاهش هزینه های گرمایشی در منزل بیان خواهد شد که می توانید از آن ها استفاده کنید و خانه ای گرم با هزینه کم داشته باشید.

13 نکته برای گرم نگه داشتن خانه با هزینه ای کم

پوشیدن لباسی گرم و مناسب فصل سرد

اولین و ساده ترین راهی که شما می توانید برای گرم کردن خود انجام دهید، انتخاب لباسی مناسب می باشد. شما باید با توجه به فصل ها و دمایی که دارند لباس مختص آن را انتخاب کنید و بپوشید. به طور مثال برای فصل تابستان و گرما پوشیدن لباس گرم و پشمی اصلا انتخاب درستی نمی باشد، همان طور که پوشیدن لباس خنک مانند تی شرت در زمستان صحیح نیست.

برای کم کردن هزینه های گاز و سیستم های گرمایشی مانند بخاری یا شوفاژ در هوای سرد باید از لباس های گرم و ترجیحا کلاه استفاده کنید، علاوه بر این نوشیدنی های گرم مانند چای را جایگزین نوشیدنی های خنکی کنید که قبلا مصرف می کردید. همین دو نکته ساده می تواند تا حد زیادی به شما برای گرم شدن کمک کند در عین حال هزینه ای هم در برد ندارد.

استفاده از وسایل تزئینی گرم کننده

نوع تزئین و دکود منزل و اتاق ها چیزی است که همیشه مورد توجه خانم و دیگر اعضای خانواده بوده است. همیشه انتخاب نوع وسایل تزئینی و همچنین هزینه ای که در بر دارد با توجه به این که هر ساله صنعت مد در حال تغییر و دگرگونی است یک معضل جدی به شمار می رفته. با وجود هزینه ای که برای خرید وسایل تزئینی منزل انجام می دهید، این نکته را به یاد داشته باشید که تهیه یک پرده و ملحفه زخیم یا حتی فرش جزء ضروریات هر خانه می باشند.

زیرا استفاده از این نوع وسایل در فصل های سرد مانند زمستان تا حد زیادی هزینه های گرم کردن خانه را کم می کند. به طور مثال وقتی هوا کمی سردتر شد ملحفه های نازک را جمع کرده و به جای آن از پتوهای زخیم استفاده کنید، تعداد فرش هایی که برای کف اتاق ها استفاده می کنید را تا جایی که ممکن است بیشتر کنید و در آخر از پرده های زخیم تر و عایق های گرمایشی برای پنجره اتاق ها استفاده کنید.

گرمای خورشید را به داخل خانه بیاورید

یکی از نکات ظریف، ساده و بی هزینه ای که در جهت گرم کردن خانه می توانید از آن بهره ببرید، استفاده از یک پدیده طبیعی یعنی نور و گرمای خورشید می باشد.

برای این کار اولین نکته این است که در تمام طول روز یعنی زمانی که خورشید در حال نور افشانی است پرده های زخمی که قبلا برای عایق بندی و جلو گیری از ورود هوای سرد را در نظر گرفته بودید را کنار بزنید تا بدین صورت نور خورشید راهی برای نفوذ به خانه پیدا کند.

این کار باعث می شود که خانه بدون هیچ وسیله و سبک خاصی گرم شود. باید این نکته را در نظر داشته باشید که پس از غروب خورشید و کاهش گرمای آن پرده ها را به حالت اول باز گردانید تا هوای گرم ناشی از نور خورشید در داخل خانه به دام افتاده و همان جا ذخیره شود.

برای این که نتیجه بهتری از این عمل بگیرید می توانید وسایل دیگری مانند درختان و گیاهان تزئینی که کنار پنجره و در مقابل نور خورشید قرار دارند را جا به جا کرده یا هرس کنید، تا مقدار ورود نور خورشید بیشتر شود.

در هوای سرد میزان استفاده از فن های تهویه هوا را کاهش دهید

فلسفه وجود فن های تهویه هوا مکیدن هوای داخل خانه و خارج کردن آن از فضای داخلی می باشد، بدیهی است که فن قدرت تمایز دادن بین هوای آلوده و گرم را ندارد، به عبارت دیگر زمانی که شما فن های تهویه هوا را روشن می کنید کل هوای خانه از جمله گرمایی که به سختی توسط سیستم گرمایشی تولید شده را از دست می دهید.

بنابر این نکته این جاست که در هوای سرد نباید پنکه دریچه های هوا را راه اندازی کنید. خشک بودن هوا در فصل زمستان نیز مزیتی است که باعث می شود هوا کم تر گرفته و آلوده شود و همین مسئله نیاز به تهویه هوا را کاهش می دهد. البته به یاد داشته باشید که هنگام آشپزی و استفاده از وسایل گازسوز بدون تردید نیازمند خارج کردن هوا هستید و به ناچار باید از فن ها برای تخلیه گازهای سمی استفاده کنید.

فیلترهایی که برای کوره استفاده می کنید را به طور منظم و مداوم تعویض کنید

سیستم های گرمایشی به دلیل این که نوعی ماشین می باشند، باید مدام بررسی شده و کوچک ترین چیزی که سبب کاهش عملکرد آن ها می شود را از بین ببریم. در این میان فیلتر ها مهم ای وسیله ای هستند که هر چند وقت یک بار به طور منظم نیاز به تعویض دارند. باید در نظر داشته باشید که یک فیلتر کثیف تا حد زیادی کاراریی پمپ گرما را کاهش داده و باعث می شود سخت تر کارکند.

این امر سبب شده تا دستگاه انرژی بیشتری مصرف کند و در مقابل اعداد و ارقام بزرگ تری برای قبض های شما به همراه دارد. امروزه با توجه به نیاز افراد فیلترهایی با قابلیت الکترواستاتیک به بازار آمده و می توانند عوامل بیماری زا مانند ویروس ها را تشخیص داده و از هوا جمع آوری کنند.

استفاده از پنکه های سقفی با عملکرد معکوس

اگر منزل شما مجهر به پنکه های سقفی می باشد، می تواند یک مزیت باشد. کارایی پنکه سقفی به گونه ای است که هوای گرم اتاق را به سمت بالا می کشد تا بدین صورت هوای سرد به پایین رفته و جایگزین آن شود. اگر پره های پنکه را طوری تنظیم کنید که خلاف جهت همیشگی حرکت کند، این چرخه به صورت معکوس عمل می کند.

یعنی هوای گرم انباشته شده در بالا را به سمت پایین هدایت کرده و هوای سرد به سمت بالا حرکت می کند. اکثر پنکه های سقفی دارای سوئیچی هستند که چنین امکانی را فراهم می کنند.

کم کردن درجه حرارت منزل

یکی از نکاتی که می تواند تا حد زیادی هزینه های سیستم گرمایشی شما را کم کند این است که اگر نیازی به گرم شدن ندارید، مثلا زمانی که می خواهید بخوابید یا خارج از خانه هستید، این سیستم ها را خاموش کرده یا درجه آن را کم کنید. وقتی شما خارج از منزل هستید نیازی به گرم نگه داشتن خانه نیست و می توانید در هزینه ها نیز صرفه جویی کنید.

برای این کار می توانید از یک ترموستات هوشمند و قابل برنامه ریزی استفاده کنید تا در صورت عدم نیاز شما به گرما و یا هنگام خروج شما از خانه خود به خود درجه حرارت هوا به وسیله خاموش شدن سیستم گرمایشی کم شده و انرژی کم تری مصرف شود.

استفاده از متر حرارتی برای جلو گیری از هدر رفتن گرما

متر حرارتی نوعی وسیله الکتریکی می باشد که می تواند مناطقی که سبب از دست رفتن گرما می شود را تشخیص دهد. این کار به شما کمک می کند تا این مناطق را شناخته و اقدامات لازم را جهت پیش گیری انجام دهید. همچنین این دستگاه میزان بهره وری سایر لوازم خانگی شما را اندازه گیری کرده و مشخص می کند که این امر قدم بزرگی در جهت کاهش دادن هزینه های شما می باشد.

عایق بندی کنید

اگر متوجه شدید که منزل شما به دلیل عدم عایق بندی استاندارد نمی تواند آن طور که باید گرم بماند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که در حد توان به مقدار عایق ها اضافه کرده و از هدر رفتن انرژی و گرما جلوگیری کنید.

این عایق بندی، هوایی که به وسیله سیستم های گرمایشی به مقدار مورد نظر گرم شده را در داخل حبس کرده و مانع از خروج آن ها می شود. عایق بندی را می توانید با استفاده از نصب عایق به دیوار های خارجی، نصب پتوهای زخیم به درهای ورودی، چسباندن درزگیر در لا به لای پنجره ها انجام دهید.

دریچه شومینه را مسدود کنید

معمولا شومینه ها دارای دریچه یا لوله خروج هوا هستند. اگر تمایلی به استفاده از شومینه ندارید این دریچه را با استفاده از دمپر ببندید. در واقع دمپر صفحه ای است که به عنوان سرپوش دریچه در نظر گرفته می شود و مانع جریان هوا می گردد که می توانند دستی یا خود کار باشند.

بسته بودن دمپر شومینه باعث می شود هوای گرم ذخیره شده در فضای خانه حدر نرود و هوای سرد به داخل خانه راه نداشته باشد. البته باید این نکته را بدانید که استفاده از شومینه های رو باز و چوب سوز در مقابل انرژی که از دست می دهند، گرمای لازم را تولید نمی کنند، در نتیجه هزینه زیادی به همراه دارند.

بستن دریچه های کولر

دریچه های باز کولر نقش پنجره هایی را دارند که به طور کامل هوای داخل خانه را خارج کرده و هوای بیرون را به داخل می آورند. مشخص است که در فصل های سرد نیازی به روشن کردن کولر ندارید، بنابراین از بسته بودن کامل این دریچه ها غافل نشوید. این کار می تواند با استفاده از یک تکه کاغذ یا پلاستیک انجام شود تا هوای گرمی که به قسمت بالایی خانه رفته خارج نشود.

استفاده از بخاری یا سیستم گرمایشی جدید

اگر هنوز از بخاری های قدیمی برای گرم کردن منزل خود استفاده می کنید، باید متوجه آن شده باشید که منزل شما دیگر آن طور که باید گرم نمی شود. وقت آن رسیده است که وسیله های نوین و جدید را جایگزین آن ها کنید. وسایل گرمایشی جدید در مقایسه با قدیمی ها کارایی چشم گیری دارند و همچنین هزینه کم تری نیز به همراه خواهند داشت.

تماس گرفتن با امداد گاز

اگر با انجام تمام راهکارهای بالا باز هم متوجه شدید هزینه های گاز یا برق شما یا هر انرژی دیگری که برای گرم کردن منزل خود از آن استفاده می کردید همچنان بالا بوده و کاهش پیدا نکرده است، بهترین کار تماس گرفتن با افراد متخصص در این زمینه می باشد. زیرا ممکن است مشکل از جای دیگری باشد مثلا در جایی از لوله گاز شما نشتی وجود داشته باشد که شما متوجه آن نبودید.

کلام آخر

معمولا فصل های سرد سال مانند زمستان و پاییز با وجود زیبایی های خاص خود همراه با هزینه های سرسام آوری از راه می رسند. این هزینه ها معمولا مربوط به گرم کردن منزل و سیستم های گرمایشی می باشند. اگر منزل شما بزرگ باشد هزینه هایی که شما متحمل خواهید شد چندین برابر خواهد شد و این به صرفه نخواهد بود.

برای این که مقداری از این هزینه های گرمایشی منزل کم شود سایت می چینم به صورت مختصر چند راهکار کاربردی و کم هزینه ارائه داده است که شما می توانید از آن ها استفاده کنید. شما می توانید با رعایت چند نکته از اتلاف انرژی جلو گیری کرده و خانه خود را با کمترین هزینه همیشه گرم نگه دارید.

البته باید این نکته را بدانید که نحوه ساخت خانه تاثیر مستقیمی بر تمام جنبه های منزل از جمله ذخیر یا هدر دادن گرما و انرژی دارد. اگر متوجه شدید که هزینه های بالای شما به دلیل وجود مشکل در ساخت خانه است شرکت می چینم می تواند در این زمینه با بازسازی خانه، تعمیرات ساختمان و بازسازی ویلا قدیمی به شما کمک کند. کافیست با ما تماس بگیرید و از مشاوره های رایگان ما استفاده کنید.

شماره های تماس :

سوالات متداول

آیا نحوه ساختن خانه می تواند نقشی در هزینه های گرمایشی منزل داشته باشد؟

بله، رعایت نکردن اصول ساخت و ساز می تواند تا حد زیادی سبب اتلاف انرژی شده و هزینه های زیادی در تمام جنبه ها نه تنها قسمت گرمایشی به همراه داشته باشد.

ساده ترین راه برای کاهش هزینه های گرمایشی چیست؟

پوشیدن لباس گرم و بستن دریچه های کولر

مقالات مشابه :

نکاتی در مورد تزئینات برای گرم شدن خانه سرد

مطالب مرتبط