کثیف ترین وسایل روزمره خانه که از توالت کثیف ترند

وسایل کثیف

در حالی که ما در مورد شستن دست ها  پس از استفاده از توالت مصمم هستیم ، بسیاری از ما متوجه نیستیم که چیزهای زیادی در اطراف خانه وجود دارد که به همان اندازه میکروب و باکتری در آن نگهداری می شود. در حقیقت ، موارد زیادی وجود دارد که حتی باکتری بیشتری نسبت به توالت دارند ، زیرا ما نمی دانیم که چقدر کثیف هستند و بنابراین اغلب آنها را تمیز نمی کنیم. به این وسایل کثیف در اطراف خانه نگاهی بیندازید که می تواند شما را مریض کند و آماده باشید تا با برخی وسایل تمیز کردن آن را تمیز کنید .

گوشی موبایل

کثیف ترین وسایل روزمره خانه که از توالت کثیف ترند

از دیگر وسایلی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و آلودگی زیادی را نیز با خود به همراه دارد، گوشی موبایل افراد می باشد. گوشی موبایل ما به این علت که در هر زمان از شبانه روز و اغلب با دست هایی آلوده مورد استفاده قرار می گیرند آلوده می شوند. اغلب افراد به این علت که گمان می کنند گوشی موبایل قابل تمیز کردن و ضد عفونی کردن نیست و از ترس اینکه به گوشی شان آسیبی نرسد، از انجام این عمل خودداری می کنند.

ولی برخلاف باور بسیاری از افراد، گوشی موبایل را نیز به راحتی تمیز و ضدعفونی نمود. برای این کار می توانید یک پارچه تمیز و بدون پرز را با کمی الکل نم دار نموده و با ان گوشی خود به طور کامل تمیز کنید. فقط حدالامکان از برخورد الکل به دوربین گوشی جلوگیری کنید. برخی دیگر از وسایل جانبی گوشی مانند شارژر و سیم هندزفری را نیز می توانید به همین روش تمیز کنید.

اسکناس

اسکناس ها معمولا آلوده ترین چیزی است که تقریبا تمامی انسان ها برای رفع نیاز خود از آنها استفاده می کنند. این برگه های کاغذی به علت دست به دست شدن زیادشان توسط افراد مختلف، در معرض انواع آلودگی های میکروبی و باکتریایی قرار دارند و همین عامل باعث می شود تا جز اصلی ترین گزینه های انتقال آلودگی در بین افراد باشد.

به گفته دانشمندان علوم آزمایشگاهی یک اسکناس به طور معمول چیزی در حدود صد تا صد و پنجاه هزار باکتری و میکروب را روی سطح خود دارد که این حجم از باکتری برای انتقال انواع آلودگی کافی است. برای دوری از این مشکل بزرگ، توصیه می شود تا جای ممکن از کارت اعتباری به جای اسکناس نقد استفاده کنید.

استفاده از کارت های اعتباری نیز عاری از آلودگی نیست، ولی چون وسیله ای نسبتا شخصی محسوب می شود که اغلب توسط یک فرد مورد استفاده قرار می گیرد، آلودگی اش بسیار کمتر از پول نقد می باشد. شما برای کاهش همین میزان آلودگی نیز می توانید روزی یک تا دوبار کارت اعتباری خود را با یک پارچه آغشته به الکل تمیز و ضد عفونی کنید.

کنترل تلویزیون

کثیف ترین وسایل روزمره خانه که از توالت کثیف ترند

کنترل تلویزیون نیز جز آن دسته از وسایل مشترکی می باشد که توسط اعضای خانواده بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و دارای آلودگی زیادی می باشد. کنترل تلویزیون در خانه از بچه های کوچک گرفته تا بزرگسالان و اعضای پیر خانواده در دست تمامی اعضا دست به دست می شود، و اینگونه به راحتی می تواند باعث انتقال آلودگی شود.

سعی کنید روزی یک بار یا یک روز در میان کنترل تلویزیون خود را خوب تمیز کنید تا از میزان آلودگی آن کمتر شود. برای تمیز کردن این وسیله نیز می توانید به شیوه تمیز کردن موبایل، از یک دستمال تمیز که توسط الکل نم دار شده است استفاده کنید.

نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که هیچ گاه کنترل تلویزیون را در دسترس کودکان زیر سه سال قرار ندهید، زیرا آنها بر حسب عادتی که دارند، هر وسیله ای را درون دهان خود فرو می برند و همین عامل باعث می شود تا گاهی آلودگی کنترل تلویزیون باعث بیماری این کودکان شود.

دستگیره های در خانه

وسیله روزمره که از توالت کثیف ترند

دستگیره های در خانه به علت آنکه توسط افراد متعدد و به صورت مکرر مورد استفاده قرار می گیرند، منبع بسیاری از باکتری ها و میکروب ها به شما می روند. در این بین دستگیره در دستشویی و در ورودی خانه حجم آلودگی بالاتری دارند که می بایست زودتر از سایر دستگیره ها تمیز و ضدعفونی شوند.

گاهی پیش می آیند برخی اعضای خانواده پس از دستشویی دست های خود را نمی شوید یا تنها با آب خالی دست های شان را می شویند که این عامل باعث می شود تا حجم آلودگی دستگیره دستشویی بیشتر از سایر دستگیره های منزل باشد. دستگیره در ورودی نیز به این خاطر که افراد پس از برگشتن از بیرون و دست های آلوده اقدام به استفاده از آن، برای باز کردن در منزل شان می کنند دچار حجم آلودگی زیادی می شود.

تخته برش آشپزخانه

کثیف ترین وسایل روزمره خانه که از توالت کثیف ترند

تخته های برش مخصوصا از نوع چوبی آن که در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه نیز در برخی خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، مستعد تجمع حجم زیادی از میکروب و باکتری می باشند. معمولا بسیاری از افراد عادت دارند برای تمامی برش های خود از یک تخته برش استفاده کنند که این عامل خود دلیلی بر آلودگی بیشتر این تخته می باشد.

چنانچه قصد خرید تخته برش دارید توصیه می کنیم جنس پلاستیکی آن را انتخاب کنید و همچنین سعی کنید برای گوشت و سبزیجات هرکدام تخته جداگانه ای تهیه کنید. برای تمیز کردن تخته برش خود سعی کنید از آب و صابون به همراه یک برس مناسب استفاده نموده و آن را به خوبی و با دقت و حوصله تمیز کنید.

کلید و پریز های خانه

کلید و پریز ها با آنکه اصلا به چشم نمی آیند و هیچ موقع توجه ما را به خود جلب نمی کنند، جز آلوده ترین مکان های خانه به شمار می روند. ما در طول شبانه روز بارها از آن ها استفاده می کنیم و این استفاده ممکن است با دست های آلوده و به دور از بهداشت باشد که همین عامل باعث می شود سطح کلید و پریزها منبع خوبی برای تجمع و تکثیر میکروب ها و باکتری ها باشند.

ما معمولا هنگام تمیز کردن منزل نیز توجه چندانی به تمیز کردن و ضد عفونی کردن این نقاط نداریم که این عامل باعث می شود تا سطح کلید و پریزها همواره پر از آلودگی باشد. برای پیشگیری از این امر سعی کنید حداقل هفته ای یک بار کلید و پریز های خود را با اسپری الکل و یک دستمال بدون پرز به خوبی تمیز کنید. (هنگام تمیز کردن کلید و پریزها مراقب باشید دچار برق گرفتگی نشوید)

اسفنج آشپزخانه

وسیله روزمره که از توالت کثیف ترند

وقتی اسفنج بوی بد می گیرد ، بوی آن از بوی باکتری های کلی در کمین منافذ اسفنج است. و هنگامی که از آن اسفنج برای پاک کردن صفحات میز آشپزخانه استفاده می کنید ، یک لایه خوب از آن باکتری ها را در سراسر سطح پخش می کنید.

قرار دادن اسفنج در مایکروویو برای چند دقیقه فقط کاری نخواهد کرد. اسفنج ها باید با ضد عفونی کننده سنگین در آب جوش تمیز شوند تا واقعا تمیز شوند. بهتر است هر چند هفته یکبار آنها را به سادگی تعویض کنید.

پادری ورودی خانه

پادری ها به علت موقعیت مکانی ای که در آن قرار دارند، دچار آلودگی بسیار زیادی می شوند و می توان آن ها را جز آلوده ترین وسایل خانه دانست. چنانچه حواس تان به آلودگی این وسیله نباشد، احتمال انتقال آلودگی از آن به تمامی بخش های خانه وجود دارد، پس سعی کنید در بازه های زمانی کوتاهی مانند هفته ای یک بار پادری خود را خوب تمیز کنید تا از تجمع آلودگی بیش از حد روی آن ها جلوگیری کنید.

کیف های مواد غذایی یکبار مصرف

کثیف ترین وسایل روزمره خانه که از توالت کثیف ترند

کیسه های مواد غذایی یکبار مصرف برای محیط زیست بسیار مناسب هستند اما می توانند سلامتی خانواده شما را به خطر بیندازند. هر بار که در مواد غذایی خرید می کنید ، باکتری های موجود در بسته گوشت ، محصولات شسته نشده و بسته های کثیف دیگر نیز در کیسه ها قرار می گیرند.

وقتی به خانه می رسید ، کیسه ها خالی می شوند و بعد از آن غالباً در صندوق عقب اتومبیل تا سفر بعدی نگهداری می شوند. گرما رشد هر گونه باکتری را که در کیسه ها باقی می ماند تشویق می کند.

بیشتر بخوانید : با این ده روش همیشه آشپزخانه تمیزی داشته باشید

شستن کیسه های مورد استفاده برای گوشت ، سبزیجات و غذاهای خام پس از هر استفاده بسیار مهم است. برای جلوگیری از آلودگی متقاطع تصادفی ایده خوبی است که برای هر محصول  یک کیسه تمیز جدید تعیین کنید.

دکمه آسانسور

امروزه خانه های اغلب ما در آپارتمان های چهار پنج طبقه می باشد که در آن ها برای راحتی بیشتر ساکنین از آسانسور استفاده می شود. دکمه این آسانسورها معمولا به علت استفاده عمومی و متعدد تمامی ساکنین، پر از آلودگی می باشد که با چشم قابل رویت نیست.

و همین آلودگی امکان دارد موجب مریضی برخی ساکنین آسیب پذیر ساختمان شود. هنگام استفاده از دکمه آسانسور آپارتمان خود سعی کنید حدالامکان از یک دستمال کاغذی استفاده کنید تا آلودگی اش به شما منتقل نشود.

اسباب بازی های حیوان خانگی و کاسه های غذا

وسیله روزمره که از توالت کثیف ترند

حیوانات خانگی ما بخشی از خانواده هستند و ما می خواهیم آنها تا حد ممکن سالم بمانند. بیشتر ما بعد از هر بار استفاده ظرف های خود را می شویم تا از رشد باکتری در ظروف جلوگیری کرده و بیمار نشویم. آیا شما برای حیوان خانگی خود نیز همین کار را انجام می دهید؟

کاسه های حیوانات اهلی پر از باکتری های دهان حیوان و غذای مانده است و پس از هر استفاده تکثیر می شوند. کاسه ها را باید بعد از هر وعده غذایی با آب گرم و صابون بشویید. برای اسباب بازی های حیوانات اهلی حیوانات نیز باید همین روش انجام شود.

کیف پول یا کوله پشتی

کثیف ترین وسایل روزمره خانه که از توالت کثیف ترند

کیف و کوله پشتی ها اغلب در کف فروشگاه ها ، دفاتر ، کلاس ها و حمام ها قرار می گیرند و در عین زیبایی جزو وسیله های کثیف هستند . حال تصور کنید چه چیز دیگری آن کف را لمس کرده است. دستگیره ها از هر آنچه دست شما در طول روز لمس کرده است ، باکتری دارند.

وقتی کیف دستی یا کوله پشتی را روی پیشخوان یا میز آشپزخانه می اندازیم ، تمام آن میکروب ها و باکتری ها کنار هم می آیند. اگر کیف پول یا کوله پشتی قابل شستشو است ، این کار را مرتباً انجام دهید یا با یک دستمال ضد عفونی کننده کیسه ها را مرتب تمیز کرده و از محل تهیه غذا و خوردن دور نگه دارید.

دستمال های گردگیری

این دستمال ها همانطور که از نام شان پیداست پس از گردگیری حامل آلودگی بسیاری می باشند  که اگر زود به زود شسته و تمیز نشوند می توانند موجب مریضی شما شوند. همیشه سعی کنید هنگام گردگیری چند دستمال آماده داشته باشید تا زود به زود آنها را تعویض کنید و نگذارید که آلودگی یک نقطه به نقطه دیگر منتقل شود و همچنین آلودگی دستمال به شما انتقال پیدا کند.

دستگاه های عابر بانک

امروزه استفاده از دستگاه های عابر بانک برای برداشت پول و یا بسیاری از تراکنش های دیگر بسیار رواج پیدا کرده است. این دستگاه ها در هر گوشه و کناری از خیابان قرار داشته و توسط عابران متعددی مورد استفاده قرار می گیرند به همین دلیل صفحه کلید این دستگاه ها محل بسیار مناسبی برای تجمع و تکثیر میکروب ها و باکتری های گوناگونی می باشد.

برای حفظ خود از شر این میکروب ها و آلودگی ها که امکان دارد سلامتی شما را به خطر بیاندازد سعی کنید همیشه هنگام استفاده از دستگاه عابر بانک از یک دستکش پلاستیکی یک بار مصرف استفاده کنید و یا پس از استفاده از این دستگاه، دست های خود را با اسپری الکل ضدعفونی کنید.

کلام پایانی

دور و بر ما ابزارها و وسیله های زیادی هستند که ما در طول روز برخورد زیادی با آنها داشته و بسیار مورد استفاده ما قرار می گیرند. برخی از این ابزارها به علت نوع کاربردی که دارند دارای آلودگی بسیاری می باشند که چنانچه مورد بی توجهی و غفلت ما قرار بگیرند می توانند موجب مریضی ما شوند. در متن بالا به برخی از این وسایل اشاره شد و راهکاری نیز جهت کاهش این آلودگی ها ارائه شد.

تیم طراحی و بازسازی میچینم دارای سابقه ای طولانی در زمینه ساختن خانه ها و طراحی داخلی منازل می باشد و با بهره بردن از تیمی بزرگ از متخصصان و معماران مجرب، هر گونه بازسازی خانه، تعمیرات ساختمان و بازسازی ویلا

و طراحی منزل شما را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد. چنانچه قصد بازسازی یا تغییر دکوراسیون منزل خود را دارید می توانید با تیم ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

شماره های تماس :

سوالات متداول

آیا تلفن همراه را می توان تمیز و ضدعفونی کرد؟

بله، برخلاف باور بسیاری از افراد که گمان می کنند با ضدعفونی کردن، گوشی همراه شان خراب یا از کار افتاده می شود، می توان یک پارچه تمیز بدون پرز را با کمی الکل نم دار نموده و با آن به خوبی تلفن همراه خود را تمیز و ضدعفونی نمود.

کلید و پریزهای خانه را چگونه تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن کلید و پریز های خانه ابتدا با یک دستمال خشک آنها را غبارروبی نموده و سپس با یک اسپری الکل، دستمالی تمیز را نم دار نموده و با آن کلید و پریزها را ضدعفونی کنید. (هنگام تمیز کردن بهتر است برق را از کنتور قطع کنید تا دچار برق گرفتگی نشوید)

مطالب مرتبط