دستمزد پیمانکار ساختمان چگونه محاسبه می شود

دستمزد پیمانکار بازسازی ساختمان چگونه محاسبه می شود

خیلی از مالکین ترجیح می دهند تا قبل از اینکه ساختمان را به پیمانکار بسپارند، خودشان نیز یک برآوردی از هزینه های بازسازی داشته باشند و در عین حال دستمزد پیمانکار را نیز محاسبه نمایند.

این اقدام یک کار هوشمندانه بحساب می آید که به موجب آن یک دید واضح و روشن در اختیار مالک قرار می دهد تا بر بنیاد آن برنامه ریزی های خود را داشته باشد و میزان بودجه در دسترس خویش را نیز مدیریت نماید.

دستمزد پیمانکار بازسازی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل تعیین کننده مشخص می کنند که حق الزحمه و دستمزد پیمانکار چگونه پرداخت شود. دستمزد پیمانکار ساختمان چگونه محاسبه می شود؟ این سوالیست که به دغدغه بسیاری از افراد تبدیل شده است. در ادامه این بخش به تمام این عوامل می پردازیم و با تک تک آنها آشنا می شویم.

شرکت بازسازی میچینم در زمینه بازسازی خانه، تعمیرات ساختمان و بازسازی ویلا مدت زیادیست که در حال فعالیت سازنده است. مجموعه میچینم توانسته جایگاه ویژه ای را در بین سایر شرکت ها به خود اختصاص دهد. ما رقابت نمی کنیم، بلکه رقابت می آفرینیم، این پیام همواره جزء اهداف اصلی شرکت ماست.

مجموعه ما متشکل از تیم های حرفه ای و متخصص  است که در هماهنگی با یکدیگر در حال تعامل سازنده هستند. پیمانکاری ساختمان، تخصص اصلی تیم های مذکور را تشکیل می دهد. کارشناسان ما با عقد قراردادهای واضح و شفاف، میزان دستمزد پیمانکار ساختمان را مشخص می سازند. برای دریافت مشاوره های رایگان، می توانید با مجموعه میچینم تماس بگیرید.

بازسازی ساختمان

ساختمان ها نیز مانند هر سازه دیگری دچار آسیب و خرابی می شوند. ساختمان های قدیمی بعد از گذشت چندین سال، به بازسازی احتیاج پیدا می کنند. بازسازی شامل اقداماتی است که به موجب آن ساختمانی که قبلاً، غیر قابل سکونت بوده را قابل زندگی کردن می نماید. ساختمان های قدیمی هر لحظه امکان دارند تا فرو بریزند از این جهت برای کاهش خطرات جانی و مالی بهتر است در خصوص آنها بازسازی همه جانبه ای صورت بگیرد.

یک پیمانکار حرفه ای می داند که چگونه کار بازسازی را به پیش ببرد تا در نهایت ساختمان آسیب دیده را قابل سکونت کند. با توجه به میزان خرابی و آسیب های وارده به بخش های مختلف ساختمان، بهتر است تا از یک تیم پیمانکار با تجربه ای کمک بگیرید تا شما را در این امر کمک و یاری بخشد

محاسبه دستمزد پیمانکار ساختمان

پیمانکار ساختمان بنا بر فعالیتی که انجام می دهد انتظار دریافت دستمزد را دارد. این دستمزد در برخی حالات بصورت سلیقه ای و دلبخواهی تعیین می گردد.

این شیوه محاسباتی هرگز مورد استقبال کارفرمایان قرار نمی گیرد. البته این بدان معنا نیست که در این حوزه کنترلی وجود ندارد، بلکه طرزالعملی وجود دارد که بر اساس آن پیمانکاران موظف هستند هزینه دستمزد خود را فراتر از آن نبرند. عوامل مختلفی وجود دارد که به موجب آن هزینه دستمزد پیمانکار بازسازی تعیین می شود. در ادامه این بخش به پارامترهای تاثیر گذار در این حوزه می پردازیم و با شرایط هریک از آنها آشنا می شویم.

حجم پروژه

حجم پروژه یکی از پارامترهایی شمرده می شود که بر دستمزد نهایی پیمانکار ساختمان تاثیر می گذارد. پروژه هایی که مقیاس کمتری دارند را نمی توان با پروژه های بزرگ، مقایسه کرد. هنگامی که از این موضوع سخن می گوییم دقیقاً منظورمان این است که درصد دستمزد در هریک از پروژه های نام برده شده متفاوت است.

از پروژه های کوچک نام بردیم حالا بگذارید تا موضوع را بصورت موشکافانه بررسی کنیم. پروژه ای را تصور کنید که نیاز به تخریب های جزئی دارد و بازسازی های جزئی و ساده را می طلبد. چنین پروژه ای طبیعتاً از درصد دستمزد کمتری برخوردار است. در مقابل پروژه ای را در نظر بگیرید که تخریب های کلی و پیچیده ای را شامل می شود. طبیعتاً چنین پروژه ای بایستی درصد دستمزد بیشتری را به خود اختصاص دهد.

درخواست های کارفرما از پیمانکار

پیمانکاران بازسازی معمولاً بر اساس تجربه ای که دارند، تشخیص می دهند تا چگونه کار بازسازی را به پیش ببرند. حالا در این بین برخی از کارفرمایان درخواست های خارج از برنامه را از پیمانکار دارند. بر اساس این درخواست ها پیمانکار می تواند درصدی مجزا بر دستمزد خود اضافه نماید.

شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شده باشد که منظور از درخواست های خارج از برنامه چیست؟ منظورمان از بکارگیری اصطلاح مذکور این است که کارفرما درخواست های خاصی مثل استفاده از متریال ویژه و بکار گیری سبک های سخت و پیچیده را در بازسازی می نماید. انجام این درخواست ها وقت زیادی را در بر می گیرد و نیازمند توجه و برنامه ریزی ویژه ای دارد.

در هنگام بازسازی بهتر است به جای پرداختن به موارد غیر ضروری، موارد مهم و دارای اولویت در لیست کارها قرار داده شوند. در حالتی که بودجه و سایر عوامل اجازه دادند، در آن صورت می توانید خواسته ها و فرمایشات جانبی خود را از پیمانکار بازسازی بنمایید تا در صورت امکان انجام دهد.

نوع قرارداد بازسازی

نوع قرارداد ساختمان نیز بر قیمت دستمزد پیمانکار تاثیر می گذارد. هر قراردادی که بین طرفین منعقد می گردد بر اساس توافق هایی است که انجام پذیرفته. در هر قراردادی میزان و شیوه محاسبه دستمزد پیمانکار، با یکدیگر فرق می کند. در هنگام عقد قرارداد بایستی به مفاد و نوع آن دقت کنید تا همانگونه که مد نظر دارید، دستمزد پیمانکار را پرداخت نمایید. این روش به شما کمک می کند تا نظارت و کنترل بیشتری بر مقدار بودجه خود داشته باشید.

نوع قرارداد بازسازی و دستمزد پیمانکار

در بخش های گذشته به تاثیر قرارداد بازسازی بر دستمزد پیمانکار اشاره کردیم، اینک قصد داریم تا موضوع را بصورت موشکافانه بررسی کنیم. قراردادهای بازسازی با توجه به تنوعی که دارند، حدود وظایف پیمانکار را مشخص می سازند. در برخی از آنها وظایف کمتر یا بیشتری را بر عهده پیمانکار قرار می دهند که همین عاملی تاثیر گذار در افزایش یا کاهش هزینه دستمزد پیمانکار است. در ادامه این بخش انواع قرار داد بازسازی ساختمان را بررسی می نماییم تا اثر گذاری آن را بر دستمزد پیمانکار مشاهده کنیم.

قرارداد پیمانکاری با مصالح

این نوع قرارداد نیز یکی ازگونه های رایج بین قرارداد هاست. قرارداد پیمانکاری با مصالح وظایفی را بر عهده پیمانکار می گذارد تا بر اساس آن، موارد ذکر شده را جامه عمل بپوشاند.

طبق مفاد آن، پیمانکار موظف است با توجه به میزان بودجه در دسترس خویش، بهترین و با کیفیت ترین مصالح را برای عملیات بازسازی انتخاب نماید. کنترل و مدیریت موارد ذکر شده نیازمند صرف انرژی و زمان است. مسئولیت خرید مصالح و پرداخت حقوق کارگران همگی بر عهده پیمانکار گذاشته می شود. طبق این قرارداد دستمزد پیمانکار بصورت توافقی و در طی چند قسط پرداخت می گردد.

قرارداد پیمانکاری بدون مصالح

بر خلاف مورد قبلی، در این قرارداد مسئولیت خرید و هماهنگی مصالح بر عهده کارفرما قرار دارد و پیمانکار در این زمینه دخالتی نمی کند. با توجه به کم شدن بار مسئولیتی پیمانکار، انتظار می رود تا دستمزد وی نیز نسبت به مورد قبلی، کمتر باشد. در این قرارداد نیز توافق های صورت گرفته بین طرفین، ارجحیت دارد.

قرارداد پیمانکاری درصدی

شاید برخی این قرارداد را شبیه به قرارداد پیمانکاری با مصالح بدانند در صورتی که اینطور نیست. این قراد داد وظایف و مدیریت بیشتری را از پیمانکار درخواست می کند. بر طبق مفاد آن، تنخواهی در اختیار پیمانکار قرار می گیرد و هزینه های مصالح و سایر موارد جاری توسط این تنخواه پرداخت می گردد. میزان دستمزد پیمانکار در این قرارداد کمی بیشتر از دو مورد قبلی است.

نوع ساختمان و تاثیر آن بر دستمزد پیمانکار

ساختمان های مختلفی در سطح شهر وجود دارند که نیازمند بازسازی هستند. هریک از این ساختمان ها اقدامات متنوعی را می طلبند. از اقدامات متنوع صحبت کردیم، بگذارید تا برای روشن شدن مطلب، این قضیه را بصورت دقیق توضیح دهیم. فرض کنید ساختمانی را در اختیار پیمانکار قرار دادند که به یک بازسازی معمولی و در حد عرف نیازمند است.

در مقابل ساختمان کلنگی را در نظر بگیرید که به پیمانکار دیگری سپرده شده است. طبیعتاً پیمانکار ساختمان کلنگی دستمزد بیشتری را نسبت به اولی می گیرد. دلیل آن هم حجم و پیچیدگی پروژه است. موقعیت مکانی ساختمان نیز بر هزینه دستمزد پیمانکار تاثیر گذار است. در برخی مناطق دستمزدهای بالایی به پیمانکاران بازسازی پرداخت می کنند. در ادامه این قسمت مطلب را بصورت مفصل توضیح می دهیم.

بازسازی ساختمان معمولی

در این ساختمان ها یک بازسازی معمولی و در حد قابل قبولی از پیمانکار انتظار می رود. پروژهای این چنینی وقت و زمان زیادی را در بر نمی گیرند و طبق زمانبندی انجام شده به پایان می رسند. البته این بدان معنا نیست که نیاز به توجه و دقت کافی ندارد، بلکه نیازمند رعایت موارد مهم و ضروری است. به جهت کم بودن حجم پروژه می توان بازسازی معمولی را در لیست کارهایی قرار داد که دستمزد کمتری را به خود اختصاص می دهند.

بازسازی ساختمان کلنگی

ساختمان های کلنگی با توجه به میزان خرابی و آسیب هایی که در آنها وجود دارد به مقدار کار و فعالیت بیشتر و پیچیده تری نیازمند هستند. حجم کار در این ساختمان ها فوق العاده بالاست و برای اینکه بتوان امر بازسازی را به گونه شایسته ای اجرا کرد، بایستی برنامه ریزی و کار بیشتری انجام داد. پیمانکاری که وظیفه بازسازی خانه کلنگی را بر عهده می گیرد، طبیعتاً با توجه به حجم بالای پروژه، دستمزد بیشتری را نیز از کارفرما طلب می کند.

بازسازی خانه قدیمی و تاریخی

مرمت خانه های قدیمی و تاریخی به دلیل ساختار ویژه ای که دارند، بازسازی متفاوتی را می طلبند. در این ساختمان ها المان های خاصی وجود دارد که بازسازی آنها نیازمند دقت و توجه بسیاری است. بازسازی ظرافت های موجود در این نوع خانه ها به تخصص کافی احتیاج دارد. با توجه به منحصر بفرد بودن خانه های تاریخی مهارت بالای یک پیمانکار بازسازی را احتیاج دارد. پیچیدگی و ظرافت های موجود در کار، همگی دست در دست یکدیگر می دهند و باعث افزایش دستمزد پیمانکار می گردند.

کلام آخر

محاسبه دستمزد پیمانکار یکی از مسائل مهمی است که دغدغه بسیاری از کارفرمایان را تشکیل می دهد. این موضوع دارای اهمیت فراوانی بوده و بایستی دو طرف چه کارفرما و چه پیمانکار، هر دو به این موضوع اشراف کامل داشته باشند. دستمزد پیمانکار با توجه به وظایفی که به وی سپرده می شود متفاوت است. چند نوع قرارداد بازسازی داریم که هریک از آنها دستمزد های مختلفی را برای پیمانکار در نظر گرفته اند.

سوالات متداول

دستمزد پیمانکار ساختمان به چه عواملی بستگی دارد؟

این دستمزد به عوامل مختلفی مثل حجم و پیچیدگی پروژه وابسته است. همچنین نوع قرارداد بازسازی نیز در تعیین میزان این دستمزد نقش مهمی دارد.

معمولاً چند درصد هزینه بازسازی به دستمزدها اختصاص می یابد؟

تقریبا 30 تا 40 درصد کل هزینه بازسازی به دستمزد پیمانکار و سایر کارگران تعلق می گیرد. 60 تا 70 درصد باقی مانده به تهیه مصالح و سایر تجهیزات اختصاص داده می شود.

مقالات مرتبط :

قوانین بازسازی ساختمان؛ مجوز ها و اقدامات مورد نیاز

مطالب مرتبط