چگونه امنیت ساختمان را بالا ببریم

چگونه امنیت ساختمان را بالا ببریم

حفظ امنیت در ساختمان ها یکی از پارامترهای اساسی در زندگی آپارتمان نشینی محسوب می شود. با توجه به اینکه در ساختمان ها تعداد افراد زیادی زندگی می کنند، باید امنیت واحد های مسکونی آنها  تامین گردد. افرادی که در مجتمع های مسکونی ساکن می شوند، این انتظار را از ساختمان دارند تا حداقل تدابیر امنیتی در آنجا لحاظ شده باشد.

مدیران ساختمان موظف هستد تا از منابع موجود، در جهت حفظ امنیت ساختمان استفاده کنند. فعالیت ارگان های دولتی باعث گردیده تا امنیت مالی و جانی در سطح کشور حکم فرما شود. با این وجود وظیفه هر شهروندی است که در حد امکان، از ملک مسکونی خود حفاظت کند و تدابیر لازم را اتخاذ نماید تا مورد سرقت قرار نگیرد. تامین امنیت ساختمان همواره از دغدغه های مهم افراد بوده است. در این بخش قصد داریم تا در مورد این سوال که چگونه امنیت ساختمان را بالا ببریم، بپردازیم و با روش های موثری که وجود دارد آشنا گردیم.

امنیت ساختمان

روش های مختلفی برای تامین امنیت ساختمان وجود دارد که می توان به وسیله آنها امنیت قابل قبولی را برای ساختمان فراهم کرد. شیوه های پیشگیرانه زیادی را می توان پیشنهاد داد که با بکارگیری آنها امنیت ساختمان تا حدود بسیار زیادی بالا می رود. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. برای بالا بردن امنیت ساختمان، حتماً لازم نیست تا از روش های پیچیده و گران قیمت استفاده کنید.

روش های ارزان و در دسترسی نیز وجود دارند که توسط آنها می توان ضریب ایمنی در ساختمان را بالا برد. امروزه زمانی از امنیت ساختمان صحبت می کنیم، دقیقاً منظورمان امنیتی است که در طی آن ساختمان در برابر هرگونه سرقتی محفوظ می ماند. روش های ارزان قیمتی مانند قفل های ضد سرقت، نصب حفاظ در پنجره ها و سایر موارد مشابه وجود دارد که قابل استفاده است.

بکارگیری از روش های ذکر شده می تواند با کمترین هزینه امنیت ساختمان را تامین کند. استفاده از روش های پیشگیرانه موجب می شود تا ایمنی ساختمان بالا برود و باعث گردد تا سارقین به راحتی نتوانند به ساختمان و منزل مسکونی ساکنین ورود پیدا کنند. در ادامه با روش هایی که باعث بالا بردن ایمنی در ساختمان می شود بیشتر آشنا می شویم.

درب ضد سرقت

ورودی های ساختمان نقش مهمی در تامین امنیت آن دارند. خانه هایی که از ورودی های ایمنی برخوردار هستند، کمتر مورد سرقت قرار می گیرند. معمولاً بیشتر سرقت ها در روز موقعی که ساکنین خانه در سرکار و بیرون هستند اتفاق می افتد. افراد شاغلی که در بیشتر طول روز در بیرون هستند، بایستی نسبت به مجهز سازی  ورودی های ساختمان خود تلاش کنند و اقدامات لازم و ضروری را انجام دهند تا مبادا از ضعف این بخش، سارقین به نفع خود استفاده کنند و به آسانی وارد خانه آنها شوند.

حال سوال پیش می آید که چگونه می توان ورودی های خانه خود را ایمن کنیم. در جواب این سوال باید خاطر نشان کرد که درب خانه از قسمت هایی اصلی محسوب می شود که راه تمام ورود و خروج افراد از طریق آن انجام می شود. درب خانه باید ضد سرقت باشد و از قفل های مناسبی در آن استفاده شده باشد. درب های غیر استاندارد زمینه سرقت آسان را برای سارقین فراهم می کنند.

شاید در نگاه اول استفاده از درب های ضد سرقت یک مقدار هزینه بر به نظر برسد، ولی با توجه به پیامدهای مثبتی که در جهت ایمنی خانه ایفا می کند، بسیار به صرفه و مناسب است. در بازار انواع درب های ضد سرقت وجود دارد که با توجه به میزان بودجه ای که در اختیار دارید می توانید از بین انواع مختلف آن، یکی را به دلخواه انتخاب نمایید. پیشنهاد می گردد تا از درب هایی استفاده کنید که مجهز به تکنولوژی روز باشد و به همین سادگی توسط سارقین باز نشود.

پنجره ضد سرقت

پنجره خانه نیز از جمله قسمت هایی محسوب می شود که غافل شدن از آن می تواند پیامدهای سنگینی را برای خانه به همراه داشته باشد. پنجره طبقات اول و هم کف از گزینه های ساده و قابل دسترس برای سارقین بشمار می رود. ساکنین این طبقات باید نسبت به دیگر طبقات بالایی ساختمان، به مجهز سازی این ورودی توجه بیشتر داشته باشند. ساکنین خانه باید قفل و چفت های پنجره را بررسی نمایند و از سالم بودن آنها اطمینان کافی کسب کنند. به ساکنین طبقات اول پیشنهاد می گردد که فقط به پنجره ضد سرقت منزل خود اکتفا نکنند و علاوه بر آن، نرده های فلزی قفل دار در جلوی آن نصب نمایند.

زنگ خطر

استفاده از زنگ خطر تاثیر مثبتی در بالا بردن ضریب ایمنی ساختمان دارد. از این وسیله در درب های ورودی خانه استفاده می کنند و آن را به گونه ای تنظیم می نمایند که فقط افرادی که هویتشان ثبت شده است، بتوانند اجازه ورود یابند. اگر فردی که هویتش در این سیستم ثبت نشده باشد، بخواهد از آن عبور کند، این سیستم سریعاً شروع به آژیر زدن می کند. این سیستم به اینترنت نیز وصل می شود و زمانی که صاحب خانه در بیرون باشد، از طریق گوشی همراه خود از وضعیت خانه مطلع می گردد. زمانی که خانه مورد سرقت قرار می گیرد، این سیستم علاوه بر آژیر زدن، پیامی مبنی بر سرقت خانه را به گوشی صاحب خانه می فرستد.

قفل رمزدار درب منزل

استفاده از این قفل ها اکیداً توصیه می گردد. قفل رمز دار درب منزل از گونه های جدید قفل ها می باشد که طبق یک فناوری جدید ساخته شده اند. این قفل ها با دارا بودن چندین لایه امنیتی، قادر هستند تا امنیت منزل شما را تا درصد بالایی افزایش دهند. بر روی این قفل ها رمز تنظیم می شود که فقط خود صاحب خانه از آن مطلع است. همچنین گونه های دیگری از این قفل ها وجود دارند که توسط کارت الکترونیکی باز می شوند و افرادی که فاقد این کارت هستند نمی توانند آن را باز نمایند. سری های جدید این قفل ها توانایی این را دارند تا به اینترنت وصل شوند. موقعی که فردی غریبه ای سعی بر باز کردن قفل نماید، سیستم تعبیه شده در این قفل، هشدارهای لازم را از طریق پیام اینترنتی به صاحب خانه می فرستد.

نصب دوربین مدار بسته

امروزه در بیشتر ساختمان های مسکونی از این وسیله برای امنیت بیشتر استفاده می کنند. این دوربین ها به یک کامپیوتر وصل هستند که تمام رفت و آمدها در آن ضبط می شود. نمایش تصویر از طریق نمایشگر صورت می گیرد. در مجتمع های مسکونی که وسعت زیادی دارند توصیه می گردد که از چندین دوربین مداربسته استفاده کنند و در تمام گوشه های ساختمان آنها را نصب نمایند تا کنترل بیشتری بر مجتمع داشته باشند.

از این دوربین ها در داخل منزل نیز می توان استفاده کرد. دوربین های جدید به اینترنت نیز وصل می شوند و صاحب خانه می تواند از طریق گوشی تلفن همراه خود، در طول ساعات شبانه روز منزل خود را ببیند و در صورت مشاهده مورد مشکوک، اقدامات سریع را انجام دهد. نصب این دوربین ها در مقایسه با روش های قبلی که ذکر شد، کمی پر هزینه تر است. البته این را نباید فراموش کنیم که امکاناتی که این وسیله برای شما فراهم می کند در مقایسه با قیمت آن ناچیز است. با نصب دوربین های مدار بسته در منزل خود، امنیت و آسایش بیشتری را احساس می نمایید.

روشنایی ساختمان

برای تامین امنیت ساختمان، نباید از روش های راحت و کم هزینه غافل شویم. یکی از این روش ها استفاده درست از سیستم روشنایی در ساختمان است. ساختمان ها باید به سیستم روشنایی مناسبی مجهز گردند. اگر ساختمان دارای حیاط است باید در گوشه و کنار این حیاط چراغ های برقی تعبیه گردد تا تمام بخش های حیاط، از طبقات بالا قابل رؤیت باشد. ساختمان هایی که سیستم روشنایی نامناسبی دارند یا اصلاً از سیستم روشنایی بهره مند نیستند، بیشتر در معرض سرقت قرار می گیرند.

کلید یدک

در هر خانه ای باید چند دست کلید یدک وجود داشته باشد که افراد خانواده بتوانند با آنها درب های ورودی را قفل یا باز نمایند. زمانی که از خانه بیرون می روید باید درب های ورودی را قفل نمایید و از قرار دادن کلید های یدک در لابه لای گلدان و جاکفشی بیرون خانه بپرهیزید و سعی کنید برای تمام افراد خانواده کلید یدکی بسازید. سارقین به این موارد آشنایی کاملی دارند و ابتدا محل های ذکر شده را وارسی می کنند تا کلیدهای یدکی را پیدا کنند و به وسیله آنها خانه را مورد سرقت قرار دهند.

برگزاری جلسه ساختمان

با گسترش زندگی شهرنشینی و افزایش مشغله های کاری، متاسفانه ساکنین ساختمان، همسایه های خود را نمی شناسد. برای حل این مشکل بهتر است تا هر چند وقت یکبار بین ساکنین ساختمان جلساتی برگزار شود. خوبی این جلسات این است که زمینه آشنایی همسایگان را فراهم می کند. همسایه ها از این طریق، یکدیگر را می شناسند و در مواقعی که خطری منزل یکی از آنها را تهدید کرد، همسایه خود را مطلع می کنند.

کلام آخر

روش های زیادی برای بالا بردن امنیت در ساختمان وجود دارد. تجهیزات و ابزارهای متنوعی در بازار وجود دارد که به وسیله آن می توان تا حد قابل ملاحظه ای امنیت در محوطه ساختمان و داخل واحدهای مسکونی را تامین کرد. برای بالا بردن امنیت ساختمان و خانه خود با ما تماس بگیرید تا با بازسازی کوچکی امنیت خانه شما را بیشتر کنیم .

شرکت بازسازی میچینم با سابقه درخشانی که در حوزه ساختمانی دارد می تواند شما را در زمینه های مختلف کمک و یاری دهد. تیم میچینم با کادر مجرب و حرفه ای که در اختیار دارد قادر است تا بازسازی خانه قدیمی ، بازسازی ویلا قدیمی ، باز سازی آشپزخانه و پیمانکار بازسازی ساختمان را انجام دهد. ساکنین تهران از بابت تعمیرات ساختمان خود، آسوده خاطر باشند زیرا این مجموعه تعمیرات ساختمان در تهران را انجام می دهد و پاسخگوی تمام مشتریان خود در اقصی نقاط تهران است.

مشاورین ما انواع مشورت های لازم، در حوزه های مختلف ساختمانی را به مراجعین خود ارائه می دهند. اگر شما نیز سوال یا ابهامی در ذهن خود دارید، کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید تا از مشاوره و راهنمایی های رایگان آنها استفاده کنید.

سوالات متداول

امنیت پارکینگ چقدر در امنیت کلی ساختمان تاثیر گذار است؟

امنیت پارکینگ رابطه مستقیمی با امنیت کل ساختمان دارد. پارکینگ نیز مانند سایر بخش های ساختمان از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. خودروهای ساکنین ساختمان در این محل پارک می شوند و ضروری است تا به تامین امنیت این بخش توجه لازم صورت بگیرد.

شناخت همسایگان چه تاثیری در افزایش امنیت ساختمان دارد؟

شناخت همسایگان تاثیر مثبتی بر امنیت ساختمان دارد. با شناخت آنها می توانید، افراد غریبه و غیر بومی را شناسایی کنید و از بروز سرقت در ساختمان جلوگیری نمایید.

مقالات بیشتر : 

مقاوم سازی ساختمان چگونه است

ضرورت بازسازی ساختمان چیست

مطالب مرتبط