برداشتن و حذف اپن آشپزخانه چگونه است

برداشتن و حذف اپن آشپزخانه چگونه است

آشپزخانه مکانی است که در هر خانه ای از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. این مکان مخصوص پخت و پز و آماده نمودن غذا برای اهل خانواده می باشد. گاهی نیاز است که تغییراتی به این مکان داده شود تا اعضای خانواده و به خصوص خانوم خانه حس و حال بهتری هنگام استفاده از این فضا داشته باشند.

این تغییرات گاهی می تواند کوچک و جزئی باشد، مانند تغییر در دکوراسیون آشپزخانه و گاهی نیز می تواند بزرگ و کلی باشد، مانند تغییر در کفپوش، دیوارها، اپن یا پنجره های آشپزخانه که تغییرات ساختاری محسوب می شوند. در این مقاله سعی داریم به موضوع اپن آشپزخانه بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که برداشتن و حذف اپن آشپزخانه چگونه است. پس اگر شما هم به دنبال ایجاد تغییر در اپن آشپزخانه خود  می باشید با ما همراه باشید.

در سال های گذشته نسبتا دور و تا حدود پنجاه سال پیش اغلب آشپزخانه ها در کشور ما، محیطی کاملا جدا از فضای اصلی خانه بودند و با یک تیغه از فضای پذیرایی و اتاق ها کاملا جدا می شد به گونه ای که هیچ دیدی از سایر بخش های خانه به آشپزخانه وجود نداشت. ولی به مرور آشپزخانه های اپن دار به فرهنگ خانه سازی ما وارد شدند و سلیقه بسیاری از افراد به سمت اینگونه آشپزخانه ها سوق پیدا نمود.

آشپزخانه های اپن هم به لحاظ زیبایی و طراحی و هم به لحاظ راحتی بهتر از آشپزخانه های بسته هستند. در آشپزخانه های اپن افراد دید بهتری به سایر بخش های خانه دارند و به همین جهت برای خانوم های خانه داری که می بایست همزمان هم آشپزی کنند و هم حواسشان به کودک شان باشد که در پذیرایی مشفول بازی است، گزینه بهتر و مطلوب تری به شمار می روند. ولی در این بین برخی افراد ترجیح می دهند آشپزخانه شان بدون اپن و با طراحی بسته باشد که این نوع آشپزخانه ها نیز مزایا و طرفدارانی دارد.

آشپزخانه اپن دار بهتر است یا بسته؟

همانطور که گفته شد هرکدام از این سبک آشپزخانه ها مزایا و معایب مربوط به خود را دارند و هر فرد می تواند با سنجش و سبک و سنگین نمودن این مزایا و معایب، طرح آشپزخانه مورد نظر خود را انتخاب کند. هیچ قطعیتی در بهتر بودن یکی و خوب نبود آن دیگری وجود ندارد. افراد تنها با در نظر گرفتن سلیقه و احتیاجات و تناسب دکوراسیون منزل خود اوپن دار بودن یا نبودن آشپزخانه خود را انتخاب می کنند.

مزایای آشپزخانه اپن

فردی که اغلب مهمان هایش از اقوام و خیشاوندان نزدیک اش می باشد و در ارتباط بودن خانوم خانه با مهمانان به هنگام آشپزی جز اولویت ها قرار دارد، بیشتر سعی می کند از آشپزخانه های اپن استفاده کند. همچنین بسیاری از مواقع می توان با قرار دادن چند صندلی اطراف اپن آشپزخانه، از آن به عنوان یک میز استفاده نموده و غذا را روی آن سرو نمود و یا میان وعده را روی آن در کنار خانواده نوش جان کرد. گاهی نیز می توان برخی اقلام زینتی مانند گلدان و آکواریوم و … را روی اپن آشپزخانه قرار داده و اینگونه دکور خانه را زیباتر نمود.

مزایای آشپزخانه بسته

در گذشته های بسیار دور که خانواده ها کمی سنتی تر و محافظه کارتر بودند آشپزخانه های خود را بسته طراححی می کردند، به این صورت که محیط آشپزخانه کاملا از دیگر نقاط خانه جدا بوده و حتی یک در هم بوده که با بسته شدن اش نه صدایی از آشپزخانه خارج می شده و نه بوی غذا در خانه می پیچیده است.

کم کم این آشپزخانه ها جای خود را به آشپزخانه های اوپن دار دادند ولی با گذشت زمان شاهد آن هستیم که تعداد قابل توجهی از افراد علاقمند به طراحی آشپزخانه های بسته در خانه خود هستند.

آشپزخانه های بسته دارای مزایا و امتیازاتی است که بسیاری را به خود علاقمند می کند. از جمله این امتیازات، عدم راهیابی آلودگی های آشپزخانه به سایر نقاط خانه، عدم انتشار بوی غذا در محیط خانه، آسودگی بیشتر در آشپزی هنگام حضور مهمان در خانه، عدم نیاز به هماهنگی بین دکوراسیون آشپزخانه و سایر نقاط خانه و همچنین نصب کابینت های مناسب و کاربردی بدون توجه به جلوه و زیبایی آن می باشد.

مزایای برداشتن و حذف اپن آشپزخانه

در چند سال اخیر بسیاری از افراد علاقمند به برداشتن اپن در هنگام بازسازی خانه یا طراحی آشپزخانه های بدون در خانه های نوساز بوده اند. طراحی اینگونه آشپزخانه ها با آشپزخانه های اپن دار و آشپزخانه های بسته کاملا متفاوت می باشد. همانطور که طراحی یک اپن زیبا تاثیر زیادی بر روی زیبایی دکوراسیون خانه دارد، برداشتن اپن نیز تغییر زیادی روی نمای دکوراسیون منزل ایجاد می کند. دیگر تاثیرات برداشتن اپن روی فضای خانه شامل موارد زیر می شود.

روشن تر شدن محیط خانه

آشپزخانه ها معمولا دارای یک یا چند پنجره می باشند که وظیفه تامین نور و تهویه هوای آن را برعهده دارند. در این بین اگر دیوار اپن آشپزخانه برداشته شود، نور موجود در آشپزخانه راحت تر در فضای خانه گسترش یافته و محیط خانه را روشن تر می کند. این عمل برای خانه هایی که پنجره کافی ندارند و دچار کمبود نور هستند، بسیار تاثیرگذار بوده و دارای جنبه مثبت می باشد.

یکپارچه شدن فضای خانه

هنگامی که دیوار اپن برداشته شود و فضای آشپزخانه و پذیرایی یکی شود، فضا بسیار بزرگتر و دلبازتر دیده می شود. این عمل برای خانه هایی که دارای مساحت کمی می باشند و اهل منزل از کمبود فضا رنج می برند بسیار کارساز و چاره ساز می باشد. تنها کافی است کمی سلیقه و دقت به خرج داده و به کمک یک تیم طراحی کاربلد، سیستم خوبی برای بعد از برداشته شدن دیوار اپن آشپزخانه و یکی شدن فضای خانه طراحی کنید، خواهید دید که با یک تیر دو نشان زده اید، هم طراحی خانه خود را زیباتر کرده اید و هم فضای داخلی آن را بزرگتر و دلبازتر نموده اید.

سهولت دسترسی به سایر بخش های خانه

اپن آشپزخانه با اینکه یک دیوار نصفه به شمار می رود و خیلی دست و پاگیر نیست ولی با برداشته شدنش خواهید دید که چقدر دسترسی بین آشپزخانه و سایر بخش های خانه راحت تر خواهد شد. فضای باز و یکپارچه این امکان را می دهد که برخی وسایل مانند میز ناهارخوری را در هر بخش از آشپزخانه که راحت تر بودید قرار دهید و آن را تا حد امکان به پذیرایی نزدیک تر کنید. همچنین دسترسی و رفت و آمد بین آشپزخانه و سایر بخش های خانه راحت تر می شود.

کاهش محدودیت هنگام قرار دادن وسایل آشپزخانه

گاهی ما در آشپزخانه خود نیاز به نصب کابینت های بیشتری داریم، گاهی نیز مرکز آشپزخانه برای قرارگیری ابزارهایی چون میز جزیره یا سینک و … کوچک است، برخی مواقع نیز حجم وسایل آشپزخانه مان بیش تر از فضای موجود در آشپزخانه می باشد. همه این مشکلات تا مادامی که دیوار اوپن سرجایش باشد و محدوده آشپزخانه مشخص باشد باقی می مانند، ولی هنگامی که دیوار اپن برداشته شود و برای آشپزخانه محدوده خاصی مشخص نشده باشد، با کمک گرفتن از بخشی از فضای خارج از آشپزخانه قابل حل است.

نحوه برداشتن و حذف اوپن آشپزخانه

چنانچه با در نظر گرفتن تمامی مزایا و معایب وجود اپن در آشپزخانه، تصمیم تان قطعی شد و خواستید که اپن آشپزخانه خود را بردارید باید چند مرحله را طی کنید.

در اولین مرحله از این موضوع اطمینان حاصل کنید که از دل اپن شما کابل های برق یا لوله کشی آبی رد نشده باشد، در غیر این صورت باید بسیار با احتیاط آن ها را از دل اپن خود خارج کنید. در مرحله بعد چنانچه در دل اپن آشپزخانه شما کابینت نصب شده بود، ابتدا درهای کابینت را جدا کنید تا هنگام تخریب آسیب نبینند.

در مرحله دوم می بایست صفحه قرارگرفته شده روی کابینت و قسمتی از اپن که سطح رویی اپن را تشکیل می دهد را بردارید. در مرحله بعدی تلاش کنید تا جایی که امکان دارد کابینت ها را نیز بدون دیدن آسیب از اپن جدا کنید. (یا می توانید از این کابینت ها در مکان دیگری از آشپزخانه یا انباری خود استفاده کنید و یا در غیر این صورت آن را با قیمتی مناسب به امانت فروشی ها واگذار کنید برای همین اگر سالم و بدون آسیب آن ها را دربیاورید بهتر است) در آخرین مرحله نیز می توانید با خاطری آسوده با کمک یک هیلتی مناسب دیوار اپن آشپزخانه خود را تخریب کنید.

برخی از اپن ها هستند که با رابیتس ساخته شده اند و در آن ها میلگرد و پروفیل و نبشی به کار رفته است که در این صورت برای تخریب آن می توانید در قدم اول سیمان و گچ روی آن را با کمک یک چکش یا هیلتی به آرامی و با دقت تخریب کنید و سپس بخش های فلزی را با استفاده از فرز و قیچی های آهن بر برش زده و تخریب کنید.

برای اپن هایی که با ساختارکناف ساخته شده اند نیز می توانید پس از تخریب روکش گچی اش با کمک یک چکش، پروفیل هایش را یکی پس از دیگری باز نموده و در جای دیگری مورد استفاده قرار دهید. به طور کلی در ابتدای ساخت و ساز خانه، برای آشپزخانه اوپن قرار داده نمی شود و این سازه به تیغه ها اتصال محکمی ندارند. به همین جهت تخریب و برداشتن اپن با کمی دقت به راحتی قابل انجام می باشد.

تیم بازسازی میچینم، با در اختیار داشتن کادری مجرب از مهندسان و معماران و همچنین پیمانکار بازسازی ساختمان ، تخصصی ویژه در زمینه تخریب و بازسازی آشپزخانه دارد. این تیم با کادر کامل نیروهای متخصص توانایی بازسازی خانه قدیمی، تعمیرات ساختمان و بازسازی ویلا قدیمی یا ایجاد هرگونه تغییر در خانه شما به سلیقه خودتان را دارد. چنانچه قصد برداشتن و حذف اپن آشپزخانه یا هرگونه تغییر دیگری در ساختار و طراحی داخلی خانه خود را دارید می توانید با ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

کلام پایانی

برداشتن و حذف اپن آشپزخانه امری کاملا سلیقه ای می باشد و هر فردی با توجه به مزایا و معایب گفته شده در این مقاله می تواند تصمیم بگیرد. برداشتن اپن کاری نشدنی نیست، ولی زحمت زیادی دارد و نیاز به دقت و سلیقه زیادی می باشد. چنانچه در این زمینه مهارتی نداریم، امکان آسیب رساندن به سایر بخش های آشپزخانه و پذیرایی وجود دارد. پس برای اجتناب از این امر بهتر است این کار را به یک تیم متخصص و کاربلد بسپارید.

سوالات متداول

برداشتن اپن آشپزخانه چه مزایایی دارد؟

همانطور که در متن اصلی به طور مفصل ذکر شد، برداشتن اپن آشپزخانه باعث گسترش نور وارد شده به آشپزخانه به سایر نقاط خانه و همچنین یکپارچه شدن فضای داخلی خانه می شود.

آیا حذف اپن آشپزخانه موجب آسیب به دکوراسیون خانه می شود؟

در این زمینه قطعیتی وجود ندارد. همه چیز بستگی به سلیقه شما دارد. اگر بتوانید بعد از حذف اپن آشپزخانه یک طرح زیبا و چشم نواز مطابق با سایر قسمت های دکوراسیون خود را به جای آن قرار دهید، نه تنها به نمای دکوراسیون شما آسیبی نمیرسد که جلوه آن زیباتر نیز خواهد شد.

بیشتر بخوانید :

تغییر اپن آشپزخانه قدیمی چگونه است

مطالب مرتبط