چه رنگهایی برای کابینت آشپزخانه مناسب است

چه رنگهایی برای کابینت آشپزخانه مناسب است

کابینت ها نقش پر اهمیتی در دکوراسیون آشپزخانه منزل شما دارند. چنانچه خود را فردی خوش ذوق می دانید که به کوچک ترین جزئیات در ظاهر دکوراسیون منزل اهمیت می دهد، می بایست وقت و حوصله زیادی برای انتخاب رنگ کابینت ها صرف کنید.

کابینت های اشپزخانه اگر از رنگ های خوب و زیبایی انتخاب شوند، می توانند محیطی دلنشین و آرامش بخش در آشپزخانه برای شما محیا نمایند. البته بایستی به هماهنگی رنگ کابینت ها با سایر قسمت ها نیز دقت کافی داشته باشید. حال می خواهیم بدانیم چه رنگهایی برای کابینت آشپزخانه مناسب است؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

اساس انتخاب رنگ برای کابینت آشپزخانه

برای انتخاب رنگ کابینت های آشپزخانه باید موارد متعددی را مورد دقت و بررسی قرار داده و با صبر و حوصله و سلیقه بسیار عمل کنید، زیرا چنانچه پس از خرید و نصب متوجه شوید که کابینت های نصب شده مورد پسند و سلیقه شخصیتان نیست و با دکوراسیون آنجا همخوانی ندارد، هزینه زیادی برای تعویض آن باید متقبل شوید. برای انتخاب کابینت های آشپزخانه خود به عوامل مختلفی دقت کنید.

اولین و مهمترین شرط سلیقه شماست، این مهم است که شما از رنگ کابینت ها خوش تان بیاید و هنگام نگاه کردن به آن ها حس آرامش داشته باشید. مورد دیگر نوع دکوراسیون شما می باشد، کابینت ها باید بیشترین تطابق را با دکوراسیون آشپزخانه شما داشته باشند. عوامل دیگری مانند رنگ دیوارهای آشپزخانه و مساحت آن و سایر عوامل دیگر، در رده های بعدی اهمیت پیدا می کنند.

در کنار تمامی این عوامل، جنس کابینت ها نیز در انتخاب رنگ آن ها تاثیر گذار می باشد. به طور مثال شاید رنگ قهوه ای سوخته برای کابینت های ام دی اف بسیار زیبا و شیک محسوب شود، ولی همین رنگ برای کابینت های فلزی چندان مورد پسند واقع نگردد. در ادامه رنگ های مناسب بر اساس جنس کابینت ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

رنگ مناسب برای کابینت فلزی

کابینت های فلزی جز قدیمی ترین کابینت ها می باشند که امروزه با آمدن مدل ها و جنس های جدید، دیگر اقبال به این جنس کمتر از گذشته شده است. ولی هنوز هم کابینت های فلزی طرفداران مخصوص به خود را دارند و در برخی خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. باید خاطر نشان کرد کابینت های فلزی دارای استقامت و دوام بیشتری نسبت به سایر کابینت ها می باشند.

پر طرفدارترین رنگی که برای کابینت های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد، رنگ نقره ای می باشد. رنگ نقره با وجود اینکه کمی سرد و بی روح است ولی فضا را فوق العاده شیک و متفاوت نشان می دهد. چنانچه می خواهید در کنار این رنگ از یک رنگ زنده و پر نشاط استفاده کنید، می توانید قرمز را برای این امر در نظر بگیرید. ترکیب این دو رنگ جز آن دسته از طرح هایی شناخته می شود که به دلیل متفاوت بودن، فقط برخی از افراد خاص به آن علاقمند هستند.

اگر مایل به رنگ های روشن هستید می توانید به رنگ آبی آسمانی فکر کنید، زیرا این رنگ علاوه بر سادگی و دلنشینی که دارد، جلوه ای زیبا نیز به آشپزخانه شما می بخشد. رنگ آبی با تمام سادگی اش نمایان گر حیات و سرزندگی می باشد و برای کابینت های فلزی گزینه مناسبی است. ولی با تمامی اینها برای انتخاب رنگ آبی باید به دیوارهای آشپزخانه نیز دقت داشته باشید، رنگ آبی به راحتی با دیگر رنگ ها سازگاری ندارد.

رنگ مناسب برای کابینت ام دی اف

کابینت های ام دی اف هنوز هم پرطرفدارترین و پرفروش ترین کابینت بازار می باشند و خیلی ها ترجیح می دهند از این کابینت در آشپزخانه خود استفاده نمایند. برای انتخاب رنگ کابینت ام دی اف بهتر است از رنگ های براق استفاده کنید تا حس نو بودن و تازگی را به فضای آشپزخانه شما ببخشد. برای انتخاب رنگ کابینت ام دی اف سعی کنید وسعت آشپزخانه خود را نیز در نظر بگیرید.

چنانچه وسعت آشپزخانه شما زیاد باشد، دست شما برای انتخاب هر رنگی باز است و می توانید بین انتخاب رنگ های روشن تا رنگ های تیره انتخاب کنید، زیرا در آشپزخانه های بزرگ معمولا نور محیط به اندازه کافی وجود دارد و نیازی نیست تا با کمک کابینت ها به افزایش نور کمکی کرد.

ولی چنانچه وسعت آشپزخانه شما کوچک بود، بهتر است از کابینت های رنگ روشن و براق استفاده کنید تا بازتاب دهنده نور ورودی باشد و نور کم محیط را اینگونه کمی تقویت نمایید تا فضای تنگ آشپزخانه بیش از پیش تنگ و دلگیر نشان داده نشود. ( وجود نور در محیطی مانند آشپزخانه بسیار مهم و اساسی می باشد.)

رنگ دیوارها و کف آشپزخانه نیز باید در انتخاب رنگ کابینت تاثیر گذار باشند. اگر بتوانید رنگی مشابه و مناسب برای همخوانی هرچه بیشتر این قسمت ها با یکدیگر پیدا کنید، زیبایی و جذابیت بیشتر به فضای آشپزخانه خود می بخشید و حس بهتری در این محیط دریافت می کنید. از جهت آنکه کابینت ام دی اف جز پرطرفدارترین ها می باشد، چند رنگ مناسب برای این جنس را برای شما دوستان عزیز تحلیل نموده ایم.

رنگ سفید برای کابینت ام دی اف

رنگ سفید فراگیرترین رنگ در میان تمامی کابینت ها می باشد. این رنگ قابلیت سازگاری با بسیاری از رنگ های دیگر را دارد و در هر محیطی می تواند به کار برود. در انتخاب این رنگ وسعت محیط تاثیر چندانی ندارد، زیرا که هم در محیط های کوچک قابل استفاده است و هم در محیط های بزرگ می توان از این رنگ استفاده نمود.

رنگ سفید سادگی و آرامش خوبی به محیط می دهد و حس نسبتا دلنشینی می توان از آن گرفت. ولی چنانچه سادگی زیاد این رنگ را دوست ندارید، می توانید از یک رنگ دیگر نیز در کنار آن برای کامل کردنش استفاده کنید.

ترکیب سفید و قهوه ای در کابینت ام دی اف

قهوه ای پرطرفدارترین رنگ برای کابینت های ام دی اف شناخته می شود که اغلب افراد آن را برای کابینت آشپزخانه خود انتخاب می کنند. این رنگ هم کاملا شیک و زیبا است و هم در شرایط محیطی دیرتر کثیف می شود. حال برخی برای تنوعی بیشتر از رنگ سفید نیز در کنار رنگ قهوه ای استفاده می کنند تا جلوه ای خاص به اشپزخانه خویش ببخشند.

در انتخاب این دو رنگ در کنار یکدیگر سعی کنید ترکیب را رعایت نموده و بر اساس میزان مساحت آشپزخانه درصد ها را کم یا زیاد نمایید. به طور مثال در آشپزخانه کوچک و جمع و جور از رنگ سفید بیشتر استفاده کنید و در آشپزخانه های جا دار و بزرگ که نورگیر خوبی دارند، رنگ قهوه ای را بیشتر به کار بگیرید.

ترکیب سفید و مشکی برای کابینت ام دی اف

اگر شما هم جز آن دسته از اشخاصی هستید که به دنبال تضاد در دکوراسیون آشپزخانه خود هستند، می توانید این تضاد را روی کابینت های خود امتحان کنید. ترکیب سفید و مشکی در انتخاب کابینت، می تواند انتخابی جذاب و چالش برانگیز باشد که حس خاص بودن به محیط آشپزخانه شما بدهد. این دو رنگ در کنار یکدیگر همیشه ترکیبی جادویی به شمار می روند که می تواند چشم ها را به خود خیره کند و فضا را تحت کنترل خود بگیرد.

رنگ مناسب برای کابینت های چوبی

کابینت های تمام چوبی را معمولا با همان رنگ طبیعی که دارند، استفاده می کنند. رنگ این جنس کابینت ها معمولا از زیر مجموعه های رنگ قهوه ای محسوب می شوند که همان رنگ طبیعی چوب هستند. برای انتخاب این مدل کابینت ها، معمولا سعی می شود تا دیگر قسمت های دکوراسیون را با کابینت ها هماهنگ کرد، که ایده ای جذاب و چالش برانگیزی به نظر می رسد.

البته برخی افراد ترجیح می دهند تا از رنگ هایی دیگر برای رنگ آمیزی کابینت های خود استفاده کنند و آن را مطابق دیگر بخش های دکوراسیون تنظیم نمایند.

ولی اصل اساسی این است که کابینت های چوبی تم کلاسیک دارند و اگر بخواهید با رنگی آن را به صورت مدرن در بیاورید، شاید ایده خوبی نباشد. در هر صورت تمام این مسائل مربوط به سلیقه افراد می شود. در استفاده از کابینت های چوبی سعی خود را به خرج دهید و از جلا دهنده نیز استفاده کنید تا نمای کابینت ها همیشه نو و دست نخورده نشان داده شود.

رنگ مناسب برای کابینت های هایگلاس

این مدل کابینت ها معمولا فضای منزل و بخصوص آشپزخانه را مدرن و امروزی نشان می دهد. برای انتخاب رنگ این کابینت ها نیز سعی کنید از رنگ شیک و مدرنی استفاده کنید. به طور مثال رنگ هایی مانند نقره ای یا زرد می توانند انتخاب خوبی برای این مدل کابینت باشند. سفید هم به مانند همیشه یکی از کاندیدهای اصلی انتخاب رنگ می باشد. خصوصیتی که این مدل کابینت ها دارند روکش براق آن ها می باشد که بازتاب دهنده خوبی برای نور خورشید شناخته می شود. چنانچه رنگ روشن انتخاب کنید این بازتاب بیشتر و تاثیر گذارتر می شود.

کلام آخر

انتخاب رنگ کابینت امری مهم و پر اهمیت می باشد، زیرا که تاثیر زیادی روی زیبایی دکوراسیون آشپزخانه شما دارد و همچنین نوع فضای آشپزخانه را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

به طور مثال چنانچه تم کابینت های شما شیک و سنگین باشد تمام فضای آشپزخانه همین تم را به خود می گیرد و اگر تم کابینت ها شاد و مفرح باشند، باز هم تاثیر خود را می گذارند. پس سعی کنید در انتخاب رنگ کابینت ها دقت کافی را به کار بگیرید تا هنگام آشپزی و حضور در آشپزخانه، همواره حس خوب و مثبتی به شما منتقل شود.

اگر قصد بازسازی خانه خود را دارید و می خواهید دکوراسیون خود را تغییر دهید، و در انتخاب رنگ کابینت ها یا مسائل دیگر دچار تردید و مشکل شده اید، می توانید سوالات و ابهامات خود را از کارشناسان مجموعه میچینم بپرسید.

شرکت بازسازی میچینم با سابقه خوبی که دارد، می تواند شما را در امر بازسازی خانه قدیمی، تعمیرات ساختمان و بازسازی ویلا قدیمی یاری بخشد. بازسازی آشپزخانه نیز از مواردی شناخته می شود که در تخصص اصلی این مجموعه قرار دارد. بازسازی لابی ساختمان نیز از جمله مواردی است که پیمانکاران ما از عهده انجام آن به خوبی بر می آیند. برای دریافت مشاوره های رایگان با تیم بازسازی میچینم در تماس شوید.

سوالات متداول

برای انتخاب رنگ مناسب کابینت آشپزخانه باید به چه نکاتی دقت کرد؟

اگر می خواهید پس از انتخاب و نصب کابینت آشپزخانه حس خوب و آرامش بخشی همراه با رضایت داشته باشید، سعی کنید در انتخاب رنگ آن ها به موارد متعددی مانند سلیقه خود، هماهنگی آن با سایر قسمت های دکوراسیون، وسعت آشپزخانه و میزان نوری که از بیرون دریافت می کند و همچنین هماهنگی رنگ و جنس آن دقت کافی داشته باشید. هرگز عجله نکنید و نهایت دقت و سلیقه را به کار ببندید.

آیا می توان رنگ سفید را برای هرجنس کابینت و هر فضایی به کار برد؟

رنگ سفید به علت خاصیت خنثی ای که دارد با رنگ های بی شماری همخوانی دارد و می توان آن را در بسیاری از محیط ها به کار برد. رنگ سفید را همچنین می توان در اغلب جنس ها مورد استفاده قرار داد. به طور مثال در کابینت های ام دی اف، فلزی، هایگلاس و روکش چوب، رنگ سفید را می توان رنگ مناسبی به شمار آورد.

مقالات بیشتر :

راهنمای انتخاب کابینت آشپزخانه

بهترین نوع کابینت آشپزخانه چیست

برای آشپز خانه چند متر کابینت لازم است

مطالب مرتبط