هزینه باغچه با مالک است یا مستاجر؛ برسی به صورت کامل

هزینه باغچه با مالک است یا مستاجر؛ برسی به صورت کامل

امروزه حیاط بیشتر ساختمان ها به باغچه های زیبا آراسته شده است. با توجه به کمبود فضای سبز در سطح شهرها، وجود چنین مکان هایی، غنیمت بزرگی شمرده می شود. داشتن باغچه به معنای افزایش مسئولیت ها برای مجریان ساختمان است. هنگامی که از دیدن باغچه در حیاط آپارتمان خود لذت می برید بایستی به زحمات و هزینه هایی که صرف آن می شود نیز دقت داشته باشید.

هزینه باغچه با مالک است یا مستاجر؟ این سوالیست که در بین ساکنین هر ساختمانی وجود دارد. با توجه به هزینه بر بودن این مکان، ما را بر این واداشت تا به سوال پیش آمده پاسخ دهیم و ضوابط و حالات موجود در این حوزه را به بررسی بگیریم.

شرکت بازسازی میچینم دیگر به معرفی نیاز ندارد، در طی این سال هایی که از مدت خدمت رسانی آن می گذرد، توانسته از خود نامی نیک در ذهن همشهریان بر جای بگذارد. بازسازی حیاط ساختمان، بازسازی خانه قدیمی و بازسازی ویلا قدیمی یکی از کارهای روتین مجموعه ما را تشکیل می دهد. اگر تصمیم دارید تا بازسازی فضای سبز حیاط داشته باشید، به شما پیشنهاد می دهیم تا با مجموعه میچینم در تماس شوید و راهنمایی های لازم را از کارشناسان ما دریافت نمایید. تا یادمان نرفته، پیمانکاران ما از پس بازسازی آشپزخانه و بازسازی لابی ساختمان نیز بر می آیند و شگفتی را در چهره شما خلق خواهند کرد.

نظر قانون در خصوص هزینه های باغچه ساختمان

قانون در این مورد مشخص، نظر خود را بصورت روشن و واضح بیان کرده است. بر طبق ماده ۲۳ آیین ‌نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ ها هریک از ساکنین ساختمان موظف هستند تا در هزینه های مستمر و جاری آن سهیم باشند. بر اساس این قانون هزینه های باغچه نیز جزء مصارف همیشگی ساختمان شمرده می شود و بایستی توسط مالکین و سایر ساکنین ساختمان پرداخت گردد. اگر مالک، واحد شخصی خود را به اجاره مستاجر درآورده باشد، مستاجر از صاحب خانه وکالت دارد و باید بر اساس آن هزینه های جاری باغچه را پرداخت نماید. در صورتی که مستاجر از پرداخت این هزینه ها امتناع کند، مدیر ساختمان بایستی مشکل را با مالک در میان بگذارد و در صورت بی اثر بودن تذکرات، موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری نماید.

پرداخت هزینه باغچه ساختمان و توجیه مستاجر

در ساختمان های مسکونی همواره این موضوع یکی از مسائل چالش برانگیز است. هزینه باغچه موارد زیادی را شامل می شود، اگر بخواهید پرداخت هزینه های این مکان را پیش خودتان سبک و سنگین کنید به دو نکته مهم بر می خورید، یکی اینکه از لحاظ عرفی شما مجاب به پرداخت بخشی از این هزینه ها هستید و دوم اینکه از نظر تاثیرات مثبت روانی که از آن فضا می گیرید، خود را ملزم به پرداخت هزینه های این بخش می کنید.

عرف ساختمان در خصوص هزینه های باغچه

 در هر ساختمانی عرف بر این است که هزینه های روزمره باغچه از محل شارژ ساختمان تامین  شود. شما چه مستاجر باشید یا صاحب خانه، این هزینه را پرداخت می کنید. مقدار هزینه های جاری در باغچه بر تعداد واحدهای ساختمان تقسیم می گردد و در نهایت سهم هر واحد مشخص می شود. در بیشتر اوقات هزینه زیادی را نیز در بر نمی گیرد. حتی اگر مستاجر هم باشید، از پس این هزینه کم برخواهید آمد.

پرداخت هزینه باغچه در قبال گرفتن تاثیرات مثبت روحی

به این فکر کنید که هر روز صبح موقعی که وارد حیاط ساختمان می شوید با منظره زیبایی از گل و درخت و سبزه مواجه می گردید. این طراوت و شادابی که اول صبح به شما هدیه می شود، یک دنیا ارزش دارد. در خصوص هزینه های جاری که در برمی گیرد، مستاجران نیز بایستی در آن سهیم باشند، زیرا از زیبایی آن لذت می برند و از طرفی امورات ساختمان که نگهداری باغچه نیز جزو آن شمرده می شود، باید به نحو شایسته ای انجام شود. البته این مکان تاثیرات مثبت خود را زمانی می گذارد که از وضعیت مناسبی برخوردار بوده و حداقل استانداردها در خصوص آن رعایت شده باشد.

تقسیم بندی هزینه های باغچه ساختمان

برای اینکه به یک دید کلی در خصوص هزینه های باغچه ساختمان دست پیدا کنید، بهتر است به موضوع مرسومی که در هر ساختمانی متداول است، آشنایی داشته باشید. این هزینه ها به دو دسته کلی و جزئی تقسیم بندی می شوند. اگر مستاجر هستید بایستی هزینه های جزئی باغچه را پرداخت کنید و هزینه های کلی آن را به عهده صاحب خانه بگذارید تا پرداخت نماید. در ادامه این بخش به این هزینه ها بصورت مفصل می پردازیم تا با جزئیات آن آشنا شوید.

هزینه های کلی باغچه بر عهده کیست

هنگامی از هزینه های کلی باغچه صحبت می کنیم، دقیقاً منظورمان آن مخارجی است که باید در خصوص ساختار کلی این مکان به مصرف برسد. همانطور که مستحضر هستید یک باغچه به تعداد مشخصی نهال و گل و گیاه زینتی زیبا احتیاج دارد. در بخش مناسبی از حیاط جایگاه مشخصی را برای آن در نظر می گیرند.

این جایگاهی که از آن یاد می کنیم لازم است تا مطابق با استانداردها و اصول معماری مناسبی طراحی و ساخته شود. دیواره های باغچه و سیستم آبیاری که برای آن در نظر می گیرند، قرار است که برای مدت زمان زیادی در ساختمان برجا بماند. بخش مذکور فقط هر چند سال یکبار نیاز به تعویض پیدا می کند. با توجه به موارد ذکر شده، در این نوع هزینه مستاجر هیچ گونه مسئولیتی ندارد و تمام مسئولیت های پرداخت آن بر عهده صاحب خانه قرار می گیرد.

هزینه های جزئی باغچه بر عهده کیست

هزینه های جزئی شامل مصارفی می شود که در طول یک ماه، بابت آبیاری و حقوق باغبان پرداخت می گردد. شارژ ساختمان این هزینه ها را نیز در بر می گیرد. مستاجر با آگاهی از این مساله در پرداخت هزینه های جزئی باغچه سهیم می شود. هزینه های جزئی باغچه، در هر ساختمانی با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می شود و مقدار آن در هر مجتمعی با یکدیگر فرق می کند.

هزینه احداث باغچه در ساختمان

مالکان یک ساختمان با مشورت یکدیگر تصمیم می گیرند تا برای حیاط ساختمان خویش که فاقد فضای سبز است، باغچه ای را در نظر بگیرند. این تصمیم را در هماهنگی و مشورت با یکدیگر انجام می دهند. با عنایت به این موضوع که در تصمیم گیری تمام مالکان نقش دارند، از این جهت تقبل هزینه های آن نیز بر دوش آنها خواهد بود. مستاجرانی که در چنین ساختمان هایی زندگی می کنند، بایستی بابت این مساله با صاحب خانه خویش صحبت نمایند و تصمیمات صورت گرفته در ساختمان را به اطلاع وی برسانند. صاحب خانه مسئول است تا مقدار سهم واحد خود را از این هزینه پرداخت نماید.

هزینه سمپاشی باغچه ساختمان بر عهده کیست

در بعضی از ساختمان ها درختان مثمری وجود دارند که در مواقع مشخصی از سال نیاز به سمپاشی پیدا می کنند. نوع سمی که استفاده می شود در تعیین هزینه های آن تاثیر گذار است. مدیر ساختمان با همکاری باغبان، تشخیص می دهد که چه زمانی این درختان به سمپاشی احتیاج دارند. در آن صورت مقدار مشخصی سم تهیه می کنند و با شیوه های مناسب اقدام به سمپاشی می نمایند. در این مورد مستاجر مسئول است تا هزینه های سمپاشی درختان را نیز پرداخت نماید.

هزینه زیباسازی باغچه ساختمان بر عهده کیست

در بعضی از باغچه ها علاوه بر اینکه از درخت و گل و چمن استفاده می کنند، از المان های تزئینی نیز جهت زیباسازی آن بهره می جویند. در مورد زیباسازی این بخش موضوع را می توان از دو زاویه مورد بررسی قرار داد. یکی المان های گران قیمت که نیاز به تخصیص بودجه جداگانه ای دارند. دومی المان هایی که با هزینه کمی نیز می توان آنها را تهیه کرد و نیازی به بودجه جداگانه ای ندارد. در این بخش به این دو مورد می پردازیم و در می یابیم که کدام بخش از هزینه ها بر عهده مستاجر قرار می گیرد و کدامیک نیاز به توجه صاحب خانه دارد.

هزینه المان های گران قیمت باغچه

المان های گران قیمت مثل آلاچیق و آبنما و سایر موارد مشابه هزینه خریداری و نصب بالای را می طلبند. به دلیل بالا بودن هزینه آنها، امکان تقبل مخارج از صندوق شارژ ساختمان نیز امکان پذیر نیست. المان های مذکور بعد از اینکه نصب می گردند، به عنوان جزئی از اصل بنا به حساب می آیند و باید در خصوص تامین هزینه های آنها با صاحب خانه صحبت و مشورت شود. مستاجر در این مورد مسئولیتی بر گردن ندارد.

هزینه المان های ارزان قیمت باغچه

برخی از المان های دیگر نیازی به مبالغ بالایی ندارند و می توان آنها را از طریق بودجه ساختمان نیز تامین کرد. خرید گلدان های تزئینی یا استفاده از شن های رنگی  در زیبا کردن باغچه یکی از همین موارد است. هنگامی که هزینه ای بابت این موارد پرداخت می شود، فاکتوری را در تابلوی اعلانات ساختمان قرار می دهند تا ساکنین ساختمان در جریان هزینه هایی که صورت گرفته، قرار بگیرند.

هزینه کوددهی باغچه ساختمان بر عهده کیست

شاید بعضی از افراد این موضوع را نیز در لیست هزینه های جزئی ساختمان قرار دهند، در صورتی که این چنین نیست. کوددهی باغچه ساختمان، سالی یک یا دو مرتبه بیشتر صورت نمی گیرد. به همین جهت آن را نمی توان در فهرست هزینه های جاری ساختمان قرار داد. مدیر ساختمان بایستی در نزدیکی فصل کوددهی باغچه، این موضوع را نیز پیش بینی نماید و با افزایش مقطی شارژ ساختمان، نسبت به تامین آن اقدام نماید. با توجه به اینکه دفعات محدودی در سال این عمل صورت می گیرد و هزینه بالایی نیز ندارد، مسئولیت پرداخت آن متوجه مستاجر می گردد.

هزینه هرس درختان باغچه بر عهده کیست

هزینه هرس درختان باغچه نیز همانند موضوع کوددهی می باشد. با توجه به اینکه در فصل زمستان بایستی این عمل صورت بگیرد، یک بار در سال باید به فکر تامین بودجه آن بود. هرس کردن درختان به توجه به تعداد و مساحت کار متفاوت می باشد. در ساختمان هایی که تعداد ساکنین زیادی دارند، این نوع مخارج بین همه تقسیم می شود و فشاری بر کسی تحمیل نمی گردد.

کلام آخر

باغچه از بخش هایی محسوب می شود که کار و توجه زیادی را می طلبد. استخدام نیروی کاری جهت انجام امور باغچه به بودجه کافی احتیاج دارد. در پرداخت بخشی از این هزینه ها مستاجر سهیم است. در برخی دیگر نیز صاحب خانه موظف است تا نسبت به پرداخت آن اقدامات لازم و به موقع را انجام دهد.

سوالات متداول

هزینه احیای باغچه بر عهده کیست؟

بخشی از هزینه های احیای باغچه را می توان جزء مسئولیت های صاحب خانه و بخش دیگری را بر عهده مستاجر گذاشت. هزینه تعویض خاک و موارد مشابه بر عهده مستاجر است در صورتی که سایر هزینه های ساختاری باغچه بر عهده صاحب خانه قرار می گیرد.

چرا احداث باغچه نیاز به تائید همه مالکان دارد؟

زیرا باغچه قرار است تا در حیاط احداث شود و این مکان نیز جزء قسمت های مشاع ساختمان حساب می شود و نیاز به تائید همه مالکان دارد.

بیشتر بخوانید :

برآورد هزینه بازسازی ساختمان چگونه است

هزینه تعمیر پارکینگ ساختمان چگونه و به عهده کیست

مطالب مرتبط