بازسازی خانه چقدر طول می کشد

بازسازی خانه چقدر طول می کشد

ساختمان ها زیبایی و استحکام خود را مدیون معماران و پیمانکارانی هستند که با دستان هنرمندشان، مصالح مختلف را بر روی هم قرار داده و ساختمان های شیک و جذابی را به نمای شهر تقدیم کرده اند. این ساختمان ها بر اثر گذر زمان دچار آسیب های کلی و جزئی بیشماری می شوند.

صاحب خانه ها همواره از ساختمان قدیمی خود شکایت می کنند و آرزو دارند تا آن را به همان زیبایی و جذابیت گذشته اش بر گردانند. با توجه به پیشرفت هایی که در این اواخر در حوزه بازسازی ساختمان رخ داده است، دیگر نباید نگران بازسازی بود، زیرا با روش های موجود می توان، کیفیت و استحکام را مجدداً به ساختمان هدیه داد.

از مسائل مربوط به شیوه های بازسازی که بگذریم اینک نوبت به این می رسد که در مورد زمان بازسازی صحبت کنیم. کارفرمایان همیشه نسبت به طولانی بودن زمان بازسازی گلایه مندند، اما باید به این مساله توجه داشته باشند که در بسیاری از موارد، شرایط کار ایجاب می کند تا برای پروژه وقت بیشتری اختصاص داد.

در این مطلب قصد داریم تا در مورد این سوال که بازسازی خانه چقدر طول می کشد صحبت کنیم و جواب قانع کننده ای را در اختیار کسانی بگذاریم که نسبت به این قضیه دغدغه مند هستند.

بازسازی خانه

بازسازی خانه شامل اقداماتی است که با انجام آن می توان عمر مفید ساختمان را افزایش داد. بازسازی معنی مشخصی دارد و با تعمیر و نوسازی فرق می کند. شاید در نگاه اول تفاوت این اصطلاحات را به زمان لازم برای اجرا ربط دهید، در صورتی که اینطور نیست.

البته این موضوع بر کسی پوشیده نیست که تعداد روزهایی که تعمیرات ساختمان در بر می گیرد در مقایسه با بازسازی کم می باشد ولی در این مطلب می خواهیم مشخصاً در مورد زمان بازسازی صحبت کنیم و آن را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

در هنگام بازسازی نقشه کلی ساختمان را تغییر نمی دهند بلکه بر اساس همان نقشه اولیه کار بازسازی را به پیش می برند. در بازسازی اسکلت ساختمان دست نخورده باقی می ماند ولی دیوارها و سایر بخش های کهنه و آسیب دیده تخریب می گردند. بعد از تخریب بایستی مقدمات بازسازی را انجام داد و قسمت های جدید و با کیفیت را جایگزین قسمت های کهنه و قدیمی کرد.

مدت زمان بازسازی خانه

برای اینکه بتوانید یک بازسازی خوب و همه جانبه در خصوص ساختمان خود داشته باشید، بایستی از همان ابتدای کار، مدت زمانی که نیاز است تا بازسازی انجام شود را مشخص بسازید.

این تدبیر را در همان ابتدای کار می سنجند و قبل از انجام هر اقدامی نسبت به آن فکر می کنند. گمان برخی از افراد این است که باید به یک عدد دقیقی برسند و اعداد و زمان های حدودی برای آنها غیر قابل قبول است. در صورتی که این چنین نیست و باید به همان مقدار حدودی نیز قانع بود زیرا همان هم برای شروع پروژه کفایت می کند. در ادامه این بخش می خواهیم تا دقیقاً در مورد مدت زمانی که بازسازی خانه در بر می گیرد صحبت نماییم.

اگر بخواهید یک ساختمان را مورد بازسازی قرار دهید، حتماً باید در مورد زمان مورد نیاز آن اطلاعات ضروری را در اختیار کارفرما قرار بدهید. با روش های مختلفی می توان به این زمان تقریبی دست یافت. در ادامه این مطلب به این روش ها اشاره می کنیم.

مقایسه با پروژه های مشابه

مطالب این بخش مناسب صاحب خانه هایی است که قصد دارند خودشان زمان تقریبی بازسازی را بدست بیاورند. قبل از اینکه کاربازسازی را به دست پیمانکار بسپارید بهتر است تا خودتان یک محاسبه زمانی دقیقی داشته باشید. این یک اقدام هوشمندانه و زیرکانه محسوب می شود.

با این کار می توانید به زمان اتمام کار نیز دست یابید. از این طریق می توانید از میزان هزینه هایی که در برمی گیرد نیز مطلع شوید. از پروژه های مشابه صحبت کردیم، بگذارید تا این موضوع را بصورت موشکافانه بررسی کنیم. دقیقا منظورمان از این مطلب این است انتظارات خود را از بازسازی مشخص بسازید. مساحت ملک خود را تعیین کنید.

در قدم بعدی پیچیدگی های کار خود را مشخص سازید. حالا با داشتن چنین اطلاعاتی، به جستجو بپردازید. ساختمان هایی را در سطح شهر پیدا کنید که از نظر خصوصیاتی که ذکر شد، مشابه ملک شما باشد. برای دستیابی به این اطلاعات لازم نیست تا کل شهر را بپیمایید. فقط کافیست از اینترنت این اطلاعات را دریافت کنید.

اطلاعات بسیاری از ساختمان های بازسازی شده در این فضا وجود دارد. با دریافت این اطلاعات و مقایسه آنها با ساختمان خویش، به زمان تقریباً دقیقی از بازسازی دست پیدا می کنید.

کمک گرفتن از افراد با تجربه

در این مورد شاید صاحب خانه حوصله و وقت چنین کاری را نداشته باشد تا خودش مستقیماً وارد کار شود و تصمیم بگیرد تا زمان تقریبی بازسازی را حدس بزند. در این مورد از یک فرد با تجربه کمک می گیرد. فرد مذکور پروژه های مختلفی را تا به حال انجام داده است و از چم و خم کار اطلاع کافی دارد و فقط با مشاهده ساختمان، زمان تقریبی آن را تشخیص می دهد.

البته این موضوع را باید خاطر نشان بسازیم که چنین افرادی معمولاً بر اساس تکیه بر اطلاعات ساختمان و معلومات خویش، چنین حدسی را از زمان بازسازی ساختمان ارائه می دهند.

عوامل موثر در مدت زمان بازسازی خانه

عوامل مختلفی در مدت زمان بازسازی ساختمان تاثیر گذار هستند. برای اینکه بتوانید زمان تقریبی بازسازی را تشخیص دهید باید به این عوامل آشنایی داشته باشید. بازسازی ساختمان شامل اقدامات مختلفی می شود که هریک از آنها را به ترتیب اولویت انجام می دهند.

افراد با تجربه معمولاً همراه خود یک لیست دارند. در این لیست اطلاعات مختلفی قید شده است. اطلاعات دقیقی در مورد نوع کاربری، متراژ بازسازی، بخش های زمانبر و سایر موارد در آن مشخص شده است.

این اطلاعات مسیر شما را در محاسبه تعداد روزها لازم، روشن می سازد.  برخی از افراد چنین راهکاری را بی تاثیر می دانند و به دید چشمی اکتفا می کنند. در صورتی که در این مورد خاص، صرفاً مشاهده کافی نیست و بایستی با در نظر داشت جنبه های مختلف به این اطلاعات دست یافت. در ادامه این بخش به این عوامل بصورت دقیق می پردازیم.

نوع کاربری ساختمان

نوع کاربری ساختمان تاثیر زیادی بر روی اتمام پروژه دارد. در ساختمان مسکونی بازسازی سریع تر انجام می شود. این قضیه برای ساختمان های اداری و تجاری فرق می کند. در ساختمان های غیر مسکونی به دلیل کاربری متفاوتی که دارند بایستی زمان بیشتری را به آن تخصیص دهند. به دلیل اینکه بخش عمده ای از روز را نمی توان در این ساختمان ها به بازسازی اختصاص داد، پروسه به درازا می کشد. این مجتمع ها نصفی از روز را به پذیرش ارباب رجوع و مشتری مشغول هستند و به همین دلیل بازسازی را با کندی مواجه می سازند.

متراژ بازسازی

از متراژ بازسازی نباید غافل شد. متراژ کار، یکی از پارامترهای تاثیر گذار در فرایند بازسازی ساختمان است. شاید این موضوع عجیب به نظر برسد ولی طبق تجربه های افراد کاربلد میتوان این موضوع را عنوان کرد که، زمان بازسازی در ساختمان هایی که متراژ بیشتری دارند، کم تر است. در مقابل ساختمان هایی که متراژ کمی دارند، به دلیل دست و پا گیر بودن محیط، زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهند. البته باید به حجم کار نیز توجه کرد. مثلاً ساختمان های کوچکی که حجم کاری در آنها زیاد است به زمان بیشتری برای بازسازی احتیاج دارند.

بخش های زمانبر خانه

در هنگام بازسازی نباید از آیتم های زمانبر ساختمان غافل شوید. به طور مثال برای تخریب قسمت هایی از ساختمان باید زمان زیادی را اختصاص دهید. این بخش ها به دلیل داشتن آرماتور بندی، به سختی تخریب می گردند و نیاز به صرف زمان و انرژی بیشتری دارند. دیوارها، سقف و ستون ها از بخش هایی شمرده می شوند که تخریب آنها نیاز به دقت کافی دارد. در هنگام تخریب بایستی به بخش های سالم توجه داشته باشید و به اشتباه، این قسمت ها را تخریب نکنید. جزئیات کار از جمله موارد زمانبر بحساب می آید.

منطقه و محله بازسازی

منطقه و محلی که ساختمان در آن قرار گرفته است، در مدت زمان بازسازی تاثیر گذار است. کارگران و پرسنلی که قرار است در بازسازی کار کنند باید دسترسی آسان و سریعی به ساختمان داشته باشند. گاهی اوقات منطقه ای که ساختمان در آن قرار دارد جزء مناطق شلوغ و پر رفت آمد است. دسترسی به این مناطق سخت می باشد. به دلیل وجود ترافیک و سایر مسائل زمانبر، کارگران در سر موقع به آنجا نمی رسند و همواره حضور آنها با تاخیر همراه است. با توجه به مطالب ذکر شده، منطقه و محله بازسازی نیز در مدت زمان بازسازی خانه تاثیر گذار است.

فصل و شرایط جوی

فصل و شرایط جوی نیز از عواملی شمرده می شوند که در زمانبر بودن بازسازی تاثیر گذار هستند. روزهای خیلی گرم یا خیلی سرد سال، کار بازسازی را با اختلال ایجاد می کند. برخی از کارها مثل گچ کاری یا سنگ کاری، دمای خاصی از هوا را می طلبند. اگی شرایط دمایی مساعد نباشد، نمی توان این اقدامات را انجام داد. همچنین در فصول سرد سال با کمبود نیروی کار مواجه می شوید. همه این موارد تاثیر منفی خود را در زمان اتمام پروژه می گذارند.

زمانبر بودن اخذ مجوزها

دریافت مجوزهای بازسازی نیازمند طی کردن مراحل اداری متعددی می باشد. با وجود اینکه این فرایند جزء اقدامات اداری و دفتری شمرده می شود، ولی به همان اندازه کارهای فیزیکی که در سر ساختمان انجام می دهند، انرژی و زمان می برد. گاهی پروسه دریافت این مجوزها به درازا می کشد و کل فرایند بازسازی را با تاخیر مواجه می کند. هنگامی که قصد دارید تا به برآورد دقیقی از زمان بازسازی برسید باید زمانبر بودن دریافت مجوزها را نیز در نظر داشته باشید.

شرکت بازسازی میچینم در زمینه بازسازی ساختمان و بازسازی ویلا سابقه درخشان چندین ساله دارد. این مجموعه در زمینه بازسازی و نوسازی ساختمان و خانه های قدیمی مشغول به فعالیت است. بازسازی ساختمان یک فرایند زمانبر شناخته می شود. کارشناسان با تجربه ما، قادرند تا برآورد دقیقی از زمان لازم برای بازسازی را در اختیار شما قرار دهند. پیمانکاران ما می توانند شما را در امر بازسازی آشپزخانه، بازسازی اتاق خواب، بازسازی سرویس بهداشتی و سایر نقاط خانه، یاری ببخشند. اگر شما نیز قصد دارید تا خانه خویش را بازسازی نمایید، کافیست با مشاوران ما در تماس شوید.

کلام آخر

بازسازی ساختمان یک کار پیچیده و زمانبر است. این فرایند زمان زیادی را در برمی گیرد. هرچقدر کار پیچیده تر باشد تعداد روزهای بیشتری را به خود اختصاص می دهد. برآورد دقیق این زمان کار افراد با تجربه است. عوامل مختلفی وجود دارند که در زمان اتمام بازسازی تاثیر گذار هستند. از متراژ بازسازی گرفته تا نوع کاربری و زمان لازم برای اخذ مجوزها همگی به نوعی در محاسبه زمان بازسازی تاثیر گذار هستند.

سوالات متداول

بازسازی اصولی ساختمان چقدر زمان می برد؟

با توجه به متراژ کار و تعداد پرسنل، زمان دقیقی برای بازسازی نمی توان عنوان کرد. این زمان در هر ساختمانی با یکدیگر متفاوت است.

کدام فصل برای بازسازی ساختمان بهتر است؟

هوا اگر به حد غیر قابل تحملی گرم یا سرد باشد، در بازسازی اختلال ایجاد می کند. آب و هوای معتدل مناسب ترین شرایط را برای انجام کار فراهم می کند بنا براین بهترین فصل برای بازسازی بهار تا اواخر پاییز است. البته در مناطق گرمسیر این قضیه فرق می کند.

مقالات بیشتر:

ایده برای بازسازی خانه و ساختمان؛ بهترین ایده ها

طرح و مراحل بازسازی خانه های فرسوده چگونه است

مطالب مرتبط