بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته چگونه است + قوانین

بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته چگونه است + قوانین

بازسازی ساختمان کار جدی و وقت گیری است که انجام صحیح آن فقط از افراد با تجربه برمی آید. بازسازی ساختمان را باید از دو جنبه مورد بررسی قرار دهیم. یکی بازسازی با آجر و مصالح و دیگری بازسازی با مصالح پیش ساخته شده که در آن بکار می رود.

هریک از روش های مذکور چالش های مخصوص به خود را دارند. در این اواخر مصالح پیش ساخته وارد بازار گردیده که اتفاقاً مورد استقبال زیادی نیز قرار گرفته است. با وجود استقبال فراوانی که از این مصالح شد، ولی با این وجود سوالات زیادی وجود دارد که هنوز برای علاقمندان به آن بی جواب مانده است.

بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته چگونه است؟ این سوالیست که بیشتر از همه مطرح می شود. این مطلب را بصورت ویژه به این سوال اختصاص دادیم. تا انتها همراه ما باشید تا اطلاعات مفید و شگفت انگیزی در خصوص آن دستگیرتان شود.

بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته چگونه است + قوانین

بازسازی ساختمان کار حساس و زمانبری است که نیاز به مهارت زیاد دارد. اگر برای بازسازی ساختمان خود به دنبال معتبرترین شرکت هستید، خوب جایی آمدید.

شرکت بازسازی میچینم بهترین و معتبرترین شرکت در حوزه بازسازی خانه قدیمی و نوسازی ساختمان است. مجموعه ما از چندین کادر مجرب و فنی تشکیل شده که قادرند مشکلات هر پروژه ای را به ساده ترین روش ممکن حل نمایند. بازسازی آشپزخانه، بازسازی ویلا قدیمی و تعمیرات ساختمان در تهران تخصص های اصلی تیم ما را تشکیل می دهد. برای دریافت مشاوره های رایگان، می توانید با شماره تلفن های ما تماس بگیرید. کارشناسان ما پذیرای سوالات شما عزیزان هستند.

شماره های تماس:


شروع بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته

حالا که تصمیم گرفتید تا از مصالح پیش ساخته برای بازسازی ساختمان خود استفاده کنید، بهتر است تا با انواع مختلف مصالح نیز در این بخش آشنایی یابید. با درک این مطالب قادر خواهید بود تا بهترین و مناسب ترین آنها را برای بازسازی انتخاب کنید و در نهایت از پروژه انجام شده نهایت رضایتمندی را حاصل کنید.

در ادامه این بخش به توضیح بازسازی بخش های مختلف ساختمان با استفاده از متریال های پیش ساخته شده می پردازیم. با مطالعه تمام موارد ذکر شده، از چند و چون کار مطلع می شوید.

بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته چگونه است + قوانین

بازسازی دیوار با مصالح پیش ساخته

اهمیت دیوار در ساختمان بر کسی پوشیده نیست. این المان وظیفه مهمی را در ساختمان ایفا می کند. اتاقها، پذیرایی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و سایر بخش های ساختمان، توسط دیوار از یکدیگر جدا می شود.

دیوارها با توجه به کاربردی که دارند به دو نوع حامل و معمولی تقسیم بندی می شوند. اگر قصد دارید تا دیوارهای معمولی منزل خودتان را بازسازی کنید و بجای آنها از دیوارهای پیش ساخته استفاده کنید که مانعی ندارد.

ولی اگر قصد بازسازی دیوارهای حامل را دارید، موضوع کمی فرق می کند و بایستی با احتیاط عمل کنید. در چنین حالات باید با کارشناسان مجربی مشورت کنید و مطمئن ترین روش را برای بازسازی آن برگزینید. دیوارهای پیش ساخته در دو نوع گچی و بتنی وجود دارد.

بازسازی سقف با مصالح پیش ساخته

اگر ساختمان شما از همان ابتدا با مصالح پیش ساخته اعمار شده باشد که خیالتان راحت است و می توانید با جداسازی سقف آسیب دیده، سقف جدید پیش ساخته ای را جایگزین آن کنید. مشکل زمانی خودش را نشان می دهد که قصد داشته باشید تا در ساختمان های سنتی سقف های پیش ساخته را بکار ببرید.

در این حالت، اقدامات بازسازی پر چالش خواهد بود. بدین منظور بایستی اقدامات ایمنی را در اولویت قرار دهید و با تدابیر مناسبی سقف قدیمی را خراب کرده و سقف پیش ساخته را جایگزین آن کنید. سقف های پیش ساخته نیز در دو نوع گچی و بتنی در دسترس مشتریان قرار می گیرند. سقف کاذب نیز در جایگاه مناسب خودش کارکرد مثبتی دارد.

بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته چگونه است + قوانین

بازسازی پشت بام ساختمان با مصالح پیش ساخته

ساندویچ پنل ها به عنوان مصالح پیش ساخته مناسبی شناخته می شوند که می توان آنها را در پشت بام نصب کرد تا علاوه بر اینکه مانع نفوذ آب به داخل ساختمان شود، همچنین به عنوان یک عایق حرارتی مناسب، نقش ایفا کند. اگر شرایط ساختمان این اجازه را می دهد تا از ساندویچ پنل به عنوان سقف استفاده کنید، درنگ ننمایید و دست به کار شوید.

بازسازی کفپوش ساختمان با مصالح پیش ساخته

استفاده از کفپوش های بتنی، ایده مناسبی برای بازسازی کفپوش ساختمان حساب می شود. پیمانکاران با توجه به نیاز و خواسته شما، قطعات پیش ساخته ای را سفارش می دهند و در جایگاه های مناسبشان با طرح و دیزاین زیبایی نصب می کنند. اما قبل از آن باید از شر کفپوش قدیمی خلاص شوید.

بدین منظور تخریب کلی آن پیشنهاد می گردد. تنوع رنگی موجود در این مصالح، باعث شده تا پاسخگوی تمام سلیقه ها باشد.

بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته چگونه است + قوانین

بازسازی نما ساختمان با مصالح پیش ساخته

نما ساختمان بیشتر از سایر بخش ها، در معرض آلودگی و شرایط محیطی قرار می گیرد و دچار آسیب می شود. نمای آسیب دیده را می توانید با روش های قدیمی بازسازی کنید. ولی شیوه های جدیدی نیز وجود دارند که توسط آنها قادر خواهید بود تا طرح دلخواه خود را در کمترین زمان ممکن اجرا کنید.

نماهای پیش ساخته معمولاً بصورت بتنی و یونولیتی در دسترس علاقمندان قرار می گیرد. برای بازسازی نما کافیست مواد اضافه را از روی آن جدا کنید. بعد از زیرسازی مناسب، بایستی مصالح پیش ساخته را بر روی آن قرار دهید و با روش های مناسب مانند دوغاب یا جوشکاری، آنها را به بدنه اصلی نما بچسبانید.

پنل های گچی پیش ساخته جهت بازسازی

پنل های گچی بصورت پیش ساخته وجود دارند. این پنل ها در طرح و رنگ مختلف در دسترس خریداران قرار می گیرند. از پنل های مذکور در بخش های مختلفی مثل دیوار و سقف استفاده می شود.

در هنگام بازسازی فقط باید بخش آسیب دیده را از محل نصب آن جداسازی کرده و با روش خشک، پنل های جدید را نصب نمایید. برای چسباندن آن به محل مورد نظر احتیاجی به ملات نیست به همین جهت واژه خشک را برای چسباندن آن در نظر می گیریم.

بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته چگونه است + قوانین

کاربرد مصالح پیش ساخته در انواع ساختمان ها

شاید در بار نخستی که با این مصالح مواجه می شوید، کارکرد و شیوه اجرای آن برایتان مبهم باشد و سوالات زیادی در ذهنتان ایجاد شود. به شما حق می دهیم که تعجب کنید. بسیاری از مالکین ترجیح می دهند تا ساختمان خود را با مصالح پیش ساخته بازسازی نمایند.

امروزه با توجه به ویژگی های مثبتی که این نوع مصالح دارند، شدیداً توصیه می شوند. مصالح پیش ساخته در کنار اینکه برای ساختمان بسیار مثبت واقع می شوند به همان اندازه نیز برای محیط زیست مفید هستند. در ساختمان هایی که به روش سنتی ساخته شده اند، استفاده از این مصالح اندکی چالش زاست.

ولی با این وجود نیز روش هایی ابداع گردیده که از طریق آن می توان برای تمام ساختمان ها آن را اجرا کرد. در ادامه این بخش موضوع را به دو دسته تقسیم می کنیم و هریک از این دو را توضیح می دهیم تا اگر شما نیز قصد بازسازی ساختمان خود را دارید، این مطالب برایتان موثر واقع گردد.

بازسازی ساختمان سنتی با مصالح پیش ساخته

هنگامی حرف از ساختمان های سنتی می زنیم منظورمان این نیست که خانه ها و ساختمان های کاه گلی را تصور کنید، بلکه ساختمان هایی را می گوییم که امروزه نیز ساخته می شوند و در آن از روش های رایجی استفاده می گردد که چندین دهه است در ساختمان سازی شهری مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از مصالح پیش ساخته در این ساختمان ها دارای چالش های کوچک و بزرگی است که برای حل آنها نیاز به مهارت و تبهر بالایی است. جهت بازسازی اصولی بهتر است تا از پیمانکاران با تجربه ای کمک بگیرید. یکی از چالش هایی که با آن مواجه می شوید، موضع حمل و جابجایی قسمت های پیش ساخته شده به درون ساختمان است.

برای حل این مشکل روش های کارامدی مانند حمل با جرثقیل از طریق پنجره پیشنهاد می گردد. شاید مجبور شوید قاب پنجره خود را از محل نصبش جدا کنید و دریچه پنجره را کمی گشادتر نمایید تا مصالح پیش ساخته به راحتی وارد محل مورد نظر شود.

بیشتر اوقات نیازی به این کار نیست و می توانید از طریق راه پله و آسانسور آنها را به داخل واحد مسکونی مورد نظرتان انتقال دهید. دیوار، سقف، کفپوش، راه پله از جمله المان هایی شمرده می شوند که بصورت پیش ساخته وارد ساختمان می گردند.

بازسازی ساختمان پیش ساخته

بازسازی این نوع از ساختمان ها با مصالح پیش ساخته بسیار راحت است. در این ساختمان ها دیگر با چالش حمل و جابجایی مصالح به داخل ساختمان روبرو نخواهید بود.

هنگامی که دیوار، سقف یا سایر المان های آن دچار آسیب شود، به راحتی می توانید بخش مورد نظر را از محل نصب آن جداسازی کنید و قطعه ای جدید را جایگزین آن نمایید. البته در خصوص تعویض و بازسازی دیوارهای حامل دستتان زیاد باز نیست.

در این ساختمان ها مصالح پیش ساخته شده مذکور، توسط پیچ و مهره یا جوشکاری به یکدیگر و به بدنه اصلی ساختمان متصل شده اند. با روش های مخصوصی می توانید آنها را به سادگی از محل نصب شده جدا کنید و به مکان دیگری خارج از ساختمان انتقال دهید.

اقدامات ضروری قبل از بازسازی

استفاده از مصالح پیش ساخته در بازسازی ساختمان یک اقدام و تصمیم مبتکرانه بحساب می آید. هنگامی که از این مصالح برای بازسازی ساختمان خود استفاده می کنید غیر از اینکه بخش آسیب دیده توسط آن بازسازی می شود.

در ضمن آن اگر بعداً تصمیم گرفتید تا المان مورد نظر را تعویض نمایید، به سادگی قادر به انجام آن خواهید بود. با پیدایش روش های این چنینی، تنظیم دکوراسیون و ظاهر خانه در دستانتان قرار می گیرد و هر زمانی که مایل باشید، قادر خواهید بود تا آنها را تعویض کنید. برای شروع بازسازی بایستی چند مرحله را طی کنید. در ادامه این بخش به تمام موارد ضروری می پردازیم.

بررسی شرایط اقلیمی

اگر این شیوه را برای بازسازی انتخاب کردید باید در ابتدا، قبل از هر کاری، شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر خود را بررسی کنید و مطابق با آن از مصالح پیش ساخته ای برای بازسازی استفاده نمایید. گزارشاتی در این خصوص وجود دارد که افراد بدون توجه به این موضوع، اقدام به خرید مصالح پیش ساخته نامناسب می کنند.

مشورت با پیمانکاران متخصص

از یک سو به دلیل نو ظهور بدون این مصالح، تعداد اندکی از افراد به آن آشنایی دارند و با توجه به همین امر تعداد افراد متخصص در این حوزه کم است. برای اینکه بتوانید مناسب ترین مصالح را برای بازسازی انتخاب کنید باید یک پیمانکار با تجربه را در این حوزه پیدا کنید و تمام جوانب بازسازی را از وی جویا شوید.

پیمانکار بازسازی با مشاهدات خود نظر مخالف یا مساعد خود را به شما اعلام می کند و شما بعد از شنیدن مشورت های وی می توانید معقولانه تصمیم بگیرید و بر اساس آن بودجه بندی و سایر امور مربوط به بازسازی را تنظیم نمایید.

تعین بودجه مورد نیاز

بودجه همیشه از پارامترهای تاثیر گذار در بازسازی ساختمان است. بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته نیز نیاز به بودجه کافی دارد. قبل از بازسازی بایستی میزان بودجه مورد نیاز را مشخص کنید. با محاسبه و برآورد دقیقی که دارید به این نتیجه می رسید که آیا این روش اصلاً مقرون بصرفه است یا خیر.

با توجه به تجربیاتی که در چندین سال گذشته در این حوزه وجود دارد، از لحاظ صرفه جویی مالی و کاهش زمان اجرا، این روش یکی از مقرون بصرفه ترین شیوه های عصر حاضر شناخته می شود.

بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته چگونه است + قوانین

ضوابط شهرداری در خصوص استفاده از مصالح پیش ساخته در هنگام بازسازی

ضوابط مشخصی در این مورد وجود دارد. اگر بازسازی با این مصالح منجر به تغییرات اساسی در ساختمان می شود به گونه ای که با نقشه اولیه آن فرق کند در آن صورت نیاز به دریافت مجوز از شهرداری دارد.

در حالت دیگر اگر بازسازی مورد نظر شما قرار است در دیوارهای حامل یا سایر بخش های حساس ساختمان صورت بگیرد، در این صورت نیز نیاز به دریافت مجوز دارید.

مساله مهمی که نباید آن را فراموش کنید، موضوع وزن ساختمان است که در پی استفاده از این مصالح ایجاد می شود. در این مورد نیز با مهندسان و کارشناسان شهرداری مشورت کنید.

نتیجه گیری

استفاده از مصالح پیش ساخته برای بازسازی ساختمان یکی از روش های هوشمندانه شمرده می شود که طرفداران بخصوصی دارد. روش اجرای آن پیچیده است و نیاز به متخصصین حرفه ای دارد.

سوالات متداول

هزینه بازسازی ساختمان با مصالح پیش ساخته چقدر است؟

با توجه به اینکه این نوع بازسازی به نیروی کمتری نیاز دارد همین امر می تواند باعث کاهش هزینه های عملیاتی گردد.

بازسازی با مصالح پیش ساخته چقدر زمان می برد؟

این شیوه در مقایسه با سایر روش ها، زودتر انجام می شود و با در نظر داشت اینکه بیشتر قطعات آن از قبل ساخته شده اند، فقط بحث نصب کردن آن می ماند.

بیشتر بخوانید : .

بازسازی ویلا پیش ساخته چگونه است

راهنمای بازسازی ساختمان و خانه؛ تمام مراحل

قوانین بازسازی ساختمان؛ مجوز ها و اقدامات مورد نیاز

مطالب مرتبط