حذف پله آشپزخانه چگونه است و آیا موانع قانونی دارد

حذف پله آشپزخانه چگونه است و آیا موانع قانونی دارد

آشپزخانه همواره یک بخش مهم و اساسی از هر خانه ای به شمار می رود، در طرح ها و مدل های گوناگونی طراحی و ساخته می شود.

تمامی این طرح ها با در نظر گرفتن اصول و ضوابط مهم و اساسی در زمینه خانه سازی و تا حدودی با توجه به سلیقه و نظر صاحب خانه ساخته می شوند. یکی از طرح هایی که می توان برای آشپزخانه ها در نظر گرفت مدل غیر همسطح آن است.

یعنی آشپزخانه هایی که پله می خورند و از بقیه قسمت های خانه جدا می شوند. حال اگر برخی از افراد این حالت را دوست نداشته باشند چه اقدامی می توانند انجام دهند. آیا می توان پله آشپزخانه را برداشت. یا به طور کلی بهتر است بپرسیم حذف پله آشپزخانه چگونه است. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

حذف پله آشپزخانه و مراحل آن

حذف پله آشپزخانه می بایست با طرح و برنامه ریزی دقیقی باشد، در غیر این صورت می تواند طراح و شکل خانه شما را بهم بریزد. برای حذف پله آشپزخانه خود سعی کنید از یک شرکت با تجربه در این زمینه کمک بگیرید، شرکت بازسازی میچینم می تواند در این زمینه و بازسازی آشپزخانه به بهترین شکل به شما کمک کند. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

مرحله اول

برای حذف پله آشپزخانه، ابتدا نقشه آن با طرح جزئیات تهیه گردد. در مرحله اول باید جزئیات زیادی را در نظر بگیرید. در ابتدای امر این که آیا امکان برداشتن پله وجود دارد؟ این کار چقدر هزینه دارد و چه مواردی باید تغییر کند؟ اگر حذف پله انجام شود به سایر نقاط خانه آسیب وارد نمی شود؟

پس از جواب دادن به سوالات بالا، اگر مشکلی وجود نداشت می توانید نقشه حذف پله را بکشید. در این قسمت باید ابتدا ابعاد آشپزخانه را حساب کنید و مصالح جدید مورد نیاز را تهیه نمایید. همچنین میزان ارتفاعی که می خواهید بردارید را در نظر بگیرید.

مرحله دوم

شروع به برداشتن اپن و جزیره و کابینت سینک ظرفشویی و … می کنیم و پس از آن کار به کف آشپزخانه می رسد. حالا که آشپزخانه را خالی کرده اید و مصالح و مقدار کاهش ارتفاع محاسبه شده نوبت به برداشتن کف آشپزخانه می رسد.

در این مرحله ارتفاع غیر همسطح کف آشپزخانه برداشته می شود تا اندازه ای که کف آشپزخانه کمی از سطح پذیرایی نیز پایین تر برود. دلیل این که کف را پایین تر از سطح پذیرایی باید بردارید آن است که برای زیر سازی کف آشپزخانه نیاز به مقدار بیشتری عمق دارید. در این فضا باید لوله کشی ها و کف سازی صورت بگیرد.

مرحله سوم

لوله کشی های اساسی را انجام دهید. لوله کشی آب و فاضلاب معمولا از کف ساختمان و آشپزخانه عبور کرده است. اگر ارتفاع این لوله کشی ها پایین تر از سطح خانه باشد نیاز به تعویض ندارد اما اگر این لوله ها در سطح یا بالاتر از سطح خانه باشد باید همه آنها حذف شود و لوله های جدید در ارتفاع کمتری از سطح کف خانه نصب گردد.

مرحله چهارم

در این مرحله که لوله کشی های آب و فاضلاب جایگزین قبلی ها شد، حالا باید این لوله ها بصورت حرفه ای عایق بندی شود. بهتر است از یک متخصص بازسازی ساختمان در این زمینه کمک بگیرید.

مرحله پنجم

حالا که لوله ها به صورت حرفه ای عایق بندی و تست شد، نوبت به کف سازی آشپزخانه می رسد. این کف سازی با توجه به نوع متریال سرامیک یا پارکت در نظر گرفته می شود. نکته قابل توجه در این مرحله ریختن ماده معدنی پوکه برای هم سطح سازی کل آشپزخانه و سپس بتن ریزی است.

این لایه پوکه که خاصیت حفاظت از لوله های آب و فاضلاب را دارند اجازه نمی دهند تا بتن به صورت مستقیم به این لوله ها برخورد داشته باشد. لایه بتنی نیز روی لایه پوکه قرار می گیرد تا سطح آشپزخانه به صورت یک سطح صاف و محکم در آید.

مرحله ششم

عایق بندی کل کف آشپزخانه در این مرحله انجام می شود. به این صورت که پس از خشک شدن بتن کف، تمام کف آشپزخانه توسط ایزوگام عایق بندی می شود. این عایق مانع از نفوذ آب به کف آشپزخانه شده و اگر در آپارتمان باشید به سقف همسایه پایینی شما آسیب وارد نمی کند. عایق بندی همچنین مانع از نفوذ آب به سمت دیوارها می شود.

مرحله هفتم

در مرحله هفتم سرامیک و پارکت نصب می شود. در این بخش از کار یک فرد متخصص باید یک کف سازی ساده برای نصب سرامیک و پارکت انجام دهد. این مرحله بسیار حساس است و به نوعی نمای کار محسوب می شود. دقت فرد متخصص در نصب سرامیک و پارکت کف می تواند یک آشپزخانه شیک و زیبا را برای شما به ارمغان آورد.

ما در مجموعه میچینم با بهره گیری از بهترین متخصصین نصب سرامیک و پارکت می توانیم به شما در این امر کمک کنیم.

مرحله هشتم

آخرین مرحله از حذف پله آشپزخانه، این مرحله است. در این مرحله شکل قبلی آشپزخانه با کف جدید آماده شده است. فقط کافی است دوباره کابینت های خود را ببندید و سایر بخش ها مثل اوپن یا سینک ظرفشویی و سایر موارد را به جای خود بازگردانید. اگر طرح دیگری نیز برای آشپزخانه خود مد نظر داشته اید حالا می توانید مطابق با نظر خود آن را تغییر دهید.

مزیت های حذف پله آشپزخانه

مزیت های حذف پله آشپزخانه

همانطور که آشپزخانه های غیرهمسطح دارای خصوصیات و مزایای خاص خود می باشند، آشپزخانه هایی که در آن از ابتدا پله گنجانده نمی شود و یا بعدا حذف می شود نیز دارای مزایایی می باشد که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. جنبه های مثبت آشپزخانه ها همسطح با پذیرایی شامل موارد زیر می شود.

  • در آشپزخانه هایی که در آن پله حذف شده و همسطح با پذیرایی می باشد، دیگر نیازی به دکوراسیونی جدا از سایر بخش های خانه نمی باشد. در این گونه آشپزخانه ها شما می توانید دکوراسیون یک پارچه ای را برای آشپزخانه و پذیرایی و همچنین سایر بخش های خانه تان انتخاب کنید.
  • در آشپزخانه های همسطح با پذیرایی مشکل کمبود فضا تا حدودی حل می شود و چون حریمی بین آشپزخانه و پذیرایی وجود ندارد، می توان برخی از وسایل موجود در آشپزخانه را همانند میز غذا خوری و یخچال و غیره را تا حدودی در بخشی از پذیرایی قرار داد.
  • در آشپزخانه هایی که پله در ورودی آن حذف شده، رفت و آمد و عبور و مرور در آن راحت تر انجام می شود و به علت همسطح بودن، خطر آسیب دیدن کودک خردسال و یا پدربزرگ ها و مادر بزرگ های خانه هنگام رفت و آمد به آشپزخانه مرتفع می شود. از سویی خودمان نیز به هنگام جا به جایی وسیله به درون آشپزخانه راحت تر هستیم.
  • گاهی در خانه برخی افراد دچار معلولیت هستند، برخی نیز امکان دارد دچار کمردرد یا زانو درد باشند، اگر آشپزخانه ما دارای پله باشد، رفت و آمد این اعضا به درون آشپزخانه کمی سخت و دشوار می شود و از این بابت قطعا اذیت خواهیم شد، برای رفع این مشکل تنها راهی که به ذهن خطور می کند حذف پله آشپزخانه می باشد.
  • آشپزخانه ای که کف آن بلند باشد قطعا دیوارهای کوتاه تری به نسبت سایر بخش های خانه دارد، این عامل باعث می شود علاوه بر تنگ بودن و دلگیر بودن فضای آشپزخانه، برای قرار دادن برخی وسایل آشپزخانه و بخصوص کابینت ها به مشکل بخوریم. با حذف پله و کم کردن ارتفاع کف آشپزخانه مان، مشکل ذکر شده نیز تا حدودی حل می شود.

آیا حذف پله آشپزخانه موانع قانونی دارد؟

حذف پله آشپزخانه و همسطح سازی آشپزخانه و پذیرایی به علت آنکه مربوط به داخل خانه می شود و ارتباط خاصی با کلیت بنای ساختمان ندارد، دارای منع قانونی نمی باشد ولی این امر دلیل بر این موضوع نیست که هر طرحی را خواستید بتوانید اجرایی کنید زیرا امکان دارد طرح شما موجب صدمه و اخلال در سیستم لوله کشی و فاضلاب ساختمان شود.

به همین جهت بهتر است قبل از تخریب و شروع کار خود با یک کارشناس یا پیمانکار زبده در امر بازسازی ساختمان مشورت نمایید.

هم سطح سازی آشپزخانه و پذیرایی

قیمت حذف پله و هم سطح سازی آشپزخانه و پذیرایی

حذف پله و تغییر سطح آشپزخانه را می توان جز تغییرات مهم و اساسی هر خانه ای برشمرد. این کار می بایست توسط یک مهندس مجرب مورد بررسی و سپس طراحی قرار گرفته و پس از آن نیز عملیات اجرای آن توسط یک پیمانکار بازسازی ساختمان به انجام برسد.

طرح نهایی پروژه، میزان مصالح مورد نیاز و همچنین میزان زمان و تعداد کارگرانی که برای انجام پروژه نیاز است، همگی در میزان هزینه مورد نیاز برای انجام این کار تاثیر گذار می باشد.

شما می توانید با تیم بازسازی میچینم مشورت کرده و هزینه های حذف پله آشپزخانه خود را با پیشنهاد های ما به شدت کاهش دهید.

کلام پایانی

آشپزخانه ها در مدل های گوناگونی طراحی و ساخته می شود. برخی از این طرح ها ممکن است دارای پله باشند و در برخی نیز ممکن است آشپزخانه و پذیرایی همسطح باشند. در انتخاب و اجرای هر یک از این طرح ها می بایست تمامی شرایط خانه و اعضای خانواده را همانطور که قبلا بیان شد در نظر گرفته شود.

حذف پله در آشپزخانه های غیر همسطح امری امکان پذیر می باشد، ولی نیاز به دقت و بررسی های جزئی بسیاری دارد. چنانچه این امر بدون در نظر گرفتن شرایط مختلف انجام شود، امکان دارد در آینده برای شما دردسر ساز شود، پس سعی کنید انجام این کار را به یک تیم مجرب و کاربلد بسپارید.

توصیه ما این است که کار حذف پله آشپزخانه خود و همچنین بازسازی خانه قدیمی خود را به تیم بازسازی و طراحی می چینم بسپارید. این تیم با در داشتن تیم حرفه ای از مهندسان و معماران در زمینه تعمیرات ساختمان و خانه قدیمی ، توانایی بالایی در امر بازسازی خانه و ساختمان های گوناگون و همچنین طراحی فضاهای داخلی منزل را دارد. چنانچه قصد تغییر در هرگوشه از خانه خود را که دارید، تنها کافی است با ما تماس گرفته و کار خود را با خیالی آسوده به ما بسپارید.

سوالات متداول

دلیل طراحی آشپزخانه های غیرهمسطح و پله دار چیست؟

طراحی آشپزخانه های پله دار می تواند دلایل گوناگونی از جمله تفکیک فضای آشپزخانه از پذیرایی و همچنین دلایل زیبایی شناختی داشته باشد، ولی اصلی ترین دلیل برای این امر بحث لوله های فاضلاب آشپزخانه می باشد که می بایست در یک شیب ملایم نسبت به سایر نقاط منزل قرار داشته باشند.

چه مزیت هایی در حذف پله از آشپزخانه وجود دارد؟

با حذف پله و همسطح نمودن آشپزخانه و پذیرایی در آشپزخانه های کوچک، تا حدودی می توان مشکل کمبود فضا را حل نمود. همچنین در آشپزخانه همسطح مشکل رفت و آمد برای کودکان خردسال و اعضای مسن خانواده وجود ندارد. در این آشپزخانه ها مشکل دکوراسیون نیز کمتر به چشم می خورد و می توان تمام دکوراسیون خانه را به صورت یکپارچه طراحی نمود.

بیشتر بخوانید :

چگونه آشپزخانه را از پذیرایی جدا کنیم

تغییر اپن آشپزخانه قدیمی چگونه است

آشنایی با اصول طراحی آشپزخانه

بهترین نوع کابینت آشپزخانه چیست

چه رنگهایی برای کابینت آشپزخانه مناسب است

مطالب مرتبط