چگونه کابینت آشپزخانه را مرتب کنیم

چگونه کابینت آشپزخانه را مرتب کنیم

 کابینت های تمیز و مرتب یکی از نشانه های حضور یک خانم خوش ذوق و خوش سلیقه در خانه می باشد. چنانچه کابینت های خانه بهم ریخته و نامنظم باشد، اعضای خانواده و بخصوص خانم خانه را دچار سردرگمی و آشفتگی می کند. کابینت ها علاوه بر نقش پر رنگی که در زیبایی دکوراسیون آشپزخانه ما دارند.

محل اصلی نگهداری برخی وسایل آشپزخانه و بعضی مواد غذایی نیز می باشند. به همین علت تمیز و مرتب بودن این قسمت از اشپزخانه دارای اهمیت بسیاری می باشد. در ادامه مقاله به این موضوع که چگونه کابینت آشپزخانه را مرتب کنیم می پردازیم.

شرکت بازسازی میچینم نامی آشنا در عرصه بازسازی خانه قدیمی، تعمیرات ساختمان در تهران و بازسازی ویلا قدیمی است. در برخی حالات مشاهده شده که آشپزخانه فضای کافی و مناسب را برای نصب کابینت ندارد. در این صورت تخریب و بازسازی قسمت هایی از آشپزخانه در اولویت قرار می گیرد، تا فضا برای نصب کابینت ها نیز فراهم شود. در صورت نیاز به هر گونه کمک و یاری در جهت بازسازی آشپزخانه، می توانید روی تیم ما حساب باز کنید. همچنین پیمانکاران ما قادرند تا مرمت خانه های قدیمی را نیز انجام دهند. برای دریافت مشاوره های رایگان کافیست همین حالا با شماره تلفن های ما در تماس شوید تا کارشناسان ما راهنمایی های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

شماره های تماس :

تمیز کردن کابینت آشپزخانه

پیش از آن که شروع به مرتب نمودن کابینت های خود کنید، ابتدا باید آن ها  را به خوبی تمیز و عاری از هرگونه آلودگی کنید تا کارتان به صورت اصولی پیش برود. نحوه تمیز کردن کابینت و محلول مورد نیاز برای انجام آن بنا به جنس کابینت ها متفاوت می باشد. به طور مثال کابینت های ام دی اف را نباید به طور کامل خیس نمود و می بایست از یک دستمال نم دار جهت تمیز نمودن آن استفاده کرد.

لکه روغن روی کابینت را می توان با محلول سرکه و آب گرم از بین برد، تنها کافیست یک لیوان سرکه سفید را با دو لیوان آب گرم مخلوط کرده و بر روی لکه اسپری کنید، و سپس با یک دستمال نخی آن را به خوبی تمیز کنید و پس از پاک شدن لکه روغن از سطح کابینت، جای آن را با یک دستمال دیگر به خوبی تمیز کنید.

همچنین برای از بین بردن لکه های چربی روی کابینت ها می توان با استفاده از نصف استکان جوش شیرین را با نصف استکان روغن گیاهی معطر خوب ترکیب کنید و سپس آن را با استفاده از برس نرم، روی لکه چربی بگذارید و پس از گذشت پنج الی ده دقیقه آن را با یک دستمال بردارید و جای آن را با یک پارچه نرم و بدون پرز به خوبی تمیز کنید. استفاده از جوش شیرین برای پاک کردن لکه از روی کابینت های فلزی به علت آسیب هایی که امکان دارد به کابینت بزند، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

وسایل اضافی درون کابینت را دور بریزید

پس از آنکه کابینت ها را خالی نموده و آن را تمیز کردید، در فاصله خشک شدن آن، نگاهی دقیق به وسایلی که از آن بیرون آورده اید بیاندازید. آیا تمام این وسایل را نیاز دارید؟ اگر پاسخ تان منفی بود، بدون تردید و دو دلی وسایل اضافی را دور بریزید تا جای کافی برای وسایل ضروری و همچنین وسایلی که در آینده می خرید وجود داشته باشد.

به طور مثال پس از گذشت شش ماه تصمیم گرفته اید که کابینت های خود را مرتب کنید و پس از خارج کردن وسایل داخل آن متوجه قوطی هایی می شوید که زمانی درونشان مواد غذایی بوده است و یا جعبه هایی که مقدار کمی چای یا قهوه درون آن باقی مانده، و یا ظرفی که گوشه ای از آن پریده است. برای راحتی کار خود و داشتن کابینتی مرتب سعی کنید تمام آنها را دور بریزد.

از بالای کابینت ها غافل نشود

چنانچه برخی وسایل خانه را بالای کابینت خود قرار می دهید، از مرتب کردن آن غافل نشوید. نگهداری از برخی وسایل بالای کابینت آشپزخانه جلوه ناخوشاندی به آشپزخانه شما می دهد، از این رو سعی کنید تا حد امکان وسایل خود را در این مکان نگه داری نکنید. ولی چنانچه چاره ای جز این ندارید، سعی کنید در چیدن آن دقت و سلیقه کافی داشته باشید.

برای آنکه برخی وسایل اضافی را روی کابینت قرار ندهید می توانید از برخی ابزارهای جانبی مانند شلف های شناور یا میله پرده با قلاب در دیوار آشپزخانه استفاده کنید. همچنین برای نگه داری برخی کتاب ها یا مجلات آشپزی خود می توانید از یک شلف تاشو استفاده نمایید.

نحوه مرتب کردن ظروف درون کابینت

بسیاری از ما عادت داریم ظرف های خود را درون کابینت ها قرار می دهید به خصوص ظرف هایی که زیباتر از بقیه بوده و ما برای مهمانی ها از آنها استفاده می کنیم. برای قرار دادن ظرف ها در کابینت سعی کنید دقت و سلیقه کافی داشته باشید تا هم جای کمتری را بگیرند و هم خطر افتادن و شکستن آنها را تهدید نکند.

چنانچه تمامی ظرف های خود را در کابینت قرار می دهید، سعی کنید آن دسته از ظرف هایی که استفاده روزمره برای شما دارند را دم دست تر قرار دهید تا هنگام برداشتن و استفاده دچار مشکل نشوید. برای تسهیل این کار بهتر است از تقسیم کننده ها استفاده کنید که می توانند به خوبی به محیط کابینت شما نظم ببخشند.

نحوه قرار دادن قاشق و چنگال ها در کابینت

قاشق و چنگال هایی که مورد استفاده روزانه قرار می گیرند را می توان در یک جا قاشقی که از جنس توری فلزی است و بالای سینک ظرفشویی آویزان می شود، قرار داد. اینگونه پس از شستشو آب آن به راحتی کشیده می شود و هم دسترسی به آن ها راحت است. این جاقاشقی ها را می توان از کلیه فروشگاه هایی که ظروف و وسایل پلاستیکی خانه می فروشند، تهیه نمود.

آن دسته از قاشق و چنگال هایی که مورد استفاده روزمره قرار نمیگیرند و مخصوص مهمانی ها هستند را می توانید در یک کشوی کابینت خود قرار دهید. سعی کنید برای این کار کشوی کم ارتفاعی را انتخاب کنید زیرا نیاز به جای زیادی نیست. برای نگه داری راحت و اصولی و همچنین تفکیک قاشق و چنگال ها و چاقو های میوه خوری از یکدیگر می توانید ظرف مخصوص آن را از همان فروشگاه ها تهیه کنید و قاشق چنگال ها را با آن درون کشوی کابینت قرار دهید.

چیدمان لیوان ها، فنجان ها و ماگ ها در کابینت

یک طبقه از کابینت هایی که دسترسی خوبی به آن دارید را برای چیدن لیوان ها و فنجان ها اختصاص بدهید. سعی کنید این طبقه از کابینت را از بین طبقات پایینی کابینت های بالا انتخاب کنید تا هم دسترسی آسانی به آن داشته باشید و هم از دسترس کودکان تان دور بماند. چنانچه در یکی از کابینت ها شیشه ای است و نمایی به بیرون دارد، می توانید فنجان های زیبای خود را برای دکوری بهتر در آن قسمت بچینید.

معمولا آن دسته از لیوان ها و ماگ هایی که مورد استفاده روزمره هستند را بالای سینک و در سبد مخصوص  قرار می دهند تا دسترسی به آن ها آسان باشد. همچنین می توان چند قلاب در کنار همین سبد و در بالای سینک نصب نمود تا بتوان به راحتی چند لیوان و ماگ را روی آن ها قرار داد.

جای ماهیتابه و قابلمه ها در کابینت

برای قرار داد ماهیتابه و قابلمه های جای زیادی لازم است. چنانچه تعداد کابینت های زیادی در آشپزخانه شما قرار دارد، می توانید در یکی از کابینت های بزرگ خود این ظروف را جای بدهید، به علت وزن نسبتاً سنگین این ظروف سعی کنید اولویت را به کابینتی دهید که نزدیک به اجاق گاز است. هنگام قرار دادن آن نیز سعی کنید تا آن ها را از بزرگ تا کوچک درون هم قرار دهید تا حداقل فضا را از کابینت بگیرد.

ولی اگر آشپزخانه شما کوچک است و فضای کابینت ها نیز به اندازه کافی نیست، می توانید به فکر آویزان کردن این ظروف باشید. شما می توانید با تهیه چند آویز چسبان و قرار دادن آن در اطراف کابینت یا روی دیواری که از دید بیرونی پنهان است، ماهیتابه و قابلمه های خود را به راحتی به آن ها آویزان کنید.

چیدمان ادویه در کابینت

برای نگه داری از ادویه در آشپزخانه خود می توانید از شلف های مختلفی استفاده کنید. یکی از این مدل ها شلف هایی است که روی دیوار آشپزخانه نصب می شود و می توان جای ادویه ای ها را درون آن قرار داد. ولی شلفی که درون کابینت قرار می گیرد به صورت ال(L) شکل می باشد و مکان بسیار مناسبی برای قراردادن جا ادویه ای ها می باشد. اگر روی کابینت تان زیاد شلوغ نیست می توانید جا ادویه ای ها را روی آن قرار دهید و برای این منظور نیز یک دکور کوچک چوبی که روی کابینت شما را زیباتر می کند، درست کنید.

همچنین در بسیاری از فروشگاه های وسایل پلاستیکی منزل، ظرف های مخصوص نگه داری ادویه وجود دارد که در طرح های بسیار زیبا به فروش می رسد. این ظرف ها هم زیبا و هم کاملاً جمع و جور هستند و می توان آن ها را درون یا بالای کابینت و با کمی فاصله از سینک ظرفشویی قرار داد. سعی کنید به تمام شیشه های ادویه برچسبی زده و اسم ادویه ها را روی آن یادداشت کنید. این کار از سردرگمی شما هنگام آشپزی جلوگیری می کند.

نظم دهی به محل حبوبات در کابینت

برای نظم دهی و هر چه مرتب تر بودن کابینت تان، سعی کنید حبوبات مصرفی خود را در شیشه هایی هم سایز ریخته و همگی آن ها را درون یک کابینت قرار دهید تا هم از سردرگمی خود هنگام نیاز جلوگیری کنید و هم از آشفتگی داخل کابینت ها پیشگیری شود. اگر شیشه های حبوبات را درون کشوی کابینت قرار می دهید و هنگام نگاه از بالا به محتویات درون آن دید ندارید، می توانید روی برچسب های مختلفی نام هر یک از حبوبات را نوشته و آن ها را روی در شیشه ها بچسبانید.

کلام پایانی

داشتن آشپزخانه ای خوب و مرتب تاثیر زیادی در روحیه و حس مثبت اعضای خانه دارد. بخش مهمی از این مرتب بودن مربوط به کابینت ها و تمیز و منظم بودن آن ها می شود. تمیز و مرتب بودن کابینت ها را باید جدی گرفت زیرا هم ارتباط مستقیمی با زیبایی دکوراسیون منزل شما دارد و هم به علت آنکه برخی مواد غذایی و ظروف غذا درون آن نگهدای می شود، نظافت و تمیزی آن به حفظ سلامت اعضای خانواده کمک می کند. با رعایت ترفند های گفته شده می توانید کابینت هایی مرتب و منظم داشته باشید که به هنگام آشپزی حس بسیار خوبی را به شما منتقل کند.

سوالات متداول

قابلمه ها را به چه ترتیبی درون کابینت قرار دهیم؟

برای کمتر جا گرفتن قابلمه ها سعی کنید آنها را درون یکدیگر قرار داده و و در نزدیک ترین کابینت به اجاق گاز بگذارید تا دسترسی به آنها برای شما آسان باشد.

چیدمان ادویه در کابینت چگونه است؟

برای چیدمان ادویه در کابینت می توانید از شلف های ال شکل استفاده کنید که درون کابینت تعبیه می شوند و جای مناسبی برای قرار دادن شیشه های ادویه هستند.

بیشتر بخوانید :

بهترین نوع کابینت آشپزخانه چیست

چه رنگهایی برای کابینت آشپزخانه مناسب است

برای آشپز خانه چند متر کابینت لازم است

مطالب مرتبط