چک لیست بازسازی ساختمان به صورت کامل

چک لیست بازسازی ساختمان به صورت کامل

هنگامی که تصمیم به بازسازی ساختمان شخصی خود می گیرید بایستی با یک برنامه ریزی مشخصی به سراغ آن بروید تا تمام کارها را در زمان خودش انجام دهید. شاید از خودتان بپرسید که برنامه ریزی و تهیه چک لیست چه اهمیتی می تواند داشته باشد.

اهمیت چک لیست زمانی خود را نشان می دهد که بحث هزینه ها در میان باشد. با توجه به هزینه بر بودن بازسازی ساختمان اهمیت تهیه چک لیست نیز بیش از پیش احساس می شود. در چک لیست بازسازی ساختمان می توانید قسمتی را به مکالماتی که قرار است با پیمانکاران بازسازی داشته باشید، اختصاص دهید.

در کل وجود این چک لیست به شما کمک می کند تا با دید واضح و روشن به سراغ بازسازی بروید و خود را برای کارهای پیش رو آماده سازید. در این مطلب قصد داریم تا در مورد چک لیست بازسازی ساختمان توضیحات مفصلی را ارائه دهیم تا با کاربرد مفید آن آشنا شوید.

شرکت بازسازی میچینم در زمینه بازسازی خانه قدیمی، تعمیرات ساختمان و بازسازی ویلا قدیمی در حال فعالیت است. اگر شما نیز قصد بازسازی منزل خود را دارید ولی از چگونگی شروع کار بی اطلاع هستید، کافیست کار را به ما بسپارید. کارشناسان ما قادرند تا تمام مراحل بازسازی را طی مشاوره های رایگان در اختیار شما قرار دهند.

برای تهیه چک لیست بازسازی ساختمان، نگران هیچ چیز نباشد، تا ما در کنار شما هستیم خیالتان راحت باشد. بازسازی آشپزخانه و بازسازی لابی ساختمان نیز در تخصص پیمانکاران ما قرار دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن های مجموعه میچینم در تماس شوید.

چک لیست بازسازی چیست

در ابتدای بازسازی کارهای ریز و درشتی وجود دارد که هریک از آنها باید به ترتیب اولویت انجام پذیرند. برای جلوگیری از بهم ریختگی و فراموش کردن کارها، چک لیستی تهیه کنید، این به نفع شماست. در کنار جزئیاتی که در این چک لیست قرار می گیرد، بایستی کارهای ضروری و مهم نیز در آن یادداشت شود.

این لیست کمک می کند تا مدیریت لازم بر بودجه بازسازی داشته باشید و کارهای مهم را در ابتدای امر انجام دهید. در کل به لیست تمام کارهایی که قرار است انجام شود، چک لیست می گویند.

قدم اول در تهیه چک لیست بازسازی ساختمان

در ابتدای امر لازم است تا لیستی از تمام اقدامات کلی تهیه کنید و در آن هر گونه ایده ای که دارید را بگنجانید. در این مرحله بایستی میزان بودجه بازسازی نیز مشخص گردد و مقدار دقیق آن نیز در این لیست قید گردد.

این مرحله دست شما را برای هرگونه رویا پردازی باز می گذارد تا بتوانید به رویاهای خود بال پرواز دهید. هر نوع خواسته ای که از بازسازی دارید را در این لیست بنویسید و بگذارید خواسته هایتان نوشته شوند.

در ادامه این بخش قصد داریم تا در مورد هریک از این موارد بگونه مفصل توضیح دهیم تا شما را در تهیه این لیست کمک و یاری بخشیم.

ایده پردازی

از اهمیت ایده پردازی هر چقدر که بگوییم باز هم کم گفته ایم. ایده پردازی موجب می شود تا دید روشن و واضحی نسبت به بازسازی داشته باشید و حالت های مختلفی را در ذهن خود مرور کنید تا بهترین آنها را با توجه به سلایق خویش انتخاب نمایید.

شاید برخی از افراد گمان کنند که ایده پردازی فقط هدر دادن وقت است و بایستی سریع وارد کار عملی شوند. در صورتی که این چنین نیست و کل مسیر با نبوغی که در ایده پردازی فرد وجود دارد، مشخص می شود. در اینکه کار را باید افراد کاربلد بسپارید هیچ جای شکی نیست، اما قبل از این کار باید در فکر و ذهن خود ایده های مختلفی را مرور کنید.

بازسازی را در ذهن خود می توانید به عنوان یک ماجراجویی در نظر بگیرید. افراد ماجراجو در ابتدا تصور می کنند تا کاری را انجام دهند و بعد از آن نقشه راهی را برای خود تهیه می کنند و مطابق با آن به تصورات خود بال پرواز می دهند. با توجه به این مطالب نباید ایده پردازی را بی ارزش بدانید و بایستی به آن مجال حضور دهید.

لیست کردن اولویت ها

در تهیه چک لیست بازسازی، تعیین کردن اولویت ها اهمیت زیادی دارد. قبل از بازسازی بایستی شما بدانید که قرار است چه کاری را انجام دهید و انتظارات خود را از بازسازی مشخص سازید. باید ببینید که چه ایده آل هایی را در ذهن دارید و مطابق با آنها یک اولویت بندی منطقی را در پیش گیرید. وسایل خانه نیز اولویت های شما را تعیین می کنند.

مثلاً وسایل خانه شما شاید دارای ابعاد بزرگی باشد پس باید در هنگام بازسازی به اندازه آنها نیز توجه کنید تا مبادا جای مناسبی برای آنها در نظر گرفته نشود. اولویت ها برای شما بسیار مهم و حیاتی است. به گونه ای که نمی توانید از آنها چشم پوشی کنید پس لازم است در این مرحله اولویت های خود از بازسازی را مشخص بسازید و به تیم پیمانکار بازسازی آنها را گوشزد کنید.

تنظیم بودجه

قبل از بازسازی باید پروژه های مشابه را بررسی کنید و اطلاعات دقیقی از میزان بودجه ای که برای آنها مصرف شده بدست آورید. این شیوه به شما کمک می کند تا بودجه مناسبی را برای بازسازی ساختمان خود در نظر بگیرید

. این اقدام را باید یک کار هوشمندانه در نظر بگیریم، زیرا می توانید با مشخص کردن آن پول اضافه ای را برای امور غیر قابل پیش بینی کنار بگذارید.

در جریان بازسازی ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که نیاز مبرم به سرمایه بیشتری داشته باشد در این صورت پیش بینی شما تیم بازسازی و در کل پروژه بازسازی را از سردرگمی و ناامیدی نجات می دهد.

مشخص کردن بصرفه بودن بازسازی

بازسازی ساختمان برای رسیدن به دو هدف انجام می شود. در هدف اول مالک ساختمان تصمیم می گیرد تا برای بهبود وضعیت ملک خود بازسازی را انجام دهد تا از طریق آن کیفیت زندگی خود را بالا ببرد. هدف دومی که در بازسازی، مالکین ساختمان به دنبال آن می روند مساله فروش ساختمان است.

صاحب خانه هایی پیدا می شوند که تصمیم فروش ملک خود را دارند ولی به دلیل وجود خرابی در آن، مشتری کمتری به سراغ ملک آنها می آید. برای جلب مشتری، بازسازی مناسب ترین گزینه ای است که برای چنین افرادی پیشنهاد می گردد. حالا شما نیز بایستی هدف خود از بازسازی ساختمان را مشخص سازید و ببینید که آیا انجام دادن آن بصرفه است یا انجام ندادن آن به نفع شماست.

تعیین موعد مقرر برای بازسازی

برای بازسازی باید یک زمان مشخصی را تعیین کنید تا در آن موعد به پایان برسد. این زمانبندی به شما کمک می کند تا در انجام کارها سماجت نشان دهید و از پیمانکاران پروژه بخواهید تا کار را طبق زمانبندی شما به اتمام برسانند. البته تعیین موعد مقرر برای بازسازی به این معنا نیست که کیفیت را فدای سرعت کار کنید.

قدم دوم در تهیه چک لیست بازسازی ساختمان

در این مرحله کار، وارد فاز جدی تر خود می شود و اقدامات عملی بیشتری را می طلبد. صاحب خانه بایستی صبر و تلاش بیشتری را بکار گیرد تا بتواند پروژه بازسازی را وارد مرحله عملی بسازد. برای این کار باید تحقیقات و مشورت های خود را بیشتر نماید و از تجربه دیگران نیز استفاده نماید.

حتی می تواند تجربیات دیگران را بصورت مکتوب دربیاورد، شاید یک زمان احتیاجش شد. با توجه به اقداماتی که تاکنون صورت پذیرفته، در انتهای این مرحله باید به فکر استخدام یک پیمانکار بازسازی باشید. در چک لیستی که قرار است تهیه کنید، ردیف هایی را به این موارد تخصیص دهید تا در موعد مشخص، هریک را مو به مو اجرا نمایید.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا به تمام این موارد بصورت مفصل اشاره کنیم تا با چگونگی تهیه چک لیست مذکور آشنایی یابید.

انجام تحقیقات

انجام تحقیقات در بازسازی ساختمان بسیار اهمیت دارد. بخشی از چک لیست بازسازی ساختمان را بایستی به این مورد اختصاص دهید. حال اجازه دهید تا منظورمان را از انجام تحقیقات بیان کنیم. در این مرحله بایستی با تحقیقاتی که انجام می دهید تیمی از پیمانکاران و افراد کاربلد را دور خود جمع کنید تا مطابق با سلیقه و رفتار شما عمل کنند.

منظورمان از این مطلب این نیست که در کار آنها دخالت کنید، بلکه می خواهیم این موضوع را بیان کنیم که شما نیز در صورتی که مایل باشید می توانید در جریان بازسازی آنها را کمک کنید. بسیاری از مالکین ساختمان ترجیح می دهند تا در جریان پروژه، مسئولیت بخشی از کار را بر عهده بگیرند. به همین جهت با تحقیقاتی که انجام می دهند به جستجوی پیمانکاری می گردند تا با مشارکت آنها در کار مشکلی نداشته باشد.

مشورت با افراد با تجربه

ممکن است دوست یا آشنای شما به تازگی بخشی از منزل خود را بازسازی کرده باشد. در صورتی که از بازسازی انجام شده در آنجا راضی هستید، از وی بخواهید تا مشخصات پیمانکار را در اختیار شما قرار دهد تا از تجربیات وی استفاده بهینه داشته باشید. ردیفی از چک لیست را به این موضوع اختصاص دهید  تا سر موقع خودش برایتان یادآوری شود.

بررسی سابقه فعالیت پیمانکار

بعد از اینکه تا اینجای کار را طبق چک لیست تهیه شده پیش رفتید، اینک نوبت به این می رسد تا بررسی سابقه فعالیت پیمانکار را نیز در دستور کار خود قرار دهید. لیستی از پیمانکاران با تجربه را تهیه نمایید و بر اساس آن در موقع بازسازی با بهترین آنها مذاکره نمایید تا مسئولیت انجام پروژه شما را بر عهده بگیرند.

درخواست برآورد هزینه ها

شرکت های پیمانکاری بازسازی بیشماری وجود دارند که مشورت های لازم را در جهت برآورد هزینه های بازسازی، به شما ارائه می دهند. آنها به شما کمک می کنند تا به مقدار تقریباً دقیقی از هزینه ها دست پیدا کنید.

البته تمام این کارها در صورتی انجام می شود که تیمی از پیمانکاران آنها به محل پروژه بروند و آنجا را از نزدیک مشاهده نمایند تا بتوانند پیش بینی دقیقی از مقدار هزینه ها داشته باشند. مقدار پیش بینی شده هزینه ها را در چک لیست خود یادداشت کنید تا در موقع بازسازی دید کلی از میزان هزینه ها در ذهن داشته باشید.

استخدام پیمانکار

این بخش از چک لیست بازسازی را به استخدام یک پیمانکار بازسازی ساختمان متخصص و کاربلد اختصاص دهید. با توجه به تدابیری که تا کنون اندیشیده اید، به خوبی به این موضوع واقف هستید که چگونه پیمانکاری، با چه ویژگی هایی را برای کار خود استخدام کنید.

قدم سوم در تهیه چک لیست بازسازی ساختمان

این مرحله آخرین گامی است که بایستی در جهت تهیه چک لیست بپیمایید. تمام اقدامات در مرحله مذکور بسیار جدی تر می شود و فاز عملیاتی و تدارکاتی بیشتری را می طلبد. در گام آخر، این انتظار زیادی نیست که از پیمانکاران بخواهید تا هرچه زودتر کار را شروع کنند. در ادامه این بخش موارد مهم و ضروری که وجود دارد، به اطلاع شما رسانیده می شود.

آماده کردن محیط جهت شروع بازسازی

در این مرحله به خواسته خود بسیار نزدیک شدید. برای تحقق بیشتر این امر لازم است تا محیط منزل خود را جهت شروع بازسازی آماده نمایید. باید تدابیر لازم برای انتقال خانواده خود را به مکان دیگر روی دست بگیرید.

در جریان بازسازی بهتر است خانه از سکنه و وسایل خالی باشد تا تیم بازسازی بتوانند با خیال آسوده کار خود را شروع نمایند. این تدبیر بایستی قبل از شروع کار سنجیده شود و مکانی مناسب برای اقامت چند ماهه خانواده فراهم شود.

کار بازسازی را تمام کنید

بعد از انجام اقدامات و تدارکات فراوان بایستی کار را در موعد مقرر تعیین شده تمام کنید. از پیمانکار خویش بخواهید تا شما را در جریان کارهای انجام شده قرار دهند. در این مرحله نیاز است تا تمام تعهدات پیمانکار را بررسی کنید و ببینید که آیا به آنها عمل کرده است یا خیر.

با بررسی هایی که انجام می دهید مطمئن شوید کار بازسازی به اتمام رسیده است. با اتمام بازسازی حالا نوبت به این می رسد که خانواده خود را به منزل بیاورید و زندگی توأم با آسایش را در خانه بازسازی شده تجربه کنید.

کلام آخر

اگر قصد دارید تا خانه خود را بازسازی کنید بهتر است قبل از انجام این کار چک لیستی از تمام کارهایی که قرار است انجام دهید تهیه نمایید. این لیست به شما کمک می کند تا تمام کارها را در سر موعد خودش انجام دهید و از بهم ریختگی و اخلال در کارها جلوگیری نمایید. این چک لیست همچنین به شما کمک می کند تا در سر موعد مشخص شده، بازسازی را به اتمام برسانید.

سوالات متداول

تهیه چک لیست بازسازی ساختمان چقدر زمان می برد؟

با توجه به اهمیت بازسازی ساختمان، بایستی زمان مناسبی را برای تهیه این چک لیست اختصاص دهید. شاید زمان خیلی زیادی از شما نگیرد ولی هر چقدر هم که زمان بگیرد باز هم ارزش خودش را دارد.

چک لیست بازسازی ساختمان را چه کسانی تهیه می کنند؟

این کار را هم خودتان می توانید انجام دهید و هم می توانید از افراد و شرکت های با تجربه در این بخش، کمک و یاری بگیرید.

مقالات مشابه :

راهنمای بازسازی ساختمان و خانه؛ تمام مراحل

قوانین شهرداری در مورد بازسازی ساختمان و خانه

هزینه بازسازی ساختمان قدیمی

ایده برای بازسازی خانه و ساختمان؛ بهترین ایده ها

مطالب مرتبط