بازسازی خانه های چوبی قدیمی

بازسازی خانه های چوبی قدیمی؛ تمام مراحل و نکات

|
شهریور ۲۸, ۱۴۰۱
اشتراک گذاری

خانه های چوبی دارای ویژگی های منحصربفردی هستند که باعث شده تا افراد زیادی به داشتن چنین خانه هایی تمایل پیدا کنند. این سازه ها به دلیل پایداری مناسبی که از خود نشان می دهند، مورد استقبال فراوانی قرار گرفته اند. خانه های مذکور را می توان از دو منظر مورد بررسی قرار داد.

یکی اینکه چوب به عنوان یک متریال طبیعی که از دل طبیعت برخاسته، حس تعلق خاطر به طبیعت را در آدمی زنده می کند و باعث سرزندگی در وی می شود. از طرف دیگر در ساخت این خانه ها از مواد دوستدار طبیعت استفاده می کنند که همین امر باعث مقبولیت هرچه بیشتر آن شده است.

اکثر خانه های چوبی را از مواد تجدید پذیر می سازند. چوب با تمام ویژگی های مثبتی که دارد، بایستی به درستی مورد استفاده قرار بگیرد، بخصوص در جریان بازسازی که از هر زمان دیگری سرمایه و وقت، اهمیت پیدا می کند.

بازسازی خانه های چوبی قدیمی چالش ها و دغدغه های مختص به خود را دارند. در این مطلب قصد داریم تا با این چالش ها آشنا شویم و شما را با روند صفر تا صد کار آشنا کنیم.

بازسازی خانه های چوبی قدیمی

شرکت بازسازی میچینم فعال در حوزه بازسازی و نوسازی ساختمان و خانه های قدیمی مفتخر به خدمت رسانی به همشهریان عزیز تهرانی خود است.

مجموعه میچینم با گسترش فعالیت های خود توانسته انواع خدمات بازسازی ساختمان های مسکونی و بازسازی خانه های قدیمی را در سطح پایتخت ارائه دهد.

مرمت خانه های قدیمی و بازسازی خانه کلنگی نیز در زمره فعالیت های این مجموعه قرار می گیرد. برای دریافت مشاوره های رایگان کافیست با شماره تلفن های درج شده تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما باشند.

شماره های تماس :

اقدامات ضروری قبل از بازسازی خانه چوبی

قبل از شروع بازسازی بایستی برنامه ریزی های لازم را انجام داد. برنامه ریزی این امکان را در اختیار تیم بازسازی قرار می دهد تا بدانند کار را از کجا شروع کنند و در نهایت با کدام بخش از خانه، کار را به اتمام برسانند.

از چوب بیشتر در مناطق شمالی کشور برای خانه سازی استفاده می کنند ولی با این وجود در سایر نقاط کشور نیز این متریال طرفداران خود را دارد. در راستای جلوگیری از اتلاف این مصالح ارزشمند، بر خود لازم می بینیم تا اقدامات ضروری قبل از بازسازی را بصورت واضح توضیح دهیم.

با پیروی دقیق از این موارد، در نهایت در زمان و سرمایه شما صرفه جویی می شود و یک بازسازی مقرون بصرفه ای را تجربه خواهید کرد.

مشورت با پیمانکار متخصص

چوب ساختاری متمایز از سایر مصالح ساختمانی دارد و همین امر باعث شده تا تدابیر ویژه ای را نیز بطلبد. با توجه به تفاوت ها و ویژگی های ساختاری این خانه ها، مشورت با یک پیمانکار متخصص در اولویت قرار می گیرد.

پیمانکاری که در این حرفه متخصص باشد قادر است تا مشورت های لازم را به مالک خانه بدهد و نیازهای ضروری بنا را برای وی مشخص کند. با شناسایی این نیازها، مسیر بازسازی مشخص می شود.

محاسبه مقدار بودجه لازم

بازسازی خانه های چوبی قدیمی، هزینه های مختلفی را دربردارد ولی با این وجود بهتر است قبل از شروع کار، برآورد اولیه ای از میزان بودجه مورد نیاز را انجام داد.

همه چیز به صاحب خانه بستگی دارد که بخواهد بازسازی اقتصادی و مقرون بصرفه ای داشته باشد یا هزینه ها برایش مطرح نباشد و برای آن سقفی را در نظر نگیرد. در هر حالت بازسازی اقتصادی یا بازسازی لوکس، نیاز به برآورد هزینه ها دارد.

تحقیق و الگو برداری

ساختمان های چوبی هر روز جدیدتر و پیشرفته تر می شوند؛ از این رو مدل های قدیمی از رده خارج شده و مدل های جدید جای آنها را می گیرند. مالکینی که قصد دارند خانه های قدیمی خود را به سبک جدید بازسازی کنند، بایستی از اطلاعات کافی در این زمینه برخوردار باشند.

کارفرمایان می توانند پروژه های مشابهی که تاکنون در سطح شهر انجام شده را ببینند، الگوی مناسبی از آنها بگیرند و در ملک خود نیز المان ها و رنگ های بکار رفته را پیاده سازی کنند.

الویت بندی بخش های مختلف خانه

در بازسازی برنامه ریزی شده، تمام مراحل پیش بینی می شود و برای انجام هریک از آنها، زمان مشخصی را در نظر می گیرند. بر اساس این برنامه، هریک از بخش های خانه دارای اولویت هستند و نسبت به دیگری تقدم پیدا می کنند. قبل از شروع بازسازی باید قسمت های مهم را شناسایی کرده و آنها را در لیست اولویت های کاری قرار داد.

بازسازی خانه های چوبی قدیمی

شروع بازسازی خانه چوبی

بر اساس برنامه ریزی ها و مشورت های صورت گرفته، حالا نوبت به شروع بازسازی در بخش های مختلف خانه چوبی می رسد. خانه های چوبی نیز همانند نمونه های آجری و بتنی بر اساس نقشه، طراحی و ساخته می شوند. آشپزخانه، اتاق ها، حمام و سرویس بهداشتی از بخشهای اصلی خانه بشمار می آیند.

هریک از این بخش ها بر اساس اولویتی که دارند، بازسازی می شوند. در ادامه این بخش به ساده ترین شیوه ممکن، با بیان واضح بازسازی خانه های چوبی را ارائه می دهیم.

بازسازی فونداسیون خانه چوبی

خانه های چوبی وزن سبکی دارند اما با این وجود نیز نیازمند پی سازی مقاوم و استاندارد هستند. فونداسیون این خانه ها را از بتن می سازند. با توجه به وزن خانه، بتن را با ضخامت مناسبی انتخاب می کنند. پی نقش مهمی در پایداری خانه ایفا می کند. به مرور زمان این بخش از ساختمان نیز دچار فرسودگی می شود و پایداری و استقامت خانه را با تهدید مواجه می سازد.

در حالتی که پی ساختمان دچار مشکل جدی شده باشد، بایستی بازسازی آن در اولویت قرار بگیرد. یک تخریب کلی این امکان را به تیم بازسازی می دهد تا با دست باز تر بازسازی فونداسیون خانه را انجام دهند. بازسازی باید حتماً با متریال مرغوب و جدید اجرا شود.

بازسازی دیوارهای چوبی

دیوار بخش مهمی از خانه شمرده می شود که آن را در مقابل شرایط محیطی حفظ می کند. دیوارهای چوبی در کنار زیبایی و مقاومتی که دارند به شدت در مقابل رطوبت و حمله حشرات آسیب پذیر هستند.

اگر به هر دلیلی آب به قسمت های مختلف آن نفوذ کند، نم زدگی را به بار می آورد. بخش ها نم زده به دلیل نرمی که دارند، مکان مناسی برای تغذیه حشرات محسوب می شوند. تمام موارد ذکر شده دردسرهای زیادی را برای ساختمان ایجاد می کند.

برای خلاص شدن از شر آنها تخریب دیوارها بهترین کار محسوب می شود. تنه درخت و الوارهای چوبی مناسب ترین گزینه برای بازسازی دیوار خانه های چوبی شناخته می شوند.

بازسازی سقف چوبی

سقف خانه های چوبی در مقابل آب و رطوبت آسیب پذیر هستند. اگر مدتی در معرض مستقیم آب و رطوبت حاصل از برف و باران قرار بگیرند دچار آسیب های جدی می شوند.

در هنگام بازسازی سقف، بایستی به موضوع عایق بندی آن نیز توجه صورت بگیرد. با توجه به هزینه بر بودن بازسازی سقف چوبی، بایستی در هنگام کار نهایت دقت را بخرج داد و کار را به گونه ای پیش برد که ریزترین منفذی برای نفوذ آب و رطوبت وجود نداشته باشد. سقف بر روی دیوارها سوار می شود و یک سازه محافظت شده ای را تشکیل می دهد.

بازسازی کفپوش چوبی

چوب در هر قسمتی از خانه که بکار رود، در مقابل یکسری از شرایط محیطی، آسیب پذیری خود را نشان می دهد. همانطور که مستحضر هستید، رطوبت به عنوان یک عامل مخرب برای استحکام چوب محسوب می شود.

کفپوش های آسیب دیده بایستی کاملاً تخریب شوند. قبل از بازسازی کف خانه باید به ارتفاع آن با فونداسیون بنا توجه کنید. در بعضی از خانه ها این ارتفاع زیاد و در برخی دیگر کم است. در هر صورت موضوع عایق بندی کف اهمیت فراوانی دارد و قبل از تجدید کفپوش ها، باید به این موضوع نیز توجه شود.

بازسازی آشپزخانه

این خانه ها دارای آشپزخانه هایی با مساحت های مختلفی هستند. بازسازی این مکان نیازمند اتخاذ تدابیر ویژه ای است. کابینت ها، اپن، ظرفشویی و سایر المان های بکار رفته در آن ممکن است از جنس چوب باشند یا از سایر متریال های کاربردی در ساخت آنها استفاده شده باشد.

هریک از المان های ذکر شده قابلیت تعویض و جایگزینی با نمونه های جدید را دارند. موردی که آشپزخانه را از سایر بخش ها متمایز می کند، موضوع سیستم لوله کشی آب و فاضلابی است که از زیر آن می گذرد. وجود نشتی و شکستگی در آن به عنوان عاملی مخرب و دردسرساز برای کل خانه بحساب می آید.

بازسازی اتاق ها

اتاق ها را باید به انواع عایق بندی مجهز کرد. عایق بندی صوتی، حرارتی و رطوبتی در بازسازی اتاق ها اهمیت پیدا می کند. اتاق ها توسط دیوارهای چوبی از سایر بخش های خانه جدا می شوند.

وجود ترک های ریز و درشت در هیچ بخش خانه پذیرفتنی نیست. ساکنین خانه همیشه از وجود موریانه و سایر حشرات در آن گلایه دارند. معمولاً از روزنه های موجود بر روی دیوار و کناره های پنجره حشرات به داخل اتاق نفوذ می کنند و قسمت های نرم چوبی را می خورند.

اگر میزان آسیب های وارد شده کم باشد، می توان با مرمت و تعمیر، مشکل را برطرف کرد. اما اگر میزان آن زیاد باشد، راهی به جزء تخریب و بازسازی مجدد نمی گذارد.

بازسازی خانه های چوبی قدیمی

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی را باید با چوب هایی که در مقابل رطوبت و پوسیدگی مقاوم هستند، انجام داد. بازسازی این قسمت ها نیز مشابه بازسازی در خانه های بتنی است.

بعد از اینکه چوب های قدیمی را با نمونه های جدید جایگزین کردید، نوبت به نصب رزین و رابیتس بر روی بخش های چوبی می رسد. با انجام این کارها زمینه مناسبی برای سیمانکاری آماده می شود. البته در هنگام سیمانکاری نباید اجازه دهید تا سیمان بصورت مستقیم با چوب در تماس شود.

بدین منظور رزین را انتخاب کردند تا از این رخ داد جلوگیری کند و مانعی بین چوب و سیمان باشد. برای عایق بندی کف این مکان نیز می توان از قیر، چسب های آببندی و سایر متریالهای مناسب استفاده کرد.

نتیجه گیری

خانه های چوبی نیز مانند سایر سازه های دست بشر دچار آسیب و فرسودگی می شوند. چوب به دلیل ساختاری که دارد در مقابل آب و رطوبت به شدت آسیب پذیر است.

در بازسازی خانه های چوبی قدیمی تمام بخش های آن مثل کابینت ها، کمدها، درب، پنجره، دیوار و سقف تخریب شده و با نمونه های جدید جایگزین می شوند. همچنین تمام سیستم هایی که امکانات رفاهی را برای خانه فراهم می کنند نیز مورد بازسازی قرار می گیرند، بخصوص سیستم های لوله کشی آب و فاضلاب، سیم کشی برق و سیستم های گرمایشی و سرمایشی که نقش بسزایی را در ارتقای سطح کیفیت خانه ایفا می کنند.

سوالات متداول

هزینه بازسازی خانه چوبی قدیمی چقدر است؟

پارامترهای مختلفی مانند مساحت خانه و آسیب های موجود، در تعیین هزینه نهایی بازسازی خانه تاثیر گذار هستند.

مزایای استفاده از چوب در ساخت خانه چیست؟

چوب به نسبت سایر مصالح ساختمانی، از قیمت ارزانتری برخوردار است. همچنین با اعمال مواد ضد قارچ و ضد رطوبت در آن، می توان طول عمر آن را بالا برد.

در هنگام بازسازی خانه چوبی قدیمی باید به چه مواردی توجه شود؟

سن خانه، تاسیسات و میزان فرسودگی در هنگام بازسازی باید مدنظر قرار بگیرند.

چوب از کدام قسمت بیشتر آسیب پذیر است؟

از قسمت سر چوب، جایی که رشته های آن به راحتی قابل مشاهده هستند، بیشترین آسیب پذیری را دارد.

بیشتر بخوانید :

بازسازی خانه های خشتی و گاهگلی

ایده برای بازسازی خانه و ساختمان؛ بهترین ایده ها

بازسازی ساختمان های فرسوده؛ تمام مراحل و نکات آن

آیتم های بازسازی ساختمان چیست

بازسازی ویلا پیش ساخته چگونه است

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ها