بازسازی خانه های خشتی و گاهگلی

بازسازی خانه های خشتی و گاهگلی

|
خرداد ۱۱, ۱۴۰۱
اشتراک گذاری

بازسازی و تعمیرات خانه های قدیمی همیشه به صرفه تر از نوسازی آن است. با این حال اگر خانه ها عمر طولانی تری داشته باشند یا این که بصورت خشتی و کاهگلی باشند بهتر است به فکر بازسازی آن باشید. این خانه ها حال و هوای نوستالوژی و بهتری به آدم می دهند تا خانه های آپارتمانی و به همین خاطر بیشتر مالکان چنین خانه هایی از شرکت های معتبر بازسازی درخواست تعمیرات کلی و جزئی به جای تخریب و نوسازی دارند.

باید توجه کرد که بازسازی خانه های خشتی و گاهگلی نیازمند تخصص خاصی است زیرا تیمی که این کار را انجام می دهد ممکن است به اساس خانه آسیب بزند.

شرکت بازسازی می چینم با سابقه کاری 7 ساله با داشتن بهترین اکیپ اجرایی، کارشناسان، طراحان و مهندسین با تجربه، در کنار شماست تا به صورت اصولی و با قیمت مناسب خانه و ساختمان قدیمی خود به  فضایی خاص و منحصر به فرد تبدیل کنید. برای مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. ما خانه های خشتی و گاهگلی شما را در کمترین زمان و با بهترین مصالح بازسازی می کنیم

شماره های تماس :

در ادامه به بررسی بازسازی چنین خانه هایی می پردازیم و تک تک مراحل تعمیرات آن را بیان می کنیم.

خانه های قدیمی خشتی و کاهگلی

چندی پیش یکی از دوستان به ما در شرکت بازسازی میچینم مراجعه کرد و برای خانه ای که قدیمی که در کاشان داشتند تقاضا بازسازی نمود. او عقیده داشت که نباید فضای داخلی خانه بهم بخورد و با این حال نیازهای امروزی ساکنین نیز باید برطرف شود. ما پس از بررسی خانه ایشان و طرح یک نقشه مناسب که شکل اصلی خانه و آن حس و حال نیز بهم نخورد یک فضای دلنشین قدیمی با امکانات امروزی را برایشان اجرا کردیم. در زیر به ویژگی های خانه های قدیمی اشاره می کنیم و سپس روش بازسازی آن را بیان می نماییم.

وقتی صحبت از خانه های قدیمی می شود همه بی درنگ به خانه هایی با حیاط های بزرگ و حوض دار فکر می کنند. خانه ایی که دور تا دور حیاط را اتاق هایی گرفته و دارای ایوان های بلند، زیر زمین با کلی در و پنجره های چوبی است. البته که سبک ساخت خانه های قدیم به این شکل بود.

اما همه این خانه با چنین سبک و سیاقی ساخته نمی شدند. در هر شهر سبک های معماری زیادی وجود داشت ما شکل غالب آن دارای حیاط های بزرگ و تعداد اتاق های زیاد بود.

دیوارها و درهای خانه های قدیمی

دیوار در خانه های قدیمی به دو صورت خشتی و کاهگلی بود. معمولا دیوارهای خشتی سن کمتری نسبت به دیوارهای کاهگلی دارند. در سبک دیوارهای کاهگلی خشت یا سنگ به عنوان بدنه دیوار به سختی یافت می شود و بیشتر کاهگل نقش دیوار را ایفا می کرد. چنین بناهایی گاها دیوارهایی تا قطر 80 سانت نیز داشتند که فضای زیادی از خانه را به خود اختصاص می دادند.

در دیوارهای خشتی، بدنه دیوار خشت بود اما قطر خشت ها و کاهگلی که روی آن کشیده می شد قطر دیوار را در برخی بناها تا 60 سانت افزایش می داد که برای خانه های امروزی بسیار زیاد محسوب می شود. این خشت ها در ابعاد 40 در 40 سانت و 30 در 40 سانت تهیه می شود تا در دیوار به کار رود.

درها دارای بدنه چوبی و در قسمت های مختلف خانه با معماری خاصی طراحی و اجرا می شد. مثلا در حیاط چوبی سنگین با ابعاد بزرگ بود تا بتواند جلوی ورود حیوانات را بگیرد. درهای اتاق ها کوچکتر و با ضخامت کمتر ساخته می شد. پنجره ها نیز در چنین خانه هایی دارای شیشه های رنگی برای روشنایی و جذب نور کاربرد داشت.

معماری داخلی خانه های قدیمی

حیاط و حوض از ارکان اصلی بیشتر این خانه ها بودند. حیاط اصلی دارای یک حوض بزرگ بود. غیر از آن حیاط خلوت و حیاط های مجاور نیز در خانه به نسبت زمین آن ساخته می شد. اتاق ها با عنوان های مختلف در کنار هم قرار می گرفتند. پذیرایی یا مهمانخانه، نشیمن، آشپزخانه، اتاق استراحت، انبار یا گاراژ که هر کدام کاربرد خاص خود را داشت.

مراحل بازسازی خانه های قدیمی خشتی و کاهگلی

دوست ما می خواست فضای جذاب و قدیمی نشیمن و سایر اتاق های خانه حفظ شود. با این حال بخش های آسیب دیده مثل برخی قسمت های پشت بام و حیاط یا دیوارها ترمیم گردد. از طرفی یک سرویس بهداشتی و حمام در بخش اتاق های خصوصی به شکلی زیبا گنجانده شود تا ساکنین برای استفاده از یک سرویس بهداشتی در حیاط به زحمت نیوفتند.

به همین خاطر وقتی نظر خود را بیان کرد، تیم کارشناسی ما پیشنهاد داد که حفظ نقشه اصلی بنا بسیار مهم است و تا جایی که امکان دارد شکل و شمایل آن نباید تغییر کند. در ادامه مهمترین تغییرات را مطابق با استاندارد های روز برای شان مشخص کردیم.

کارشناسی نقشه اصلی بنا

در این مرحله ابتدا تیم کارشناسی تمامی بنا را از نظر نقشه و ساخت بررسی می کنند. در این بخش به روش معماری بنا توجه می شود و نقاط اساسی آن مشخص می گردد. سپس نقاط آسیب دیده و میزان تاثیر آن در اصل بنا سنجیده می شود. در واقع برای آن که بتوان

مشخص کردن میزان خسارت آسیب ها

قسمت های آسیب دیده و مقدار آسیب دیدگی با توجه به نقاط مختلف بنا ارزیابی شده و در نهایت با توجه متریال های مورد نیاز میزان خسارت وارده مشخص می شود. این میزان هزینه برای جبران خسارت ها مطابق با آخرین قیمت مصالح ساختمانی مورد نیاز اعلام می گردد.

مشخص کردن تغییرات لازم

طبق نیاز مالک برخی بخش ها در بنای قدیمی نیاز به احداث دارد. در چنین شرایطی باید وضعیت موجود بررسی شود تا نیازهای لازم مطابق با شرایط در بهترین موقعیت طراحی و احداث گردد. مثلا نیاز به آشپزخانه یا سرویس بهداشتی و حمام باید طوری در فضای قدیمی خانه جای بگیرد که شکل زیبا و قدیمی آن را عوض نکند یا اقلا تغییر کمی در شمایل آن ایجاد نماید. مثلا اتاق های که نیاز به حمام و سرویس بهداشتی دارند باید از نظر ابعاد و لوله کشی ها بررسی شوند.

طبق درخواست مالک ما در اتاق هایی که به اندازه کافی بزرگ بوده و کاربری آن استراحت بود سرویس بهداشتی و حمام جدید ایجاد کردیم. این کار باعث می شد تا مهمان ها برای رفع نیاز خود به سختی نیوفتند.

اجرای تعمیرات و تغییرات

برخی دیوارها و سقف ها که به مرور زمان در خانه های قدیمی دچار تخریب یا آسیب می شوند با توجه به متریال های مورد نیاز تعمیر می گردد. البته بسته به نظر مالک می توان با مصالح جدید نیز آنها را جایگزین کرد. با این حال برخی عقیده دارند که نباید خانه قدیمی شان شکل اولیه خود را از دست بدهد. در چنین شرایطی متریال های جدید به خاطر استحکام بالا در لایه زیرین قرار گرفته و لایه های قابل دید از متریال همنوع با مصالح قبلی ساختمان استفاده می شود.

با توجه به چنین تعمیراتی می توان امیدوار بود که این تغییرات در راستای نو شدن ساختمان و طول عمر آن صورت گرفته است. همچنین تغییراتی که در شکل ساختمان بوجود می آید نباید بنیان و اساس خانه را عوض کند. تیم تخصصی ما در شرکت بازسازی میچینم با توجه به تجربه بازسازی خانه قدیمی خشتی و کاهگلی توانست به خوبی از پس تغییرات و تعمیرات چنین بنایی برآید.

تفاوت بازسازی خانه های قدیمی خشتی با ساختمان های جدید

شکل و شمایل خانه های جدید و مدرن تفاوت زیادی با خانه های چند سال پیش ندارد. به همین خاطر بازسازی خانه هایی که در طی 20 سال گذشته در ایران ساخته شده برای تعمیرکاران راحت است. اما خانه هایی که قدمت طولانی دارند و گاهی ساخت آنها به بیش از 60 سال می رسد باید با دقت فراوان بازسازی شوند. علت این امر آسیب نرسیدن به معماری ارزشمند این خانه ست. به همین دلیل باید یک تیم مجرب و حرفه ای که در این زمینه کار کرده اند بازسازی آن را به عهده بگیرند.

در زیر به تفاوت های ساختاری خانه های قدیمی با خانه های کنونی اشاره می کنیم تا بدانید که چه تغییراتی در خانه ها باعث شده مهارت بازسازی یک امر مهم در آنها تلقی شود. پیمانکار بازسازی ساختمان باید در این زمینه اطلاعات کافی را داشته باشد و هر بنای قدیمی و خشتی را متناسب با معماری

 خانه های خشتی و کاهگلیخانه های کنونی
شکل و جنس درهای ساختماندر و پنجره های بزرگ با منبت کاری از جنس چوب و شیشه، لولاهای فلزیدرب و پنجره های کوچک، جنس فلز و شیشه
اندازه دیوار و جنس دیوارهاقطر دیوارها بخاطر ابعاد مصالح تا 1 متر و از خشت و کاهگلقطر دیوارها بسیار کم بین 20 تا 30 سانتی متر، جنس آجر پخته یا سفال و بلوک های سبک
سقف و ستون های مهم خانهسقف های گنبدی با خشت و کاهگلسقف های بتنی یا طاق با آجر بصورت صاف
معماری و گچ بری های بنادارای معماری بزرگ با تعداد اتاق های زیاد، زیر زمین و مهمان خانه مجزا، گچ بری های ریز و درشت در سقف و دور پنجره ها و سردردارای معماری کوچک با تعداد اتاق های کم، در بیشتر بناها یک واحد دارای آشپزخانه، پذیرایی و اتاق خواب، سرویس بهداشتی و حمام، سقف صاف، سقف های راویز کاری شده یا دارای گچ بری های ریز فقط در سقف
معماری اتاق ها و حیاطحیاط بزرگ و دارای باغچه و حوض، اتاق های بزرگ و مهمانخانه، اتاق استراحت صاحب خانه بصورت مجزا از مهمان، آشپزخانه جدا، سرویس بهداشتی و حمام در حیاطحیاط کوچک و اکثرا بدون باغچه و حوض، اتاق های کوچک و یک پذیرایی، مهمان خانه ندارد و در بعضی خانه ها دارای اتاق خواب مهمان، آشپزخانه مشرف به پذیرایی و اکثرا متصل به آن، سرویس بهداشتی و حمام در داخل پذیرایی
مصالح ساختمانساختمان های خیلی قدیمی از کاهگل و خشت های گلی در مصالح خود استفاده می کردند. جنس در و پنجره ها اصلا چوب با طرح های زیبا، در سقف گاها چوب و گاها خشت با حالت گنبدی و دایره وارمصالح متنوع از جمله سیمان، سنگ، سرامیک، آجر و سفال، در و پنجره های فلزی با طرح های پیش ساخته ساده، سیستم برق کشی و لوله های آب شرب داخل دیوار، فاضلاب ها بصورت لوله کشی و کانال بندی شده

با شناخت موارد بالا پیمانکار بازسازی ساختمان باید روش تعمیر هر کدام را بداند. بازسازی ساختمان و خانه قدیمی نیاز به آشنایی کامل با نحوه ساخت آنها نیز دارد، زیرا روش ساخت یک بنا به ما امکان می دهد تا تخریب و بازسازی آن را درست انجام دهیم.

بهترین تیم بازسازی خانه های خشتی و کاهگلی

حالا که روند بازسازی خانه های خشتی و کاهگلی را شناختید و دانستید که چه تفاوت هایی دارد بهتر است ویژگی های تیم بازسازی را در این زمینه بدانید. انتخاب یک تیم خوب بازسازی می تواند با سرعت و دقت بالاتری کار تعمیرات یک بنای قدیمی را انجام دهد. این بدان جهت است که تجربه کاری و شناخت نوع معماری در این نوع بازسازی های بسیار مهم است

. از ویژگی های بارز چنین مجموعه ای باید به هماهنگی تیم کارشناسی و اجرا در حفظ معماری قدیمی بنا اشاره کرد که تیم شرکت بازسازی میچینم می تواند به شما کمک شایانی کند. این مجموعه خدمات زیر را در زمینه بازسازی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ارائه می دهد.

 • کارشناسی حرفه ای معماری
 • بررسی قسمت های آسیب دیده
 • ارزیابی قسمت های مختلف بنا برای تغییرات لازم
 • معرفی متریال های مورد نیاز برای ترمیم
 • مشاوره و کمک به دریافت مجوزهای لازم برای بازسازی
 • پیمانکاری بازسازی ساختمان خشتی و کاهگلی
 • اجرای عملیات تخریب
 • اجرای عملیات تعمیر قسمت های آسیب دیده
 • ساخت موارد مورد نیاز در بافت قدیمی
 • نصب تاسیسات آب و گاز و برق و تلفن
 • مشاوره و کمک به دریافت پایان کار

کلام آخر

بازسازی خانه های قدیمی خشتی و کاهگلی نیاز به مهارت بالایی دارد زیرا شناخت معماری بنا می تواند به تعمیرات آن کمک شایانی کند. آسیب وارده به ساختمان های قدیمی معمولا باعث فرسودگی سایر قسمت های آن شده و به مرور باعث خرابی های بیشتر می شود. برای بازسازی چنین خانه هایی باید به حفظ معماری و ارزشمندی آن توجه گردد. در این زمینه باید کسانی را برای بازسازی انتخاب کنید که صلاحیت این کار را داشته باشند. شرکت بازسازی میچینم با 7 سال سابقه در بازسازی بناهای قدیمی بهترین گزینه است. این شرکت تیم کارشناسی، طراحی و اجرای صفر تا صد بازسازی را با کمترین هزینه و بهترین کیفیت ارائه می دهد.

سوالات متداول

آیا بازسازی خانه های خشتی و کاهگلی به صرفه است؟

بازسازی چنین خانه هایی اگر به عنوان میراثی ارزشمند در نظر گرفته شود به صرفه است. اما اگر خانه ای باشد که کاملا ویرانه شده بهتر است تخریب و از نو ساخته شود.

در بازسازی خانه های قدیمی همه جزئیات آن عوض می شود؟

اگر مالک قصد تغییرات کلی بنا را داشته باشد همه جزئیات آن توسط تیم بازسازی عوض می شود. با این حال مالک در چنین مواردی سعی در حفظ قسمت های اصلی بخاطر ارزشمندی معماری آن را دارد که در این صورت تیم تعمیرات و بازسازی باید در جهت حفظ آن تلاش کنند. در چنین مواردی معمولا بافت های فرسوده تعمیر شده و به اساس خانه خللی وارد نمی شود.

خدمات دیگری که در شرکت مییچینم ارائه می دهیم :

بازسازی آشپزخانه

بازسازی ویلا قدیمی در تهران

تعمیرات ساختمان در تهران

بازسازی خانه کلنگی

بازسازی خانه روستایی قدیمی

بازسازی ساختمان های اداری

بازسازی بیرون ساختمان

بازسازی اتاق خواب

بازسازی ایوان خانه

بازسازی لابی ساختمان

بازسازی سرویس بهداشتی

مرمت خانه های قدیمی

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ها