هزینه تعمیر کولر به عهده مالک است یا مستاجر

هزینه تعمیر کولر به عهده مالک است یا مستاجر

کولر از تجهیزات مهم و کلیدی در ساختمان ها شمرده می شود. وجود این وسیله در هر خانه ای لازم و ضروری است. در فصل تابستان به دلیل فعالیت زیاد کولرها شاهد خراب شدن آنها هستیم. خرابی در کولرها به یکی از مسائل چالش برانگیز بین مستاجر و صاحب خانه مبدل گشته است.

همیشه بین این دو فرد بر سر مساله پرداخت هزینه های تعمیرات کولر اختلاف نظر وجود دارد. هریک از آنها به نحوی سعی می کنند تا مسئولیت پرداخت هزینه ها را به گردن دیگری بیندازند ولی غافل از اینکه قانون تدابیر لازم را در این خصوص سنجیده است و نمی گذارد حق فردی ضایع گردد.

در این مطلب قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که هزینه تعمیرات کولر بر عهده مالک است یا مستاجر؟ اگر شما نیز بر سر پرداخت هزینه های تعمیرات کولر به مشکل برخورده اید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

شرکت بازسازی میچینم نامی آشنا و قابل اعتماد در عرصه بازسازی خانه قدیمی، تعمیرات ساختمان و بازسازی ویلا قدیمی است. مجموعه میچینم قادر است تا بازسازی پذیرایی و بازسازی اتاق خواب را با بهترین کیفیت انجام دهد.

عایق بندی منزل یکی از اصلی ترین مواردی شناخته می شود که در کاهش هزینه مصرف برق تاثیر گذار است. بدین منظور بایستی برخی از دیوارهای قدیمی خراب شوند و به جای آنها از مواد عایق حرارتی استفاده کنید.

 با انجام این کار منزل شما به سادگی سرد می شود و همچنین به کولر شما فشار وارد نمی گردد. برای دریافت راهنمایی های بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما در مجموعه میچینم تماس بگیرید.

پرداخت هزینه تعمیرات کولر

با توجه به اینکه کولر از تجهیزات اختصاصی یک واحد شمرده می شود، بنابراین در تمام هزینه های آن نیز، فقط همان واحد مذکور مسئول است. همیشه و به کرات شاهد این موضوع هستیم که پرداخت هزینه های تعمیرات به یکی از مسائل دردسر ساز بین مالک و مستاجر تبدیل شده است. در مورد پرداخت این هزینه ها یکسری از قوانین وضع شده اند که اجازه نمی دهند تا مشکلات پیش آمده بین طرفین قولنامه به درازا بکشد. در ادامه این بخش درخواهیم یافت که این هزینه به پای چه کسی است.

مسئولیت مالک در قبال پرداخت هزینه تعمیرات کولر

مالک قبل از اینکه خانه را به مستاجر تحویل دهد، باید از بابت سالم بودن کولر اطمینان کافی داشته باشد. در صورتی که کولر دچار مشکل شده باشد، بایستی آن را تعمیر نماید و بصورت صحیح و سالم در اختیار مستاجر قرار دهد. اگر در زمینه تعمیرات کولر اقدامی انجام نداد و همانطور خراب، تحویل مستاجر داد، در این صورت کار خلاف قانون انجام داده است و باید سریعاً در جهت تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهد.

مسئولیت مستاجر در قبال پرداخت هزینه تعمیرات کولر

در بخش فوق به مسئولیت صاحب خانه در مورد تعمیرات کولر پرداختیم. اینک بایستی به مسئولیت های مستاجر در این مورد بپردازیم. بگذارید موضوع را از اینجا شروع کنیم، فرض را بر این بگیرید که کولری که از صاحب خانه تحویل گرفته اید خراب باشد. در این حالت باید از وی بخواهید تا سریعاً آن را تعمیر کند. در صورتی که این کار را قبول نکرد شما می توانید هزینه تعمیرات را پرداخت نماید و در عوض آن را از مقدار اجاره ماهیانه خانه کم کنید. در صورتی که اجاره ماهیانه نمی دهید می توانید این موضوع را از طریق مراجع قانونی پیگیری کنید.

اگر از اقامت مستاجر چند ماه می گذرد و در طی این مدت از کولر نیز استفاده نموده، در اینصورت در برخی از هزینه های تعمیرات کولر نیز سهیم است. هزینه هایی مثل تعویض یا تعمیر پمپ و پوشال بر عهده مستاجر قرار می گیرد. تعمیرات اساسی کولر بر عهده صاحب خانه است و مستاجر در قبال آن مسئولیتی ندارد.

انواع کولر

کولر در دو نوع آبی و گازی وجود دارد. برای هر خانه ای با توجه به ابعاد و ویژگی هایی که دارد، می توان از نوع آبی یا گازی آن استفاده کرد. ابعاد خانه در انتخاب کولر نقش بسیار مهمی دارد. معمولاً برای خانه هایی که ابعاد بزرگ تری دارند از کولرهایی با قدرت بالا استفاده می کنند.

 در مقابل برای خانه هایی با مساحت کوچک از کولرهای ضعیف تری استفاده می شود. اگر رطوبت کولرهای آبی شما را اذیت می کند، کولرهای گازی بهترین گزینه برای استفاده شماست. کولرهای آبی و گازی دارای اختلاف قیمت هستند و نوع گازی آن دارای قیمت گران تری است. اگر هزینه تعمیرات کولرها را با یکدیگر مقایسه کنیم درمی یابیم که نوع گازی آن دارای هزینه تعمیراتی بیشتری به نسبت نوع آبی است.

قسمت های مختلف در کولر آبی

کولر آبی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در هماهنگی با یکدیگر فعالیت می کنند و با هم یک سیستم منسجم را تشکیل می دهند. فعالیت این سیستم منجر می شود تا هوای خنک و مطبوعی وارد منزل شما شود.

هریک از این بخش ها مسئولیت مخصوصی را به عهده دارند. اگر هرکدام از آنها دچار مشکل شود، کل سیستم را با اختلال مواجه می سازد. در هنگام استفاده از این کولر بایستی به عوامل آسیب زای آن نیز توجه داشته باشید و تدابیر لازم برای نگهداری از آن را اتخاذ نمایید.در این قسمت قصد داریم تا در مورد قسمت های تشکیل دهنده کولر آبی توضیحات مفصلی را ارائه دهیم.

موتور

موتور کولر در انواع 5000،3000و 7000 در بازار وجود دارد که هریک از آنها دارای قدرت های مختلفی هستند. هرکدام از موتورهای نام برده شده، دارای دور متفاوتی نیز می باشند. موتورها با توجه به قدرتی که دارند، دارای دورهای تند و کند هستند. شما با توجه به نیاز خود می توانید یکی از آنها را برای کولر خویش انتخاب نمایید. موتور کولر وظیفه دارد تا نیروی برق را به نیروه چرخشی تبدیل کند و با انتقال آن به پره های کولر باعث چرخیدن آنها گردد. چرخش این پره ها موجب دمیدن هوای بیرون به داخل منزل می شود.

پمپ آب

هنگامی که در زیر باد خنک کولر نشسته اید و از هوای مطبوعی که برایتان ایجاد کرده، لذت می برید، باید بدانید که در کنار فعالیت موتور کولر، پمپ آن نیز با چرخش آب در داخل محفظه کولر باعث می شود تا هوا بصورت خنک و دلپذیر وارد منزل شما گردد.

مکانیزم فعالیت پمپ آب به گونه می باشد که با خیس کردن پوشال ها، مانع این می شود که هوای گرم وارد خانه شود. در کل پمپ آب، هوای محفظه داخلی کولر را سرد و خنک می سازد که بر اثر آن، هوایی که به درون خانه دمیده می شود نیز خنک است.

پوشال

پمپ آب با به گردش انداختن آب در لابه لای پوشال ها باعث خیس شدن آنها می گردد. هنگامی که هوای گرم بیرون به داخل پوشال ها نفوذ می کند، با برخورد به پوشال های خیس، گرمای خود را از دست می دهند و خنک می شوند. حالا این هوای خنک با چرخش موتر و از طریق کانال های کولر، وارد منازل شما می شود.

محفظه کولر

محفظه کولر از بخش های مهم و اساسی آن شمرده می شود که وظیفه نگهداری از قطعات کولر را بر عهده دارد. علاوه بر اینکه از قطعات کولر محافظت می کند، زمینه مناسب برای گردش آب را نیز فراهم می کند. در کف این محفظه آب جمع می شود و از طریق پمپ به پوشال ها منتقل می گردد. اگر این قسمت از کولر سوراخ یا نشتی پیدا کند، باعث می شود تا کارکرد اصلی خود را از دست بدهد و چند روز را در بر گیرد تا ترمیم شود.

قسمت های مختلف در کولر گازی

کولرهای گازی در مقایسه با کولر های آبی دارای ساختار پیچیده تری هستند. این کولرها از بخش های مختلفی تشکیل شدند. کولرهای گازی از دو بخش اصلی پنل درونی و پنل بیرونی تشکیل شده است که توسط لوله های مخصوصی به یکدیگر متصل می گردند. هر دو قسمت ذکر شده وظایف مشخصی را انجام می دهند و باعث می گردند تا هوای داخلی منزل شما خنک شود. خنکی این کولر بدون رطوبت است.

بنابراین افرادی که از رطوبت کولرهای گازی گلایه می کنند، می توانند از کولرهای گازی برای منزل خویش استفاده نمایند. در ادامه این بخش به معرفی قسمت های مختلف کولر گازی می پردازیم و با ویژگی های آنها آشنا می شویم. در صورتی که کولر شما دچار مشکل شود با این اطلاعات می توانید به مشکل ایجاد شده پی ببرید.

موتور

موتور به عنوان قطعه اصلی در کولر گازی شناخته می شود. این قطعه مهم وظیفه دارد تا مبرد را به فعالیت و حرکت وادار کند. مبرد ماده ای بصورت مایع و گاز است که گرمای محیط منزل را می گیرد و آنجا را سرد می نماید.

فیلتر هوا

فیلترهای هوا در کولر گازی وظیفه مهمی را بر دوش دارند. این فیلترها باعث تمیز و پاکیزه شدن هوای پیرامون خود می شوند و موجب می گردند تا گرد و خاک هوا گرفته شود. لازم است تا هر چند وقت یکبار نسبت به تمیز کردن این فیلترها اقدام نمایید. فیلتر های پاکیزه علاوه بر اینکه هوای منزل را تمیز می کنند باعث می گردند تا فشار کمتری به پنل درونی وارد شود و دیرتر دچار آسیب گردد.

شیر انبساط

کولر گازی با آن همه تکنولوژی و پیچیدگی که در آن وجود دارد، بسیار آسیب پذیر است. اگر قطعه کوچکی مثل شیر انبساط دچار آسیب شود، کل سیستم را با اختلال مواجه می سازد. شیر انبساط وظیفه دارد تا میزان مبرد ورودی را کنترل نماید. اگر این شیر به نحوی دچار آسیب گردد، باعث می گردد تا عمل سرمایش صورت نگیرد و زمینه ساز آسیب بیشتر در کولر شود.

عایق بندی خانه در افزایش بازدهی کولر

تبادل حرارتی هر چقدر بین خانه و محیط بیرون کمتر باشد، به نفع صاحب خانه است. منازلی که دارای پنجره های دو جداره و دیوارهای عایق بندی شده هستند، مصرف انرژی کمتری را در مقایسه با خانه های معمولی دارند. همین امر باعث می شود تا در فصل تابستان میزان برق کمتری مصرف شود.

کلام آخر

کولر جزء وسایلی شمرده می شود که بعد از مدتی به سرویس کاری و تعمیر احتیاج پیدا می کند. طبیعتاً هر گونه تعمیراتی که در خصوص آن انجام شود، هزینه بر خواهد بود. تقبل پرداخت این هزینه ها همواره جزء موارد دردسر ساز محسوب می گردد. در مورد پرداخت این هزینه ها قانون پیش بینی های خود را داشته است. با توجه به قانون مالک بایستی کولر را صحیح و سالم به مستاجر تحویل دهد.

سوالات متداول

تعمیرات کولر آبی چقدر هزینه در بر دارد؟

با توجه به میزان آسیب وارد شده، هزینه های مختلفی را در بر می گیرد. خرابی در موتور کولر از موارد هزینه بر شناخته می شود.

تعمیرات کولر گازی چقدر هزینه دارد؟

کولر گازی با توجه به پیچیدگی که در آن دیده می شود، هزینه بیشتری را برای تعمیرات احتیاج دارد. در هنگام استفاده از این وسیله بایستی نسبت به سرویس کاری و بررسی آن اقدامات لازم را انجام دهید تا مبادا آسیبی از نظر شما پنهان بماند و به تدریج گسترش یابد.

بیشر بخوانید:

هزینه تعمیر آیفون با مالک است یا مستاجر

هزینه تعمیر پارکینگ ساختمان چگونه و به عهده کیست

تعمیر پکیج ساختمان به عهده کیست

تعمیر جارو برقی مرکزی به عهده کیست

هزینه تعمیرات پمپ ساختمان بر عهده کیست

مطالب مرتبط